چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۱۰۰۰۰۸

هنر مفهومی چیست؟/ عوامل به وجود آمدن هنر مفهومی

هنر مفهومی,تصاویر هنر مفهومی,هنر مفهومی نمایشگاه ها و اجرا هادر هنر مفهومی، فضای هنرمند بر مخاطب احاطه می گردد
هنر مفهومی گونه ای از هنرهای تجسمی است که در آن مفهوم یا ایدهٔ موجود در اثر، بر زیبایی شناسی رایج و مواد بکار رفته برای خلق آن اولویت دارد. در هنر مفهومی ایدهٔ با مفهوم مهم ترین جنبهٔ کار است.

هنر مفهومی

هنر مفهومی شکلی از بیان هنری است که می کوشد تا با نیروی ذهن به اثر، جنبه هنری داده و آنرا تا حدی از قیدوبند فیزیک و ظاهر کار آزاد نماید. در این راه، هنرمند برای عینیت بخشیدن به تفکر و آرمانش از هر آنچه که دوست دارد و یا مناسب با هدف و بیان فکرش است استفاده می کند، این ابزار امکان دارد با هم ناهمخوان باشد مثل شیشه، خاک، چوب، پارچه، میز شکسته، کتاب، بدن انسان، چراغی کهنه و.... هنرمند ابزار مادی را بی ارزش، نابود شدنی، دور از زیبایی شناسی دانسته و تنها برای انتقال مستقیم یک مفهوم یا تصور از آن ها منفعت می جوید.

این مفهوم یا تصور معمولا آگاهی به مکان و یا رویداد یا تصور و برداشتی فنی از علم یا فلسفه است، گاهی هنرمند در پی بیان اعتراضش به واقعه ای با بیانی مختلف است یا بعبارتی هنر مفهومی تمایل دارد تا عکس العملهای شدید و احتمالا حتی شدیدترین واکنشها را در مخاطبانش برانگیزد. پس از اینهمه، درحالیکه برخی از مردم هنر مفهومی را تنها نوع هنری میدانند که مناسب با دنیای امروز است. برخی دیگر هنر مفهومی را زننده، ناخوشایند، فاقد هنرمندی میدانند. 

هنر مفهومی در طبیعت,هنر مفهومی,تعریف هنر مفهومینقاط مشترک در هنر مفهومی و گرافیک محیطی به حدیست که گاهی نمی توان آنها را از هم تمایز داد

تاریخچه هنر مفهومی

برای هنر مفهومی نمی توان تاریخچه مشخصی یافت. بشریت از دیرباز، از هنر تصویر سازی برای انتقال مفاهیم مورد نظرش استفاده میکرده است ولی در خصوص این نوع از هنر مفهمومی که در این نگارش مورد توجه است میتوان گفت که از سال ۱۹۳۰ و هم زمان با ابتدای کار شرکت دیزنی، Concept ها ایجاد شدند. طراحان معمولاً برای طراحی طرح های مفهومی از نرم افزارهایی مانند Corel Painter و Adobe Photoshop  و… استفاده می کنند. البته معمولاً اتود اولیه طرح دستی طراحی می شود. برای این کار هم وجود تبلت های طراحی (Graphic Tablet) کار را راحت کرده است.

شیوه های هنر مفهومی

- چیدمان (Installation):

هنر چیدمان که یکی از شیوه های هنر مفهومی است از ابتدای قرن بیستم شروع و از نتایج آوانگارد در مدرنیسم بود. برای فرار از سنت نقاشی سه پایه ای و گریز از نقاشی روی سطح، آثاری حجیم و بزرگ مناسب با فضا و عملکرد محیط به صورت بداهه با توجه به وضعیت و فضا اجرا می شد. هنرمند این گرایش با اندیشه اولیه خود در محیط اجرایی مورد نظر (به عنوان مثال نمایشگاه) حاضر گشته و بدون اجرای قبلی با توجه به فضا و شرایط حاضر روشی را برای بیان اتخاذ می کند.

آشنایی با هنر مفهومی,تاثیرات هنر مفهومی,هنر مفهومیاکثر آثار هنر مفهومی بر اساس درگیری ذهنی و انتقادی هنرمندان کانسپچوال خلق گشته اند

- مینی مالیسم (Minimalism):

یکی از روشهای هنر مفهومی، مینی مالیسم است. مینی مالیسم، خلاصه گرایی در فرم با تاکید بر محتواست.

- هنر اجرایی (Performance Art):

هنر مستند نمایشی، گاه شخصی، ولی اجرایی که در بردارنده یک اندیشه اولیه پیش بینی شده است و در مکان مورد نظر با توجه به خاصیت مکانی و زمانی اجرا می گردد. مراسماتی چون افتتاحیه ها، اختتامیه ها و اجرای جشنها و ... نکته حائز اهمیت در این گرایش اینست که مثل اینستالیشن، محیط، زمان و شرایط در روش اجرای این سبک از هنر مفهومی دخیل است.

هنر مفهومی,تصاویر هنر مفهومی,آشنایی با هنر مفهومیهنر مفهومی را به هیچ‌وجه نمی‌توان نوعی هنر به حساب آورد

- هنر روایتی (Narrative Art):

هنر روایتگری یکی دیگر از روشهای هنر مفهومی است که به معنای روایتگری در محیط با نشان دادن تأثير یک اتفاق است.

- هنر زمینی (Land Art):

بیان یک مفهوم توسط خلق اثر در فضای باز و طبیعت را هنر زمییی میگویند. تعدادی از هنرمندان آمریکا و اروپا از سال ۱۹۶۸ در فضاهای بزرگ در طبیعت (دریا، مزارع، بیابان و ...) بکار روی آوردند و اثرهای بزرگی در پهنای طبیعت خلق کرده که به مرور زمان، آن اثار را دستخوش نابودی و تجزیه طبیعی میکرد. اجرای آثار میرا نشانگر شور دوجانبه بین انسان و طبیعت بود و نقش هر دو را در عالم هنر به نمایش می گذاشت. اثر هنری که تا پیش از آن با کادر در نقاشی و یا پایه در مجسمه از فضا جدا می شد، در فضای بزرگی مطرح می گردد که جزئی از اثر هنری است نه عنصری جدای از آن.

- هنر و زبان (Art And Language):

هنر و زبان را میتوان یکی از سبک های هنر مفهومی به شمار آورد که به معنای ارائهٔ یک مفهوم با کلمات است.

تاثیرات هنر مفهومی,هنر مفهومی,هنر مفهومی نمایشگاه ها و اجرا هاهنر مفهومی دستاوردی از آوانگاردگرایی در هنر مدرن است

- هنر بدن (Body Art):

با درک قابلیتهای اندام انسان و حالات آن به وسیله هنرمندان این سبک هنر مفهومی، اندام را بیش از هر ابزار دیگری به ایجاد رابطه با مخاطب مناسب دانسته و حرکات اندام و توانایی های بازیگری و گاه ایجاد احساساتی مانند خشونت و رفتارهای نفرت آمیز با جسم انسان را برای بیانیه های انتقاد آمیز خویش از شرایط حاکم در اجتماع و یا درونیات خود بکار گرفته است.

- هنر ویدئو (Video Art):

ارائهٔ یک مفهوم با تصاویر متحرک و صدا از دیگر سبک های هنر مفهومی است.

- هنر اتفاقی (Happening Art):

هنرمندان این گرایش از هنر مفهومی سعی در گرفتن بیان جدیدی از یک اتفاق در مکان و زمانی مشخص یا غیر مشخص دارند. 

- هنر فرایندی (Process Art):

ارائهٔ یک مفهوم با استفاده از مواد ناپایدار و ثبت آن با استفاده از فن عکاسی یکی از سایر گرایشهای هنر مفهومی به شمار میرود.

هنر مفهومی در طبیعت,تعریف هنر مفهومی,هنر مفهومیهنر مفهومی بعنوان صورت هنری که محتوا و مفهوم را در اولویت پردازشی خود قرار داده است

عوامل به وجود آمدن هنر مفهومی

تمامی عوامل زیر را می توان در تغییر موضع هنرمند در برابر جهان تجارت هنر و مصرف هنر خلاصه کرد. از جمله عوامل بوجود آمدن هنر مفهومی به شر زیر است:

جنگ بزرگ جهانی که یکی از عوامل بوجود آمدن هنر مفهومی است، نهایتا توانایی بیکران انسان را در اختراع و ساخت ابزار انهدام و ویرانگری به نحوی ابتکار ناپذیر به اثبات می رساند.

صلحی شکننده و پرتنش که جنگ های منطقه ای و درگیری انقلابی باعث اختلالش می گردند از دیگر عوامل بوجود آمدن هنر مفهومی است.

آگاهی تقریباً ناگهانی از ماهیت اجاره ای بودن موقت جهانی که انسان، خود را مالک آن می پنداشت و عاقبت، فهمی عمیق از نیازهای متقابل انسانها و ناتوانی شان در برآوردن آن هاست.

هنر مفهومی,هنر مفهومی نمایشگاه ها و اجرا ها,هنر مفهومی در طبیعت نقطه مشترک گرافیک محیطی و هنر مفهومی، حضور مستمر مخاطب در اثر است

از طرح های هنر مفهومی کجا استفاده می شود؟

از طرح های هنر مفهومی به عنوان مثال در ساخت یک بازی رایانه ای، طراحان مدل های سه بعدی (Model Designers)، طراحان مراحل بازی (Level Designers)، طراحان صدا و موسیقی (Music& Sound Designers) و… در طراحی تم بازی، رنگ بندی های بازی و حتی داستان بازی از Concept Art استفاده می شود.

مفهوم گرایی و ارتباط با هنر معاصر

حتی مفهوم گرایی در آثار انسان های اولیه نیز قابل بررسی است. همان طور که سرنوشت گرافیک را نقاشان قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی رقم زدند، احتمالا بتوان گفت که گرافیک محیطی نتیجه گرایشات چند رسانه ای و مفهومی فعالیت هنرمندان همین دوره هاست. نخستین تابلوهای مغازه ها، سردر فروشگاه ها و تابلوهای راهنمایی که برای اطلاع رسانی محض، بدون خلاقیت و اندیشه هنری ساخته شده اند و تاریخی نامعلوم ولی بسیار دورتر از تاریخ شروع گرایشات هنر مفهومی دارند نشان می دهد که گرافیک محیطی قدمتی بسیار دارد.

در نتیجه اینگونه استنباط می شود که گرافیک محیطی زاده هنر مفهومی نیست ولی هنر مفهومی اثرات متعددی در عصر جدید بر آن داشته است. نقطه مشترک گرافیک محیطی و هنر مفهومی، حضور مستمر مخاطب در اثر است. همان طور که در هنر مفهومی مخاطب به درک میرسد، قصد گرافیک محیطی در فضای حاضر ایجاد سهولت در درک او است.

هنر مفهومی,آشنایی با هنر مفهومی,هنر مفهومیهنر مفهومی تمایل دارد تا عکس العملهای شدید را در مخاطبانش برانگیزد

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
دیالوگ های جوکر,انواع دیالوگ های جوکر,بهترین دیالوگ های جوکر

برترین دیالوگ های جوکر جوکر یکی از بهترین و محبوب ترین شخصیت های شروری است که تا به حال خلق شده است جملات و دیالوگ های ماندگار جوکر را میتوان با تمام وجود درک کرد. انواع دیالوگ های جوکر جوکر شخصیت ابرشرور دنیای دی سی و بتمن است که اغلب مردم دنیا با شخصیت بد آن همزاد پنداری کرده اند و محبوبیت زیادی دارد. هیث لجر در فیلم شوالیه تاریکی و واکین فینیکس در فیلم جوکر ۲۰۱۹ به ایفای نقش این کاراکتر پرداخته اند. دیالوگ های جوکر فوق العاده اند و آنها را میتوان با تمام وجود درک کرد. در ادامه ۱۲ مورد از برترین دیالوگ های این شخصیت را گردآوری کرده ایم. ۱. دیالوگ های جوکر: زمانی که کار ها طبق نقشه پـیش بره هیچ کس وحشت زده نمیشه، حتی اگه اون نقشه، ترسناک باشه! ۲. بهترین دیالوگ های جوکر: چرا باید بخاطر رفتار خشنم عذر خواهی کنم. مگه اونایی که منو به این جا رسوندن ازم معذرت خواستن دیالوگ های جوکر جذاب ۳. دیالوگ های جوکر درباره ی مرگ: امیدوارم که مرگ من بیش از زندگی من سبب افزایش احساسات در بین مردم شود. ۴. نمونه ای از دیالوگ های جوکر: اگه از قبل اعلام کنی که مثلآ می خوای یه بیمارستان رو منفجر کنی خب وقتی این کار رو بکنی مردم ۵. دیالوگ های جوکر جذاب: من معتقدم هر چی که تو رو نکشه قوی ترت میکنه! ۶. دیالوگ های ماندگار جوکر: همه آدم ها مثل ماه هستند، قسمت تاریکی دارند که هیچوقت به کسی نشان نمی دهند. ۷. برترین دیالوگ های جوکر: بتمن: پس چرا میخوای منو بکشی؟ جوکر:هاهاها … من نمیخوام تورو بکشم! بدون تو چیکار باید کنم ؟ برم مکرر با دلالای مواد سر و کله بزنم ؟! نه. تو منو کامل میکنی ۸. دیالوگ های جوکر: من چیزی برای از دست دادن ندارم. دیگه هیچ چیز نمی تونه مرا آزار بده. زندگی من چیزی کمدی نیست. ۹. دیالوگ های فیلم جوکر: جوکر خطاب به بتمن: تو واسه اونا صرفا یه عوضی هستی … مانند من … فقط الآنه که بهت احتیاج دارن …زمانی که نخوانت …مثل آشغال میندازنت دور … ۱۰. کوتاه ترین دیالوگ های جوکر: ببین … من هیولا نیستم … من فقط یه وضعیت بحرانی ام … کوتاه ترین دیالوگ های جوکر ۱۱. دیالوگ های به یادماندنی جوکر: جنون مانند جاذبه زمینه، فقط یه هل کوچیک نیاز داره ۱۲. دیالوگ های جوکر درمورد اعتماد این روزا نمیشه به کسی اعتماد کرد، همه امور رو آدم خودش باید انجام بده انواع دیالوگ های جوکر گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش