سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۷۸

مکان های دیدنی بابلسر کجاست؟ (+ تصاویر)

مکان های دیدنی بابلسر,جاهای دیدنی بابلسر,مکان های تفریحی بابلسربابلسر یکی از بنادر معتبر و از گردشگاههای زیبای کشور به شمار میرود
یکی از شهرهای ساحلی استان مازندران که از آن به عنوان خوش آب و هواترین مناطق شمال کشور یاد می شود، شهرستان بابلسر نام دارد. شهرستان بابلسر، شهری سرسبز و خرم است که چشم‌انداز های بسیار زیبا و خارق العاده ای دارد و دارای آثار قدیمی با قدمت تاریخی زیاد می باشد. در این مطلب با مکانهای دیدنی بابلسر آشنا می شوید.

مکان های دیدنی بابلسر

در دوران قاجار شهرستان بابلسر را مشهد سر می نامیدند؛ به دلیل این که برخی عقیده داشتند سر برادر امام هشتم شیعیان به نام امامزاده ابراهیم در آن مکان دفن شده است ولی با گذشت زمان این شهرستان نامش را از همسایه جنوبی خود به نام بابل گرفت و با نام بابلسر شناخته می شود. بنابراین یکی از بنادر معتبر و یکی از گردشگاه های زیبای کشور، بابلسر می باشد که در زمان های قدیم به دلیل رونق یافتن تجارت در بنادر دیگر و کاهش روابط بازرگانی میان ایران و شوروی مدتی موقعیتش را از دست داده بود. در یکی از بنادری که در زمان های قدیم بین ایران و روسیه نقش بسیار مهمی داشت، بابلسر بود ولی بتدریج اهمیتش را از دست داد و مجددا در دوران سلطنت پهلوی دوم رونق گرفت.

- رودخانه بابل رود یکی از جاهای دیدنی بابلسر:

رودخانه بابلرود، یکی از اصلی ترین جاذبه های شهر بابلسر بشمار می رود که از بین شهر عبور می کند. رودخانه بابل رود از کوه های البرز سرچشمه می گیرد و از شهرهای بابلسر و بابل عبور می کند و علاوه بر آن از جنگل های سواد کوه و شالیزار های غرب بابل با طولی حدودا ۷۸ کیلومتر رد میشود و سرانجام به دریای خزر میریزد. رودخانه بابل رود به دلیل وجود تفریحگاه ها، اقامت‌گاه ها و اماکن پذیرائی به عنوان یک منطقه ی تفریحی زیبا شناخته می شود. از دیگر امکانات این رودخانه می توان به ورزش های آبی نظیر اسکی روی آب و قایقرانی اشاره کرد؛ علاوه بر آن برای سفرهای دریایی مسافران میتوانند از وسایلی نظیر قایق های تندرو یا اتوبوس های دریایی بهره ببرند. از دیگر امکاناتی که باعث جذابیت بیشتر این رودخانه شده است وجود دو پل زیبای تاریخی بر روی این رودخانه میباشد. همچنین وجود چندین اسکله قایقی با انواع قایق ها و صنوبرهای بلند در دو طرف پیاده رو باعث شده که رودخانه بابل رود جذابیت یشتری داشته باشد و میلیون ها گردشگر به آن جذب شوند.

جاهای دیدنی بابلسر,مکان های دیدنی بابلسر,مکان های تفریحی بابلسریکی از اصلی‌ترین مکان های دیدنی بابلسر، رودخانه بابل رود است که از میان شهر عبور می‌کند

- باغ وحش بابلسر:

از دیگر مناطق دیدنی بابلسر که واقع در خیابان دریا در نزدیکی مرکز سرطان شناسی بابلسر می باشد باغ وحش بابلسر نام دارد که باغ وحشی خصوصی میباشد. در این پارک وحش به نگهداری از حیواناتی نظیر گوش سیاه( نوعی گربه وحشی)، خرس، میمون، چهار قلاده شیر، شتر، چهار گرگ بالغ و… می پرازند.

با اینکه انتقاداتی درخصوص نقل و انتقال بی ضابطه حیوانات به باغ وحش بابلسر، شرایط نامناسب نگهداری حیوانات در آن و همچنین ساختمان و تأسیسات ناکارآمد هم شده است و قفس های کوچک و کثیف باغ وحش بابلسر، فاصله های بسیاری با استانداردهای بین المللی باغ وحش دارد ولی هنوز رسیدگی های لازم، انجام نشده است. با وجود انتشار گزارش هایی درباره وضعیت این باغ وحش در رسانه ها، هنوز هم مسوولان به چنین وضعیت ناگواری در این باغ وحش، پایان نداده اند. به این ترتیب علاوه بر فعالیت باغ وحش بابلسر، بعضی از گونه های نادر جانوری به این باغ وحش منتقل می شود.

باغ وحش بابلسر,دیدنیهای بابلسر,شهر بابلسرباغ‌ وحش بابلسر یکی از مکان های دیدنی بابلسر میباشد که در خیابان دریا واقع شده است

- پل معلق فلزی بابلسر:

پل معلق فلزی برای نخستین بار در خیابان پاسداران شهرستان بابلسر در دوران حکومت پهلوی اول ساخته شد و اینک به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری بابلسر محسوب میشود. مهندسین آلمانی و سوئدی در سال ۱۳۱۳ و پیش از جنگ جهانی دوم توانستند یک پل معلق فلزی را بر روی رودخانه بابل رود احداث کنند. این پل که ۸۰ متر طول، هشت متر عرض و ۱۶ متر ارتفاع دارد بعنوان نخستین پل ماشین رو محسوب میشد که شرق و غرب بابلسر را به هم متصل میکرد. مهندسین، پل معلق فلزی را به مدت ۵۰ سال، گارانتی کردند که وقتی زمان گارانتی آن تمام شد ، دچار اسیب هایی شد ولی بازسازی هایی بر روی آن انجام شد که عموم مردم توانستند مجددا از این پل، استفاده کنند.

این اثر بعنوان یکی از آثار ملی ایران در سال ۱۳۸۶ ثبت گردید و به معروف ترین جاذبه های گردشگری بابلسر تبدیل شد. پل معلق بابلسر بدین دلیل بعنوان پر ترددترین مسیر شناخته میشود که پل ارتباطی بین ۳ مسیر بابلسر، محمود آباد و فریدون کنار می باشد. جالب است بدانید که پل دیگری بر روی این پل، به منظور مقاوم سازی ساخته شده تا در زمان آينده اسیب نبیند.

پل معلق فلزی,جاذبه های گردشگری بابلسرپل معلق فلزی از مکان های دیدنی بابلسر میباشد که به دوران حکومت پهلوی اول بازمیگردد

- امامزاده ابراهیم در بابلسر:

امامزاده ابراهیم در شهر بابلسر از جاذبه های مذهبی و اماکن دیدنی به شمار میرود و بیشتر گردشگران را به خود جذب کرده است. امامزاده ابراهیم از فرزندان امام موسی کاظم به شمار می رود. معماری این آرامگاه به صورت هشت ضلعی و خاص می باشد. قدمت کتیبه های سر در این آرامگاه به قرن ۹ برمی گردد. مکان اصلی امامزاده ابراهیم در جنوب شرقی شهر بابلسر میباشد و سید شمس الدین بابلکانی براساس کتیبه های موجود توانسته این بقعه را در قرن نهم بسازد.

از آثار تاریخی وسط حرم می توان به درهای نفیس، صندوق های چوبین اشاره کرد که ارزش تاریخی این آرامگاه را بیان می کنند. با استفاده از طاق نماها و قاب بندی های مستطیلی شکل، نمای بیرونی بقعه را ساخته اند و از تزئیناتی در قسمت بالای آن استفاده کرده اند. مسجد و کفش کن در سال های بعدی به این مجموعه اضافه شده است. بالای درب ورودی دو لنگه ی صحن حرم امامزاده، پنجره نورگیر مشبک بزرگی قرار گرفته است و کتیبه ای حک شده که به خط تقی آملی معروف به رازی صلوات کبیره می باشد. در دور تا دور سقف فضای داخلی امامزاده از گچ بری و مقرنس کاری های زیبایی به صورت قرینه استفاده شده و کاشی کاری های رنگی در قسمت پائین به کار رفته است. مرمت هایی در این امامزاده بعد از انقلاب، انجام گرفت و به فضای داخلی آن آینه کاری هایی نیز اضافه شد. مردم شهرستان بابلسر و روستاهای اطراف در طول سال در این امامزاده، مراسم عزاداری بهمراه آداب و رسوم دینی برگزار می کنند.

امامزاده ابراهیم بابلسر,جاهای دیدنی بابلسر,مکان های تفریحی بابلسرامامزاده ابراهیم بابلسر از مکان های دیدنی بابلسر میباشد که معماری خاصی دارد

- مرکز خرید اروپا:

از جذاب ترین و محبوب ترین مراکز خرید در بابلسر، مرکز خرید اروپا میباشد. در این مرکز خرید انواع محصولاتی همچون لوازم خانگی، الکترونیکی، پوشاک کودکان، بانوان و آقایان و غیره عرضه می شود و تمامی محصولات قیمت های مناسبی دارند.

مرکز خرید اروپا، سبک معماری اروپایی دارد و از زیباترین مراکز خرید مازندران بشمار میرود. گردشگرانی که هدفشان بازدید از مرکز خرید اروپا می باشد باید به شرق بابلرود بروند، سپس میان میدان مطهری و خیابان طالقانی، مرکز خرید را خواهند دید. زمین مرکز خرید اروپا، ۴هزار متر مربع وسعت دارد و ۶ طبقه می باشد، مساحت کلی آن ۲۲هزار متر مربع می باشد. پارکینگ اختصاصی از دیگر امکانات مرکز خرید اروپا می باشد تا گردشگران بتوانند با اتومبیل شخصی خود از پارکینگ مجموعه بهره ببرند.

,جاذبه های گردشگری بابلسرمکانهای دیدنی بابلسرمرکز خرید اروپا یکی از محبوب ترین و جذاب ترین مکان های دیدنی بابلسر است

مرکز خرید اروپا ۲۲۰ غرفه دارد و تنوع بالایی از محصولات مختلف همچون برندهای ایرانی تا برندهای مطرح جهان و علاوه بر آن صنایع دستی بابلسر را ارائه می دهد. علاوه بر آن هایپر مارکتی درکنار غرفه ها، در مرکز خرید اروپا وجود دارد که بزرگ ترين هایپرمارکت بابلسر میباشد.

- سد لاستیکی بابلسر:

سد لاستیکی یکی دیگر از مکانهای دیدنی بابلسر می باشد که سدی از جنس لاستیک است و در سال ۱۳۸۴ ثبت شده است. سد لاستیکی در روی رودی واقع در منطقه ساحلی می رود قرار گرفته که این سد حدودا ۵۰ متر طول و ۳ متر ارتفاع دارد. درواقع منطقه ساحلی می رود از تفرجگاه های محبوب بابلسر در بهنمیر بشمار میرود و به سد لاستیکی عرب خیل نیز شهرت یافته است. سد لاستیکی از زیباترین مناطق گردشگری بابلسر میباشد. یکی از روش های مفید و کم هزینه در استفاده از آب های سطحی، ایجاد سد پلاستیکی بر روی آب میباشد.

دیدنیهای بابلسر،جاذبه های گردشگری بابلسر،شهر بابلسریکی دیگر از مکان های دیدنی بابلسر سدی از جنس لاستیک است که در سال۱۳۸۴ تاسیس شد

تامین آب سد لاستیکی توسط رودخانه تالار انجام می گیرد و این سد از رشته کوه البرز سرچشمه می گیرد و از شهرهای قائمشهر، کیاکلا و سوادکوه عبور می کند و به سد عرب خیل واقع در بهنمیر سرازیر می شود و پس از این که بخش های غرب، شرق و جنوب بهنمیر را طی کرد، به ساحل می رود و سرانجام در دریای خزر می ریزد. همچنین در پشت سد لاستیکی از آب جمع شده بمنظور مصارف کشاورزان استفاده می شود. سدهای پلاستیکی مزایایی دارند که از جمله اصلی ترین مزایای آن ها عدم انباشت رسوبات در پشت سد می باشد و علاوه بر آن هیچ رسوبی را برخلاف سدهای بزرگ جمع نخواهند کرد. نسبت به بقیه سدها عمر سدهای پلاستیکی بیشتر است( چیزی حدودا ۲۵ الی ۳۰ سال) و زمانیکه لاستیک ها را مجددا تعویض کنند این سدها به بهره برداری می رسند و شبیه همان روزهای اول کاربرد دارند. همچنین استراحتگاه های مناسبی برای مسافران و گردشگران در اطراف سد لاستیک بابلسر، تعبیه شده است.

- تالاب عزیزک:

تالاب عزیزک که نام دیگر آن آب بندان عزیزک می باشد در توابع بهنمیر و مازندران واقع شده است. پرندگانی نظیر درنا، اردک، قو و پستانداری به نام شنگ( شنگ همان سمور آبی است) در تالاب عزیزک زندگی می کنند. در این تالاب از پوشش گیاهی خاصی استفاده شده و تنوع ماهی های موجود در آن بسیار زیاد است؛ به همین علت، این تالاب بسیار منحصر به فرد و خاص است. تالاب عزیزک در روستای عزیزک می باشد و اهمیت بسیاری از نظر غنای محیط طبیعی دارد.

تالاب عزیزک,مکان های تفریحی بابلسر,مکان های دیدنی بابلسرتالاب عزیزک یکی از مکان های دیدنی بابلسر است که در توابع بهنمیر قرار گرفته است

- کرفون:

در ۱۳ کیلومتری از شهر بابلسر ، منطقه توریستی کرفون واقع شده است که دارای سواحل دریایی ماسه ای و مناظری جذاب و چشم اندازی ویژه میباشد.

کرفون,بابلسر,دیدنیهای بابلسرکرفون یکی از مناطق توریستی و یکی از مکان های دیدنی بابلسر میباشد

- بقعه بی بی رقیه در بابلسر:

یکی از شخصیت های مهم بابلسر، بی بی رقیه است. از شلوغ ترین و محبوب ترین بناهای زیارتی بابلسر که در کنار امامزاده ابراهیم( ع) قرار گرفته است، بنای بی بی رقیه میباشد. خادم امامزاده ابراهیم( ع)، بی بی رقیه بوده است و به همین خاطره در نزد مردم احترام بسیار زیادی دارد. جالب است بدانید زمان فوت ابراهیم( ع)، بی بی رقیه دستور داد تا بنای امامزاده ابراهیم( ع)، از لحاظ ظاهر و مواد بهترین بنا باشد. بنابراین در کنار بنای امامزاده ابراهیم( ع) بقعه بی بی رقیه قرار گرفته است.

بقعه بی بی رقیه,جاذبه های گردشگری بابلسربقعه بی بی رقیه یکی از مکان های دیدنی بابلسر است که در کنار امامزاده ابراهیم قرار دارد

- روستای گالشکلا از جاهای دیدنی بابلسر:

روستای زیبای گالشکلا یکی از جاهای دیدنی شهرستان بابلسر میباشد که در بهنمیر از توابع بابلسر قرار گرفته است. این منطقه ی بابلسر، به بهشت دامداران معروف است. سرسبزی و نشاط طبیعت پیرامون روستا، آب و هوای مطبوع و میهمان نوازی مردم روستای گالشکلا باعث سده تا گردشگران زيادي به این ناحیه از شمال کشور جذب شوند.

روستای گالشکلا,مکان های دیدنی بابلسر,بابلسریکی از مکان های دیدنی بابلسر، روستای گالشکلا واقع در توابع بهنمیر میباشد

- برج تاریخی ساعت:

در خیابان فلسطین یا کاخ شهر بابلسر ، برج تاریخی ساعت قرار گرفته است. در دوران پهلوی این برج ساعتی را ساخته اند و سرانجام ثبت ملی آن در سال ۱۳۶۸ بوده است. هدف از ساخت این برج صرفا منبعی برای ذخیره آب بوده و شاخص های فنی و هنری بینظیری دارد. شیخ سید صالح صالحی مشهد سری که بزرگ خاندان صالحی بابلسر بوده بنای آنرا انجام داده است. در حال حاضر این برج آسیب دیده و لازم است تا آنرا مرمت و بازسازی کنند.

برج تاریخی ساعت,جاهای دیدنی بابلسر,جاذبه های گردشگری بابلسربرج تاریخی ساعت یکی از مکان های دیدنی بابلسر است که در خیابان فلسطین قرار دارد

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 18
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
میخائیل گورباچف,بیوگرافی میخائیل گورباچف بیوگرافی میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی

تاریخ تولد: ۲ مارس ۱۹۳۱

محل تولد: روستای پریولنوی، جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی، اتحاد شوروی

ملیت: شوروی، روسیه

حرفه: سیاستمدار

حزب سیاسی: اتحاد سوسیال دموکرات‌ها

محل تحصیل: دانشگاه دولتی مسکو

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
ویژه سرپوش