دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۳۵

مکان های ناشناخته زیبای ایران / مناطق بکر ایران

معرفی مناطق بکر ایران
ایران را دنیا به کشوری چهارفصل می شناسند که می توان زیبایی های تمام دنیا را در آن مشاهده کرد، از کویرهای زیبا گرفته تا دریاهای زلال. جنگ و آبشارهایی که در سراسر ایران دیده می شوند چشم هر گردشگری می تواند به خود خیره کند. در ادامه به معرفی چند منطقه بکر ایران خواهیم پرداخت.

مناطق بکر ایران:

حس مشاهده مکان هایی که تاکنون چشم افراد زیادی آنها را ندیده به اندازه کافی وسوسه کننده است، به خصوص اگر این مناطق در کشور خودمان باشند و کاملا در دسترس. بنابراین شما می توانید با سفری کوتاه و چند روزه خود و خانواده تان را به دیدن این نعمت های الهی دعوت کنید.

در تمام نقاط ایرانی می توان مناطقی را پیدا کرد که زیبایی آنها بکر، خارق العاده و خیره کننده باشند، اگر شما هم جزء افرادی هستید که به مسافرت و گردشگری علاقه مند هستید در ادامه این مقاله با سرپوش همراه باشید.

بهشت گمشده ایران واقع در استان فارس:

اولین مکانی که قصد معرفی آن را به شما داریم نام بهشت گم شده ایران را یدک می کشد. این مکان خارق العاده قبل از رواج ایرانگردی و گسترش اینترنت در میان افراد محلی به بهشت معروف بود و درمیان افراد محلی محدود شده بود، اما اکنون می توانیم به دیدن این مکان خارق العاده در ۱۲۰ کیلومتری شیراز برویم و به معنای واقعی با بهشت روبرو شویم.

در صورتی که قصد دارید ترکیب آبشار، کوچه باغ، جنگل و شالیزار همراه با رودی جاری زیر درختان را با چشم ببینید کافی است سفری به تنگ بستان داشته باشید. به طور قطع انتخاب این منطقه به عنوان مکانی بکر برای سفری به یاد ماندنی هیچ گاه پشیمانی به همراه ندارد به خصوص اگر در فصل بهار این سفر را تجربه کنید.

روستای پامنار,معرفی طبیعت و جاهای بکر ایران,معرفی مناطق بکر ایرانمناطق بکر ایران؛ بهشت گمشده ایران

تنگه رَغِز در استان فارس:

آبشارهای دیدنی و بکر در ایران کم نیستند اما اگر تا به حال آبشار رغز را ندیده اید باید بگوییم یکی از جالب ترین آنها را از دست داده اید. این منطقه بکر هم در استان فارس قرار دارده و به دلیل موقعیت پنهانی اش در پشت کوهستان های جنوب این استان زیبایی فوق العاده ای را خلق کرده است. در صورتی که شما از افرادی هستید که به سفرهای ماجراجویانه علاقه دارید؛ حتما به منطقه فسارود بروید و تنگه اسرارآمیز رغز با آبشارهایی مرتفع را از نزدیک ببینید.

زمانی که به تنگه رغز می رسید سفری ۲/۵ کیلومتری برایتان آغاز خواهد شد، در ابتدای مسیر حرکت کردن و عبور از تنگه آسان است و می توانید در طول مسیر حوضچه‌های آبی شفاف را ببینید که از آبشارهای درون تنگه ایجاد می شوند.

با پیشرفت شما در تنگه و عمیق شدن آن با آبشارهای بلندتری روبرو می شوید، که بلندترین آن ارتفاعی برابر با ۶۵ متر دارد. در این قسمت از سفر شما باید کمی مهارت طبیعت گردی داشته باشید زیرا در غیر این صورت نمی توانید به خوبی در عمق  تنگه پیشروی کنید. 

تفاوتی ندارد که شما حرفه ای هستید یا با کمی احتیاط به دل تنگه زیده اید زمانی که به حوالی تنگه می رسید می توانید یکی از فراموش نشدنی ترین صحنه های زندگی خود را مشاهده کنید.

دره ستارگان در مناطق بکر ایران,جنگل ابرشاهرود در شمال ایران,تور مناطق بکر ایرانمناطق بکر ایران؛ تنگه رغز

جنگل ابرشاهرود در شمال ایران:

در صورتی که به جنگل گردی علاقه دارید، حتما جنگل ابرشاهرود را امتحان کنید، این منطقه به دلیل نزدیک بودن ابرها به درختان جنگل ها زیبایی فوق العاده را به خود اختصاص داده است، به همین دلیل هم با نام جنگل اقیانوس ابر هم شناخته می شود. در واقع این منطقه بخشی از جنگل‌های هیرکانی شمال ایران در کوه‌های البرز شرقی می باشد که در مرز بین استان‌های سمنان و گلستان واقع شده است.

پوشش گیاهی متنوعی که در جنگل ابر شاهرود به چشم می خورد عطر خاصی به این جنگل بخشیده، همچنین می توانید انواعی از گیاهان معطر و دارویی را در این منطقه سبز مشاهده کنید. درختان راش، بلوط، توسکا، نارون، بارانک، سرخدار و بوته‌های وحشی میوه‌های جنگلی در سرتاسر ابرشاهرود به چشم می خورد. اقیانوس ابر در بیشتر روزهای سال این جنگل را پوشانده اما اگر بتوانید در نخستین ساعت‌های روز و زمان نزدیک غروب در فصل‌های بهار و پاییز به این جنگل بروید می توانید شاهد بیشتری حجم ابر باشید.

توجه طبیعت گردان به جاذبه های بکر این جنگل که کاملا طبیعی هستند جلب شده است، از جمله مهمترین این جاذبه ها می توان به آبشارهای شرشر و آلوچال اشاره کرد که زیباترین مناطق ابرشاهرود هستند. در صورتی که قصد بازدید از این مناطق را دارید باید آمادگی بدنی بالایی داشته باشید تا بتوانید از کوه بالا بروید. 

آبشار آلوچال خود از دو ابشار کوچکتر با ارتفاع ۲۵ متر ساخته شده است. اتراق اطراف چشمه‌های طبیعی جنگل ابر هم می تواند تجربه جدید و جالبی از طبیعت گردی باشد.

معرفی طبیعت و جاهای بکر ایران,معرفی مناطق بکر ایران,تنگه رغز در ایرانمناطق بکر ایران؛ جنگل های ابرشاهرود

چشمه های باداب سورت در مازندران:

در صورتی که شما به زمین شناسی و اشکال سنگ ها علاقه مندید سفر به باداب سورت را به شما پیشنهاد می کنیم. اشکال صخره ای که باداب سورت به خود اختصاص داده است یکی از جاذبه های گردشگری زیبای ایران محسوب می شود. این منطقه در استان مازندران و حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر ساری قرار دارد.

این باداب در حقیقت از چندین چشمه پلکانی تشکیل شده است که رنگ های مختلفی از قبیل؛ طلایی، زرد، نارنجی و قرمز در آن ایجاد شده است. بر اساس آنچه عنوان شده است دو عدد از این چشمه ها قابل آشامیدن هستند وحتی دارای خاصیت درمانی هستند. این منطقه بکر از جمله مکانی های زیبا برای عکس برداری هم می باشد.

متاسفانه باید خبر دارد این چشمه ها به دلایل مختلفی از قبیل؛ عدم تحمل ظرفیت مسافران، سهل انگاری مسئولین و... اکنون در حال نابودی هستند، اما امیدوار هستیم با تدابیر به موقع و مناسب این جاذبه زمین شناسی کم نظیر را که تعداد کمی از آنها در سراسر دنیا یافت می شود، از نابودی نجات داده شوند.

مناطق بکر ایران,بکرترین جاذبه‌های گردشگری ایران,روستای پامنارمناطق بکر ایران؛ باداب سورت

دریاچه نئور در مرز گیلان و اردبیل:

این دریاچه یکی از زیباترین مناطق گردشگری در شمال غربی ایران است که در نزدیکی جاده اسالم به خلخال و در مرز استان‌های گیلان و اردبیل واقع شده است. در فصل بهار با آب شدن برف های کوهستان های اطراف؛ مقدار آب این دریاچه به بیشترین مقدار خود می رسد. زمانی که آب این دریاچه کم می شود به دو بخش جدا از هم تبدیل می شود که و مجددا با افزایش آب یکپارچه می شود. 

عمق آب این دریاچه در بخش های مختلفش بین ۵ تا ۱۳ متر تغییر پیدا می کند. دریاچه نئور به همراه منطقه ای گسترده از طبیعت اطراف آن از جمله مناطق تحت محافظت محیط زیست هستند. اطراف ای دریاچه زیبا می توان پوشش گیاهی گسترده ای را مشاده کرد که شامل انواع گیاهان دارویی و معطر نیز می شود.

این دریاچه در ارتفاعات کوه تالش واقع شده است، به طوری که در فصول گرم سال، عشاز در مناطق دامنه ای آن اتراق می کنند. از جمله مناطق بکر دیگری که در نزدیکی این آبشار واقع شده اند ییلاق سوباتان است که از زیباترین جاذبه‌های طبیعی استان گیلان می باشد. مسیر خاکی مناسب برای پیاده روی و دوچرخه ‌سواری دورتادور دریاچه نئور ایجاد شده است تا به علاقه مندان امکان سفر بین این دریاچه تا ییلاق‌ها و کوه‌های اطراف بدهد.

از جمله تفریحات دیگری که می توانید در اطراف ای دریاچه تجربه کنید عکاسی، کوهنوردی، ماهیگیری، قایقرانی و سوارکاری است. بهترین زماین که می توایند برای سفر به این منطقه انتخاب کنید در بهار و تابستان است، در فصول سرد سال با وجود سرمای هوا منطقه فوق العاده را ایجاد خواهد کرد. نواحی اطراف این دریاچه می توانند مکان مناسبی برای اتراق در طبیعت باشند.

دره ستارگان در مناطق بکر ایران,جنگل ابرشاهرود در شمال ایران,تور مناطق بکر ایرانمناطق بکر ایران؛ دریاچه نئور

دریاچه ارواح در مازندران:

در صورتی که به فیلم های وحشتناک علاقه مند هستید می توانیم دریاچه ارواح را به شما پیشنهاد دهیم. این دریاچه با داشتن باتلاق پوشیده از مه و درختانی که از کمر شکسته‌ شده می تواند یکی از سکانس های ترسناک را برای شما تداعی کند، اما این روزهای دیگر داستان های ترسناک، جن و روح دیگر در میان افراد رواج ندارند، البته با انواع جرم و جنایاتی که انسان روی کره زمین انجام می دهد دیگر ترسی برای این موجوات واقعی یا خیالی باقی نمی ماند. 

قدیمی ترها که به ارواح معتقد بودند این منطقه را طلسم شده و روح زده معرفی می کردند. به طورکلی درخت هایی که اطراف این منطقه وجود دارند منطقه قابل توجهی را ایجاد کرده اند که توانسته خود را به یکی از مناطق بکر و دیدنی ایران تبدیل کند.

روستای پامنار,معرفی طبیعت و جاهای بکر ایران,معرفی مناطق بکر ایرانمناطق بکر ایران؛ دریاچه ارواح

دشت شیبمار در مرز خوزستان و چهارمحال بختیاری:

در صورتی که خواستار سفر به منطقه ای هستید که رودخانه، تالاب، آبشار، پوشش بوته و جنگل، بافت جانوری غنی و آثار باستانی دوره اشکانی را به صورت یکجا داشته باشد باید دشت شیبمار را امتحان کنید. برای سفر به این منطقه باید وارد جاده مسجد سلیمان به شهرکرد شوید و به دنبال ورودی شیبمار بگیردید. متاسفانه شکار بی رویه تعداد حیوانات وحشی را به حداقل رسانده اما شرط عقل می گوید برای محافظت از خودتان در مناطق امن کمپ یزنید و وسایل مورد نیاز را به همراه خود ببرید.

دشت ایلات بختیاری که در آن منطقه وجود دارند مکان خوبی برای خریدن سوغانی و صنایع دستی هستند، علاوه بر این کباب، نان و عسل روستانشینان می توانند خاطره شگفت انگیزی را برای شما بسازند.

معرفی طبیعت و جاهای بکر ایران,معرفی مناطق بکر ایران,تنگه رغز در ایرانمناطق بکر ایران؛ دشت شیبمار

فیلبد در مازندارن:

منطقه شمالی ایران و خطه مازندران همواره پر از شگفتی و زیبایی است، یکی از این شگفتی ها در یک روستای فوق‌العاده خاص و نادر به نام فیلبند در شهر بابل پنهان شده است. این منطقه از معدود مکان هایی است که هنوز خیلی شناسایی نشده است، به همین دلیل است که جزء موراد مناطق بکر ایران قرار گرفته است. در صورتی که به مازندران سفر داشتید بدون دیدن روستای فیلبد آنجا را ترک نکنید، در این منطقه شما فرصت خواهید داشت که ابرها و ستاره‌ها را از نزدیک‌ترین نقطه ممکن تماشا کنید و با آنها همسفر شوید. 

این منطقه هنوز به اندازه نمک آبرود یا کلاردشت شناخته شده نیست و چندان معروف نشده است. چشم اندازهای زیبایی که همیشه در کارتون ها تماشا می کردیم در این منطقه به شکل واقعی وجود دارند. کلبه‌هایی چوبی در ارتفاعات کوهستان و غرق در ابرهای سفید و طبیعت سرسبز که می توانند جزء فراموش نشدنی ترین خاطرات شوند. شما می توانید به دور از هرج و مرج و شلوغی شهر آرامش خود را در فیلبد بیابید، بنابراین اگر قصد سفر به یک مطقه رویایی را دارید از فیلبد غافل نشوید.

دره ستارگان در مناطق بکر ایران,جنگل ابرشاهرود در شمال ایران,تور مناطق بکر ایرانمناطق بکر ایران؛ روستای فیلبد

دره کال جنی در استان خراسان جنوبی:

یکی دیگر از مناطق مهیج برای افراد که به سینمای ترسناک و فیلم های هیچکاک علاقه مند هستند می تواند دره کال جنی باشد. این دره مرموز در طبس استان خراسان جنوبی واقع شده است و به عنوان یکی از مناطق بکر ایران شناخته می شود. کال های جنی که در طی قرن‌ها بر اثر جریان آب و فرسایش ایجاد شده اند می تواند به شکل باورنکردنی زیبا و وحشتناک به نظر برسد.

برخی از افراد ادعا می کنند روزهای باد و طوفان در این دره ها را اجنه سنگ‌ریزه‌هایی پرتاب می‌کنند به همین دلیل دره هایی به این شکل ایجاد شده اند. اما اگر شما از جمله افرادی هستید که حتی با تماشای فیلم جن‌گیر در یک خانه تاریک و خلوت هم هیچ ترسی ندارید، باید بدانید دلیل دیگری برای تشکیل این دره ها وجود دارد.

فرضیه ای مانند وجود رودی پرخروش در این منطقه در قدیم الایام می تواند دلیل تشکیل این منطقه باشد، این رود با سیلاب ها و فرسایش در طی سال های طولانی دیواره‌های بلند دره را به این شکل ایجاد کرده است. اما درمورد فرضیه اول باید گفت احتمال دارد زمانی که باد در این دره ها می پیچیده و صداهای وحشتناکی ایجاد می کرده است، مردم گمان می کردند صدای جن بوده است.

مناطق بکر ایران,بکرترین جاذبه‌های گردشگری ایران,روستای پامنارمناطق بکر ایران؛ دره کال جنی

دره ستارگان قشم:

از جمله زیباترین و بکرترین مناطق گردشگری ایران در ژئو پارک قشم واقع شده است. این دره که در اثر فرسایش آب، باد و فشار لایه‌های زمین در طول سالیان دراز تشکیل شده است زیبایی فوق العاده را ایجاد کرده است و دارای قدمتی بیشتر از ۲ میلیون ساله می باشد.

نامگذاری این منطقه به دره ستارگان به علت اشکال هندسی ماسه‌ای، سنگی و آهکی برمی گردد.

ستون‌هایی بلند با راهروهایی پیچ‌درپیچ که در بخش‌های مختلف دره ستارگان دیده می شود در اثر جریان آب باران و وقوع سیلاب تشکیل شده اند. از آنجا که بسیاری از بخش های این دره دارای ساختاری سست هستند؛ پیاده زوی در این کنار ستون های منطقه چندان ایمن نخواهد بود.

معرفی طبیعت و جاهای بکر ایران,معرفی مناطق بکر ایران,تنگه رغز در ایرانمناطق بکر ایران؛ دره ستارگان

روستای پامِنار در دزفول:

یکی از مناطق بکر و زیبا که در شهر دزفول در جنوب خوزستان واقع شده است؛ روستای پامنار است. دریاچه‌ای که از جمع شدن آب سد دِز ایجاد شده است، در کنار تنوع حیات وحش و گیاهان پامنار می تواند منطقه ای به یادماندنی ایجاد کند. پریدن در آب دریاچه و شنا در آن می تواند به اندازه کافی وسوسه کننده باشد که شما را به پامنار بکشاند، البته در صورتی که زمستان سفر کرده باشید این ایده عملی نمی شود، زیرا آب این دریاچه در زمستان سرد می شود. 

باید اشاره شود بهترین زمان برای مسافرت به پامنار زمستان است بنابراین اگر طرفدار آب تنی هستید نمی توانید از این امکان استفاده کنید.

خستگی و دغدغه های زندگی روزمره می تواند با سکوت و آسمان پامنار رفع شوند، در صورتی که بهار به این روستا سفر می کنید می توانید گل‌های لاله را که در اطراف دریاچه رشد می کنند را ببینید.

تنگه رغز در ایران,دره ستارگان در مناطق بکر ایران,جنگل ابرشاهرود در شمال ایرانمناطق بکر ایران؛ روستای پامنار

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش