دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۰۹

جاهای دیدنی قشم با عکس

جاهای دیدنی قشم,تصاویر جاهای دیدنی قشم,دیدنی های قشمآشنایی با برترین جاهای دیدنی قشم
جزیره قشم، آب و آفتاب و خاکش مثل رنگین کمانی پر از رنگ است. جدا از جاهای دیدنی قشم و پیشینه ی تاریخی آن، قشم سرزمینی بهشتی برای خرید کردن محسوب می شود. در قشم مراکز خرید جذاب و رنگارنگ به فراوانی پیدا می شود.

جاهای دیدنی قشم

جزیره ی قشم بزرگترین جزیره ی استان هرمزگان و بزرگ ترين جزیره ی ایران است. جاهای دیدنی قشم آن قدر زیاد است که احتمالاً قادر نخواهید بود در طول مدت اقامت خویش از همه ی آنها دیدن کنید. این جزیره زیبا در استان هرمزگان واقع شده است و بزرگترین جزیره ایران و تنگه هرمز به شمار می آید. جدا از جاهای دیدنی قشم و پیشینه ی تاریخی آن، قشم سرزمینی بهشتی برای خرید کردن محسوب می شود. در قشم مراکز خرید جذاب و رنگارنگ به فراوانی پیدا می شود و از این رو هر گردشگری را بخود جذب می کند!

ابرکاوان، دیگر نام ساسانی جزیره قشم بوده است که با توجه به اسناد تاریخی در طی سالیان دراز، فراز و نشیب های فراوانی را طی کرده است. اغلب مردمان این جزیره پیرو مذهب تسنن هستند. شیعیان هم در این جزیره زندگی می کنند؛ اما درصد کمتری نسبت به سنی ها دارند. گویش مردم قشم بندری است، که وزن و آوای آن شیرین است و به آسانی میتوان متوجه آن شد ولی دیگر گویش ها و زبان هایی مثل عربی، هندی، بندری و انگلیسی نیز در این جزیره یافت می شود. اغلب جاهای دیدنی قشم را برای شما شرح می دهیم تا پیش از مسافرت بدانید چه اماکن فوق العاده ای منتظر شما هستند.

* جنگل های حرا:

اسم قشم با جنگل های حرا گره خورده است، جنگل هایی که زیبایی‎ و شگفتی پنهان و پدیدار شدن ناگهانی اش از زیر آب حیرت هر ببیننده ای را به دنبال دارد. جنگل های حرا عمری ۳۰ تا ۴۰ میلیون ساله دارند و از عجایب هفتگانه و جاهای دیدنی قشم هستند. جنگل های حرا که با بالارفتن آب به زیر آب میروند و به محض اینکه آب پایین برود، دشت وسیعی از درختان حرا از دل آب بیرون می آیند که شگفتی هر بیننده ای را به دنبال دارد. این شگفتی وقتی دوبرابر می شود که بدانیم این جنگل ها در آب های شور زندگی می کنند.

جاهای دیدنی قشم در شب,مکانهای دیدنی قشم,جاهای دیدنی قشمجنگل های حرا از عجایب هفتگانه و جاهای دیدنی قشم هستند

جنگل های حرا که از جاهای دیدنی قشم است از بندر لافت تا روستای سهیلی و در فضایی ۷ هزار و ۲۳۶ هکتار متری کشیده شده اند. عمق آب منطقه ای که جنگل های حرا در آن قرار دارد بیشتر از یک تا یک و نیم متر نیست و همین مسأله سبب می شود با فروکش کردن آب دریا ۶ تا ۷ ساعت نمایان شوند.

* تنگه چاهکوه:

یکی از برترین جاهای دیدنی قشم، تنگه چاهکوه است. ۷۰ کیلومتر مانده به شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، دره ای قرار گرفته که با قدم گذاشتن در آن وارد دنیایی رازآلود می شوید. تنگه چاهکوه در دل کوهی سنگیست و به محض اینکه پا در آن بگذارید با فضایی عریض با دیواره هایی بلند روبرو می شوید ولی این وضعیت آنقدر دوام ندارد و اگر به طرف جنوب دره بروید از عرض راه کم می شود و آن قدر راه باریک می شود که دیگر به زحمت میتوان آسمان را آن بالا دید. همان طور که از اسم دره پیداست، دره، چاه های زیاد ولی کم عمق دارد، چاه هایی که اهالی روستای چاهو آنرا برای ذخیره و هدایت آب باران حفر کرده اند و هرکدام از آن ها قدمتی باستانی دارند.

جاهای دیدنی قشم,جاذبه های دیدنی قشم,دره ستاره قشمیکی از برترین جاهای دیدنی قشم، تنگه چاهکوه است

* جزایر ناز قشم:

این جزیره کوچک در ۲۲ کیلومتری سواحل شرقى قشم قرار دارد و از ساحل، حدود یک کیلومتر فاصله دارد. وسعت جزیره ناز حدود سه هکتار است. این جزیره فاقد ساحل شنى است و دیواره هاى صخره اى به ارتفاع پنج تا ده متر اطراف آن دیده می شود. روى این جزیره کاملاً مسطح است. در موقع جزر با پسروى کامل آب دریا، براى لحظاتی، باریکه اى از خشکى جزیره ناز را به ساحل قشم وصل مى کند. به همین دلیل شما می توانید در زمان پسروی آب، با ماشین در بستر دریا که از آب بیرون افتاده به جزیره بروید و این بسیار شگفت آور است. در این جزیره کسى زندگی نمی کند. ماهیگیران محلى چند سایبان و مکان استراحت از چوب و پلاستیک به صورت موقت درست کرده اند. روبه روى جزیره ناز که از جاهای دیدنی قشم است ساحل شنى وجود دارد و مکان مناسبى براى تغذیه پرندگان دریایى و ماهیگیران بومى است.

جزایر ناز قشم,جاهای دیدنی قشم,جاهای دیدنی قشم با عکسجزیره ناز که از جاهای دیدنی قشم است دیواره هاى صخره اى به ارتفاع پنج تا ده متر دارد

* دره ستاره قشم:

در این سفر با دره ستاره افتاده به عنوان یکی از جاهای دیدنی قشم در غرب روستای برکه خلف آشنا میشوید که در پنج کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قشم واقع شده است. با رفتن به راه خاکی شمال این روستا، منطقه ای وسیع جلوی رویتان قرار می گیرد که پر از کوه های تو در تو و رسوبی است. گذشت زمان و باد و طوفان از این منطقه، ستون ها، دالان ها و حفره های تو در تویی ساخته است. همینکه از بین دالان های تو در توی آن عبور کنید آسمان آبی بالای سرتان خودنمایی می کند و اگر باد هم بیاید همه چیز تکمیل می شود تا فضایی وهم آلود را بوجود آورد. این دره حدود ۲ میلیون سال قدمت داشته و به دوره زمین شناسی سنوزوئیک مربوط می باشد. از زیباترین جلوه های فرسایش در جزیره پهناور قشم است. زیبایی های خاص دره سبب شده تا آنرا بعنوان قسمتی از ژئو پارک جزیره قشم جزء آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت برسانند.

دره ستاره افتاده که از جاهای دیدنی قشم است، یک عارضه زمین شناسی میباشد که بر اثر فرسایش، تندیس های بلند قامت و بریدگی های عجیبی به شکل مجسمه هایی از جنس شن و ماسه و خاک را پدید آورده است. برخی اعتقاد دارند که علت شکل ویژه این دره و بوجود آمدن انواع حجم ها و پدیده های فرسایش در آن، وزش بادهای تند و گردش هوا در لابه لای ستون ها و حفره های آن است. اهالی جزیره بر این باورند که روزگاری ستاره ای از آسمان به قلب جزیره افتاده و در برخورد با زمین جزیره، این شکل ها را پدید آورده است. این مکان در زبان محلی به “استاره افته” و گاه “ستاره افتیده” معروف میباشد و داستان های تخیلی فراوانی از آن در بین مردم رواج دارد.

بهترین جاهای دیدنی قشم,جاهای دیدنی قشم کجاست,جاهای دیدنی قشمدره ستاره به عنوان یکی از جاهای دیدنی قشم در غرب روستای برکه خلف است

* غار نمکدان:

غار نمکدان یا غار نمکی که طولانی ترین غار نمکی جهان و از جاهای دیدنی قشم محسوب میشود، نزدیک روستای کانی قرار دارد و حدود ۶ کیلومتر طول دارد. البته این غار یکی از چندین غار نمکی است که در کوه مخروطی شکل نمکدان شکل گرفته است. ارتفاع این کوه حدود ۳۴۰ متر است. اگه به غار نمک بروید حس این به شما دست میدهد که وارد یکه منطقه کوهستانی پر برف شدید ولی به جای برف تمامش نمک است! این منطقه برای عاسی واقعا جای بکریست، البته باید با خودتان چراغ قوه همراه داشته باشید زیرا از حدود ۲۰ متر به بعد غار تاریک میشود.

جاهای دیدنی قشم,جاهای دیدنی قشم کجاست,اماکن دیدنی قشمغار نمکی که یکی از جاهای دیدنی قشم است، طولانی ترین غار نمکی جهان محسوب میشود

سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در شکل های گوناگون پوشش داده و منظره ای بدیع بوجود آورده اند. غلظت نمک این غار تا ۹۹ درصد هم رسیده و بزرگ ترين غار نمکی دنیا می باشد. هر اندازه نمک از این غار برداشته شود، جایگزین می شود و قندیل ها در حال خودسازی هستند و این غار یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم میباشد که می توانید از آن دیدن کنید.

* چاه های تلا:

مجموعه چاه های تلا که به اشتباه به آنها طلا هم می گویند، در واقع محلی برای جمع آوری آب شیرین باران در هوای گرم و خشک جزیره قشم بوده اند. حفر این چاه ها که در بندر لافت و پشت قلعه نادری قرار گرفته اند، به دوران بعد از اسلام باز می گردد. در ابتدا تعداد آنها ۳۶۶ حلقه به تعداد روز های یک سال کبیسه بوده؛ تا در تمام طول سال آب شیرین کافی در دسترس باشد. هر چند به مرور زمان حدود ۲۶۶ حلقه از این چاه ها پر شده و اینک صرفا ۱۰۰ حلقه از آنها باقی مانده اند؛ ولی هنوز هم میتوانند بعنوان یکی از جاهای دیدنی قشم شما را به سمت خود بکشانند.

جاهای دیدنی قشم در شب,جاهای دیدنی قشم,دیدنی های قشمچاههای تلا که از جاهای دیدنی قشم است، در پشت قلعه لافت و در داخل گودال مجاور قلعه قرار گرفته

* تخم گذاری لاک پشت ها:

اگر در ماه های سرد سال و حد فاصل اسفند ماه تا ابتدای اردیبهشت به قشم سفر کنید، در زمان گشت و گذار در جزیره قشم میتوانید از منطقه حفاظت شده تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی نیز دیدن کنید. این لاک پشت ها یکی از دو نوع لاک پشت هایی هستند که سواحل ایران را برای تخم گذاری خود انتخاب می کنند. در هر نوبت بین ۹۰ تا ۱۵۰ تخم در هر چاله دیده می شود. فرصت دیدن این صحنه زیبا برای هر کسی پیش نمی آید. بدین ترتیب سعی کنید تا این موضوع را حتماً در برنامه سیاحت جاهای دیدنی قشم خود بگنجانید.

عکس جاهای دیدنی قشم,جاهای دیدنی قشم با عکس,جاهای دیدنی قشماز جاهای دیدنی قشم میتوان به ساحل تخم گذاری لاک پشت ها اشاره کرد

* بندر لافت:

اگر بخواهید غروب خیلی قشنگ و همینطور خانه های روستایی جزیره قشم را ببینید، راهش رفتن به بندر لافت است. بندر لافت در شمال غربی قشم قرار گرفته و زمانی مرکز جزیره بوده است، دقیقا همان زمانی که مردمش با لنج به دل دریا می زدند. مشخصه اصلی لافت، بادگیرهای بلند و کوچه پس کوچه های باریکش است و لنج ها و قایق ها و قرار گرفتن منازل در بین درختان سبز گرمسیری و نخلستان های بلند است. تمامی اینها در کنار زیبایی خیره کننده دریا و جنگل شناور حرا، هر تازه واردی را مجذوب می کند. بندر لافت یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم است. 

جاهای دیدنی قشم,جزایر ناز قشم,اماکن دیدنی قشمروستای لافت که از جاهای دیدنی قشم است، قدمت زیادی دارد و به هزاره اول قبل از میلاد برمیگردد

* دره تندیس ها:

از جنگل حرا که به طرف روستای طبل و از آن جا روبه پایین و به طرف سلخ بروید در نزدیکی های بام قشم به دره بزرگی می رسید که بخاطر تندیس های بزرگش به آن دره تندیس ها می گویند. این دره که از جاهای دیدنی قشم است مثل دره ستارگان است، اما وسعتش از دره ستارگان بیشتر است و بزرگی تندیس هایش آدم را خیره می کند. اگر در دره تندیس ها بایستید احتمالا تصورش را هم نکنید در این دشت خشک که ترک های گلی آنرا پوشانده زمانی دریا وجود داشته و ماهی های زیادی در آن زندگی می کرده اند، ولی وجود صدف هایی که کف دره را پوشانده تصویر آن دریای پر آب را برایتان زنده می کند. دره پر است از انواع اشکال جالب و شگفت انگیز که انگار هنرمندی توانا آن ها را بوجود آورده و سالها مشغول تراشیدن سنگ ها بوده است، در حالی که تمامی اینها کار باد و باران است.

جنگل های حرا از جاهای دیدنی قشم,جاهای دیدنی قشم,مکانهای دیدنی قشمدره تندیس ها که از جاهای دیدنی قشم است مثل دره ستارگان است

* مجموعه تفریحی ساحل طلایی در قشم:

یکی از جاهای دیدنی قشم، مجموعۀ تفریحی ساحل طلایی است. در این مجموعۀ تفریحی علاوه بر گشت و گذار در ساحل خلیج فارس و امکان شنا در آب های نیلگون خلیج فارس، فرصتی برای تجربۀ جت اسکی و حتی غواصی نیز فراهم شده است. اگر به ورزش های آبی و هیجان انگیز در جزیرۀ قشم و آب های خلیج فارس علاقمند هستید در مجموعۀ ساحل طلایی ساعات خوشی را خواهید گذراند.

جاذبه های دیدنی قشم,بهترین جاهای دیدنی قشم,جاهای دیدنی قشممجموعه تفریحی ساحل طلایی از بهترین جاهای دیدنی قشم به شمار می‌آید

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 20
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش