یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۸۸

موسیقی هیپ هاپ چیست و چه تفاوتی با رپ دارد؟

موسیقی هیپ هاپموسیقی هیپ هاپ در واقع قسمتی از یک نهضت فرهنگی بنام هیپ هاپ است
موسیقی هیپ هاپ، سرشار از انرژی و هیجان است که از خیابان های نیویورک و بین جوانان آمریکای جنوبی و سیاه پوست ها در اواخر دهه ۱۹۶۰ رشد کرده است.

موسیقی هیپ هاپ

سبک های مختلفی از موسیقی وجود دارد که هر کدام دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد و زیر سبک هایی می باشد. سبک های موسیقی، تحت‌تأثیر فرهنگ و خصوصیات مردم جامعه و حتی ویژگی های جغرافیایی قرار می گیرد. سبک هیپ هاپ از سبک های پر طرفدار موسیقی به شمار می رود. هیپ هاپ به صورت هماهنگ با حرکات موزون بدن و ریتم موسیقی اجرا میشود.

در اثر ترکیب آواز و دی جی، موسیقی هیپ هاپ به وجود می آید و محبوبیت آن در مقایسه با ساز، کم تر است امّا در این سبک از سازهایی مانند گیتار، کیبورد و درامز در آهنگسازی ها و اجراهای مختلف استفاده شده است. ریتم پایه ی موسیقی هیپ هاپ ۴/۴ است ولی از ریتم های مختلف مانند ۳/۴، ۶/۸ و… در آهنگسازی استفاده میشود.

تاریخچه هیپ هاپ

زمان شکل گیری هیپ هاپ به دهه ی ۷۰ میلادی برمی گردد. بلاک پارتی یا پارتی خیابانی در این دوره در محلات نیویورک، طرفداران بسیاری در میان آمریکایی آفریقایی تبار و جوانانی از محله ی برانکس نیویورک داشت اما آثار هیپ هاپ، حداقل تا سال ۱۹۷۹ برای پخش در رادیو یا تلوزیون بصورت رسمی ضبط نشد و علت چنین کاری، فقر فرهنگی هیپ هاپ و قابل قبول نبودن آن برای سایر شهرها و محلات بود.

هیپ هاپ از سال ۱۹۷۹ در زمینه ی موسیقی به یک ژانر پرطرفدار تبدیل شده است و محبوبیت آن به گونه ای بود که تا سال ۱۹۹۰ در سراسر جهان گسترده شد. تنوع هیپ هاپ در دهه ۸۰ بیشتر شد و تکنیک ها به آن اضافه شد که شامل اسکرچ و ضبط الکترونیکی بود. آهنگسازان هیپ هاپ در این دوره با آهنگسازان سایر سبک ها همکاری کردند و درنتیجه موسیقی هایی را در سبک های جدید و زیر مجموعه ای شامل جز رپ و رپ گنگستا تولید کردند.

سبک هیپ هاپ

از ژانرهای مختلف سبک هیپ هاپ میتوان به هیپ هاپ کلاسیک، ساحل غربی، لاتین، تِرَپ و… اشاره کرد. سبک هیپ هاپ در ایران از قرن ۱۹ میلادی رواج پیدا کرد. رقص هیپ هاپ در آن دوران، محبوبیت بیشتری داشت و موسیقی این سبک به تدریج ، تحت عنوان رپ فارسی شناخته شد و افراد بسیاری را به خود جلب کرد. خوانندگان مشهور سبک هیپ هاپ، شامل diddy، Jay Z، Eminem و Kanye West می باشند.

موسیقی هیپ هاپ چیستموسیقی هیپ هاپ ترکیب آواز و دی جی میباشد و کمتر از ساز استفاده میشود

ساز های مورد استفاده در هیپ هاپ

ساز های سبک هیپ و آهنگسازی هایش از سبک های دیسکو، فانک و ریتم و بلوز الهام گرفته است و شامل آواز، کیبورد، گیتار، طبل و ساز های کوبه ای می باشد.

ویژگی های موسیقیایی هیپ هاپ

این نکته را در نظر داشته باشید که در موسیقی هیپ هاپ باید تعاملی بین رپر و بیت باشد. نحوه ی ساخت بیت ها از ساز های الکترونیکی یا تکه هایی از آهنگ های قدیمی تر است. در واقع ، هنرمندان هیپ هاپ کمی، ساز را به صورت فیزیکی در طول اجراهایشان می نوازند.

از بیت های هیپ هاپ میتوان به پراکنده و ارام، خشن و مایوسانه و یا ترکیبی از آن ها اشاره کرد. یک ضرب آهنگ ثابت و( معمولا) پیچیدگی کم موسیقی باعث اتصال همه این بیت ها به هم میشود، بگونه ای که اثر را از تمرکز اصلی منحرف نکند.

از متمایز ترین ویژگی ها و سبک های فرهنگ هیپ هاپ می توان رپ را نام برد. رپر ها برای بیان افکارشان از ریتم، اشعار و لحن آوازی شان استفاده می کنند و شهرت بهترین رپر ها به دلیل “روند” و رویه خاص خودشان یعنی پشت سر هم و روان ادا کردن کلمات به صورت پشت سر هم، می باشد. رپر ها بعنوان یک ساز از صدای خود استفاده می کنند و اغلب باتوجه به نیاز اجرا با استفاده از فریاد های مقطعی یا حرکات نمایشی جذاب، صدای شان را تغيير می دهند.

رقص هیپ هاپ

رقص هیپ هاپ به رقصی گفته میشود که همراه با موسیقی هیپ هاپ است و بعنوان بخشی از فرهنگ هیپ هاپ تلقی میشود. رقص مختص هیپ هاپ، همزمان با فراگیر شدن موسیقی هیپ هاپ، رشد و پیشرفت بسیاری داشت. این نوع رقص توسط سیاه پوستان آمریکایی در دهه ی هفتاد میلادی به وجود آمد. رقص هیپ هاپ نسبت به دیگر رقص ها از این نظر تفاوت دارد که طبیعت آزاد و خلاقانه ای دارد. معمولا رقصنده های هیپ هاپ، حرکات جدید و ابداعی خود را در رقابت ها و مسابقات مختلف به نمایش می گذارند.

مقایسه ی رپ و هیپ هاپ

> رپ، همزمان با ظهور فرهنگ هیپ هاپ، از راه‌های آزادی بیان معرفی شد.

> سبک های رپ و هیپ هاپ، ضرب موسیقایی یکسانی دارند.

> در اثر ترکیب شعر و نثر، رپ بوجود می آید. رپ در احزاب برانکس، در زمان صحبت کردن دی جی، همراه با ضرب آهنگ، یک فکر خاص یا یک پیام را بیان میکرد.

> هیپ هاپ، ترکیب ضرب آهنگی با بازتاب خوش قلب و انعطاف پذیر میباشد درحالیکه رپ، عقاید و افکار تند و توهین آمیز را بیان می کند ولی نه لزوما. همچنین قابلیت ادغام رپ با سبک هایی مثل راک یا بلوز وجود دارد.

مشخصه های هیپ هاپ

از مشخصه های هیپ هاپ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- Rapping:

سبک آوازی Rapping با استفاده از ریتم و شعر، معمولاً فاقد ملودی است و شباهت کمتری به آواز خواندن دارد. کلمه “رپ” در زمان شکوفایی فرهنگ هیپ هاپ، تعریف باریک تری به خود گرفت. امروزه، رپ در موسیقی هیپ هاپ از یک ویژگی متمایزی برخوردار است.

- Turntablism:

به موسیقی که با یک دستگاه پخش کننده موسیقی ساخته میشود؛ Turntablism میگویند. یک دی جی با استفاده از آهنگ های تولید شده توسط دیگر هنرمندان، میکس ایجاد می کند و پس از ترکیب صداها با یکدیگر، موسیقی را برای ایجاد آهنگ جدید دستکاری می کند.

- Breakdancing:

از سبک Breakdancing به عنوان سبک رقص آکروباتیک یاد میشود که از همان ابتدا از ویژگی های اصلی فرهنگ هیپ هاپ به شمار می رفت اما به دلیل سخت بودن یادگیری آن، هم چنان نتوانسته محبوبیت اصلی جنبه های دیگر هیپ هاپ را بدست آورد.

- Street art:

نحوه ی ساخت این نوع هنری بصری، معمولاً با استفاده از اسپری رنگ و سبک بصری پر جنب و جوش می باشد. البته در نظر داشته باشید که تمام دیوار نویسی ها با فرهنگ هیپ هاپ همراه نیستند ولی جنبش هیپ هاپ به دلیل ایجاد یک سبک گرافیتی منحصر به فرد ، قابل تشخیص است.

ویژگی های موسیقیایی هیپ هاپهیپ هاپ با حرکات موزون بدن و ریتم موسیقی بصورت هماهنگ به اجرا در می‌آید

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش