دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۱۱۰۰۰۳۱

سبک پاپ آرت (pop art) چیست؟

هنر مردمی,عکاسی پاپ آرت,سبک پاپ آرتهنرمندان پاپ آرت همواره نگاهی تجاری به هنر دارند
پاپ آرت در اصل یک جنبش هنری است. بعضی از افراد پاپ آرت را متفاوت از دنیای هنر گروه بندی می کنند. این جنبش با کنار گذاشتن تمام کارکردهای مرسوم هنر به طرف جلب نظر عموم مردم حرکت کرد.

پاپ آرت

پاپ آرت یا هنر مردمی در زمینه هنرهای تجسمی یک جنبش هنریست که شکل گیری آن بطور مستقل در انگلستان و ایالات متحده آمریکا است. پاپ آرت (Pop art) جنبشی مؤثر در واکنش به مصرف گرایی، رسانه های جمعی و فرهنگ عامه قرن بیستم است که در دهه ی ۵۰ ظاهر شد و پیشرفت چشمگیری در طول دهه ۶۰ بدست آورد.

پاپ آرت در شروع کارش، از تئوری و روش های بکار رفته در اکسپرسیونیسم انتزاعی، جنبشی که قبل از آن بود، فاصله گرفت و به جای آن از اشیاء عادی و رسانه هایی که نظیر مطبوعات، کتاب های طنز و مجله ها بود به منظور ایجاد سنگ بنای هنر معاصر استفاده کرد.

سبک پاپ آرت چیست,پاپ آرت,جنبش پاپ آرتقدمت و تاریخچه پاپ آرت و جنبش این سبک هنری به اواسط دهه ۱۹۵۰ در انگلیس برمی‌گردد

پاپ آرت سوژه های خود را از فرهنگ عمومی که شامل قوطی های آبجو و نوشابه تا داستان های مصور بود، می گرفت. این جنبش هنری که بعنوان واکنشی دربرابر جدیت و رسمیت اکسپرسیونیسم انتزاعی نیز شناخته می شود، نه تنها بر هنرمندان بعد از خود تأثیرگذار بود بلکه به طرز گسترده ای گرافیک، مد و تبلیغات را نیز متأثر کرد. دستمایه های هنر پاپ جامعه ایست که در آن فراوانی اشیاء مصرفی و تأثیر رسانه های جمعی به سرعت رو به فزونیست ولی قبل از آنکه هنرمندان جنبش پاپ آرت در پی تقبیح یا تقدیس فرهنگ چنین جامعه ای باشند، سعی در استفاده از آن در آثارشان و بازنمایی زندگی روزمره دارند.

پیشینه هنر پاپ آرت

در سال ۱۹۵۴ جان مک هله واژه هنر پاپ را بوجود آورد. او معنی هنر پاپ را در انگلستان در یک نمایشگاه به ریچارد همیلتن توضیح داده بود. آقای همیلتن سه یا چهار ماه بعد، معنی هنر پاپ را طی نامه ای بیان کرد. او در این نامه گفته بود که هنر پاپ یک هنر جوان، ارزان، مردمی، فانی، مصرف گرا، کنایه آمیز، شهوت انگیز، اغفالگر و یک تجارت بزرگ است. کلمه هنر مردمی را در سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار در مجله Architectural Digest چاپ کردند. هنر پاپ را با نام دادای نیمه دوم قرن بیستم می شناسند. این جنبش در انگلستان در آخرین سال های دهه پنجاه بوجود آمد و در آمریکا به نقطه کمال خود رسید.

جنبش پاپ آرت

عبارت پاپ آرت مختصر پاپیولر آرت (هنر توده) است. نام جنبش هنر مردمی همه چیز را درباره خود آشکار می کند. این جنبش قصد داشت مجدداً هنر را به زندگی روزانه مردم بیاورد و در واکنش به نقاشی آبستراکت به میان آمد و ادعا میکرد که جنبش آستراکت بیش از حد سوفسطایی و نخبه گرا است. اشیاء زندگی روزمره از تصاویر مورد پسند هنرمندان پاپ بود مانند قوطی های سوپ برای اندی وارهول و کمیدی برای روی لیشتیستین.

کلمه هنر مردمی,عکس سبک پاپ آرت,هنر مردمینقاشی‌های هنرمندان سبک پاپ آرت غالباً طنزآمیز هستند

استفاده وارهول از سیریگرافی، یک روش فوتو ریلستیک و توده پسند پرینت میکنگ از خصوصیات گرایش جنبش پاپ آرت بود. پاپ آرت با فشار وارد مطبوعات و اعلانات شد. در نتیجه تفاوت بین هنرهای زیبا و هنرهای اعلانات بازرگانی بطور ارادی از بین رفت. از نمونه های بسیار خوب آن میتوان به پوشش آلبوم های موسیقی سالهای شصت اشاره کرد. اندی وارهول (۱۹۸۷- ۱۹۲۸) شخصیت مکتب فکری بود. نام های بزرگ دیگر نظیر جاسپر جانس، رابرت روشنبرگ، دیود هاکنی، کلیس اولدنبرگ، روی لیشتیستین، جورج سیگال، وین یا جمیز روزنکویست بودند. جنبش پاپ آرت اکثرا یک جنبش هنری آمریکایی و بریتانیایی بود.

ویژگی های پاپ آرت

بعضی از خصوصیت های مشخص هنر مردمی عبارتست از:

- نقاشی آمیخته و کولاژ:

اکثراً هنرمندان پاپ آرت مواد را با هم مخلوط میکنند و از انواع گوناگون عکس ها استفاده می کنند.

- رنگ های روشن:

پاپ آرت به واسطه داشتن رنگ های پر جنب و جوش و روشن معروف است. 

- طنز:

از مؤلفه های اصلی پاپ آرت میتوان به طنز اشاره کرد. 

هنر مردمی,پیشینه هنر پاپ آرت,ویژگی های پاپ آرتآثار پاپ آرت به دلیل داشتن پویایی و ویژگی‌های منحصر به فرد، به راحتی قابل شناسایی هستند

- تکنیک های نوآورانه:

اکثر هنرمندان پاپ آرت تصویری را از یک منطقه فرهنگی می گیرند و آنرا در آثار هنری خود تغییر می دهند.

- تصاویر قابل تشخیص:

پاپ آرت از تصاویر و نمادهای رسانه ها و محصولات مردم پسند استفاده می کند.

تفکرات حاکم بر سبک پاپ آرت

اصولا هنر مردمی مربوط به دهه ۶۰ میلادی است. هنرمندان اولیه پاپ یک گروه هنری مستقل انگلیسی بودند که تواستد زیبایی شناسی هنری را توسعه و گسترش دهند. در واقع این ها معتقدند مبتذل ترین عناصر فرهنگ جامعه قابل زیبا بودن و هنری بودن هستند. آن ها فیلم های مردم پسند، آگهی های تبلیغاتی، داستان های کمیک استریپ علمی تخیلی، موسیقی پاپ، حروف و علائم مرسوم، اشیای روزمره و کالای مصرفی را ابزارهای کار خود معرفی کردند یعنی هرچه که در چشمان مردم بیشتر دیده می شود ابزار قدرتمندی برای پاپ آرت میباشد.

پدید آورندگان پاپ آرت به تأثیر بر فرهنگ عامه شهری تأکید داشتند. پاپ آرت در آمریکا، قدرت و نفوذ فراوانی داشت و  واکنشی در برابر باورهای دادائیستی و اکسپرسیونیسم انتزاعی بود. هنر مردمی به سرعت در عرصه های مختلفی نفوذ کرد که از جمله میتوان به طراحی گرافیک، سینما و... اشاره کرد. پاپ آرت در دوران جدید با ظهور بیلبوردهای بزرگ تبلیغاتی کنار بزرگ راه ها، قدرتمندترین ابزارش را یافت.

پاپ آرت در سایر هنرها

طراحی محصول و گرافیک تبلیغاتی به سبک پاپ آرت، بر هنرمندان پسین خود بسیار تأثیر گذار بود. به طوریکه اغلب طرح های گرافیکی تجاری امروزه از ایده های پاپ آرت بهره می برند. همینطور بسیاری از کارتون ها از سبک نقاشی های تبلیغاتی پاپ آرت بهره می برند چون از عناصر ساده زندگی روزمره و فرهنگ مصرف گرایی روزمره استفاده میکنند. بسیاری از هنرمندان مشهور پاپ دارای نقاشی های فراوانی از حالت های روزمره و عادی زندگی هستند و این نشانه نگاه هنری آن ها به حوادث روزمره است. هنرمندان پاپ آرت پیوسته نگاهی تجاری به هنر دارند. موسیقی پاپ نیز هرچند که آنقدر به گرافیک و طراحی پاپ وابسته نیست، ولی تمامی هنرمندان پاپ در این که پیش پا افتاده ترین عناصر فرهنگ جامعه نیز قابل زیبا بودن هستند، مشترکند و میتوان آن ها را با زبان هنری بیان کرد.

نقاشی های پاپ آرت,پاپ آرت,هنر جمعیبسیاری از کارتون ها از سبک نقاشی های تبلیغاتی پاپ آرت بهره می برند

دکوراسیون سبک پاپ آرت

سبک پاپ آرت خصوصیاتی نظیر محرک، دلیرانه، رنگارنگ، پرانرژی، پر از اشارات فرهنگی و شخصیت پردازی دارد. برترین خصوصیات سبک دکوراسیون پاپ آرت، استفاده از رنگ های نئونی، خطوط خشن و بریده شده، عکس های هنرمندان و پوسترهای رنگی است. در سبک پاپ آرت استفاده از رنگ های درخشان و تاثیرگذار برای تأکید بیشتر بر روی واقعیت است و صرفا هنر از یک منبع خاص پیروی نمی کند. سبک پاپ آرت به قدری منحصر به فرد است که به سادگی متوجه اختلاف آن با دیگر سبک های دکوراسیون خواهید شد. در صورت استفاده از این سبک، مسلماً بیننده را شگفت‌زده خواهید کرد. این سبک برای افرادی مطوب است که در پی نمایش ویژگی و ظاهری متفاوت هستند و قدرت انتخاب جسورانه لوازم و رنگ های شاد و متفاوت را دارند. به همین علت در بین جوانان و هنرمندان سبک پاپ آرت بسیار پرطرفدار است.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مازیار فلاحی,ازدواج مازیار فلاحی,عکس دختر مازیار فلاحی بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳

سبک( ها): پاپ

ساز( ها): گیتار، پیانو

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تا کنون

ملیت: ایرانی

پیشه: خواننده، نوازنده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا

ادامه
امام موسی کاظم (ع),فرزندان امام موسی کاظم (ع),امام موسی کاظم شهادت (ع) زندگی نامه امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی

زاده: ۲۰ ذی الحجه ۱۲۸ قمری

زادگاه: ابواء منطقه ای در میان مکه و مدینه

مذهب: شیعه

وفات: ۲۵ رجب ۱۸۳ قمری

محل دفن: کاظمین

ادامه
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
دیالوگ های جوکر,انواع دیالوگ های جوکر,بهترین دیالوگ های جوکر

برترین دیالوگ های جوکر جوکر یکی از بهترین و محبوب ترین شخصیت های شروری است که تا به حال خلق شده است جملات و دیالوگ های ماندگار جوکر را میتوان با تمام وجود درک کرد. انواع دیالوگ های جوکر جوکر شخصیت ابرشرور دنیای دی سی و بتمن است که اغلب مردم دنیا با شخصیت بد آن همزاد پنداری کرده اند و محبوبیت زیادی دارد. هیث لجر در فیلم شوالیه تاریکی و واکین فینیکس در فیلم جوکر ۲۰۱۹ به ایفای نقش این کاراکتر پرداخته اند. دیالوگ های جوکر فوق العاده اند و آنها را میتوان با تمام وجود درک کرد. در ادامه ۱۲ مورد از برترین دیالوگ های این شخصیت را گردآوری کرده ایم. ۱. دیالوگ های جوکر: زمانی که کار ها طبق نقشه پـیش بره هیچ کس وحشت زده نمیشه، حتی اگه اون نقشه، ترسناک باشه! ۲. بهترین دیالوگ های جوکر: چرا باید بخاطر رفتار خشنم عذر خواهی کنم. مگه اونایی که منو به این جا رسوندن ازم معذرت خواستن دیالوگ های جوکر جذاب ۳. دیالوگ های جوکر درباره ی مرگ: امیدوارم که مرگ من بیش از زندگی من سبب افزایش احساسات در بین مردم شود. ۴. نمونه ای از دیالوگ های جوکر: اگه از قبل اعلام کنی که مثلآ می خوای یه بیمارستان رو منفجر کنی خب وقتی این کار رو بکنی مردم ۵. دیالوگ های جوکر جذاب: من معتقدم هر چی که تو رو نکشه قوی ترت میکنه! ۶. دیالوگ های ماندگار جوکر: همه آدم ها مثل ماه هستند، قسمت تاریکی دارند که هیچوقت به کسی نشان نمی دهند. ۷. برترین دیالوگ های جوکر: بتمن: پس چرا میخوای منو بکشی؟ جوکر:هاهاها … من نمیخوام تورو بکشم! بدون تو چیکار باید کنم ؟ برم مکرر با دلالای مواد سر و کله بزنم ؟! نه. تو منو کامل میکنی ۸. دیالوگ های جوکر: من چیزی برای از دست دادن ندارم. دیگه هیچ چیز نمی تونه مرا آزار بده. زندگی من چیزی کمدی نیست. ۹. دیالوگ های فیلم جوکر: جوکر خطاب به بتمن: تو واسه اونا صرفا یه عوضی هستی … مانند من … فقط الآنه که بهت احتیاج دارن …زمانی که نخوانت …مثل آشغال میندازنت دور … ۱۰. کوتاه ترین دیالوگ های جوکر: ببین … من هیولا نیستم … من فقط یه وضعیت بحرانی ام … کوتاه ترین دیالوگ های جوکر ۱۱. دیالوگ های به یادماندنی جوکر: جنون مانند جاذبه زمینه، فقط یه هل کوچیک نیاز داره ۱۲. دیالوگ های جوکر درمورد اعتماد این روزا نمیشه به کسی اعتماد کرد، همه امور رو آدم خودش باید انجام بده انواع دیالوگ های جوکر گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش