یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۷۹

مینیمالیسم | معرفی سبک های مینیمالیسم

مینیمالیسم,طراحان گرافیک مینیمالیسم,سبک مینیمالیسممینیمالیسم بیشتر شبیه یک اصل است تا یک شیوه بصری
با استفاده از چند روش ساده میتوانید زندگی تان را از هر چیز پوچی خالی کنید و با معنی و هدف آن را پرکنید، تا دگرگون شوید. وقتی که زندگی خود را به سبک مینیمالیسم شروع کنید، میتوانید به آرامش بیشتری دست یابید. همینطور حس آرامش و اعتماد به نفس شما تقویت میشود و وابستگیتان به پول و ثروت نیز کم می شود.

مینیمالیسم

یک مکتب هنری که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است، مینیمالیسم می باشد. از نام های دیگر این جنبش می توان به ساده گرایی یا کمینه گرایی یا هنر کمینه یا هنر موجز  abc art  و هنر تحت اللفظی اشاره کرد. بعبارت ساده تر ابزاری که ما را از شر چیزهای اضافه رها می کند و جا را برای چیزهای مهم باز می کند که به آن ابزار نیازداریم تا بتوانیم به شادی، حس سعادت و رهایی واقعی برسیم، مینیمالیسم گفته میشود. در واقع با حذف چیزهای اضافه از زندگی خود، بیش تر به طرف زندگی مینیمال پیش میرویم. ولی مینی مالیست به کسی گفته میشود که ساده ترین حالت یا حداقل میزان یا درجه از هر چیزی را ترجیح می دهد.

ریشه سبک مینیمالیست 

در اصل فلسفه طراحی مینیمالیستی از کشور  ژاپن برگرفته شده است، چون قسمتی از فرهنگ ژاپن در فلسفه ذن ریشه دارد و خیلی از اشخاص، سبک مینیمالیسم را به معنویت و دیدگاه ژاپن از طبیعت نسبت می دهند. اصول زیبایی شناسی ژاپنی به دنبال زیبایی ذاتی در اشیاء است.

ادبیات مینیمالیسم,مینیمالیسم,مینیمالیسم در زندگیمی‌توان گفت که سبک مینیمالیسم از لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه اقتصادی است

در سبک مینیمالیسم، ذات و اصل طبیعی بسیار با ارزش میباشد که به همین خاطر فرم اشکال ساده طبیعت برای سبک مینیمالیستی بسیار تأثیر گذار می باشد. مینیمالیست به معنای حقیقی زندگی با جنس های ضرری و لازم میباشد که در واقع سبب میشود اجناس و اقلام غیر ضروری  حذف شود و آزادی و حس رهایی در زندگی ایجاد می نماید.

سبک های مینیمالیسم

مینیمالیسم در سبک های مختلفی از طراحی و هنر استفاده می شود که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

>> مینیمالیسم در هنرهای تجسمی:

آغاز مینیمالیسم در مجسمه سازی از آمریکا بود. از پژوهش های پیروان این جنبش می توان به انواع ساختارهای مُدولی، فضایی، شبکه ای و جفت کاری اشاره نمود که هدف آن توضیح دوباره مسائلی مانند فضا، فرم، مقیاس و محدوده بود و در نتیجه هرگونه بیان گری و توهم بصری را نفی می کرد. آنها در ترکیب بندی، روشی خردگرایانه را بکار می بردند. مجموعه های منظم ساده ای از واحدهای همانند و جابجا شونده طبق ریاضی که قابلیت گسترش و توسعه دارند. کمینه گرایی خیلی سریع در ایالات متحده به یک جنبش هنری جدید تبدیل شد که اغلب با خلق آثار سه بعدی همراه بود. آثار حجمی ریچارد سرا سبب بحث های بسیار شد. در آثار تونی اسمیت، دانالد جاد، کارل آندره، دان فلاوین، رابرت موریس، سول لوویت، جان مک کراکن میتوان جریان اصلی جنبش کمینه گرایی آمریکایی را مشاهده کرد.

>> مینیمالیسم در ادبیات:

یک سبک یا اصلی ادبی که بر پایه فشردگی و ایجاز بیش از حد محتوای اثر بنا شده است، مینیمالیسم در ادبیات می باشد. مینیمالیست ها در فشردگی و ایجاز تا جایی که صرفا عناصر ضروری اثر، آن هم در کم ترین و کوتاه ترین شکل، باقی بماند، پیش می روند. به همین علت از مشخص ترین خصوصیت های این آثار می توان به کم حرفی اشاره کرد. ساده گرایی ادبیات داستانی را با بیان های زیادی من جمله « کوتاه نویسی» و« داستانِ کوتاهِ کوتاه» خوانده اند.

طراحی سقف در مینیمالیسم,تاریخچه هنر مینیمالیسم,مینیمالیسممینیمالیسم با ساده گرائی سعی در یافتن معانی زندگی است

نظر بسیاری از منتقدان ادبی به کوتاه نویسی مینی مالیست ها جلب شده است، آن ها با اینگونه داستان ها موافق نبودند. چون آن ها معتقد هستند که مینی مالیست ها شاخ و برگ عناصر داستان را بیش از حد می زنند وکه این کار سبب میشود لطف و روح داستان از بین برود. منتقدان، ساده گرایان را با نام هایی مثل« واقع گرایی سوپرمارکتی»،« آدامس بادکنکی شیک» و «ساده گرایی پپسی کولایی» خواندند. یکی از مهم ترین نویسندگان سبک مینیمالیسم، ریموند کارور می باشد.

>> مینیمالیسم در تغذیه:

مینیمالیسم در تغذیه یعنی هیچ رژیم سخت و برنامه ی ورزشی کاهش وزنی در کار نیست. درواقع، سخت گیری بیش از حد شما را از پا می اندازد؛ ولی میتوانید رژیم های مرسوم را موقتا متوقف کنید و ذهنتان را در مورد روش فکر کردن به بدن خود تغییر دهید. از الان به بعد مانند یک ماشین به بدنتان نگاه کنید. هنگامی که به بدن خود یک سوخت با کیفیت بدهید، این سوخت باکیفیت سبب می شود که برترین عملکرد را داشته باشید. با این طرز فکر، باید از خوردن خوراکی های ناسالم مانند موادغذایی فرآوری شده و غذاهای آماده پرهیز کنید. این غذاها مواد افزودنی و نگه دارنده ی بسیاری دارند که هیچگونه ارزش غذایی ندارند.

تنها چیزی که خوراکی های ناسالم دارند، کالری و شکر است که برای سلامتی ما ضرر دارند. مطمئنا این غذاها در لحظه بسیار خوش طعم هستند؛ ولی اکثر اوقات سبب می شود که بعد از مصرف آن ها حس خیلی بدی داشته باشید. هر لذت زودگذر برای سلامت جسمی و حالت روحی شما می تواند منجر به صدمه ای طولانی مدت شود. سبک مینیمالیسم در یک رژیم خوب و خلوت اینست که باید لبنیات و نان را حذف کنید.

مینیمالیسم,عکاسی مینیمالیسم,هنر مینیمالیسمبسیاری از عکس های موفق از مینیمالیسم برای به دست آوردن جلوه های عالی استفاده می کنند

>> مینیمالیسم در عکاسی:

سبک مینیمالیسم در هنر یعنی عکاسی با بهره گیری از تصاویری آرام و با تمرکز بالا که از کادربندی ساده، ترکیب بندی متفاوت و با جزییات و عناصری حداقل تشکیل شده است. در این سبک با استفاده از یک یا دو عنصر و پاک کردن جزییات، به مفهوم میپردازد.

>> مینیمالیسم در موسیقی:

روش تصنیف موسیقی با استفاده از ایده ای که چند مرتبه تکرار می شود را مینیمالیسم در موسیقی می گویند. یک قطعه مینی مالیستی موسیقی معمولاً تم کوتاهی دارد که امکان دارد نغمه ای یا ضرب آهنگی باشد. این موضوع بارها، تکرار می شود ولی کم کم تغییر می کند. گاهی وقت ها این روش به وسیله ی دو یا چند ساز اجرا میشود که با اجرای نت هایشان قطع میشوند یا هم نوازی می کنند ولی همزمان که یک ساز به آرامی سریعتر از دیگری زده می شود، ساز دیگر کم کم از هماهنگی خارج می شود.

از آهنگسازانی که قطعات مینیمالیستی نوشته اند می توان به وایت استرایپس، فیلیپ گلاس، استیو رایک و تری رایلی اشاره کرد. آهنگسازانی هم مثل جان آدامز، در آثارشان از روش های مینی مالیستی استفاده کرده اند ولی با شیوه های دیگر آنرا ترکیب کرده اند. در دهه های ۱۹۶۰ و۷۰ میلادی موسیقی مینیمالیسم محبوب شد. آهنگسازان ساده گرا در حالی کارشان را آغاز کردند که آهنگسازان زیادی، قطعاتی بسیار پیچیده می ساختند که فهم آن برای شنونده سخت بود.

هنر مینیمالیسم,مینیمالیسم,مینیمالیسم موسیقییکی از مشخصه‌های مینیمالیسم ارتباط و وابستگی آن با دنیای دیجیتال است

>> مینیمالیسم در فشن:

 به شکل کلی مینیمالیسم در فشن، اغلب روی فرم و جنس لباس تمرکز دارد تا کارآمدی و راحت بودن آن. در واقع خصوصیاتی مانند سادگی، راحتی و کارآمد بودن در نهایت و ناخودآگاه به سبک ساده گرایی اضافه می شود. پس امروزه هم این سبک تداعی کننده قدرت و برابر خواهی تمام زنانی است که روزگاری تصمیم گرفتند در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، همپای مردان گام بردارند و جایگاه خودشان را داشته و آنرا حفظ کنند.

سبک مینیمالیسم در سرتاسر دنیا سلیقه روز محسوب می شود و هنر، معماری و مد تجملی و اشرافی، قدیمی و نسخ شده است. به خیلی از معماری های شلوغ، موزه می گویند و همین فلسفه و نگاه جدید به زندگی در خصوص فشن و مد صدق می کند.  از جمله افرادی که به انتخاب سبکهای ظریف و مینیمالیستی روی آورده اند می توان به آنجلینا جولی،  آنت بنینگ و شارلیز ترون اشاره کرد که معروف ترین هنرمندان هالیوود هستند. کیت میدلتون و مگان مارکر که عروس های خانواده سلطنتی بریتانیا می باشند به علت انتخاب همین سبک معروف هستند.

مینیمالیسم موسیقی,مینیمالیسم در عکاسی,مینیمالیسممینیمالیسم از اوایل قرن بیستم و تقریبا در سال ۱۹۲۰ با معماری شروع شد

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
دیالوگ های داریوش ارجمند,دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش,دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم ستایش

بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند در ستایش دیالوگ های ماندگار سینمای ایران بسیار گسترده شده اند. با این که دیالوگ ها توسط فیلمنامه نوشته می شود، ولی میزان تاثیرگذاری آن ها به عواملی چون طرز گفتن و حس بازیگران در هر صحنه ای ربط دارد که یکی از آن ها دیالوگ های داریوش ارجمند می باشد. دیالوگ های داریوش ارجمند دیالوگ های هر سریالی میتوانند آموزنده و زیبا باشند.  باتوجه به همین اصل یکی از پایه های ماندگاری فیلم ها را باید دیالوگ هایی دانست که هر بازیگر بکار می برد. در ادامه با بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند آشنا شوید: > دیالوگ های داریوش ارجمند در سریال ستایش روزی که جناره ی منو بدن به خاک اونیکه بیشتر اذیتم کرده بیشتر گریه میکنه اونیکه نخواسته منو ببینه میاد برا دیدن جنازم اونیکه دستمو نگرفت جلوتر از همه میره زیر تابوتم اونیکه نخواست سلامم کنه میاد واسه خدافظی عجب روزیه اون روز... > دیالوگ های داریوش ارجمند میگن یه روز یه پدر و پسر باهم راه میرفتن دست پدر رو شونه پسر بود پدر یهو پرسید من زورم از تو بیشتره یا تو زورت ازمن. پسر نه گذاشت و نه برداشت گفت: من! خیلی به پدر برخورد خیلی اومد کنار دیوار وایساد به پسرش نگاه کرد گفت آره شاخ شمشاد قد کشیدی، بازوت کلفت شده بایدم بی تعارف بگی زورت بیشتره گفت نه پدر! زور شما بیشتره! پدر گفت دکی تو که دو دیقه پیش یه چیز دیگه گفتی! پسر گفت اونموقع که گفتم  زورم بیشتره دست شما رو شونم بود! واسه همین از همه دنیا قویترم! افتاد؟!!! انواع دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های به یادماندنی داریوش ارجمند ببین تا حالا شنیدی یه پرنده وقتی رو یه شاخه میشینه ترس اینو داشته باشه که شاخه بشکنه؟ راستش ازش نپرسیدم ولی فکر کنم نه نشنیدم واسه چی؟ نمیدونم ببین واسه اینکه پرندهه اطمینانش به بال خودشه نه به شاخه به پریدنشه نه به این شاخه نشد یه شاخه ی دیگه افتاد؟!!! > دیالوگ داریوش ارجمند دمت گرم خوشم اومد، اهل معامله ای یه چیزی میگیری، یه چیزی جاش میدی من راضی هستم > انواع دیالوگ های داریوش ارجمند من عادت کردم غصه هر اتفاق بدو یدفعه بخورم نه تمام عمر هر اتفاق بدی رو، باید یه روزی یادت بره  تموم شد و رفت رفتنی رفت، تموم حالا باید به فردا فکر کنیم به چیزای خوبی که هست به چیزای خوبی که باید باشه > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند درمورد مجموعه ستایش میدونی حاجی داشتم فکر میکردم شب اول قبرم نکیر و منکر میان سراغم میپرسن.... حشمت فردوس تو این همه سال زندگی... یه روز دل خوش داشتی؟!! میگم نه میگن یه دفعه از ته دل خندیدی؟!! میگم نه میگن مسافرت رفتی؟!! میگم نه دریارو دیدی؟!! جنگل رفتی؟!! میگم نه میدونی؟!! اونوقت اونا میگن وقت مارو بیخودی نگیر مرد حسابی تو به جهنم عادت کردی برو اونطرف بهترین دیالوگ های داریوش ارجمند > دیالوگ های کوتاه داریوش ارجمند در سریال ستایش ببین آدم سه تا حرفه آ دال میم ولی آدم بودن خیلی حرفه > دیالوگ های داریوش ارجمند در فیلم جرم خدا اگه به پرنده ای آشیونه نده، خونه نده همه ی عمر مجبور به پروازش می کنه خدا! ما آشیونه نداریم. به ما پرواز بده. گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش