پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۱۳۴

تئاتر موزیکال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تئاتر موزیکال,تئاتر موزیکال چیست,شاخه های تئاترهنرمندان تئاتر موزیکال باید آشنایی کاملی نسبت به حرفه بازیگری و آواز داشته باشند
به یکی از زیر شاخه های تئاتر یا یکی از اشکال هنر های نمایشی، تئاتر موزیکال میگویند که از ترکیب دیالوگ، رقص و موسیقی به وجود آمده است و این نوع تئاتر بهمراه صحنه آرائی، لباس، آرایش و جلوه های نمایشی، داستانی به نمایش گذاشته می شود. در این مطلب از سرپوش ویژگیهای تئاتر موزیکال شرح داده شده است.

تئاتر موزیکال

به تئاتری که از ترکیب موسیقی، دیالوگ و رقص باشد و بیانگر محتوای مسائل طنز، عشق و نفرت است؛ تئاتر موزیکال میگویند. همچنین خود داستان نیز میتوان از طریق ادای کلمات، موسیقی و حرکت دارای جنبه های سرگرمی باشد.

تاریخچه تئاتر

معنای کلمه ی تئاتر که برگرفته از یک واژه ی یونانی است؛ چیزی است که به آن نگاه می کنند. تئاتر در زبان فارسی، تحت عنوان نمایش یا تماشا شناخته میشود. تئاتر در ابتدا قبل از میلاد مسیح در یونان باستان و رم بوجود آمد و به عنوان یکی از هنر های هفت گانه شناخته میشود که مبداء آن را در آیین ها می دانند. مثل مراسم عروسی در ایران و مراسم رقص های مخصوص در کشور های دیگر.عقیده و باور برخی اینست که تئاتر، برگرفته از حرکات ضربی و ژیمناستیک یا رقص می باشد.

از اواخر قرن نوزدهم، درک و علاقه ی مردم نسبت به تئاتر، زیاد شد و قدمت این هنر در ایران نیز طولانی است. نمایش ایران برطبق کتاب تاریخ بخارا برخاسته از آئین اسطوره و شعایر است. مکان برگزاری نخستین تئاتر ایران در شهر رشت بود.

ویژگی های تئاتر موزیکال

سایر ویژگی های تئاتر موزیکال عبارتست از:

>> هنرمندان تئاتر موزیکال باید آشنایی کاملی نسبت به حرفه بازیگری و آواز داشته باشند.

نمایش تئاتر موزیکال چیست,تئاتر موزیکال,تئاتر موزیکال چیستهنرمندان تئاتر موزیکال باید هم با حرفه بازیگری و هم آواز آشنا باشند

>> رهبر ارکستر و کارگردان در تئاتر موزیکال، ملزم به همکاری با یکدیگر هستند و در مواردی روایت موسیقی به حدی کامل است که کارگردان، ناچار به حذف دیالوگ ها یا تغيير بخشی از میزانسن میشود. همچنین گاهی موسیقی تحت تأثیر نمایش قرار می گیرد.

>> نخستین تئاتر موزیکال برطبق اسناد موجود در سال ۱۸۶۶ اجرا شد. نمایش یا تئاتر موزیکال در قرن بیستم در آمریکا به اوج رسید و باعث جذب طرفداران و مخاطبان بسیاری شد.

>> تئاتر موزیکال از نظر برخی از افراد، همان اپرا است که احتمالا چنین شباهتی بخاطر یکسان بودن اجرای موسیقی و کلام در آنها می باشد.

محتوای تئاتر های موزیکال

تئاتر های موزیکال، محتوایی همچون مسال طنز، عشق یا نفرت، یا حتی مسائل جدی و غم انگیز را دربر میگیرند و ارائه ی داستان آن به مخاطب از طریق ادای کلملات و موسیقی می باشد.

زیر شاخه های تئاتر

تئاتر، انواع مختلفی دارد که باتوجه به نوع اجرای بازیگرانش و محتوای آن تعيين میشود و مهم ترین آن عبارتند از:

- پانتومیم( بی کلام):

به نمایشی که بازیگران در آن از هیچ کلامی استفاده نمی کنند و به ارائه ی داستان در سکوت می پردازند؛ پانتومیم می گویند.

- نمایش عروسکی:

در نمایش عروسکی از عروسک استفاده می شود و در واقع عروسک ها به عنوان بازیگران صحنه می باشند که توسط عروسک گردان به حرکت در می آیند.( به افرادی« عروسک گردان» میگویند که این عروسک ها را به حرکت درمی آورند) نمایش عروسکی هم کارگردان دارد.

- نمایش روحوضی:

در زمان های قدیم، نمایش روحوضی رواج داشته است و بازیگران در این نمایش بر روی یک حوض پوشیده شده از الوار و فرش، داستان نمایش را اجرا می کنند.

- پرده خوانی:

به نمایشی که در آن تصاویری بر روی پرده نقاشی شده است، پرده خوانی میگویند و یک راوی طبق این پرده نمایش را نقل میکند. این نوع نمایش در زمان های قدیم به نمایش قهوه خانه ای مرسوم بوده است.

- تئاتر موزیکال:

هنرمندان تئاتر موزیکال باید آشنایی کاملی نسبت به حرفه بازیگری و آواز داشته باشند. رهبر ارکستر و کارگردان در تئاتر موزیکال باید با هم همکاری کنند و روایت موسیقی در برخی از موارد به حدی کامل است که کارگردان، ناچار به حذف دیالوگ ها یا تغيير بخشی از میزانسن میشود.

رومی ها و هنر موزیکال

رومی ها پس از کپی کردن فرم ها و سنت های تئاتر یونان، آن را گسترش دادند. در قرن سوم قبل از میلاد به یک نوع آهنگ و رقص معمولی، کمدی های پلاتوس می گویند که اجرای آن با همراهی ارکستر بود. بازیگران رومی، تراشه های فلزی به نام “سابیلا” را به کفش های صحنه خود متصل میکردند تا مراحل رقص را بیشتر بشنوند. گرچه در سازه های چوبی محصور بسیار کوچک تر از تئاترهای یونانی اجرا میشود ، ولی تأکید هنرهای صحنه رومی بر نمایش و جلوه های ویژه است.

مهارت های مورد نیاز اجرای تئاتر موزیکال

افراد علاقه مند به یک حرفه در هنرهای نمایشی، باید مهارت و استعداد خاصی را نشان دهند. بازیگر یا موسیقیدانی دچار شکست می شود که این مهارت ها و استعداد ها را نداشته باشد. مهارت هایی که افراد، ارزو دارد در عرصه ی هنرهای نمایشی بعنوان هنرمند، گام بردارند؛ عبارتست از:

* مهارت اجرایی( بازیگری، رقص، خوانندگی):

برخی از افراد، فقط به دنبال تخصص در یک رشته ی خاص هستند در حالی که بعضی دیگر به دنبال کسب چندین مهارت در سطح عالی هستند. افراد محصل در این زمینه ها، طیف وسیعی از این مهارت های اجرایی را دارند ولی افرادی که اموزش حرفه ای ندیده اند باید در مورد نقش هایشان، گزینشی تر عمل کنند.

امادگی جسمانی مناسب، لازمه ی اجرای یک تئاتر موزیکال در سطح خوب میباشد و هنرجو باید در این روش، نسبت به یادگیری راه‌های افزایش انعطاف بدن اقدام کند.

* اعتماد به نفس:

فرد باید اعتماد به نفس زیادی برای اجرا در مقابل افراد دیگر داشته باشد. با اینکه احتمال عصبی شدن فرد، پیش از حضور در مقابل گروهی از مردم وجود دارد ولی شخصی که کار اجرا را بر عهده دارد باید توانایی تسلط بر اعصابش را داشته باشد.

* یادگیری سریع:

اجراکنندگان باید توانایی یادگیری سریع قطعات ادبی را داشته باشند و همچنین بتوانند آن قطعات را بدون نیاز به دریافت نشانه ای، اجرا کنند. برخی از این افراد باید در طول مدت چند ساعت، قطعاتی را یاد بگیرند یا باید سریعا با پرده ای از نمایش، رابطه برقرار کنند. گاهی اوقات نمایش نامه نویس یا کارگردان در این هنگام ، تصمیم به تعویض پرده ای از نمایش میگیرد. از این رو فرد باید سریعا تفاوت های ایجاد شده را دوباره یاد بگیرد و به ذهن بسپارد.

تئاتر موزیکال چیست,مهارت های مور نیاز برای تئاتر موزیکال,شاخه های تئاتردر تئاتر موزیکال رهبر ارکستر و کارگردان باید با هم همکاری کنند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش