چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۰۹ - ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۹۱۵
چهره ها در سینما و تلویزیون

آخرین سکانس رضا داودنژاد با خانواده در خانه سینما | غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد
جمع زیادی از اهالی سینما و دوستداران رضا داودنژاد برای وداع با این هنرمند و همدردی با خانواده این هنرمند به خانه سینما آمدند.

به گزارش ایسنا، یک سال قبل در چنین روزی -۱۸ فروردین ماه - اهالی سینما گردهم آمدند تا با کیومرث پوراحمد، کارگردان سرشناس سینما که با مرگی دور از انتظار همکارانش را در شوک فرو برد وداع کنند و حالا امسال در همان روز به خانه سینما آمدند تا رضا داودنژاد را که ۶ روز قبل از دنیا رفته به خانه ابدی بدرقه کنند.

مراسم تشییع این بازیگر سینما و تلویزیون که شامگاه ۱۳ فروردین‌ماه براثر عفونت خونی از دنیا رفت، حدود ساعت ۹ صبح شنبه، ۱۸ فروردین آغاز شد.

کامران ملکی که اجرای این مراسم را برعهده داشت، در ابتدا با اشاره به خوش‌رویی همیشگی رضا داودنژاد گفت: رضا از تبار خانواده بود و امروز خانواده در مورد رضا صحبت می‌کنند.

او سپس از بدیعی، پدر همسر این بازیگر دعوت کرد تا آغازگر سخنرانی‌های مراسم باشد.

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

وی با خواندن شعری گفت: برای منِ داغدار و داغ‌دیده در عین سختی کلامی، مایه مباهات است که دوباره در جمع شما سخن بگویم. این بار سوگ نامه‌ام در رثای فرزندی بی‌نظیر و انسانی والا و دامادی بی نهایت پرمهر و یکرنگ همچون فرزند است. درباره جان جانان سخن گفتن هم راحت است و هم دشوار. راحت چون جامعه او را بخاطر آثار و چهره خندانش می‌شناختند و سخت است چون در ضمیر او ده‌ها خصلت بارز انسانی و الهی وجود داشت. برای پدر و تمام خانواده‌های پدری و مادری یاری ارزشمند بود. اسطوره زندگی‌اش پدر بود و برای یار دلبندش تا لحظه آخر همراه.

در ادامه‌ مونا داودنژاد با اشاره به اینکه هرگز باور نمی‌کرد اینجا بایستد، گفت: با رضا مصائب ما شیرین بود حتی قبل از مصائب شیرین. مامان اتی به ما یاد داده بود که عاشق به باشیم و می‌دانم که مامان اتی و مادرش، عسل و خیلی از دوستانش الان منتظرش هستند.

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

در بخشی دیگری از مراسم تشییع، پژمان بازغی رییس انجمن بازیگران خانه سینما با حضور در پشت تریبون به حاضران و خانواده داودنژاد تسلیت گفت.

نیما حسنی نسب -منتقد سینما - سخنران بعدی این مراسم بود که با قرائت متنی گفت: رضا یک کپی برابر اصل از خود ما بود و در فیلم‌ها هنوز هم هست. امروز هم سوگوار رضای نازنین هستیم و هم سوگوار زندکی از دست رفته خودمان.

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

اندوه از دست رفتن رضا نشان می‌دهد که علیرضا داوودنژاد خانواده‌اش را به خانواده‌ها الصاق کرده ولی کاش همه چیز اینجا کات می‌شد تا مامان اتی بیاید بگوید عشق‌.

او خطاب به داودنژاد گفت: می‌دانیم زور مرگ از رو آدمی بیشتر است ولی چشم خانواده داودنژاد و چشم همه ما و همه سینما به شماست.

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

علی داودنژاد با سختی و در حالی که اشک می‌ریخت پیامی را خطاب به رضا داودنژاد خواند و گفت: این همه عجله برای چی بود. مگر ما این همه برنامه با هم نداشتیم. کپل قشنگم دلم لک زده برای آن خنده‌هایت برای تو که برای همه ما پدر بودی و حتی بابا هم به تو می‌گفت بابا.

در ادامه محسن امیریوسفی از طرف کانون کارگردانان خانه سینما خطاب به علیرضا داودنژاد تسلیت گفت و متنی را به این شرح خواند: «این چه طالعی برای سینمای ایران است که بهار ما با مرگ شروع می‌شود؟ سال گذشته همین روزها کیومرث پور احمد عزیز را به خاک سپردیم و امروز به بدرقه رضای داوودنژاد نازنین و همیشه خندان آمدیم. 

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

علیرضا داوود نژاد عزیز، به شما تسلیت می گوییم و میدانیم با هیچ کلامی نمی‌توان تسکینت داد و عمق تاثر قلبی تو را فهمید. 

رضای نازنین و مهربان از کودکی در فیلم‌های پدرش نقش آفرینی می‌کرد و همیشه همراه و دلسوز او بود. فیلم‌های علیرضا داوودنژاد عزیز در کنار رضای نازنین و خانواده‌اش، مسیری منحصربفرد و ماندگار در سینمای ایران گشود که جز عشق به بالندگی هنر و فرهنگ نبود و این عشق را به ما و نسل تازه از راه رسیده سینما یاد داد.

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

علیرضا داوود نژاد عزیز ، پیر دِیر سینما، می‌دانیم که از دست دادن رضای دوست داشتنی و دلبندت چقدر سخت است ولی ما دوستان و همکارانت و سینمای ایران همچنان به بودن و فیلم ساختن و کنش های اجتماعی و صنفی شما نیاز داریم و این همان چیزی است که رضای عزیز و نازنین تو هم میخواست و میخواهد. 

رضا داوودنژاد تا ابد در قلب فیلمهای پدرش و سینمای ایران زنده خواهد بود.»

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

در بخشی دیگر سجاد سپهری زاده پسرعمه رضا داودنژاد گفت: رضا دردانه خانواده بود و وقتی اسم او می‌آید کلی خاطره به یاد همه می‌آید. رضا خیلی قبل‌تر از بیماری قوی بود و تنها درسی که از او میتوانم بگیرم همین قوی بودن است.

او از خانه سینما و معاونت سینمایی برای همراهی ها در برگزاری مراسم قدردانی کرد.

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

علی دهکردی مدیرعامل خانه سینما نیز در آخر بیان کرد: خانواده سینمای ایران امروز در برابر خانواده‌ای که برای سینما بوده عزادار و تسلیت‌گو است و از طرف تمام صنوف تسلیت میگویم. امیدوار باشیم که در سال جدید روزهای بهتر و سینمای پرشورتری داشته‌ باشیم. همچنین آرزو میکنم که به یاد رضا داودنژاد فیلمهای بعدی آقای داودنژاد را ببینیم.

در پایان این مراسم نماز بر پیکر رضا داودنژاد قرائت شد تا بعد برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان راهی بهشت زهرا شود.

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

بهمن فرمان‌آرا، داریوش فرهنگ، ابوالحسن داودی، آیدا پناهنده، همایون اسعدیان، منوچهر شاهسواری، مازیار میری، یوسف تیموری، منیژه  حکمت، محمد کارت، فائزه عزیزخانی،حسن معجونی، مه لقا باقری، فرزاد حسنی، علیرضا تابش، حجت‌الله ایوبی ، محمد مهدی عسگرپور از جمله حاضران در این مراسم بودند.

تشییع داود نژاد,غزل بدیعی در مراسم تشییع پیکر همسرش زنده‌یاد رضاداودنژاد

  • 9
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
انشاءالله خداجان❤ رحمتشون بفرمایید که بسیار خاطرات تلویزیونی و سینمایی شیرینی برای اکثر سینما دوستان ایرانی الی الخصوص ما دهه شصتی ها رقم زدند... انشاءالله خداجان❤️ به پدرشان و خانواده داغدارشون و همچنین دوستان شیفق شون صبر و شکیبایی رحمت بفرمایند...
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش