چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
۱۶:۵۱ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۴۱۵۱
سایر ورزشها

سجاد گنج‌زاده: کسب سهمیه برایم به اندازه مدال‌آوری در توکیو اهمیت دارد

رفاقتم با پورشیب ربطی به رقابت ما برای المپیک ندارد

سجاد گنج‌زاده,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش

سجاد گنج‌زاده در وزن ۸۴+ کیلوگرم به همراه صالح اباذری و ذبیح‌الله پورشیب سه تن از بهترین‌های تیم ملی کاراته ایران هستند که هر سه شانس کسب سهمیه ورودی به المپیک ۲۰۲۰ توکیو و مبارزه در این رویداد بزرگ را دارند. اگرچه در حال حاضر وضعیت گنج‌زاده کمی بهتر است.

سجاد گنج‌زاده به واسطه تجربه و توانمندی‌های فیزیکی که دارد، تمرکزش را روی کسب سهمیه المپیک گذاشته است. با اینکه با رقبای داخلی‌اش رفیق است اما تأکید دارد همه توانش را برای گرفتن سهمیه المپیک این وزن برای خودش به کار می‌برد. تمرینات و برنامه فشرده‌ای که این ملی‌پوش کاراته ایران دارد، بهانه خوبی است برای صحبت با سجاد گنج‌زاده تا از حال و هوایش بگوید.

برای حضور در لیگ جهانی کاراته اسپانیا سجاد گنج‌زاده هم به اردو دعوت شده؟

 بله، من در همه اردوها حضور داشتم چون کادر فنی اینطور صلاح دیدند که برای این اردو و بقیه مراحل تمرینی تا زمان اعزام تیم به لیگ جهانی اسپانیا کنار بقیه ملی‌پوشان باشم و تمریناتم را دنبال کنم زیرا حضور در لیگ جهانی اسپانیا و کسب امتیاز در این رویداد معتبر که جزو رقابت‌های گزینشی و امتیازی المپیک است برایم از اهمیت زیادی برخوردار است.

دقیقاً مرحله جدید اردوی آماده‌سازی تیم ملی کاراته مردان از چه تاریخی و کجا آغاز می‌شود؟

 دور جدید تمرینات تیم ملی کاراته از امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۹۸ با حضور تمامی مدعیان به مدت یک هفته یعنی تا یکشنبه هفته آینده در آکادمی ملی المپیک ایران واقع در مجموعه ورزشی انقلاب تهران آغاز می‌شود. من هم بعد از استراحتی کوتاه خودم را آماده کردم تا در بهترین فرم ممکن برای شروع دور جدید تمرینات تیم ملی حاضر باشم. به همین دلیل طبق برنامه‌ریزی سرمربی محترم تیم ملی در وزن ۸۴+ کیلوگرم از امروز تمریناتم را آغاز می‌کنم تا با شرایطی ایده‌آل مهیای حضور در رقابت‌های لیگ جهانی اسپانیا باشم.

در تورنمنت قبلی موفق شدی برای کاراته ایران روی سکوی قهرمانی قرار بگیری و مدال طلا دشت کنی. این بار اگر به اسپانیا اعزام شدی چه نتیجه‌ای را برای خودت پیش‌بینی می‌کنی؟

 ببینید، هیچ‌وقت عادت نداشتم قبل از مسابقه دنبال پیش‌بینی‌های اینچنینی و خیالبافی‌های بیهوده باشم. در عوض همیشه سعی کرده‌ام با آمادگی بدنی و انگیزه‌ای بالا ابتدا جایگاهم را در تیم ملی تثبیت کنم سپس در مسابقه با تمام توان مبارزه کنم و به هدفی که برایش زحمت کشیدم برسم. حالا هم در رقابت‌های جهانی اسپانیا اگر لایق حضور در این رویداد بودم چون این مسابقات حکم کسب امتیاز برای رسیدن به سهمیه المپیک را دارد، آنقدر خوب باشم که در نهایت به جز سکوی قهرمانی و کسب حداکثری امتیاز المپیک به رتبه دیگری فکر نکنم. بنابراین به نظرم پیش‌بینی کردن مسابقه قبل از اینکه در آن رویداد حاضر شوی کار اشتباه و نادرستی است. من هم هیچ‌وقت دوست ندارم نتیجه‌ کارم را قبل از حضور در صحنه مسابقات ترسیم و پیش‌بینی کنم.

احتمال این وجود دارد که سطح کیفی مسابقات جهانی اسپانیا بالاتر از تورنمنت‌های گزینشی قبل باشد؟

 قطعاً همینطور است. در مسیر المپیک بدون شک هر مسابقه‌ای که به این رویداد نزدیک و نزدیکتر می‌شویم سخت‌تر از تورنمنت‌های قبلی خواهد بود. به طور مثال در همین مسابقات جهانی اسپانیا  طبق برنامه‌ریزی فدراسیون جهانی کاراته قرار است فقط (۱۰۰ نفر اول رنکینگ دنیا در اوزان مختلف) روی تاتامی مسابقات حاضر شوند. بنابراین همین موضوع بیانگر حساسیت ویژه و ارتقای سطح کیفی و کمی تورنمنت‌های مختلف جهانی در مسیر کسب امتیاز و سهمیه ورودی به بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو است.

دقیقاً سقف و کف امتیازی المپیک در اوزان مختلف رشته ورزشی کاراته به چه شکل است؟

 خب وضعیت امتیازی کاراته در مسیر المپیک با رشته‌های ورزشی دیگر تقریباً متفاوت است. به طور مثال در تورنمنت‌های مختلف کاراته حتی حضور ورزشکار در رویدادهای گزینشی هم برای ملی‌پوشان کاراته امتیاز به همراه دارد. یعنی اگر یک کاراته‌کا بتواند صاحب مدال طلا شود تقریباً ۹۹۰ امتیاز المپیکی برای او محاسبه می‌‌شود. از آنطرف هم اگر حتی یک ورزشکار در اولین مبارزه خود شکست خورده و حذف شود نیز طبق برنامه‌ریزی کمیته برگزاری مسابقات برای او نیز ۳۰ امتیاز ورودی که کمترین امتیاز ممکن است ثبت می‌شود. چون حضور ورزشکاران و آمادگی‌ آنها برای تست دوپینگ نیز برای فدراسیون جهانی و کمیته برگزاری مسابقات بسیار حایز اهمیت است.

برای کسب سهمیه ورودی به المپیک سوای مسابقات بین‌المللی سجاد گنج‌زاده در داخل کشور هم رقبای گردن‌کلفت، باانگیزه و مدعی مثل ذبیح‌الله پورشیب و صالح اباذری جوان و قدرتمند را پیش‌رو دارد. برای عبور از این دیوار مستحکم و صعب‌العبور چه برنامه‌ریزی داری؟

 بله واقعاً به نکته مهم و درستی اشاره کردید. این موضوع  دقیقاً بیانگر دشواری و سختی کار من برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو است. بنابراین وقتی می‌گویم که به جای خیال‌پردازی یا پیش‌بینی‌های بیهوده باید در دنیای واقعی و حقیقی که پیرامون ما وجود دارد به دنبال کسب امتیازات مورد نیاز برای ورود به بازی‌های المپیک توکیو باشیم.

همین موضوعی که به آن اشاره کردید یعنی حضور همزمان من، پورشیب و اباذری در وزن المپیکی (۷۵+ کیلوگرم) بیانگر این است که هر کدام از ما که دنبال المپیکی شدن است باید رویاپردازی را کنار گذاشته و در دنیای واقعی آنقدر تلاش کند تا در نهایت با کسب بهترین امتیاز در رنکینگ المپیکی صاحب جواز ورود به بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شود. هم پورشیب و هم اباذری هر دو جزو رفقای درجه یک و بامعرفت من هستند. اما در اردو و مسابقات رفاقت ما جای خودش است و رقابت ما هم جای خودش را دارد. من و اباذری در رقابت‌های جهانی در وزن ۸۴+ کیلوگرم هستیم، اما پورشیب در وزن ۸۴- کیلوگرم است.

ولی چون اوزان المپیکی متفاوت شده و تغییر کرده است، هر سه نفر ما مجبوریم برای کسب سهمیه ورودی به المپیک با هم رقابت داشته باشیم. صالح اباذری جوان است و قدرتمند و باهوش، ذبیح‌الله پورشیب نیز جزو ملی‌پوشان درجه یک کاراته ایران است و عنواندار. به همین دلیل قطعاً مسیر من برای کسب سهمیه المپیک توکیو مسیری بسیار دشوار و سخت خواهد بود. اما مطمئناً چون المپیک جای بزرگان است و بهترین‌های ورزش جهان، بنابراین هر کدام از ما سه نفر بتواند با آمادگی و انگیزه‌ای بالا خودش را به کادرفنی تیم ملی تحمیل کند، شایسته حضور در توکیو است و حتماً در المپیک ۲۰۲۰ روی تاتامی می‌رود.

برای حضور در رقابت‌های جهانی اسپانیا آماده‌ای؟

 مشکلی نیست. خداراشکر همه چیز خوب است. هم فدراسیون و هم کادرفنی نمی‌گذارند ملی‌پوشان به جز تمرین دغدغه دیگری داشته باشند. من هم از شرایطم راضی‌ام و از نظر بدنی هیچ مشکلی ندارم. از امروز هم با شروع دور جدید تمرینات سعی می‌کنم به فرم ایده‌آل‌تری برسم. قطعاً برایم حضور در رقابت‌های جهانی اسپانیا، کسب مدال طلا و امتیاز کامل این رقابت اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. بنابر این تمام تلاشم را به کار می‌گیرم تا با آمادگی‌ کامل برای قهرمانی در مسابقات جهانی مهیا شوم.

دقیقاً برای تکمیل امتیازات ورودی در اوزان مختلف و مشخص شدن نماینده‌های المپیکی کاراته ایران چند تورنمنت دیگر باقی مانده است؟

 به جز مسابقات جهانی اسپانیا تقریباً ۶ مسابقه گزینشی دیگر پیش‌رو داریم. بعد از آن به احتمال زیاد وضعیت المپیکی‌های کاراته و ترکیب تیم ملی در این رویداد بزرگ مشخص می‌شود. چون این المپیک به احتمال فراوان اولین و آخرین المپیک تاریخ برای کاراته خواهد بود. خیلی دلم می‌خواهد نامم در آن ثبت و ماندگار شود. به همین دلیل مطمئن باشید هر چه در توان می‌گذارم تا یکی از نماینده‌های کاراته ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو باشم.

رضا عباسپور

new​spaper.iran-varzeshi.‎​com
 • 19
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۵ مرداد
  لیگ اروپا
  شاختار - وولفسبورگ
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ اروپا
  اینتر - ختافه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۱۶ مرداد
  لیگ اروپا
  سویا - آاس رم
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • جمعه ۱۷ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  یوونتوس - لیون
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچسترسیتی - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش