۱۰:۲۷ - ۲۵ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۷۲۱۴
سایر ورزشها

مواردی که پاشنه آشیل رییس فدراسیون دوومیدانی در مجمع پیش رو می‌شود

از سپرده‌گذاری غیر قانونی تا سفر با «بیزینس کلاس»

فدراسیون دوومیدانی جمهوری اسلامی ایران,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش

 کمتر از دو ماه به پایان دوره مدیریت چهارساله مجید کیهانی در فدراسیون مانده و حالا که سه سال و ۱۰ ماه از سپردن یک فدراسیون به مدیری که تجربه مدیریت در ورزش را نداشته، می‌گذرد، بهتر می‌توان درباره عملکرد او حرف زد و حرف اهالی این رشته را شنید. مواردی که باید زیر ذره‌بین قرار گیرند، ابعاد مختلفی دارند که در فاصله زمانی باقی مانده تا پایان این دوره، می‌توان به آنها پرداخت و در نهایت با استفاده از نظر کارشناسان قضاوت کرد که کیهانی و فدراسیونش چه نمره‌ای می‌گیرند؟

البته نگاه به مصاحبه‌هایی که از زبان اهالی دوومیدانی منتشر می‌شود، حکایت از نارضایتی عمومی نسبت به دوومیدانی دارد که بیش از پرداختن به زوایای مختلف فنی، می‌توان روی همین نارضایتی عمومی دست گذاشت و پرسید که چرا حتی دوستان گرمابه و گلستان رییس امروز علیه‌اش شده‌اند؟ بخصوص اینکه بخشی از این نارضایتی در قالب گزارش‌هایی به وزارت ورزش رفته و حتما در روزهای آینده و در مجمع سالیانه فدراسیون خبرساز می‌شود.

آشنایی با فضای ورزش، نشان می‌دهد که بخشی از سر و صداها در پایان دوره مدیریت یک رییس فدراسیون طبیعی است اما بخش عمده‌ای‌اش حتما زمینه‌هایی دارد؛ مثل آنچه امروز در دوومیدانی دیده و شنیده می‌شود.

در این بین شاید ایراد اساسی به کیهانی برمی‌گردد که نتوانسته به درستی افراد را به کار بگیرد و همین باعث شده در این مدت در بدنه فدراسیون شاهد تغییرات زیادی باشیم. از ترکیب سازمان تیم‌های ملی گرفته تا پست دبیر کلی و نایب رییسی که چهره‌های زیادی آمده‌اند و رفته‌اند اما سوال این است که چه عاملی باعث این همه رفت و آمد شده است؟

یکی از نقدهایی که امروز به کیهانی می‌شود، همین است که نتوانسته خانواده دوومیدانی را کنار هم جمع کند و هر کسی که به این فدراسیون وارد شده، با ناراحتی این فدراسیون را ترک کرده است. البته خروج این افراد به منزله این نیست که همه حق با آنها است؛ حتما آنها هم اشکالاتی در کارشان داشته‌اند، مثل تیمور غیاثی که سه سالی از کیهانی حمایت کرد.

علاوه بر این موضوع روش‌هایی که کیهانی پیش گرفته و اولویت‌هایی که تعیین کرده؛ نکته‌ای است که حتما در مجمع پیش رو که مجمع سالیانه است؛ پاشنه آشیل رییس فدراسیون می‌شود.

موضوع سفرهای خارجی کیهانی - که برخی از آنها با بیزینس کلاس انجام شده - در راستای گرفتن پست بین‌المللی که نتیجه مهمی در پی نداشته، یکی از مواردی است که باعث شده، گزارش‌هایی در این رابطه به وزارت ورزش برود. کیهانی حتی مدتی قبل اعلام کرد که اگر هزینه‌ای که بابت سفرهایش شده از یک رقمی بیشتر باشد، او استعفا می‌دهد. در همین راستا و البته برخی مسائل دیگر، سازمان بازرسی بررسی‌های دقیقی در ارتباط با عملکرد رییس فدراسیون و همکارانش داشته و گزارشش را آماده کرده است که زوایای قابل توجهی دارد. یکی از مواردی که در گزارش حاصله از این بررسی آمده، این است که او مبالغ بیشتری صرف سفرهایش کرده است. البته وقتی فردی رییس فدراسیون می‌شود، می‌تواند به سفرهای مرتبط برود اما وقتی مسائل دیگری همراه این موضوع می‌شود، مساله سفرهای خارجی رییس مهم می‌شود؛ ضمن اینکه با توجه به مشکلات مالی ورزش و مسائلی که دوومیدانی‌کاران داشته‌اند، این مساله بار روانی منفی برای اهالی این رشته دارد.

علاوه بر این موضوع، رییس فدراسیون دوومیدانی در ارتباط با نحوه تقسیم پاداش‌های بازی‌های آسیایی هم اشتباهات زیادی داشت که حاشیه‌هایی را حتی برای کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش در پی داشت و پای صالحی امیری را به این موضوع باز کرد که اصلا خوشایندش نبود.

کیهانی در موضوع تخصیص پاداش‌ها آنقدر بی‌تجربه عمل کرد که پاداش مربوط به مربی احسان حدادی را به دبیر فدراسیون و تیمور غیاثی اختصاص داد اما وقتی این خبر رسانه‌ای شد؛ تغییر رویه داد و عنوان کرد که این موضوع به این ترتیب نوشته شده تا این پاداش بین مربیان تقسیم شود! صحبتی که واکنش تند تیمور غیاثی را در پی داشت و گفت که کیهانی اصلا از ابتدا این را نگفته بود.

البته بی‌تجربگی در تخصیص پاداش‌ها فقط به این موضوع ختم نمی‌شود. رییس فدراسیون دوومیدانی بعد از اینکه پاداش مدال آوری ورزشکاران در سال گذشته از سوی وزارت ورزش پرداخت شد، بر خلاف ابلاغیه و تاکید فرامرزیان مبلغی بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان را برای چند ماهی در بانک دی شعبه میدان ونک سرمایه گذاری کرد و سپس اصل پول را بین ورزشکاران تقسیم کرد. در همان زمان فدراسیون‌هایی مثل قایقرانی و ووشو، برای ورزشکاران‌شان سکه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی را خریدند اما در همان مقطع خیلی سریع قیمت سکه بالا رفت و پولی که با تاخیر دو یا سه ماه پرداخت شد، عملا ارزش کمتری برای دوومیدانی‌کاران مدال‌آور داشت. این موضوع در شرایطی به یک گزارش در وزارت ورزش تبدیل شده است که این سرمایه‌گذاری اگرچه به نام فدراسیون بوده اما بر خلاف نامه‌ای است که در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۹۷ با امضای ژاله فرامرزیان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش به همه روسا و سرپرستان فدراسیون‌ها ابلاغ شده است.

در این نامه بر «مجاز نبودن دستگاه‌های مشمول ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری به دریافت سود از حساب‌های بانکی مفتوح در بانک‌های دولتی و غیردولتی...» تاکید شده و دقیقا چند روزی بعد از صدور این نامه است که کیهانی پاداش مدال آوران را در بانک سرمایه‌گذاری کرده و بر اساس آنچه در گزارش بازرس فدراسیون نوشته شده، بعد از دو ماهی، پول برداشت شده است.

به هر حال نفر اول فدراسیون دوومیدانی با تصمیماتی که گرفته و روالی که پیش برده، فضا را برای نقدهای متعدد امروز باز گذاشته است و نمی‌تواند به کسی خرده بگیرد و باید در مجمع سالیانه که به زودی برگزار می‌شود، پاسخگوی این موارد به اعضای مجمع باشد؛ مجمعی که مقدمه‌ای‌ است برای فهمیدن حال و هوای مجمع انتخاباتی که کمتر از شش ماه دیگر برگزار می‌شود.

تغییر رویه سخنگوی حامی به خاطر پاداش

چهره‌هایی مثل حسن تفتیان، احسان حدادی، سجاد مرادی، هادی سپهرزاد و برخی از روسای هیات‌ها نقدهای تندی را به رییس فدراسیون وارد دانسته‌اند و در این بین یکی مثل تیمور غیاثی که در تمام مدت حضورش در فدراسیون به‌عنوان سخنگوی سازمان تیم‌های ملی بیشتر از همه مقابل قهرمانان ایستاده، بعد از ماجرای پاداش‌های بازی‌های آسیایی به یکباره تغییر رویه داده و او هم به جمع منتقدان پیوسته است.

غیاثی سر پاداشی که برای مربی احسان حدادی بوده و به اسم او رد شده (اگرچه می‌گوید سرمربی تیم ملی بوده و دوومیدانی‌کاران را در طول بازی‌های آسیایی ارنج کرده است) طوری همه چیز برایش تیره و تار شد که همه دوران کیهانی را به یکباره زیر سوال برد.

او امروز با تغییر ۱۸۰ درجه‌ای می‌گوید: «متوجه شدم که تمام برنامه‌های رییس برای خودش است و او رفاقت و مرام را در نظر نمی‌گیرد. واقعا از رفتارهای مجید کیهانی تعجب کردم. وزارت ورزش برای مربیان پاداش در نظر گرفت اما کیهانی اعلام کرد من رییس فدراسیون هستم و می‌خواهم این پاداش‌ها را بین کارمندان و مربیان تقسیم کنم.» غیاثی ادامه می‌دهد: «به نظر می‌رسد رییس فدراسیون دوومیدانی کاملا خود محور شده و من هم خسته شدم. در المپیک و بازی‌های آسیایی آینده، شرایط خوبی نخواهیم داشت و فقط احسان حدادی باقی مانده است؛ او هنوز در اوج است چرا‌که خودش می‌داند چه کاری درست است.» غیاثی در شرایطی به یکباره منتقد شده که تا قبل از موضوع پاداش بارها و بارها در حمایت از کیهانی، مقابل قهرمانان ایستاده بود و مصاحبه‌های تندی علیه آنها داشت.

iran-v​arzeshi.‎​com
 • 12
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.6 stars from 13 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۵ شهریور
  لیگ قهرمانان اروپا
  کراسنودار - المپیاکوس
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۶ شهریور
  لیگ قهرمانان اروپا
  آژاکس - آپوئل
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۷ شهریور
  هفته دوم لیگ برتر ایران
  شهر خودرو - شاهین شهرداری بوشهر
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته دوم لیگ برتر ایران
  استقلال - فولاد
  ساعت: ۱۹:۰۰
 • هفته دوم لیگ برتر ایران
  سپاهان - ماشین‌سازی
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • جمعه ۸ شهریور
  هفته دوم لیگ برتر ایران
  تراکتور - پرسپولیس
  ساعت: ۱۷:۴۵
 • هفته دوم لیگ برتر ایران
  پارس جنوبی جم - ذوب آهن
  ساعت: ۲۰:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید