دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱
۱۶:۱۵ - ۲۹ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۸۳۴
چهره ها در سینما و تلویزیون

همه چیز درباره 'سیدنی پواتیه'، نخستین ستاره سیاهپوست هالیوودکه به‌تازگی درگذشت

سیدنی پواتیه,سیاهپوست

به گزارش همشهری، سیدنی پواتیه با ارائه چهره‌ای از یک قهرمان مصمم در فیلم‌های «تقدیم با عشق»، «گرمای شب» و «حدس بزن چه‌کسی برای شام می‌آید» توانست در طول یک عمر فعالیت سیاسی، خود را به‌عنوان یکی از اسطوره‌های بازیگری مطرح کرده و با دریافت جایزه اسکار به‌دلیل نقش‌آفرینی در فیلم «زنبق‌های مزرعه» در سال۱۹۶۳، مسیر را برای حضور بازیگران سیاهپوست در صنعت سینما هموار کند. البته این تنها جایزه افتخار‌آفرین وی نبود، در سال۱۹۸۲ نیز سیدنی پواتیه جایزه «گلدن‌گلوب سیسیل بی‌دمیل» و در سال۲۰۰۰، جایزه یک عمر دستاورد هنری انجمن بازیگران فیلم را دریافت کرد. او در سال۲۰۰۲ نیز جایزه افتخاری اسکار یک عمر تلاش برای صنعت سینما را به‌خاطر بازیگری فوق‌العاده روی پرده سینما و وقار و هوشمندی در زندگی، دریافت کرد. باراک اوباما نیز در دوران ریاست‌جمهوری خود در سال۲۰۰۹ به‌دلیل یک عمر تلاش‌های بشردوستانه به سیدنی پواتیه نشان آزادی اهدا کرد. این مطلب از نیویورک تایمز ترجمه شده است.

از جنبش حقوق مدنی تا سفارت در ژاپن

پواتیه تنها در عرصه سینما بازیگری مطرح نبود و در عرصه سیاسی نیز وزنه‌ای قابل‌اتکا محسوب می‌شد. سیدنی پواتیه در کنار هری بلافونته ازجمله بازیگرانی بودند که به‌طور جدی از جنبش حقوق مدنی و از مهم‌ترین اهداف آن ازجمله ایجاد وحدت میان سیاهپوستان و سفید‌پوستان در جامعه آمریکا حمایت می‌کردند و ازجمله طرفداران پرو پاقرص مارتین لوتر‌کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکا بودند. پواتیه از زمان حضور در راهپیمایی‌ها و گردهمایی‌های جنبش حقوق مدنی شخصیت متفاوت‌تری نسبت به گذشته پیدا کرد و از آن پس بخشی از زندگی خود را وقف کارهای انسان‌دوستانه کرد. پواتیه که در سال‌های اوج جنبش مدنی در سینما به اوج محبوبیت رسیده بود در سال‌های بعدتر به کارهای سیاسی و دیپلماتیک نیز پرداخت و به‌عنوان سفیر افتخاری کشور زادگاهش «باهاماس» در ژاپن(۱۹۹۷تا ۲۰۰۷) و سازمان جهانی یونسکو، نیز فعالیت کرد.

بازی در نقش‌های‌ و  فیلم‌های خاص

بازی او در سینما نیز بازتابی از عقاید سیاسی‌اش در جامعه بود. او اغلب در نقش شخصیت‌هایی بازی می‌کرد که مصمم و استوار نسبت به نا‌برابری‌ها و بی‌عدالتی‌ها واکنش نشان می‌دادند. البته نفرتی که این شخصیت‌ها از خود بروز می‌دادند اغلب دارای پس‌زمینه منطقی بود. در زمانی که جنبش حقوق مدنی در آمریکا پا گرفت، سیدنی پواتیه نیز به‌گونه‌ای مصمم و منطقی خشم و نفرت خود را نسبت به نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌ها و تبعیض‌نژادی بروز داد. سیدنی پواتیه در بخشی از گفت‌وگوی تلویزیونی که در سال۱۹۶۷ و در اوج جنبش حقوق مدنی انجام گرفت، به مسئله انتخاب نقش‌های خاص در فیلم‌هایی که بیشتر منعکس‌کننده مسائل نژادی در آمریکا بودند، اشاره کرده و گفته بود: این یک انتخاب است، انتخابی واضح. اگر ساختار جامعه متفاوت بود، من هم از بازی در قالب وجوه دیگری از شخصیت سیاهپوستان که ابعاد دیگری از زندگی و خصوصیات آنان را به تصویر می‌کشد، استقبال می‌کردم اما لعنت بر من اگر بخواهم در این مرحله‌ از بازی (حرکت اجتماعی و مدنی) چنین کنم. سیدنی پواتیه در سال‌های دهه۱۹۶۰ از پردرآمدترین بازیگران سینما بود که فیلم‌هایش اغلب در گیشه ازجمله پرفروش‌ترین فیلم‌های سال بودند،. از نظر درآمدی میان بازیگران هم‌عصر خود، او پنجمین بازیگر پردرآمد مرد محسوب می‌شد و از این نظر نامش تنها پس از نام‌ بازیگرانی نظیر ریچارد برتون، پل نیومن، لی ماروین و جان وین، قرار گرفته است. اما سختگیری‌ها و محدودیت‌ها و تبعیض‌نژادی که حتی در آن زمان نیز در جامعه آمریکا رواج داشت، باعث شده بود تا سیدنی پواتیه به‌رغم ظاهر جذاب، نتواند در یک‌سری فیلم‌های رمانتیک در نقش بازیگر اول فیلم ظاهر شود. پواتیه در گفت‌وگویی در این‌باره گفته است در آن زمان تصور آنکه بازیگر مرد سیاهپوستی در فیلمی رمانتیک بازی کند، بسیار دشوار بود.

با زنبق‌ها تا جایزه اسکار

اگر چه سیدنی پواتیه در آن زمان در نقش شخصیت‌های مصمم و باوقار بازی می‌کرد، در فیلم «راهی به بیرون نیست»(۱۹۵۰)، او در نقش پزشکی بازی می‌کند که توسط یک نژاد‌پرست تحت‌تعقیب و آزار و اذیت قرار گرفته است.  در فیلم «فریاد وطن»(۱۹۵۲) که با اقتباس از رمانی از آلن پیتون به همین نام درباره نژادپرستی ساخته شده است، سیدنی پواتیه در نقش یک کشیش بازی کرده است. در فیلم «جنگل تخته سیاه» او در نقش دانش‌آموزی دچار مشکل در دبیرستانی که با ضوابط بسیار سختگیرانه‌ای در شهر نیویورک اداره می‌شود، بازی می‌کند. او سپس نور حقیقت را می‌بیند و در کنار گلن فورد، معلمی که قصد حمایت از وی را دارد، قرار می‌گیرد. سیدنی پواتیه با فیلم«ستیزه جویان»(۱۹۵۸) با موضوع داستانی نژادپرستانه گام در راه ستاره شدن می‌گذارد و با همین فیلم است که برای نخستین بار نامزد دریافت جایزه اسکار می‌شود. پواتیه در این فیلم درنقش یک زندانی فراری بازی می‌کند که دستانش با دستبند به‌ دست یک زندانی به‌شدت نژاد‌پرست با بازی تونی کرتیس بسته شده است اما در نهایت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد در سال۱۹۶۴ به‌خاطر بازی درخشان سیندی پواتیه در فیلم «زنبق‌ها در مزرعه» که از‌قضا با بودجه اندکی ساخته شده بود، به وی اهدا شد. او در این فیلم در نقش کارگر دوره‌گردی بازی می‌کند که حال کمک به گروهی از راهبه‌های آمریکایی در منطقه‌ای بیابانی در جنوب‌غربی آمریکاست.

حدس بزن چه‌کسی می‌آید

سیدنی پواتیه در سال۱۹۶۷ با بازی در ۳فیلم پرفروش هالیوود به اوج شهرت و محبوبیت رسید. او در فیلم «گرمای شب» در نقش شخصیت مقابل راد استایگر، دیگر بازیگر مطرح سینمای هالیوود بازی می‌کند. راد استایگر در این فیلم در نقش یک کلانتر تنبل و سرسخت بازی می‌کند که قرار است همراه با ویژیل تیبز، کارآگاه اهل فیلادلفیا که نقش‌اش را سیدنی پواتیه بازی می‌کند، در تحقیقات روی قتلی که در می‌سی‌سی‌پی رخ داده همکاری کنند. در فیلم «تقدیم با عشق» او در نقش یک معلم نگران و مسئول در مدرسه‌ای که با ضوابط سختگیرانه اداره می‌شود، بازی می‌کند. در فیلم «حدس بزن چه‌کسی برای شام می‌آید»، سیدنی پواتیه در نقش دکتری بازی می‌کند که عاشق یک زن سفیدپوست شده است. در این فیلم که در آن زمان فیلمی تابو‌شکن در جامعه آمریکا محسوب می‌شد، به عشق یک مرد سیاهپوست به زنی سفیدپوست در جامعه در حال تغییر آمریکا پرداخته می‌شود. سیدنی پواتیه در این فیلم در نقش مردی خوش‌برخورد و موقر بازی می‌کند که عاشق دختری سفیدپوست شده و این دو قرار است به‌منظور آشنایی مرد سیاهپوست با خانواده دختر، به خانه والدین وی بروند و این سرآغاز مشکلاتی است که در ادامه برای این مرد سیاهپوست و این دختر سفیدپوست در مسیر ازدواج پیش خواهد آمد. در این فیلم در واقع هم به معضلات و مشکلات جامعه سیاهپوستان آمریکا و هم به مشکلات سفیدپوستان آمریکایی پرداخته می‌شود و هم به مشکلات رابطه زوجی که از نظر نژادی با هم تفاوت دارند.  در این فیلم اسپنسر تریسی و کاترین هپبورن در نقش پدر و مادر دختر بازی کرده‌اند. یکی از بازی‌های به یاد ماندنی سیدنی پواتیه، نقش‌آفرینی وی در سریالی تلویزیونی در نقش نلسون ماندلا، نخستین رئیس‌جمهور سیاهپوست آفریقای‌جنوبی پس از سقوط حکومت آپارتاید، بود.

* تیتر مطلب برگرفته از نام فیلمی با بازی  سیدنی پواتیه است.

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش