دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۵۱

جزیره کیش، زیباترین جزیره در جنوب ایران (+ تصاویر)

جزیره کیش,عکس جزیره کیش,تصاویر زیبا از جزیره کیشجزیره کیش، سرسبزترین جزیره خلیج فارس 
جزیره کیش در «خلیج فارس» با آب و هوای گرم و مرطوب، «جزیره های مرجانی»، تنوع زیستی و آب های زلال، توریست هایی را سمتش می کشاند. در جزیره کیش انواع تفریحات و سرگرمی ها در بالاترین سطح کیفیت در دسترس است. 

جزیره کیش

کیش یکی از زیباترین جزایری است که در حوزه ی آب های خلیج فارس قرار دارد. جزیره کیش از زمان هخامنشیان تحت تسلط ایرانیان بوده و بعنوان مهمترین مقصد توریستی داخلی و خارجی در جنوب ایران محسوب می شود. روانه شدن بیش از یک میلیون گردشگر در طول سال بسوی این جزیره به خوبی اهمیت زیاد آنرا نشان می دهد.

دوچرخه سواری در جزیره کیش,جزیره کیش,شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیشجزیره کیش یک قطب اصلی گردشگری در ایران است

آب و هوای جزیره کیش

جزیره کیش در جنوبی ترین مناطق کشور قرار دارد و همان طور که می دانید این مناطق مانند تمامی نقاط دیگر استان هرمزگان تابستان های گرم مرطوب و زمستان های مطلوبی دارند. معمولاً دمای هوا ۲۷ درجه سانتیگراد است و در موارد بسیار کمی از دمای ۳۲ درجه سانتیگراد بالاتر میرود. در ماه های تیر و مرداد دمای جزیره کیش به اوج گرمای خود میرسد. در ماه های دی، بهمن و اسفند وضعیت آب و هوایی به اندازه ای خوب می شود که حیف است شما برای سفر به این منطقه برنامه ای تنظیم نکنید.

تصاویر جزیره کیش,جاذبه های گردشگری جزیره کیش,جزیره کیشتفریحات دریایی جزیره کیش منحصربه فرد ترین تفریحات ایران است

از اردیبهشت ماه تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها تقریباً نزدیک به هم است. در اردیبهشت ماه چون آب دریا هنوز سرد و رطوبت نسبی پائین است هوای جزیره کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم، خنک و نسیم وار بوده است. 

باران های اتفاقی مرداد ماه که اکثرا سیل آسا است و در مدتی کوتاه فرو می ریزند، اکثراً خاک را شسته و به دلیل گرمای بالای سطح زمین نم آنها به سرعت از خاک محو می گردد و در عین حال باران های این ایام خود نعمت و رحمت آسمانی است که باید از آن بهره ی کافی گرفت و با ایجاد آب بندها و سدهای بزرگ و کوچک متعدد آب آنرا مهار کرد. با آن که جزیره کیش روی گنبد نمکی قرار دارد، ولی برعکس جزایر دیگر (مثل قشم)، هنوز رأس گنبدهای نمکی زیرین آن زیاد بالا نیامده است و بدین ترتیب خوش بختانه وضع زمین شناختی جزیره کیش به نحوی است که نفوذ آنها به زیرزمین سبب بالا آمدن شوری نمی شود و با تمهیداتی می توان نزولات آسمانی را مدت ها بعد از هر بارندگی در آب بندها نگهداری کرد و حداکثر استفاده از آن ها را نمود.

جزیره کیش,جزیره کیش عکس,عکس های جزیره کیشکیش از پرمسافرترین جزیره‌های ایران است

تاریخچه جزیره کیش

در کتاب های تاریخی نقل شده که جزیره کیش بسیار کهنسال است و از زمان هخامنشیان تا دوره ساسانیان تحت سلطه ایران بوده و با هجوم اعراب و ویرانگری آنها، جزیره کیش بدست امویان افتاد و تا سال ۲۴۹ هجری قمری در دست آنها بود که سرانجام یک ایرانی با غیرت که اهل ری بود خلیفه آن زمان را شکست داد و تمامی جزایر خلیج فارس و همچنین بحرین، که کیش هم جزء آنها بود به تسخیر درآورد، از دوران حکومت آل بویه، جزیره کیش مجدداً برای ایران شد و تا زمان سلجوقیان و اتابکان فارس و بعد ملوک هرمز و آل مظفر و تیموریان ادامه داشت.

در دورهٔ سلجوقیان، جزیره کیش به بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد. در همین دوران، قیاصره در کیش به قدرت رسیدند. ایشان که در ابتدا بسیار فقیر بودند، با دزدی دریایی پایه های اقتصادی حکومت خود را مستحکم نمودند. حاکمان قیاصره که بر این جزیره حکمران بودند از نسل شخصی به نام «قیس» هستند. این شخص از شهر سیراف که در منطقهٔ «بنی خالد النّصوری» قرار دارد آمده بودند. آخرین حاکم جزیرهٔ کیش یا «قیس»، که از نژاد قیاصره بوده اند: مَلِک سلطان بن مَلِک قوام الدین بن مَلِک تاج الدین بن مَلِک شاه بن قیس بن مَلِک جمشید. او بدست سیف الدین ابونصر علی بن کیقباد، حاکم جزیرهٔ «هرمود»، به امر اتابک ابوبکر در تاریخ ۱۲ جمادی الثانی سال ۶۲۶ ه‍.ق (سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۶۰۸ خورشیدی) به قتل رسید و با کشته شدن مَلِک سلطان، آخرین حاکم کیش، حکم سُلالهٔ قیاصره بر کیش برای همیشه پایان یافت.

کشتی یونانی جزیره کیش,جزیره کیش,دیدنیهای جزیره کیشجزیره کیش مانند سایر نقاط جنوبی ایران دارای آب و هوایی گرم و خشک است

بعدها جزیره کیش و جزیره هرمز بدست پرتغالی ها افتاد و امام قلی خان که سپه سالار شاه عباس بود، خلیج فارس و بحرین را فتح کرد و جزایر آنرا مال ایران کرد و پس از آن شد که کیش رسماً به یکی از جزیره های ایرانی تبدیل شد، پس از این که محمدرضا پهلوی به حکومت رسید، جزیره کیش مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس به شمار می رفت ولی با ورود مروارید ژاپن به بازار ایران، مروارید کیش دیگر اهمیت قبل را نداشت و به دنبال آن جزیره کیش هم اهمیت قبلی خویش را از دست داد، در سال ۱۳۴۹ با توجه به خصوصیت های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب های زلال، جزیره کیش مرکز توریستی بین المللی عنوان گرفت و مجدداً پر اهمیت شد، محمدرضا شاه با بودجه دولت جزیره کیش را توسعه و گسترش داد و تمامی زیرساخت های امروزی من جمله هتل، نمایشگاه بین المللی، فرودگاه بین المللی کیش، کازینو و اقامتگاه خانواده سلطنتی را ساخت، تا اینکه جزیره کیش در سال ۱۳۶۱ عنوان اولین منطقه آزاد اقتصادی کشور را از آن خود کرد.

دیدنی های جزیره کیش,عکس از جزیره کیش,جزیره کیشجزیره کیش میزبان رویدادهای متعدد ورزشی بین‌المللی بوده‌ است

جاذبه های گردشگری جزیره کیش

بعضی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش به شرح ذیل میباشد:

۱. بوستان آهوان جزیره کیش

بوستان آهوان کیش یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی جزیره کیش است، این بوستان با زمینی به مساحت ۲ هکتار در سال ۱۳۸۰ در انتهای خیابان فردوسی جزیره کیش واقع شده است. در این بوستان به جز آهو چند گونه های دیگری از حیوانات مانند شیر، روباه، شغال، میمون، گوزن و انواع پرندگان هم نگهداری میشوند، ولی آهوها برعکس دیگر حیوانات که در قفس نگهداری میشوند، به صورت آزادانه در این پارک زندگی می کنند. خردسالان علاوه بر مشاهده این حیوانات زیبا میتوانند از وسایل بازی موجود در این پارک نیز استفاده کنند. 

جزیره کیش,دیدنیهای جزیره کیش,تصاویر جزیره کیشبوستان آهوان یکی از پر بازدیدترین و شلوغ ‌ترین مکان‌های گردشگری جزیره کیش است

۲. پارک دلفین ها در جزیره کیش

این مجموعه به اسم پارک دلفین ها شناخته می شود و یکی از مشهورترین جاهای دیدنی جزیره کیش است. با وارد شدن به مجموعه در ابتدا به باغ پرندگان می روید. در این باغ از نزدیک حدود ۵۰ گونه از پرنده های گوناگون را خواهید دید. وقت گذراندن بین طاووس ها، طوطی ها، پلیکان ها و پرندگان دیگری که کم تر امکان دیدنیشان پیش می آید، تجربه جذابی خواهد بود. در قسمت دیگر این پارک از آکواریوم آب شور دیدن می کنید که در آن انواع پستانداران دریایی من جمله شیر دریایی، گربه دریایی، پنگوئن و … نگهداری می شود. نمایش دلفین ها و کلاسیک شو از برنامه های دیگر این مجموعه است.

تصاویر زیبا از جزیره کیش,جزیره کیش,دوچرخه سواری در جزیره کیشیکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی جزیره کیش، پارک دلفین هاست

۳. دوچرخه سواری در جزیره کیش

یکی از تفریحاتی که در جزیره کیش نباید از دست بدهید، دوچرخه سواری دور جزیره است. طول این مسیر حدود ۷۵ کیلومتر است که به موازات جاده ساحلی ساخته شده است. این مسیر در قسمت های گوناگون جزیره کیش مانند اسکله تفریحی، بازار مرجان، کشتی یونانی و… ایستگاه هایی دارد و شما میتوانید با ارائه کارت شناسایی دوچرخه اجاره کنید.

عکس های جزیره کیش,جاذبه های گردشگری جزیره کیش,جزیره کیشپیست دوچرخه سواری در جزیره کیش، یکی از طولانی ترین پیست های دوچرخه در خاورمیانه

۴. پارک ماهیگیر جزیره کیش 

در بخش شرقی جزیره کیش، پارکی قرار دارد که از بابت زیبایی و محبوبیت در رده بالایی نزد گردشگران قرار دارد. پارک ماهیگیر کیش، من جمله پارک های پرطرفدار جزیره است که جذابیت زیادی هم دارد. در نخستین برخورد با این پارک، مجسمه بزرگ و ۱۲ متری موسوم به مرد ماهیگیر به چشم می خورد که به زیبایی و هنرمندی خاصی در آنجا قرار گرفته است. آبنماهای شرقی و غربی و همچنین جوی ۱۰۰ متری که این دو آب‌نما را به یکدیگر وصل کرده است، از دیدنی ترین قسمت های پارک ماهیگیر است. با غروب آفتاب و تاریک شدن هوا، نورپردازی های بی نظیر و فضای تاریک و روشن پارک، جلوه و زیبایی خاصی را به آن می بخشد. این پارک ساحلی، محیطی خانوادگی دارد و برای چند ساعت استراحت و تفریح بسیار مناسب است.

جزیره کیش,جاهای دیدنی جزیره کیش,عکس جزیره کیشپارک ماهیگیر یکی از پارک های پرطرفدار جزیره کیش است

۵. شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیش

یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری جزیره کیش شهر زیرزمینی کاریز است. این شهر در واقع یک قنات بسیار بزرگ است که مساحت آن حدود ۱۰ هزار مترمربع است، از این جهت به آن عنوان شهر داده شده است. عمق شهر زیرزمینی کاریز حدود ۱۶ متر است. یعنی از سطح زمین باید ۱۶ متر پایین بروید تا به آن برسید. ارتفاع خود کاریز حدود ۸ متر است. تمام دیوارها و سقف هم با انواع صدف های زیبا پوشانده شده است. ولیکن شهر زیرزمینی کاریز همین طور به حال خود برای بازدید رها نشده است. وجود رستوران های سنتی و امروزی، موزه و بازارچه صنایع دستی من جمله امکاناتی است که در این شهر فراهم شده است.

دیدنی های جزیره کیش,عکسهای جزیره کیش,جزیره کیشکاریز کیش که یکی از دیدنی های جزیره کیش است حدود ۲۰۰۰ سال قدمت دارد

۶. خانه بومیان در جزیره کیش

یکی از جاهای دیدنی جزیره کیش، خانه بومیان کیش است که قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد. این بنا در قدیمی ترین محله ی کیش قرار دارد که اینک به موزه تبدیل شده است. هدف از تبدیل خانه بومیان کیش به موزه معرفی تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم، معیشت و صنایع دستی خاص بومیان کیش بوده است، این منزل بعد از موافقت صاحب آن و گرفتن مجوز لازم از سازمان منطقه آزاد کیش در فروردین ماه سال ۱۳۹۳ با هدف اشتغالزایی، مشارکت بومیان در بخش گردشگری و تحقق توسعه گردشگری پایدار برای جزیره کیش، خانه بومیان به خانه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل شد. تمامی اتاق ها و فضاهای خانه با حفظ معماری سنتی با استفاده از مصالح بومی بازسازی گردید و سبک زندگی بومیان کیش در ۸۰ سال قبل بازسازی شده است. این خانه مساحتی به اندازه ی یک هزار و ۲۰۰ مترمربع دارد. فضای درون خانه شامل ۱۵ اتاق و دو حیاط مجلسی و خانوادگی می باشد.

جزیره کیش,کشتی یونانی جزیره کیش,شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیشخانه مردم‌شناسی بومیان کیش، در یکی از محله‌های قدیمی جزیره کیش ساخته شده است

۷. تم پارک آبی اوشن در جزیره کیش

این پارک آبی در جزیره کیش یکی از بزرگترین پارک های آبی ایران است. در این مجموعه علاوه بر راید های گوناگون که به سه دسته آرام، تند و هولناک تقسیم شده اند میتوانید از استخرهای گوناگون و جکوزی استفاده کنید. همچنین در مجموعه رستوران و فروشگاهی وجود دارد که نیازهایتان در طول روز را رفع می کند.

دیدنی های جزیره کیش,جزیره کیش,کشتی یونانی جزیره کیشپارک آبی یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های آبی ایران در جزیره کیش میباشد

۸. کشتی یونانی جزیره کیش

در سال ۱۳۴۵ کشتی «خولا اِف» در سواحل جنوب غربی کیش به گِل نشست. این کشتی در بریتانیا ساخته شده بود و در طول عمرش مالکان مختلفی داشت، ولی آخرین مالک آن یک یونانی بود. تلاش های فراوانی برای نجات کشتی انجام شد که البته هیچ کدام شان به نتیجه نرسیدند و کشتی در آخر همان جا رها شد. کشتی یونانی یکی از زیباترین جاهای دیدنی جزیره کیش است. این کشتی بزرگ به خصوص هنگام غروب منظره عکاس پسندانه ای دارد و گردشگران متعددی برای دیدنش به این نقطه از جزیره کیش می آیند.

جزیره کیش عکس,تصاویر جزیره کیش,جزیره کیشکشتی یونانی یکی از زیباترین جاهای دیدنی جزیره کیش است

۹. روستای کهن باغلو در جزیره کیش

از برترین جاهای دیدنی جزیره کیش که بسیار مورد توجه گردشگران است، میتوان به روستای کهن باغلو یا باغو اشاره کرد. قدمت این روستای تاریخی به سال ۸۸۱ هجری قمری باز می گردد و قدیمی ها معتقد هستند که در زمان پرتغالی ها، پیرزن ۱۰۰ ساله ای به نام باغو در این منطقه می زیسته که نام روستا هم الهام گرفته از اسم اوست.

این روستای کهن که در قسمت جنوب غربی جزیره کیش قرار دارد، هر روزه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است. طبیعت روستای کهن باغلو آن قدر بکر و دیدنی است که چشم هر تماشاگری  را به خودش خیره می کند. درختان انبوه و سرسبز، بالاخص درخت لور و انجیر معابد در این روستا به وفور به چشم می خورد که جذابیت بصری باغلو را دو چندان کرده اند. پاییز این روستا هم زیبایی خاصی دارد و روستای کهن باغلو را میتوان یکی از جاهای دیدنی جزیره کیش در پاییز نیز به حساب آورد. در صورتیکه خوش شانس باشید میتوانید شاهد گردش آهوان زیبا نیز در این منطقه دیدنی باشید. در ورودی روستا هم سیاه چادرهای سنتی و بومی منطقه کیش برپا شده است که شما را به خوبی با آداب و رسوم و نوع زندگی مردم منطقه آشنا می کند.

دوچرخه سواری در جزیره کیش,شهر زیرزمینی کاریز جزیره کیش,جزیره کیشروستای کهن باغلو در قسمت جنوب غربی جزیره کیش قرار دارد

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش