سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۱۱۰۰۰۳۱

سبک پاپ آرت (pop art) چیست؟

هنر مردمی,عکاسی پاپ آرت,سبک پاپ آرتهنرمندان پاپ آرت همواره نگاهی تجاری به هنر دارند
پاپ آرت در اصل یک جنبش هنری است. بعضی از افراد پاپ آرت را متفاوت از دنیای هنر گروه بندی می کنند. این جنبش با کنار گذاشتن تمام کارکردهای مرسوم هنر به طرف جلب نظر عموم مردم حرکت کرد.

پاپ آرت

پاپ آرت یا هنر مردمی در زمینه هنرهای تجسمی یک جنبش هنریست که شکل گیری آن بطور مستقل در انگلستان و ایالات متحده آمریکا است. پاپ آرت (Pop art) جنبشی مؤثر در واکنش به مصرف گرایی، رسانه های جمعی و فرهنگ عامه قرن بیستم است که در دهه ی ۵۰ ظاهر شد و پیشرفت چشمگیری در طول دهه ۶۰ بدست آورد.

پاپ آرت در شروع کارش، از تئوری و روش های بکار رفته در اکسپرسیونیسم انتزاعی، جنبشی که قبل از آن بود، فاصله گرفت و به جای آن از اشیاء عادی و رسانه هایی که نظیر مطبوعات، کتاب های طنز و مجله ها بود به منظور ایجاد سنگ بنای هنر معاصر استفاده کرد.

سبک پاپ آرت چیست,پاپ آرت,جنبش پاپ آرتقدمت و تاریخچه پاپ آرت و جنبش این سبک هنری به اواسط دهه ۱۹۵۰ در انگلیس برمی‌گردد

پاپ آرت سوژه های خود را از فرهنگ عمومی که شامل قوطی های آبجو و نوشابه تا داستان های مصور بود، می گرفت. این جنبش هنری که بعنوان واکنشی دربرابر جدیت و رسمیت اکسپرسیونیسم انتزاعی نیز شناخته می شود، نه تنها بر هنرمندان بعد از خود تأثیرگذار بود بلکه به طرز گسترده ای گرافیک، مد و تبلیغات را نیز متأثر کرد. دستمایه های هنر پاپ جامعه ایست که در آن فراوانی اشیاء مصرفی و تأثیر رسانه های جمعی به سرعت رو به فزونیست ولی قبل از آنکه هنرمندان جنبش پاپ آرت در پی تقبیح یا تقدیس فرهنگ چنین جامعه ای باشند، سعی در استفاده از آن در آثارشان و بازنمایی زندگی روزمره دارند.

پیشینه هنر پاپ آرت

در سال ۱۹۵۴ جان مک هله واژه هنر پاپ را بوجود آورد. او معنی هنر پاپ را در انگلستان در یک نمایشگاه به ریچارد همیلتن توضیح داده بود. آقای همیلتن سه یا چهار ماه بعد، معنی هنر پاپ را طی نامه ای بیان کرد. او در این نامه گفته بود که هنر پاپ یک هنر جوان، ارزان، مردمی، فانی، مصرف گرا، کنایه آمیز، شهوت انگیز، اغفالگر و یک تجارت بزرگ است. کلمه هنر مردمی را در سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار در مجله Architectural Digest چاپ کردند. هنر پاپ را با نام دادای نیمه دوم قرن بیستم می شناسند. این جنبش در انگلستان در آخرین سال های دهه پنجاه بوجود آمد و در آمریکا به نقطه کمال خود رسید.

جنبش پاپ آرت

عبارت پاپ آرت مختصر پاپیولر آرت (هنر توده) است. نام جنبش هنر مردمی همه چیز را درباره خود آشکار می کند. این جنبش قصد داشت مجدداً هنر را به زندگی روزانه مردم بیاورد و در واکنش به نقاشی آبستراکت به میان آمد و ادعا میکرد که جنبش آستراکت بیش از حد سوفسطایی و نخبه گرا است. اشیاء زندگی روزمره از تصاویر مورد پسند هنرمندان پاپ بود مانند قوطی های سوپ برای اندی وارهول و کمیدی برای روی لیشتیستین.

کلمه هنر مردمی,عکس سبک پاپ آرت,هنر مردمینقاشی‌های هنرمندان سبک پاپ آرت غالباً طنزآمیز هستند

استفاده وارهول از سیریگرافی، یک روش فوتو ریلستیک و توده پسند پرینت میکنگ از خصوصیات گرایش جنبش پاپ آرت بود. پاپ آرت با فشار وارد مطبوعات و اعلانات شد. در نتیجه تفاوت بین هنرهای زیبا و هنرهای اعلانات بازرگانی بطور ارادی از بین رفت. از نمونه های بسیار خوب آن میتوان به پوشش آلبوم های موسیقی سالهای شصت اشاره کرد. اندی وارهول (۱۹۸۷- ۱۹۲۸) شخصیت مکتب فکری بود. نام های بزرگ دیگر نظیر جاسپر جانس، رابرت روشنبرگ، دیود هاکنی، کلیس اولدنبرگ، روی لیشتیستین، جورج سیگال، وین یا جمیز روزنکویست بودند. جنبش پاپ آرت اکثرا یک جنبش هنری آمریکایی و بریتانیایی بود.

ویژگی های پاپ آرت

بعضی از خصوصیت های مشخص هنر مردمی عبارتست از:

- نقاشی آمیخته و کولاژ:

اکثراً هنرمندان پاپ آرت مواد را با هم مخلوط میکنند و از انواع گوناگون عکس ها استفاده می کنند.

- رنگ های روشن:

پاپ آرت به واسطه داشتن رنگ های پر جنب و جوش و روشن معروف است. 

- طنز:

از مؤلفه های اصلی پاپ آرت میتوان به طنز اشاره کرد. 

هنر مردمی,پیشینه هنر پاپ آرت,ویژگی های پاپ آرتآثار پاپ آرت به دلیل داشتن پویایی و ویژگی‌های منحصر به فرد، به راحتی قابل شناسایی هستند

- تکنیک های نوآورانه:

اکثر هنرمندان پاپ آرت تصویری را از یک منطقه فرهنگی می گیرند و آنرا در آثار هنری خود تغییر می دهند.

- تصاویر قابل تشخیص:

پاپ آرت از تصاویر و نمادهای رسانه ها و محصولات مردم پسند استفاده می کند.

تفکرات حاکم بر سبک پاپ آرت

اصولا هنر مردمی مربوط به دهه ۶۰ میلادی است. هنرمندان اولیه پاپ یک گروه هنری مستقل انگلیسی بودند که تواستد زیبایی شناسی هنری را توسعه و گسترش دهند. در واقع این ها معتقدند مبتذل ترین عناصر فرهنگ جامعه قابل زیبا بودن و هنری بودن هستند. آن ها فیلم های مردم پسند، آگهی های تبلیغاتی، داستان های کمیک استریپ علمی تخیلی، موسیقی پاپ، حروف و علائم مرسوم، اشیای روزمره و کالای مصرفی را ابزارهای کار خود معرفی کردند یعنی هرچه که در چشمان مردم بیشتر دیده می شود ابزار قدرتمندی برای پاپ آرت میباشد.

پدید آورندگان پاپ آرت به تأثیر بر فرهنگ عامه شهری تأکید داشتند. پاپ آرت در آمریکا، قدرت و نفوذ فراوانی داشت و  واکنشی در برابر باورهای دادائیستی و اکسپرسیونیسم انتزاعی بود. هنر مردمی به سرعت در عرصه های مختلفی نفوذ کرد که از جمله میتوان به طراحی گرافیک، سینما و... اشاره کرد. پاپ آرت در دوران جدید با ظهور بیلبوردهای بزرگ تبلیغاتی کنار بزرگ راه ها، قدرتمندترین ابزارش را یافت.

پاپ آرت در سایر هنرها

طراحی محصول و گرافیک تبلیغاتی به سبک پاپ آرت، بر هنرمندان پسین خود بسیار تأثیر گذار بود. به طوریکه اغلب طرح های گرافیکی تجاری امروزه از ایده های پاپ آرت بهره می برند. همینطور بسیاری از کارتون ها از سبک نقاشی های تبلیغاتی پاپ آرت بهره می برند چون از عناصر ساده زندگی روزمره و فرهنگ مصرف گرایی روزمره استفاده میکنند. بسیاری از هنرمندان مشهور پاپ دارای نقاشی های فراوانی از حالت های روزمره و عادی زندگی هستند و این نشانه نگاه هنری آن ها به حوادث روزمره است. هنرمندان پاپ آرت پیوسته نگاهی تجاری به هنر دارند. موسیقی پاپ نیز هرچند که آنقدر به گرافیک و طراحی پاپ وابسته نیست، ولی تمامی هنرمندان پاپ در این که پیش پا افتاده ترین عناصر فرهنگ جامعه نیز قابل زیبا بودن هستند، مشترکند و میتوان آن ها را با زبان هنری بیان کرد.

نقاشی های پاپ آرت,پاپ آرت,هنر جمعیبسیاری از کارتون ها از سبک نقاشی های تبلیغاتی پاپ آرت بهره می برند

دکوراسیون سبک پاپ آرت

سبک پاپ آرت خصوصیاتی نظیر محرک، دلیرانه، رنگارنگ، پرانرژی، پر از اشارات فرهنگی و شخصیت پردازی دارد. برترین خصوصیات سبک دکوراسیون پاپ آرت، استفاده از رنگ های نئونی، خطوط خشن و بریده شده، عکس های هنرمندان و پوسترهای رنگی است. در سبک پاپ آرت استفاده از رنگ های درخشان و تاثیرگذار برای تأکید بیشتر بر روی واقعیت است و صرفا هنر از یک منبع خاص پیروی نمی کند. سبک پاپ آرت به قدری منحصر به فرد است که به سادگی متوجه اختلاف آن با دیگر سبک های دکوراسیون خواهید شد. در صورت استفاده از این سبک، مسلماً بیننده را شگفت‌زده خواهید کرد. این سبک برای افرادی مطوب است که در پی نمایش ویژگی و ظاهری متفاوت هستند و قدرت انتخاب جسورانه لوازم و رنگ های شاد و متفاوت را دارند. به همین علت در بین جوانان و هنرمندان سبک پاپ آرت بسیار پرطرفدار است.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
دیالوگ های ماندگار آل پاچینو,دیالوگ های آل پاچینو,دیالوگ های معروف آل پاچینو

دیالوگ ماندگار از آل پاچینو باتوجه به مفهومی بودن دیالوگ برخی از فیلم ها، آن ها به دیالوگ های ماندگار تبدیل میشوند و در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشته می شوند. در این مقاله با گلچینی از دیالوگ های ماندگار آل پاچینو آشنا شوید. دیالوگ های ماندگار آل پاچینو یک بازیگر و فیلم ساز آمریکایی، آلفردو جیمز پاچینو نام دارد که ملقب به آل پاچینو است. او تا به حال موفق به کسب چند جایزه در طول ۵ دهه فعالیت خود شده است و همین جایزه ها باعث شده تا تاج سه گانه بازیگری را دریافت کند .همچنین مضامین دیالوگ های زیبای آل پاچینو، پرمحتوا و مفهومی است. > پدرخوانده: پدرم پیشنهادی بهش داد که نتونه رد کنه. لوکا یه اسلحه گذاشت رو سرشو پدرم بهش گفت:یا امضاش باید پای قرارداد باشه یا مغز سرش. > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر. > صورت زخمی: تو زندگی یه چیزایی رو آسون میشه فهمید. ولی سخت میشه فهموند. > عطر یک زن: واقعا خدا باید نابغه بوده باشه که تونسته زنها رو خلق کنه. > صورت زخمی: این که توقع داشته باشی زندگی باهات خوب باشه، چون تو باهاش خوبی ؛ مثل اینه که توقع داشته باشی یه گرگ تورو نخوره، چون توام اونو نمیخوری ..! دیالوگ های ناب از آل پاچینو > بعد از ظهر سگی: ترجیح میدم کسی که میخواد منو بکشه ازم متنفر باشه. تا این که برای انجام وظیفه اش این کارو بکنه > مخمصه: همیشه آماده باش تا هر چی رو داری بتونی تو سی ثانیه ترک کنی > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر > بوی خوش زن: سعی کن همیشه راست بگی، حتی وقتی داری دروغ میگی > بی خوابی : گاهی معمولی ترین و ابتدایی ترین داشته های زندگی آدم ها، می شه بزرگ ترين حسرت زندگیت! > بوی خوش زن: بهتره شونه هاتو برای کس دیگه ای بالا بندازی، چون من کورم > دنی براسکو: آدمایی که خودکشی می کنن ترسو نیستن، فقط بین دو تا جهنم جهنم اونورو انتخاب میکنن > من هیچ وقت نظر خودم را بیان نمیکنم: نظراتی که من راجع به هر چیزی دارم به زندگی شخصی من مربوط هستند. > وکیل مدافع شیطان: خودبینی گناه مورد علاقه ی منه. یک افیون کاملاً طبیعی. > وکیل مدافع شیطان: پادشاهی کردن تو جهنم بهتر از خدمت کردن تو بهشته. دیالوگ های زیبای آل پاچینو گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش