سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۴۶

آشنایی با هنر گوتیک و انواع آن

نقاشی هنر گوتیک,سبک گوتیک,ویژگی هنر گوتیکهنر گوتیک شامل معماری، مجسمه‌سازی، نقاشی میباشد
یکی از سبک های هنر که در فرانسه از قرون وسطی شروع شد، هنر گوتیک نام دارد که در نیمه دوم سده دوازدهم رواج پیدا کرد و تا نیمه قرن شانزدهم میلادی دوام یافت و در همه کشورهای اروپایی، استفاده از این هنر، متداول شد.

هنر گوتیک

واژه" گوتیک" نیز همچون بسیاری از عناوین سبک های هنری در آغاز بار معنایی منفی داشت و به صورت تحقیر آمیز بکار گرفته شد. هنرمندان ایتالیایی دوره رنسانس موفق شدند هنر گوتیک را ابداع کنند تا به توصیف این شیوه معماری که مانند سبک توحش محکوم می شدند، بپردازند. بدین دلیل که عقیده ی اشتباهشان این بود که چنین سبک معماری، متعلق به قوم گوتها بود که موجب نابودی میراث هنر کلاسیک امپراطوری روم شد. واژه گوتیک در مفهوم عام تر اینست که تزئینات نقوش و نقاشی های دوره ای باعث شکل گیری معماری گوتیک شد. بنابراین قوم" گوتها"، معنای تحت اللفظی" گوتیک" را بوجود آوردند. هنر گوتیک، انواع مختلفی دارد که از آن ها می توان به معماری، نقاشی، مجسمه سازی ، رنگ آمیزی شیشه ها، نقاشی با آبرنگ روی گچ و دستخط ها اشاره کرد.

هنر گوتیک جدید

هنر گوتیک جدید به نوعی از هنر معاصر اطلاق میشود که مبتنی بر پایه وحشت و تاریکی است. گفته ی فرانسیسکا گوین در این خصوص اینست که:« آن ها مشابه هیولا و گروتسک هستند. مواردی نظیر نقص یا جهش بدن، عروسک، ارواح، ماسک جمجمه و انزجار در این سبک، قابل رویت است و عکس هایی با رنگ سیاه و سفید، فروپاشی و بی ثباتی را شامل میشوند. این سبک هنری بر محیط زیست ، خود شخص و یا دیگران، ترسی است که منعکس شده است. گاهی وقت ها در آن ها می توان مفهوم هرج و مرج را مشاهده کرد.»

انواع هنر گوتیک

* معماری گوتیک:

در نیمه دوم قرن ۱۲ میلادی، هنر گوتیك رونق پیدا کرد و خاتمه ی آن به نیمه قرن ۱۵ میلادی برمیگردد. شیوه نوینی از معماری كلیسایی در همه كشورهای اروپایی در آغاز، به وجود آمد كه وقتی عناصر رومی وار با هلالی تیزه دار اسلامی با هم ترکیب میشدند باعث شکل گیری این نوع معماری می شدند. معماری گوتیک در اوایل پیدایش خود، در خدمت کلیسا و مذهب بود و در کشورهایی نظیر فرانسه و انگلیس، رونق بیشتری داشت.

در دوران رومانسک، قبل از اینکه سبک معماری گوتیک بوجود آید؛ با دید کاربردی به معماری نگاه می شد ولی وقتی که معماری گوتیک بوجود آمد؛ در این معماری، جنبه زیبایی خودنمایی کرد. درواقع مواردی در سازه های گوتیک، نمایان است که از آن ها می توان به طاق های نوک تیز، قوس های جناقی( دنده دار) و پشت بندها( شمشیری) اشاره کرد.

معماری گوتیک به عنوان یكی از دوره های تاریخی معماری به شمار می رود. در کلیساها از این سبك مذهبی بکار گرفته میشد. آغاز پیدایش شیوهٔ گوتیك درماقیسه با سایر شیوههای معماری به دقت تعيين شده است. در میان سال های ۱۱۳۷ و ۱۱۴۴( میلادی) هنر معماری گوتیك در جریان بازسازی كلیسای سنت دنیس فرانسه شکل گرفت و این هنر در اروپا، تا اواسط قرن شانزدهم میلادی رواج داشت. شکل گیری هنر گوتیك به دو دوره رمانسك و رنسانس برمی گردد و از آن بعنوان یك صفت منفی تا قبل از دوره مدرن گوتیك یاد میشد. معماری گوتیک از نظر فیلاریته بعنوان یک هنر فلاكت زده می باشد. كلیسای دورام در انگلستان به عنوان نخستین اثر معماری گوتیك شناخته میشود.

انواع هنر گوتیک,تاریخچه هنر گوتیک,درباره هنر گوتیکهنر گوتیک جدید شاخه‌ای از هنر معاصر است که برپایه وحشت و تاریکی بنا شده است

معماری گوتیک برای نخستین بار در شهرهای شمال بوجود آمد و برای سیر تکاملی سبک گوتیک میتوان ۳ مرحله را در نظر گرفت:

> گوتیک آغازین:

پیدایش معماری گوتیک باعث شد تا این هنر از هنر رومانسک، جدا شود و درواقع این هنر در نیمه قرن دوازدهم میلادی موجب تکامل شیوه گوتیک شد و به انگلستان نیز نفوذ داشت. در فرانسه، وقتی که کلیسای سن دنی پاریس، مجددا بازسازی شد؛ معماری گوتیک ابتدایی پدید آمد.

> گوتیک پیشرفته( متعالی):

رونق و توسعه ی سبک گوتیک متعالی، به انگلیس برمی گردد. نماهای ساخته شده با سبک گوتیک متعالی شامل بخش هایی از خانقاه کلیسای وست مینستر و شبستان و نمای غربی یورک مینستر در انگلیس می باشد.

> گوتیک شعاع سان( تابناک):

پنجره های سبک معماری گوتیک در نیمه ی اول سده سیزدهم از بزرگ ترين پنجره ها به شمار می رفتند. کلیسای سنت شاپل در پاریس، یکی از نمونه های زیبای آن می باشد. شیشه ها در سبک مشعشع گوتیک، بیشتر از ۷۰ درصد کل بنا را تشکیل می دادند.

* مجسمه سازی گوتیک:

هنر بیزانس برای نمایش صحنه های مذهبی و افراد مقدس از هنر موزائیک، کمک می گرفت و به همین خاطر یکی از ابزار اصلی بازنمایی روایت های دینی، موزائیک بود. مجسمه سازی گوتیک در هنر شمال اروپا( به اخص فرانسه و انگلستان) موظف به انجام این کار بود. در منطقه ی “ایل دو فرانس”، اولین جرقه های مجسمه سازی گوتیک نظیر معماری، بوجود آمد.

مجسمه سازی گوتیک برای زیباسازی بناها و انتقال داستان ها و پیام های دینی، پس از پیشرفت مبانی بصری و زیبایی شناسی گوتیک به یکی از مهم ترین ابزار بصری تبدیل شد. این مجسمه ها بیانگر احوال مریم مقدس و کودکش و داستان تصلیب مسیح در پی بازنمایی پیکر قدیسان بودند. مجسمه ها در مرحله ی بعد با تغییرات قابل توجهی در ناحیه صورت و اندام پیکرهای سنگی رو به رو شدند. اثرات این تغییرات در جاهایی قابل رویت است که از آن ها می توان به پیکره های تمام برجسته کلیسای نوتردام و درگاه های کلیسای شارتر و سردهای غربی کلیسای آمی ین اشاره کرد. بازیابی وقار و ارامش بزرگوارنه از ویژگی اصلی این پیکره ها به شمار می روند؛ به این معنیست که از هنر کلاسیک یونانی در آن ها بکار گرفته شده است.

* نقاشی گوتیک:

یکی از بیانات هنری گوتیک که گسترش آن در اروپای غربی به قرون ۱۲ تا ۱۵ برمی گردد، نقاشی گوتیک نام دارد. از ویژگی های این نقاشی می توان قدردانی از جزئیات، غلبه مضامین مذهبی، سبک واقع گرایانه تر و تضاد شدید بین تاریکی و نور را نام برد. بیشترین تکنیک ها در این دوره، مزاج( مزاج) و روغن بود که علاوه بر چوب بعنوان پشتیبان استفاده میشد. نقاشی گوتیک بعبارتی دیگر، بدین دلیل برجسته بود که در فضای انجام کار، تغییراتی صورت گرفته بود؛ همچنین به خاطر این که نقاشی های دیواری به تدریج ، کاهش پیدا کرد؛ از این رو استفاده از نقاشی گوتیک در شیشه های رنگ آمیزی و مینیاتورهای کتاب های دست نویس، معروف به رمزها توسعه پیدا کرد. نقاشی گوتیک در سه مرحله نظیر گوتیک خطی، گوتیک ایتالیایی و گوتیک بین المللی تکامل یافت.

هنر گوتیک,هنرمندان سبک گوتیک,معماری گوتیکهنر گوتيك در نيمه دوم قرن ۱۲ ميلادي پا گرفت و تا نيمه قرن ۱۵ ميلادي ادامه يافت

- گوتیک خطی یا فرانسوی( قرن ۱۳)، نخستین مورد از نقاشی های گوتیک به شمار می رفت که با تأکید ویژه بر خطوطی که مشخص کننده ی خطوط بود؛ مشخص می شد.

- دومین نقاشی گوتیک، معروف به گوتیک ایتالیایی شد( قرن ۱۴) و دو مدرسه عالی به نام های فلورانس و سیه نا را در بر میگرفت. از اهداف این مرحله می توان به استفاده از رنگ آمیزی عینی و دقت و صحت بیشتر در شکل ها و نمایش ها و عمق کارها اشاره کرد.

- سرانجام، گوتیک بین المللی به عنوان آخرین مرحله نقاشی گوتیک محسوب میشد( قرن پانزدهم) که علت برجسته شدن آن، واقع گرایی و ظهور تأثیرات فلاندی بود که با ایتالیایی و فرانسوی مخلوط شده بود.

* رنگ آمیزی شیشه ها با گوتیک:

برای اینکه کاشی های هنری را در دوران گوتیک بسازند؛ از شیشه های رنگی برای کاخ های بزرگ اروپا استفاده میکردند. در معماری دوران گوتیک، افرادی بودند که تأکید بر نقوش نورپردازی داشتند. در ساخت پنجره ها، استفاده از این شیشه ها علاوه بر تابیدن انعکاس نور از بیرون به درون، قابلیت دیگری دارد به این صورت که در سبک گوتیک باعث ایجاد پدیده ای به نام به نخ نمایی میشود که برای کاهش صلابت و سختی سازه، پوشه های چندلایه را بوجود می آورد. در دوران رنسانس، دیگر از شیشه های رنگی استفاده نمیشد و درواقع سبک" گوتیک"، ساده و عامیانه تلقی شد. هنرمندان، صرفا در قرن نوزدهم به این تکنیک، توجه نشان دادند. قدمت دوره رنسانس، حدود ۳۰۰ سال می باشد.

* استایل گوتیک:

در واقع فرهنگِ گوتیک مثل جنبش های دیگر در تلاش است که هنجارهای اجتماعی را به چالش بکشد. در واقع ، نظم و ترتیبی در استایل گوتیک زنانه وجود ندارد. استایل گوتیک هم با برخورداری از همین اصول، زیبایی مخوفی دارد؛ پیوند و ارتباط استایل گوتیک با قرن های ۱۸ و ۱۹، نزدیک است. ریشه های فرنگِ گوتیک، برگرفته از موسیقی و پیدایشِ ژانرِ گوتیک راک در عصرِ پساپانک در انگلستان است. این سبک موسیقی از محبوبیت بسیاری در میان طرفداران فردیت و انقلاب برخوردار شد. پس از گسترده تر شدن این سبک و فاصله گرفتنش از پست پانک، تبدیل به سبک مستقلی شد و به همین خاطر طرفداران زیادی به این جنبش در سراسر جهان، تمایل پیدا کردند.

فرهنگِ گوتیک با گذشت مدت زمان کمی، فراتر از موسیقی رفت و به ابعادِ هنر و زندگی دیگر رسید. جنبش گوتیک، تأثير به سزایی بر ادبیات، هنر، سینما و مُد داشت. استایل گوتیک به طبقۀ اشراف اختصاص داده شده است. ریزه کاری های این استایلِ ساختارشکن، بسیار زیاد است که درصورتی خاص و جذاب به نظر می آید که آنها را رعایت کنید.

پیروان سبک گوتیک، تمایل به خاص بودن در جامعه، دارند و دوست ندارند که از نظر ظاهر به کسانی شباهت داشته باشد که از اصول جامعه پیروی میکنند. امروزه، یکی از مواردی که استایل گوتیک را بیشتر رواج داد، رسانه بود. استایل گوتیک را می توان در فیلم ها، سریال ها، موزیک ویدیوها و مراسم فرش قرمزمشاهده کرد. حداقل یکی از عناصر این استایل، را در تیپ افراد گوناگون، قابل رویت است.

هنر گوتیک,هنرمندان سبک گوتیک,معماری گوتیکهنر گوتیک سبکی از هنر است که در فرانسه آغاز شد

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش