شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۳۲ - ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۱۰۹۲
اشتغال و تعاون

آیا آمارها ایجاد یک میلیون شغل توسط دولت رئیسی را تایید می‌کنند؟

آمار ایجاد اشتغال رئیسی,نرخ بیکاری
رئیس جمهوری اخیرا طی سخنانی خبر داده که «نرخ بیکاری از ۸.۹ درصد به ۸.۲ درصد رسیده که بدین ترتیب ۷ درصد کاهش پیدا کرده است!» جدای از اشکالات محاسبه‌ای که در این گفته وجود دارد اما آیا واقعیات اقتصادی نیز حکایت از نرخ بیکاری تک‌رقمی و ایجاد یک میلیون شغل در سال دارند؟

 به گزارش تجارت‌نیوز، ایجاد یک میلیون شغل در سال؛ یکی از وعده‌های ابراهیم رئیسی پیش از به دست گرفتن دولت سیزدهم بود. حالا به نظر می‌رسد در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱، دولت مُصر است که نشان دهد به این وعده خود حداقل در سال جاری عمل کرده است؛ روزی وزیر کار می‌گوید «بحمدالله از یک میلیون فرصت شغلی در سال عبور کرده‌ایم.» و روزی دیگر رئیس جمهوری از تحقق این وعده خبر می‌دهد.

افزون بر این، دو سه روز قبل بود که رئیسی برای نشان دادن اینکه نرخ بیکاری تک‌رقمی شده، طی سخنانی گفت که «نرخ بیکاری از ۸.۹ درصد به ۸.۲ درصد رسیده که بدین ترتیب ۷ درصد کاهش پیدا کرده است!» جدای از اشکالات محاسبه‌ای که در این گفته وجود دارد اما آیا واقعیات اقتصادی نیز حکایت از نرخ بیکاری تک‌رقمی و ایجاد یک میلیون شغل در سال دارند؟

اطلاعات منتشر شده از مرکز آمار ایران نشان می‌دهند از پاییز سال قبل تا پاییز امسال، ۹۳۰ هزار شغل ایجاد شده است. اما بررسی کارشناسان گویای این مطلب است که تغییر وضعیت شاغلان مرد در یک سال منتهی به پاییز سال جاری حاکی از این است که جمعیت شاغل ۹۰.۳ درصد، جمعیت غیرفعال ۶.۶ درصد و جمعیت بیکار ۳.۳ درصد است. وضعیت شاغلان زن اما نگران‌کننده‌تر است؛ ۶۲.۶ درصد شاغل، ۳۵.۷ درصد غیرفعال و ۱.۸ درصد بیکار.

در شرایطی جمعیت غیرفعال زنان به ۳۵.۷ درصد رسیده که در تعاریف ارائه شده جمعیت غیرفعال شامل گروهی می‌شود که شغلی ندارند و در جست‌وجوی شغل نیز نیستند. اما رشد جمعیت غیرفعال به چه معناست؟ این امر جدای از اینکه در نتیجه مجموعه‌ای از عوامل مختلف از اجتماعی تا فرهنگی اتفاق می‌افتد یک علامت منفی به بازار کار است.

در پاییز سال گذشته هم ۲۳ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۷۵ نفر شاغل بوده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد از آن زمان تا پاییز سال جاری، ۶۸۲هزار و ۵۲۰ نفر شغل خود را از دست داده‌اند. به گزارش اکوایران، رقم خالص اشتغال ایجاد شده برابر با ۲۷۴ هزار و ۸۸۳ نفر بوده است. رقمی که با وعده داده شده فاصله قابل توجهی دارد.

محیط کسب‌وکار از عوامل تکراری رنج می‌برد

در شرایطی مقامات دولتی از محقق شدن وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال خبر می‌دهند و از آن به‌عنوان یک دستاورد نام می‌برند که بررسی‌های انجام گرفته نشان می‌دهند که هنوز محیط کسب و کار ایران از یکسری عوامل تکراری رنج می‌برند.

فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در یک پایش که از سوی اتاق بازرگانی ایران نیز انجام گرفته، گفته‌اند که به ترتیب سه مولفه «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «دشواری تأمین مالی از بانک‌ها»، «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار» جزو نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب‌وکار قرار دارند و از جمله موانع رشد و توسعه مشاغل‌شان تلقی می‌شوند.

ایجاد شغل با سرمایه‌گذاری رابطه مستقیم دارد

از سوی دیگر، ایجاد اشتغال با انجام سرمایه‌گذاری رابطه مستقیمی دارد. اما چندی است که فعالان اقتصادی نسب به خروج سرمایه‌گذاران داخلی از کشور هشدار می‌دهند. ضمن اینکه شرایط را برای تشویق سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به کشور ناممکن تلقی می‌کنند.

صاحب نظران چند شرط را برای انجام سرمایه‌گذاری ضروری برمی‌شمرند؛ از جمله ایجاد ثبات اقتصادی، رفع موانع کسب و کار، تغییر قوانین بانکی، تک نرخی شدن و ثبات ارزی و البته مهم‌تر از همه رفع تحریم‌ها و بهبود روابط با دنیای خارج و به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای. پیشتر مسعود خوانساری- رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز یک پرسش اساسی و کلیدی را مطرح کرده بود که چگونه مسئولان انتظار دارند در روزهایی که نرخ فرار سرمایه از ایران اوج گرفته و سرمایه‌گذاران داخلی در حال خروج از کشور هستند، سرمایه‌گذاران خارجی تشویق به سرمایه‌گذاری در کشور شوند؟

در این میان، آمارهای منتشر شده از بانک مرکزی هم حکایت از این دارد که در دهه ۹۰ سالانه به طور متوسط حدود ۱۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده؛ این یعنی از سال ۹۱ تا ۱۴۰۰، ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور به دیگر کشورها انتقال یافته است. شهریورماه امسال هم  اتاق بازرگانی تهران خبر داد که خروج ۴۵ میلیارد دلار سرمایه از ایران در ۴ سال اخیر رقم خورده است. با وجود این حجم از فرار سرمایه از کشور، ادعای عجیب تحقق یک میلیون شغل در سال دور از دسترس به نظر می‌رسد.

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
با سلام تعرف اشتغال ،وجود یک شغل پایدار و دائمی است، لذا با گزارش فوق و با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی برای از بین بردن ناترازی بین شاغلان و بازنشستگان، از طرح تشویقی بیمه خویش فرما استفاده کرده است، افراد مشمول عمدتا شغل دائم و پایدار ندارند .از این رو، ایجاد شغل برای یک میلیون نفر ،با واقعیت فاصله عمیق دارد
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش