۱۶:۵۱ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۴۱۵۱
سایر ورزشها

سجاد گنج‌زاده: کسب سهمیه برایم به اندازه مدال‌آوری در توکیو اهمیت دارد

رفاقتم با پورشیب ربطی به رقابت ما برای المپیک ندارد

سجاد گنج‌زاده,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش

سجاد گنج‌زاده در وزن ۸۴+ کیلوگرم به همراه صالح اباذری و ذبیح‌الله پورشیب سه تن از بهترین‌های تیم ملی کاراته ایران هستند که هر سه شانس کسب سهمیه ورودی به المپیک ۲۰۲۰ توکیو و مبارزه در این رویداد بزرگ را دارند. اگرچه در حال حاضر وضعیت گنج‌زاده کمی بهتر است.

سجاد گنج‌زاده به واسطه تجربه و توانمندی‌های فیزیکی که دارد، تمرکزش را روی کسب سهمیه المپیک گذاشته است. با اینکه با رقبای داخلی‌اش رفیق است اما تأکید دارد همه توانش را برای گرفتن سهمیه المپیک این وزن برای خودش به کار می‌برد. تمرینات و برنامه فشرده‌ای که این ملی‌پوش کاراته ایران دارد، بهانه خوبی است برای صحبت با سجاد گنج‌زاده تا از حال و هوایش بگوید.

برای حضور در لیگ جهانی کاراته اسپانیا سجاد گنج‌زاده هم به اردو دعوت شده؟

 بله، من در همه اردوها حضور داشتم چون کادر فنی اینطور صلاح دیدند که برای این اردو و بقیه مراحل تمرینی تا زمان اعزام تیم به لیگ جهانی اسپانیا کنار بقیه ملی‌پوشان باشم و تمریناتم را دنبال کنم زیرا حضور در لیگ جهانی اسپانیا و کسب امتیاز در این رویداد معتبر که جزو رقابت‌های گزینشی و امتیازی المپیک است برایم از اهمیت زیادی برخوردار است.

دقیقاً مرحله جدید اردوی آماده‌سازی تیم ملی کاراته مردان از چه تاریخی و کجا آغاز می‌شود؟

 دور جدید تمرینات تیم ملی کاراته از امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۹۸ با حضور تمامی مدعیان به مدت یک هفته یعنی تا یکشنبه هفته آینده در آکادمی ملی المپیک ایران واقع در مجموعه ورزشی انقلاب تهران آغاز می‌شود. من هم بعد از استراحتی کوتاه خودم را آماده کردم تا در بهترین فرم ممکن برای شروع دور جدید تمرینات تیم ملی حاضر باشم. به همین دلیل طبق برنامه‌ریزی سرمربی محترم تیم ملی در وزن ۸۴+ کیلوگرم از امروز تمریناتم را آغاز می‌کنم تا با شرایطی ایده‌آل مهیای حضور در رقابت‌های لیگ جهانی اسپانیا باشم.

در تورنمنت قبلی موفق شدی برای کاراته ایران روی سکوی قهرمانی قرار بگیری و مدال طلا دشت کنی. این بار اگر به اسپانیا اعزام شدی چه نتیجه‌ای را برای خودت پیش‌بینی می‌کنی؟

 ببینید، هیچ‌وقت عادت نداشتم قبل از مسابقه دنبال پیش‌بینی‌های اینچنینی و خیالبافی‌های بیهوده باشم. در عوض همیشه سعی کرده‌ام با آمادگی بدنی و انگیزه‌ای بالا ابتدا جایگاهم را در تیم ملی تثبیت کنم سپس در مسابقه با تمام توان مبارزه کنم و به هدفی که برایش زحمت کشیدم برسم. حالا هم در رقابت‌های جهانی اسپانیا اگر لایق حضور در این رویداد بودم چون این مسابقات حکم کسب امتیاز برای رسیدن به سهمیه المپیک را دارد، آنقدر خوب باشم که در نهایت به جز سکوی قهرمانی و کسب حداکثری امتیاز المپیک به رتبه دیگری فکر نکنم. بنابراین به نظرم پیش‌بینی کردن مسابقه قبل از اینکه در آن رویداد حاضر شوی کار اشتباه و نادرستی است. من هم هیچ‌وقت دوست ندارم نتیجه‌ کارم را قبل از حضور در صحنه مسابقات ترسیم و پیش‌بینی کنم.

احتمال این وجود دارد که سطح کیفی مسابقات جهانی اسپانیا بالاتر از تورنمنت‌های گزینشی قبل باشد؟

 قطعاً همینطور است. در مسیر المپیک بدون شک هر مسابقه‌ای که به این رویداد نزدیک و نزدیکتر می‌شویم سخت‌تر از تورنمنت‌های قبلی خواهد بود. به طور مثال در همین مسابقات جهانی اسپانیا  طبق برنامه‌ریزی فدراسیون جهانی کاراته قرار است فقط (۱۰۰ نفر اول رنکینگ دنیا در اوزان مختلف) روی تاتامی مسابقات حاضر شوند. بنابراین همین موضوع بیانگر حساسیت ویژه و ارتقای سطح کیفی و کمی تورنمنت‌های مختلف جهانی در مسیر کسب امتیاز و سهمیه ورودی به بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو است.

دقیقاً سقف و کف امتیازی المپیک در اوزان مختلف رشته ورزشی کاراته به چه شکل است؟

 خب وضعیت امتیازی کاراته در مسیر المپیک با رشته‌های ورزشی دیگر تقریباً متفاوت است. به طور مثال در تورنمنت‌های مختلف کاراته حتی حضور ورزشکار در رویدادهای گزینشی هم برای ملی‌پوشان کاراته امتیاز به همراه دارد. یعنی اگر یک کاراته‌کا بتواند صاحب مدال طلا شود تقریباً ۹۹۰ امتیاز المپیکی برای او محاسبه می‌‌شود. از آنطرف هم اگر حتی یک ورزشکار در اولین مبارزه خود شکست خورده و حذف شود نیز طبق برنامه‌ریزی کمیته برگزاری مسابقات برای او نیز ۳۰ امتیاز ورودی که کمترین امتیاز ممکن است ثبت می‌شود. چون حضور ورزشکاران و آمادگی‌ آنها برای تست دوپینگ نیز برای فدراسیون جهانی و کمیته برگزاری مسابقات بسیار حایز اهمیت است.

برای کسب سهمیه ورودی به المپیک سوای مسابقات بین‌المللی سجاد گنج‌زاده در داخل کشور هم رقبای گردن‌کلفت، باانگیزه و مدعی مثل ذبیح‌الله پورشیب و صالح اباذری جوان و قدرتمند را پیش‌رو دارد. برای عبور از این دیوار مستحکم و صعب‌العبور چه برنامه‌ریزی داری؟

 بله واقعاً به نکته مهم و درستی اشاره کردید. این موضوع  دقیقاً بیانگر دشواری و سختی کار من برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو است. بنابراین وقتی می‌گویم که به جای خیال‌پردازی یا پیش‌بینی‌های بیهوده باید در دنیای واقعی و حقیقی که پیرامون ما وجود دارد به دنبال کسب امتیازات مورد نیاز برای ورود به بازی‌های المپیک توکیو باشیم.

همین موضوعی که به آن اشاره کردید یعنی حضور همزمان من، پورشیب و اباذری در وزن المپیکی (۷۵+ کیلوگرم) بیانگر این است که هر کدام از ما که دنبال المپیکی شدن است باید رویاپردازی را کنار گذاشته و در دنیای واقعی آنقدر تلاش کند تا در نهایت با کسب بهترین امتیاز در رنکینگ المپیکی صاحب جواز ورود به بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شود. هم پورشیب و هم اباذری هر دو جزو رفقای درجه یک و بامعرفت من هستند. اما در اردو و مسابقات رفاقت ما جای خودش است و رقابت ما هم جای خودش را دارد. من و اباذری در رقابت‌های جهانی در وزن ۸۴+ کیلوگرم هستیم، اما پورشیب در وزن ۸۴- کیلوگرم است.

ولی چون اوزان المپیکی متفاوت شده و تغییر کرده است، هر سه نفر ما مجبوریم برای کسب سهمیه ورودی به المپیک با هم رقابت داشته باشیم. صالح اباذری جوان است و قدرتمند و باهوش، ذبیح‌الله پورشیب نیز جزو ملی‌پوشان درجه یک کاراته ایران است و عنواندار. به همین دلیل قطعاً مسیر من برای کسب سهمیه المپیک توکیو مسیری بسیار دشوار و سخت خواهد بود. اما مطمئناً چون المپیک جای بزرگان است و بهترین‌های ورزش جهان، بنابراین هر کدام از ما سه نفر بتواند با آمادگی و انگیزه‌ای بالا خودش را به کادرفنی تیم ملی تحمیل کند، شایسته حضور در توکیو است و حتماً در المپیک ۲۰۲۰ روی تاتامی می‌رود.

برای حضور در رقابت‌های جهانی اسپانیا آماده‌ای؟

 مشکلی نیست. خداراشکر همه چیز خوب است. هم فدراسیون و هم کادرفنی نمی‌گذارند ملی‌پوشان به جز تمرین دغدغه دیگری داشته باشند. من هم از شرایطم راضی‌ام و از نظر بدنی هیچ مشکلی ندارم. از امروز هم با شروع دور جدید تمرینات سعی می‌کنم به فرم ایده‌آل‌تری برسم. قطعاً برایم حضور در رقابت‌های جهانی اسپانیا، کسب مدال طلا و امتیاز کامل این رقابت اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. بنابر این تمام تلاشم را به کار می‌گیرم تا با آمادگی‌ کامل برای قهرمانی در مسابقات جهانی مهیا شوم.

دقیقاً برای تکمیل امتیازات ورودی در اوزان مختلف و مشخص شدن نماینده‌های المپیکی کاراته ایران چند تورنمنت دیگر باقی مانده است؟

 به جز مسابقات جهانی اسپانیا تقریباً ۶ مسابقه گزینشی دیگر پیش‌رو داریم. بعد از آن به احتمال زیاد وضعیت المپیکی‌های کاراته و ترکیب تیم ملی در این رویداد بزرگ مشخص می‌شود. چون این المپیک به احتمال فراوان اولین و آخرین المپیک تاریخ برای کاراته خواهد بود. خیلی دلم می‌خواهد نامم در آن ثبت و ماندگار شود. به همین دلیل مطمئن باشید هر چه در توان می‌گذارم تا یکی از نماینده‌های کاراته ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو باشم.

رضا عباسپور

new​spaper.iran-varzeshi.‎​com
 • 19
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۳ آذر
  هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  سایپا - پرسپولیس
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • هفته ۱۷ لیگ برتر انگلیس
  لیورپول - واتفورد
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته ۱۵ لیگ برتر ایران
  استقلال - شاهین شهرداری بوشهر
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • هفته ۱۷ لالیگا اسپانیا
  رئال‌سوسیداد - بارسلونا
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته ۱۷ لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - اوساسونا
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۲۴ آذر
  هفته ۱۷ لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - اورتون
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • هفته ۱۷ لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • هفته ۱۶ سری آ ایتالیا
  فیورنتینا - اینتر
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۲۵ آذر
  لیگ برتر بسکتبال
  اکسون - شیمیدر
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته ۱۶ سری آ ایتالیا
  کالیاری - لاتزیو
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • ﺳﻪشنبه ۲۶ آذر
  جام اتحادیه انگلیس
  استون ویلا - لیورپول
  ساعت: ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید