جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۴۸ - ۰۳ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۱۲۷
چهره ها در سینما و تلویزیون

بازیگران و هنرمندانی که ۱۴۰۲ آخرین سال زندگی‌شان بود؛ از داریوش مهرجویی تا آتیلا پسیانی

سال ۱۴۰۲ همچون سال‌های گذشته متاسفانه تعدادی از هنرمندان تلویزیون، رادیو و دوبله برای همیشه بار سفر بستند و رفتند. سالی که گذشت برای بسیاری از چهره‌های هنری آخرین سال زندگی‌شان بود.

به گزارش ایسنا، سفر ابدی برخی از چهره ها و بازیگران تلویزیون و رادیو را که در سال ۱۴۰۲ دار فانی را وداع گفتند در گزارش زیر می خوانید:

نورمحمد ذوالفقاری

نورمحمد ذوالفقاری، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون که در سریال های «سربداران»، «نردبام آسمان»، «روزگار قریب»، «ابله» و «خوشنام» ایفای نقش داشت، ۷ فروردین ماه ۱۴۰۲ در سن ۷۲ سالگی به دلیل ایست قلبی و ناراحتی ریه از دنیا رفت.

کیومرث پوراحمد

کیومرث پوراحمد، کارگردان باسابقه کشورمان و خالق سریال «قصه های مجید» هم در اتفاقی عجیب و ناگهانی ۱۶ فروردین ماه درگذشت. 

حسام محمودی

حسام محمودی، بازیگر جوان سینما و تلویزیون کشورمان ۱۲ اردیبهشت ماه در سن ۳۷ سالگی بر اثر ایست قلبی در منزلش درگذشت. آخرین حضور مرحوم محمودی در تلویزیون در دو سریال «رحیل» و «سوران» بود که در سال ۱۴۰۱ ایفای نقش داشت.

ابراهیم بصیرت

ابراهیم بصیرت از هنرمندان پیشکسوت سینما و تلویزیون کشورمان نیز ۲۴ اردیبهشت در ۸۰ سالگی درگذشت. او متولد ۱۳۲۲ لاهیجان بود و در سریال‌های «آئینه عبرت»، «این خانه دور است»، «کارگاه علوی» و ... به ایفای پرداخته بود.

فخری خوروش

فخری خوروش، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون هم ۲۰ خرداد در سن ۹۳ سالگی در کشور امریکا درگذشت. «امیرکبیر»، «امام علی (ع)»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «خانه ای در تاریکی» و «کت جادویی» از آثار درخشان زنده یاد خوروش در تلویزیون بود.

اسماعیل سلطانیان

اسماعیل سلطانیان، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون هم ۲۳ خرداد در سن ۶۹ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. مرحوم سلطانی در آثاری چون «پایتخت ۲»، «یوسف پیامبر(ع)»، «مرد هزارچهره»، «وضعیت سفید» و «ستایش» ایفای نقش داشت.

فریماه فرجامی

فریماه فرجامی، بازیگر سینما و تلویزیون نهم تیر ماه سال گذشته در سن ۷۱ سالگی درگذشت. از آثار تلویزیونی مرحوم فرجامی می توان به سریال های «ولایت عشق» «پهلوانان نمی میرند» و «خانه سبز» اشاره کرد.

خسرو امیرصادقی

خسرو امیرصادقی، بازیگر و تهیه کننده متولد ۲۰ آذر ۱۳۲۹ هم ۲۳ تیر ماه در سن ۷۳ سالگی بر اثر بیماری ریوی دار فانی را وداع گفت. امیرصادقی در سریال «پایتخت ۵» و «پایتخت ۶» ایفای نقش داشت.

حمید منوچهری

حمید منوچهری از پیشکسوتان عرصه رادیو و دوبله هم ۱۲ مرداد در سن ۸۲ سالگی درگذشت. سریال «معمای شاه» یکی از آثار مطرح حمید منوچهری در بازیگری بود.

مهدی ظهوری

مهدی ظهوری از مجریان پیشکسوت تلویزیون هم به دلیل مشکلات کبدی ۱۷ شهریور ماه درگذشت. ظهوری که متولد سال ۱۳۳۳ بود سابقه اجرای برنامه‌های «جنگ شب» و «تهران تهران» را در تلویزیون داشت.

آرش میراحمدی

آرش میراحمدی، بازیگر تلویزیون و کارگردان بر اثر عارضه کبدی ۲۸ شهریور ماه در بیمارستان درگذشت. میراحمدی متولد ۴ تیر ماه ۱۳۵۰ در برنامه‌های «خنده بازار»، «محله گل و بلبل» و سریال «بچه محل» بازی کرده بود.

فردوس کاویانی

فردوس کاویانی، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان هم که در سال های اخیر با بیماری پارکینسون دست و پنجه نرم می کرد، ۹ مهر ماه در منزل شخصی اش درگذشت.

مرحوم کاویانی با سریال «همسران» به شهرت رسید و در سریال هایی چون «مش خیرالله صندوقچه اسرار»، «محله بهداشت»، «محله برو و بیا»، «آژانس دوستی» و … حضور داشت.

آتیلا پسیانی

آتیلا پسیانی، کارگردان و بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون هم پس از تحمل یک دوره بیماری ۱۴ مهر سال گذشته در بیمارستانی در فرانسه از دنیا رفت.

سریال «برف بی‌صدا می‌بارد» از آخرین همکاری های مرحوم پسیانی با تلویزیون بود. «محله برو بیا»، «محله بهداشت»، «اولین شب آرامش»، «زیر تیغ»، «مدینه»، «رستگاران»، «پرده نشین» و «زیر پای مادر» از دیگر آثار زنده یاد پسیانی در تلویزیون بود.

داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی، کارگردان مطرح سینما و تلویزیون به همراه همسرش ۲۲ مهر ماه سالی که گذشت در خانه ویلایی خود در کرج به قتل رسیدند. او کمتر با تلویزیون همکاری داشت و تنها فیلم «مهمان مامان» را برای صداوسیما ساخته بود.

اکبر قدمی

اکبر قدمی، بازیگر سینما و تلویزیون که در کشور امریکا زندگی می کرد، بعد از تحمل یک دوره بیماری ۲۷ مهر ماه از دنیا رفت. «خواب و بیدار»، «شهریار»، «مرد هزار چهره» و ... از آثار تلویزیونی اکبر قدمی است.

اکبر احمدی

اکبر احمدی، بازیگر پیشکسوت که سابقه حضور در مجموعه‌های تلویزیونی «ولایت عشق»، «مختارنامه»، «شاهگوش»، «دندون طلا»، «سرزمین کهن» و «سلمان فارسی» را داشت، دوم آذر بر اثر عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت.

بیتا فرهی

بیتا فرهی، بازیگر باسابقه سینما، تئاتر وتلویزیون که به بیماری ریوی دچار بود، چهارم آذر سال گذشته در بیمارستان درگذشت. «ولایت عشق»، «از یادها رفته»، «طلسم شدگان» و «سرزمین مادری» از آثار تلویزیونی مرحوم فرهی بود.

پروانه معصومی

پروانه معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون هم ۶ آذر در سن ۷۹ سالگی دار فانی را وداع گفت. آخرین حضور معصومی در تلویزیون مربوط به سریال «در کنار پروانه ها» بود.

«کوچک جنگلی»، «امام علی(ع)»، «پلیس جوان» و «یوسف پیامبر(ع)» از دیگر همکاری های پروانه معصومی با تلویزیون بود.

توران مهرزاد

توران مهرزاد، بازیگر پیشکسوت، دوبلور و گوینده رادیو هم ۲۸ آذر ماه در ۹۳ سالگی از دنیا رفت. سریال «امام علی(ع)» از شاخص ترین آثار این هنرمند در تلویزیون بود.

ناصر طهماسب

ناصر طهماسب، گوینده و دوبلور پیشکسوت کشورمان هم بر اثر سکته مغزی یکم دی ماه در سن ۸۳ سالگی از دنیا رفت.

اسفندیار ابراهیمی

اسفندیار ابراهیمی، بازیگر و گوینده رادیو ۲۴ دی ماه در سن ۶۷ سالگی از دنیا رفت. او در سریال های «کوچک جنگلی» و «خواب و بیدار» ایفای نقش داشت.

پردیس افکاری

پردیس افکاری، بازیگر سینما و تلویزیون متولد شهریور ۱۳۴۳ بر اثر بیماری سوم اسفند ماه سالی که گذشت از دنیا رفت. «در مسیر زاینده رود»، «پنج کیلومتر تا بهشت»، «فکر پلید» و ... از جمله سریال هایی است که مرحوم افکاری در آنها ایفای نقش داشت.

پرویز ربیعی

پرویز ربیعی، دوبلور پیشکسوت کشورمان هم ۵ اسفند ۱۴۰۲ در سن ۸۴ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. زنده یادان پرویز ربیعی و پردیس افکاری در یک روز در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شدند.

معین محمودزاده

معین محمودزاده ـ بازیگر جوان تلویزیون هم بر اثر ایست قلبی در سن ۳۸ سالگی ۸ اسفند ماه درگذشت. او در سریال‌هایی چون «راز بقا»، «سرگیجه»، «نیوکمپ»، «گیسو» و «میدان سرخ» ایفای نقش داشت.

مرتضی تبریزی

مرتضی تبریزی، گوینده طناز «جمعه ایرانی» و «صبح جمعه با شما» ۲۰ اسفند سالی که گذشت از دنیا رفت.

جواد مانی

جواد مانی از تهیه کنندگان پیشکسوت رادیو هم ۲۵ اسفند ماه بر اثر سکته مغزی درگذشت. مانی متولد سال ۱۳۲۵ بود و از سال ۱۳۵۲ به عنوان تهیه کننده وارد رادیو شد. وی برای دیدار با فرزندش راهی آلمان شده بود که در آنجا فوت شد.

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش