سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۱۳۴

تئاتر موزیکال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تئاتر موزیکال,تئاتر موزیکال چیست,شاخه های تئاترهنرمندان تئاتر موزیکال باید آشنایی کاملی نسبت به حرفه بازیگری و آواز داشته باشند
به یکی از زیر شاخه های تئاتر یا یکی از اشکال هنر های نمایشی، تئاتر موزیکال میگویند که از ترکیب دیالوگ، رقص و موسیقی به وجود آمده است و این نوع تئاتر بهمراه صحنه آرائی، لباس، آرایش و جلوه های نمایشی، داستانی به نمایش گذاشته می شود. در این مطلب از سرپوش ویژگیهای تئاتر موزیکال شرح داده شده است.

تئاتر موزیکال

به تئاتری که از ترکیب موسیقی، دیالوگ و رقص باشد و بیانگر محتوای مسائل طنز، عشق و نفرت است؛ تئاتر موزیکال میگویند. همچنین خود داستان نیز میتوان از طریق ادای کلمات، موسیقی و حرکت دارای جنبه های سرگرمی باشد.

تاریخچه تئاتر

معنای کلمه ی تئاتر که برگرفته از یک واژه ی یونانی است؛ چیزی است که به آن نگاه می کنند. تئاتر در زبان فارسی، تحت عنوان نمایش یا تماشا شناخته میشود. تئاتر در ابتدا قبل از میلاد مسیح در یونان باستان و رم بوجود آمد و به عنوان یکی از هنر های هفت گانه شناخته میشود که مبداء آن را در آیین ها می دانند. مثل مراسم عروسی در ایران و مراسم رقص های مخصوص در کشور های دیگر.عقیده و باور برخی اینست که تئاتر، برگرفته از حرکات ضربی و ژیمناستیک یا رقص می باشد.

از اواخر قرن نوزدهم، درک و علاقه ی مردم نسبت به تئاتر، زیاد شد و قدمت این هنر در ایران نیز طولانی است. نمایش ایران برطبق کتاب تاریخ بخارا برخاسته از آئین اسطوره و شعایر است. مکان برگزاری نخستین تئاتر ایران در شهر رشت بود.

ویژگی های تئاتر موزیکال

سایر ویژگی های تئاتر موزیکال عبارتست از:

>> هنرمندان تئاتر موزیکال باید آشنایی کاملی نسبت به حرفه بازیگری و آواز داشته باشند.

نمایش تئاتر موزیکال چیست,تئاتر موزیکال,تئاتر موزیکال چیستهنرمندان تئاتر موزیکال باید هم با حرفه بازیگری و هم آواز آشنا باشند

>> رهبر ارکستر و کارگردان در تئاتر موزیکال، ملزم به همکاری با یکدیگر هستند و در مواردی روایت موسیقی به حدی کامل است که کارگردان، ناچار به حذف دیالوگ ها یا تغيير بخشی از میزانسن میشود. همچنین گاهی موسیقی تحت تأثیر نمایش قرار می گیرد.

>> نخستین تئاتر موزیکال برطبق اسناد موجود در سال ۱۸۶۶ اجرا شد. نمایش یا تئاتر موزیکال در قرن بیستم در آمریکا به اوج رسید و باعث جذب طرفداران و مخاطبان بسیاری شد.

>> تئاتر موزیکال از نظر برخی از افراد، همان اپرا است که احتمالا چنین شباهتی بخاطر یکسان بودن اجرای موسیقی و کلام در آنها می باشد.

محتوای تئاتر های موزیکال

تئاتر های موزیکال، محتوایی همچون مسال طنز، عشق یا نفرت، یا حتی مسائل جدی و غم انگیز را دربر میگیرند و ارائه ی داستان آن به مخاطب از طریق ادای کلملات و موسیقی می باشد.

زیر شاخه های تئاتر

تئاتر، انواع مختلفی دارد که باتوجه به نوع اجرای بازیگرانش و محتوای آن تعيين میشود و مهم ترین آن عبارتند از:

- پانتومیم( بی کلام):

به نمایشی که بازیگران در آن از هیچ کلامی استفاده نمی کنند و به ارائه ی داستان در سکوت می پردازند؛ پانتومیم می گویند.

- نمایش عروسکی:

در نمایش عروسکی از عروسک استفاده می شود و در واقع عروسک ها به عنوان بازیگران صحنه می باشند که توسط عروسک گردان به حرکت در می آیند.( به افرادی« عروسک گردان» میگویند که این عروسک ها را به حرکت درمی آورند) نمایش عروسکی هم کارگردان دارد.

- نمایش روحوضی:

در زمان های قدیم، نمایش روحوضی رواج داشته است و بازیگران در این نمایش بر روی یک حوض پوشیده شده از الوار و فرش، داستان نمایش را اجرا می کنند.

- پرده خوانی:

به نمایشی که در آن تصاویری بر روی پرده نقاشی شده است، پرده خوانی میگویند و یک راوی طبق این پرده نمایش را نقل میکند. این نوع نمایش در زمان های قدیم به نمایش قهوه خانه ای مرسوم بوده است.

- تئاتر موزیکال:

هنرمندان تئاتر موزیکال باید آشنایی کاملی نسبت به حرفه بازیگری و آواز داشته باشند. رهبر ارکستر و کارگردان در تئاتر موزیکال باید با هم همکاری کنند و روایت موسیقی در برخی از موارد به حدی کامل است که کارگردان، ناچار به حذف دیالوگ ها یا تغيير بخشی از میزانسن میشود.

رومی ها و هنر موزیکال

رومی ها پس از کپی کردن فرم ها و سنت های تئاتر یونان، آن را گسترش دادند. در قرن سوم قبل از میلاد به یک نوع آهنگ و رقص معمولی، کمدی های پلاتوس می گویند که اجرای آن با همراهی ارکستر بود. بازیگران رومی، تراشه های فلزی به نام “سابیلا” را به کفش های صحنه خود متصل میکردند تا مراحل رقص را بیشتر بشنوند. گرچه در سازه های چوبی محصور بسیار کوچک تر از تئاترهای یونانی اجرا میشود ، ولی تأکید هنرهای صحنه رومی بر نمایش و جلوه های ویژه است.

مهارت های مورد نیاز اجرای تئاتر موزیکال

افراد علاقه مند به یک حرفه در هنرهای نمایشی، باید مهارت و استعداد خاصی را نشان دهند. بازیگر یا موسیقیدانی دچار شکست می شود که این مهارت ها و استعداد ها را نداشته باشد. مهارت هایی که افراد، ارزو دارد در عرصه ی هنرهای نمایشی بعنوان هنرمند، گام بردارند؛ عبارتست از:

* مهارت اجرایی( بازیگری، رقص، خوانندگی):

برخی از افراد، فقط به دنبال تخصص در یک رشته ی خاص هستند در حالی که بعضی دیگر به دنبال کسب چندین مهارت در سطح عالی هستند. افراد محصل در این زمینه ها، طیف وسیعی از این مهارت های اجرایی را دارند ولی افرادی که اموزش حرفه ای ندیده اند باید در مورد نقش هایشان، گزینشی تر عمل کنند.

امادگی جسمانی مناسب، لازمه ی اجرای یک تئاتر موزیکال در سطح خوب میباشد و هنرجو باید در این روش، نسبت به یادگیری راه‌های افزایش انعطاف بدن اقدام کند.

* اعتماد به نفس:

فرد باید اعتماد به نفس زیادی برای اجرا در مقابل افراد دیگر داشته باشد. با اینکه احتمال عصبی شدن فرد، پیش از حضور در مقابل گروهی از مردم وجود دارد ولی شخصی که کار اجرا را بر عهده دارد باید توانایی تسلط بر اعصابش را داشته باشد.

* یادگیری سریع:

اجراکنندگان باید توانایی یادگیری سریع قطعات ادبی را داشته باشند و همچنین بتوانند آن قطعات را بدون نیاز به دریافت نشانه ای، اجرا کنند. برخی از این افراد باید در طول مدت چند ساعت، قطعاتی را یاد بگیرند یا باید سریعا با پرده ای از نمایش، رابطه برقرار کنند. گاهی اوقات نمایش نامه نویس یا کارگردان در این هنگام ، تصمیم به تعویض پرده ای از نمایش میگیرد. از این رو فرد باید سریعا تفاوت های ایجاد شده را دوباره یاد بگیرد و به ذهن بسپارد.

تئاتر موزیکال چیست,مهارت های مور نیاز برای تئاتر موزیکال,شاخه های تئاتردر تئاتر موزیکال رهبر ارکستر و کارگردان باید با هم همکاری کنند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
دیالوگ های آنشرلی

دیالوگ های آنشرلی در این مقاله از سرپوش به بررسی جذابیت های دیالوگ های آنشرلی در سینما و تئاتر می‌پردازیم. آنشرلی، با تاریخچه‌ای غنی در حوزه فرهنگ و هنر، دارای دیالوگ‌هایی است که علاوه بر ارتقاء داستان، به عنوان نمونه‌هایی برجسته از زبان هنری در این صنایع شناخته می‌شوند. اثر آنشرلی  کتاب "آنشرلی" نوشته لوسی ماد مونتگمری، داستان دختری به نام آن شرلی است که در یتیم خانه بزرگ شده و به یک خانواده ثروتمند در شهر مونک هاوس نیو برونزویک در کانادا فروخته می شود. آن شرلی دختری کنجکاو، مهربان و خلاق است که با دیالوگ های خود، شخصیتی دوست داشتنی و ماندگار در ذهن خوانندگان ایجاد کرده است. انیمیشن آنشرلی انیمیشن "آنشرلی" که در سال ۱۹۷۹ در ژاپن ساخته شده است، اقتباسی از رمان "آن در گرین گیبلز" نوشته لوسی ماد مونتگمری است. این انیمیشن، داستان دختری به نام آن شرلی را روایت می کند که در یتیم خانه بزرگ شده و به یک خانواده ثروتمند در شهر مونک هاوس نیو برونزویک در کانادا فروخته می شود. شخصیت های آنشرلی شخصیت های اصلی انیمیشن آنشرلی عبارتند از: آن شرلی: دختری کنجکاو، مهربان و خلاق که با موهای قرمز و شخصیت دوست داشتنی خود، یکی از محبوب ترین شخصیت های ادبیات کودکان است. مریلا کاترین کاتبرت: خواهر بزرگ تر ماتیو کاتبرت که با برادرش در مزرعه گرین گیبلز زندگی می کند. مریلا زنی سخت کوش و جدی است که در ابتدا از حضور آن شرلی در خانه خود خوشحال نیست. ماتیو کاتبرت: برادر کوچک تر مریلا که مردی مهربان و ساده دل است که به سرعت با آن شرلی دوست می شود. دیانا براری: دختر همسایه کاتبرت ها که با آن شرلی دوست می شود. دیانا دختری مهربان و ساده دل است که به سرعت با آن شرلی دوست می شود. دیالوگ های انیمیشن آنشرلی داستان انیمیشن آنشرلی داستان انیمیشن آنشرلی، همانند داستان رمان، از این قرار است که آن شرلی، دختری یتیم که در یتیم خانه بزرگ شده است، توسط خواهر و برادری به نام های مریلا و ماتیو کاتبرت به فرزندخواندگی پذیرفته می شود. مریلا و ماتیو، آن شرلی را برای کمک به انجام کارهای خانه و مزرعه می خواهند. آن شرلی، با موهای قرمز آتشین و شخصیت دوست داشتنی خود، به سرعت با مریلا و ماتیو و همچنین با همسایه آنها، دیانا براری، دوست می شود. آن شرلی، با ماجراجویی ها و شیطنت های خود، زندگی کاتبرت ها را زیر و رو می کند و به آنها یاد می دهد که چگونه از زندگی لذت ببرند. نکات مثبت آنشرلی انیمیشن آنشرلی، از جمله انیمیشن های ماندگار و خاطره انگیزی است که با داستان جذاب و شخصیت های دوست داشتنی خود، مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. از جمله نکات مثبت این انیمیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد: - داستان انیمیشن آنشرلی، همانند داستان رمان، داستانی جذاب و پرکشش است که مخاطبان را از ابتدا تا انتها درگیر خود می کند. - شخصیت های انیمیشن آنشرلی، از جمله آن شرلی، مریلا، ماتیو و دیانا، شخصیت هایی دوست داشتنی هستند که مخاطبان با آنها ارتباط برقرار می کنند. - انیمیشن آنشرلی، پیام های مثبتی مانند اهمیت خانواده، دوستی و امید را به مخاطبان خود منتقل می کند. دیالوگ های شخصیت آنشرلی دیالوگ های آنشرلی دیالوگ های آنشرلی، بیانگر شخصیت او هستند. او دختری کنجکاو و ماجراجو است که همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید است. این ویژگی در دیالوگ های او به وضوح دیده می شود. برای مثال، در یکی از دیالوگ ها، آنشرلی از معلم خود می پرسد: "حتی اگر دنیا بد باشد، همیشه چیزهای خوب هم وجود دارد." " تصور اینکه شما یک ملکه هستید واقعا عالی است. شما بدون هیچ گونه ناراحتی از آن لذت می برید و هر زمان که بخواهید می توانید از ملکه بودن دست بردارید، کاری که در زندگی واقعی نمی توانید انجام دهید." "این یک چیز خوب در مورد این جهان است ... همیشه بهارهای بیشتری وجود دارد." "وقتی فکر می‌کنم قرار است اتفاق خوبی بیفتد، به نظر می‌رسد که بر روی بال‌های انتظار پرواز می‌کنم. و سپس اولین چیزی که متوجه می شوم با یک ضربت به زمین می افتم. اما واقعاً ماریلا، قسمت پرواز تا زمانی که ادامه دارد با شکوه است... مثل اوج گرفتن در غروب خورشید است. من فکر می‌کنم که تقریباً تاوان ضربه را می‌پردازد." "خب، نمی توان یکدفعه عادت دختر بچه بودن را کنار گذاشت." "شاید... شاید... عشق به طور طبیعی از یک دوستی زیبا آشکار شد، مانند گل رز طلایی که از غلاف سبزش می لغزد."  "این یک ایده دوست داشتنی است، دایانا؛ زندگی کردن به گونه ای که نامت را زیبا کنی، حتی اگر در آغاز زیبا نبود... آن را در افکار مردم برای چیزی آنقدر دوست داشتنی و دلپذیر قرار می دهد که هرگز به تنهایی به آن فکر نمی کنند." "شاید، به هر حال، عاشقانه مانند یک شوالیه که سوار اسب می‌شود، با شکوه و هیاهوی وارد زندگی انسان نشده باشد. شاید مثل یک دوست قدیمی از راه‌های آرام به سمت آدم خزید..." "خب، همه ما اشتباه می کنیم، عزیزم، پس فقط آن را پشت سر بگذار. ما باید از اشتباهات خود پشیمان باشیم و از آنها درس بگیریم، اما هرگز آنها را با خود به آینده منتقل نکنیم." "من معتقدم که زیباترین و شیرین ترین روزها، روزهایی نیستند که در آن اتفاقات بسیار باشکوه یا شگفت انگیز یا هیجان انگیزی رخ دهد، بلکه فقط روزهایی هستند که لذت های کوچک ساده ای را به ارمغان می آورند و به آرامی یکدیگر را دنبال می کنند، مانند مرواریدهایی که از یک رشته می لغزند." "من از دوستی بسیار سپاسگزارم. زندگی را بسیار زیبا می کند." "این بدترین دوران بزرگ شدن است و من در حال درک آن هستم. چیزهایی که در دوران کودکی خیلی می‌خواستی، وقتی به آنها دست پیدا می‌کردی، به نظرت چندان شگفت‌انگیز به نظر نمی‌رسند." "آیا خوب نیست که فکر کنیم فردا روز جدیدی است که هنوز هیچ اشتباهی در آن وجود ندارد." دیالوگ های ماندگار آنشرلی "این خیلی خوب است که در مورد غم ها بخوانید و تصور کنید که قهرمانانه از طریق آنها زندگی می کنید، اما وقتی واقعاً آنها را دارید، خیلی خوب نیست" "خیلی آسان است که شرور باشی بدون اینکه بدانی." "اما واقعاً ماریلا، نمی‌توان در چنین دنیای جالبی برای مدت طولانی غمگین ماند، می‌تواند؟" "زندگی ارزش زیستن را دارد تا زمانی که خنده در آن باشد." "تجربه من این بوده است که شما تقریباً همیشه می توانید از چیزهایی لذت ببرید، اگر تصمیم خود را محکم بگیرید که این کار را انجام دهید." "دنیای قدیمی عزیز تو بسیار دوست داشتنی هستی و من خوشحالم که در تو زنده هستم." "چرا مردم باید برای دعا زانو بزنند؟ اگر واقعاً می خواستم دعا کنم به شما می گویم که چه کار می کردم. من به تنهایی یا در جنگل های عمیق و عمیق به یک میدان بزرگ بزرگ می رفتم و به آسمان - بالا - بالا - بالا - به آن آسمان آبی دوست داشتنی نگاه می کردم که انگار پایانی برای آن وجود ندارد. آبی بودن و سپس من فقط یک دعا را احساس می کنم." "این یکی از مزایای سیزده سالگی است که شما خیلی بیشتر از زمانی که فقط دوازده ساله بودید می دانید" "تا زمانی که نمردی هرگز از غافلگیر شدن در امان نیستی" "کیک‌ ها یک عادت وحشتناک دارند که وقتی می‌ خواهید خوب باشند بد می‌ شوند" "آنه تمام عاشقانه هایت را رها نکن اندکی از آن چیز خوبی است البته نه زیاد اما کمی از آن را حفظ کن" دیالوگ های زیبای آنشرلی سخن پایانی درباره دیالوگ های آنشرلی دیالوگ های آنشرلی، بخشی از جذابیت این شخصیت دوست داشتنی هستند. این دیالوگ ها، شخصیت، امید، خوش بینی و عشق به طبیعت آنشرلی را به خوبی بیان می کنند. گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش