یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۶:۰۹ - ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۲۳۵۲
بازنشستگان و مستمری بگیران

صندوق بازنشستگی شهرداری تهران درآستانه ورشکستگی

صندوق بازنشستگی شهرداری تهران,ورشکستگی
گویا ماجرای کسری بودجه صرفا محدود به نهاد دولت نیست و سازمان‌های عمومی دیگری همچون صندوق بازنشستگی شهرداری تهران از این مساله رنج می‌برد، آن هم در حد ۱۰ هزار میلیارد تومان که رقمی معادل یک‌پنجم بودجه سالانه شهرداری در سال ۱۴۰۱ بود.

اگر چه کاهش نسبت پشتیبانی (تعداد شاغلان بیمه‌پرداز نسبت به مستمری‌بگیران و بازنشستگان) در سایر صندوق‌های بازنشستگی فعال در کشور مساله‌ساز شده، اما به نظر نمی‌رسد که صندوق بازنشستگی شهرداری از این مساله رنج ببرد، چه آنکه دیروز نه مدیرعامل این صندوق و نه هیچ یک از اعضای شورای شهر نسبت به این مساله سخنی به میان نیاوردند.

چه آنکه طی سال‌های اخیر، نه تنها میزان شاغلان در شهرداری به عنوان بیمه پرداز کاهش نیافته است که یکی از معضلات سازمان عریض و طویل شهرداری استخدام‌های بی‌رویه در اوایل دهه ۱۳۹۰ بوده است و این نکته نشان می‌دهد که منابع ورودی از محل پرداخت حق بیمه به صندوق بازنشستگی نه تنها کاهشی نبوده که افزایشی نیز بوده است.

دیروز اما صحبت‌های طرفین، بیشتر بوی ناکارآمدی، فساد، و اهمال کاری می‌داد و از همین رو بود که پیشنهاد تقاضای تحقیق و تفحص ۲۰ ساله از این صندوق نیز مطرح شد. در میان صحبت‌ها، رقم‌های درشتی نیز به زبان جاری می‌شد. مدیرعامل صندوق بازنشستگی از مطالبات ۴ هزار میلیارد تومانی از شهرداری تهران و کسری بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی حرف می‌زد.

دیروز در جریان برگزاری یکصد و چهلمین جلسه دوره علنی شورای اسلامی شهر تهران، گزارش حسابرسی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران در سال‌های مالی ۹۶ تا ۹۹ قرائت شد که حاکی از وجود مشکلات مالی متعدد در عملکرد سازمان بازنشستگی در دوره گذشته مدیریت شهری بود؛ به نحوی که حسابرس رسمی شورا از عبارت «عدم اظهارنظر» درباره عملکرد مالی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران در سال‌های ۹۶ تا ۹۹ استفاده کرد و اعضای شورا نیز از عملکرد این سازمان و برخی شرکت‌های تابعه آن در سال‌های اخیر به‌شدت انتقاد کردند.

یکی از پرفسادترین سازمان‌ها

سید احمد صادقی، رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران در جریان بررسی این گزارش، با بیان اینکه سازمان بازنشستگی شهرداری تهران یکی از پرفسادترین سازمان‌ها در سال‌های اخیر بوده است، اظهار داشت: این سازمان شرکت‌های زیادی راه‌اندازی کرده و تهاترهای بی‌حساب و کتابی انجام داده است و همچنین آورده نهایی پرسنل شهرداری تهران در عملکرد این سازمان لحاظ نشده است. بنابراین شهرداری تهران باید بابت ۲۰ سال گذشته به پرسنل خود گزارش دهد که چه میزان بیمه به صندوق بازنشستگی پرداخت کرده است و این سازمان چه میزان دارایی دارد.

صادقی با تاکید بر اینکه سازمان بازنشستگی شهرداری تهران زیان‌ده است و اگر اقدامات عاجل انجام شود، ورشکستگی آن قطعی است، عنوان کرد: در حال حاضر دریاچه خلیج فارس به مالکیت شرکت عمران کارکنان شهرداری به عنوان زیرمجموعه سازمان بازنشستگی درآمده، اما تمامی حساب‌های این شرکت زیان‌ده است، این در حالی است که قرار بود تاسیس این شرکت به بازنشستگان سودرسانی کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: شرکت عمران کارکنان شهرداری حق واگذاری امور به سایر شرکت‌ها را ندارد. در این شرکت ۱۹۰ میلیارد تومان دیون وجود دارد که وصول نشده، اما حقوق و پاداش‌ها به‌طور کامل پرداخت شده است. پیشنهاد من این است در خصوص ۶۰ شرکت فروشنده متعهد و نامشخص بودن دارایی‌های سازمان بازنشستگی شهرداری تهران و درآمد واقعی آن، تحقیق و تفحص ۲۰ ساله از این سازمان انجام شود.

املاک سازمان بازنشستگی  در دست چه کسانی است؟

صادقی با بیان اینکه ۱۸ ملک از املاک سازمان بازنشستگی بیش از ۲۰ سال است که خریداری شده، اما هنوز اسناد آن منتقل نشده است، خاطرنشان کرد: پرسش ما این است که واگذاری اسناد چه میزان زمان می‌برد؟ این املاک مورد استفاده اشخاصی است که در گزارش به آن اشاره نشده است.

وی تاکید کرد: سال‌ها پیش در سازمان بازنشستگی شهرداری برای تامین ۱۰ دستگاه لکوموتیو به ارزش ۲۸۴ هزار یورو قرارداد منعقد شده، اما هنوز حتی یک دستگاه واگن نیز تحویل داده نشده است. همچنین از سال ۱۳۸۲ لیست مالیات‌های این سازمان درج شده که کاملا پرداخت نشده و بالغ بر ۱۰۵ میلیاد تومان بدهی مالیاتی قطعی برای سازمان بازنشستگی ثبت شده است.

ناصر امانی، رییس کمیته منابع انسانی و تشکیلات شورای اسلامی شهر تهران نیز در جریان بررسی گزارش حسابرسی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران در سال‌های مالی ۹۶ تا ۹۹ گفت: مشکل اینجا است که شهرداری بعضا درست یا غلط به هیات‌مدیره اجازه داده است که در دو شرکت اصلی وابسته به سازمان یعنی شرکت عمران تهاتر و شرکت عمرانی کارکنان سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: تمام مشکلاتی که در سازمان بازنشستگی شهرداری تجمیع و به حساب‌های سازمان منتقل شده، مربوط به این دو شرکت است که عملیات عمرانی برای مناطق انجام می‌دهند. بنابراین باید دو گزارش جداگانه برای صندوق و فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های این دو شرکت ارایه شود و به هیچ‌وجه اینگونه نیست که سازمان بازنشستگی یکی از پرفسادترین سازمان‌ها باشد.

حبیب کاشانی، خزانه‌دار شورای شهر تهران نیز در جریان بررسی گزارش حسابرسی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران گفت: عملکرد سازمان بازنشستگی تا سال ۹۵ در دسترس بوده، اما پس از آن گزارشی وجود نداشته است که بتوان در مورد آن اظهارنظر کرد. در بند یک بر تعیین تکلیف مالیاتی سازمان بازنشستگی تاکید شده که این موضوع منجر به مشکل در پرداخت حقوق بازنشستگان می‌شود. تقاضای من از شهردار این است که امور مالیاتی یک به یک شرکت‌ها، هرساله برطرف شود.

  وی افزود: سازمان بازنشستگی مکلف به جداسازی هزینه‌های مدیریت سرمایه‌گذاری و هزینه‌های جاری است و همچنین باید اطلاعات شفاف و جزییات اسناد مربوط به معاملات با شرکت‌های مربوطه را تا پایان خردادماه گزارش دهد. این سازمان همچنین باید مستندات قابل اتکا در خصوص واگذاری دو ملک فتح و دماوند مربوط به سال ۱۳۹۶ را ارایه کند و گزارش مربوط به شرکت عمران تهاتر را نیز تا پایان خردادماه ارایه دهد.  کاشانی تاکید کرد: باید درخصوص قراردادهای منعقدشده در سال‌های قبل در سازمان بازنشستگی شهرداری تهران تعیین تکلیف شود. در همین راستا، باید اقدامات حقوقی و پیگیری اسناد دریافتی وکالتی انجام شود و سازمان، مالکیت املاک واگذارشده را نیز تعیین تکلیف کند.

پس از پایان اظهارات اعضای شورای شهر تهران، پرویز سروری، نایب‌رییس شورا که در جریان قرائت گزارش حسابرسی سازمان بازنشستگی ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: در مجموع برای سال‌های ۹۶ تا ۹۹، نظر حسابرس رسمی درباره عملکرد مالی سازمان بازنشستگی عدم اظهارنظر است. این نشان می‌دهد که سازمان بازنشستگی شهرداری تهران از یک نهاد پویا به یک نهاد فشل تبدیل شده است. امیدواریم با تلاش‌هایی که انجام می‌شود، سازمان به شرایط خوبی برسد.

۴ هزار میلیارد تومان اموال  در اختیار شهرداری

مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران نیز دیروز در نشست علنی شورای شهر با بیان اینکه ۴ هزار میلیارد تومان از اموال این سازمان در اختیار شهرداری است، گفت: شهرداری تهران این اموال را به سازمان بازنشستگی تحویل نمی‌دهد. جواد مالکی گفت: سازمان بازنشستگی شهرداری تهران یک سازمان پیچیده است که ۱۲ هزار نفر عضو دارد که با اعضای خانواده این افراد در مجموع حدود ۱۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. وی افزود: برخی مشکلات سازمان بازنشستگی ناشی از عملکرد شهرداری تهران است که از گذشته بعضی اموال سازمان را تحویل گرفته است و دیگر تحویل نمی‌دهد. به‌طور مثال، حدود یک سال و نیم است که برای دریافت سند ملک گلابدره در حال تلاش هستیم، اما مشکلات فراوانی وجود دارد.

مالکی با بیان اینکه حدود ۴ هزار میلیارد تومان از املاک سازمان بازنشستگی در اختیار شهرداری تهران است، گفت: این املاک به سازمان تحویل داده نمی‌شود.سازمان بازنشستگی در حال حاضر ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری منابع دارد، اما بعضی سازمان‌های دیگر حاضر به کمک برای رفع مشکلات این سازمان نیستند؛ برای مثال، از سال ۷۵ سند یک پارکینگ در خیابان لاله‌زار به نام سازمان بازنشستگی صادر شده است، اما سازمان حمل‌ونقل و ترافیک آن را به سازمان بازنشستگی تحویل نمی‌دهد.

مالکی گفت: یک ملک دیگر به نام ملک فتح قبلا به نام شرکت عمران تهاتر شهر بوده، ولی در حال حاضر به نام سازمان بازنشستگی است و در حال صیانت است، اما این ملک دو معارض دارد. البته مرجع قضایی به نفع سازمان بازنشستگی شهرداری تهران رای داده است و اکنون سند این ملک که حدود هزار میلیارد تومان ارزش دارد، به نام سازمان بازنشستگی خورده است.

  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش