شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۰۰۱

آشنایی با سبک اکسپرسیونیسم

اکسپرسیونیسم,اکسپرسیونیسم چیست,نقاشی اکسپرسیونیسماکسپرسیونیسم نوعی اغراق در رنگ‌ها و شکل‌ها است
اکسپرسیونیسم که تأثیر به سزایی در آغاز قرن بیستم داشت؛ نوعی گرایش بین المللی محسوب می شود تا یک جنبش هنری منسجم. دیدگاه ذهنی هنرمندان در اکسپرسیونیسم، جهان میباشد که از نظر احساسی به بیان آن می پردازند.

اکسپرسیونیسم

یک مکتب هنری به نام هیجان نمایی، بیان گرایی یا اکسپرسیونیسم وجود دارد. هنرمند در نقاشی اکسپرسیونیسم، به جای این که به واقعیت عینی بپردازد؛ توجه خود را به سمت عواطف ذهنی و اتفاقات درونی خود معطوف و آن را باز نمایی می کند. این مکتب با هدف نمایش درونی بشر مخصوصاً عواطفی از جمله ترس، نفرت، عشق و اضطراب بوجود آمد که هنرمند در آن از رنگ های تند و اشکال کج و معوج و خطوط زمخت برای القای هیجانات شدید خود بهره می گیرد.

تاریخچه اکسپرسیونیسم

نهضت ضد سمبولیسم و امپرسیونیسم در آغاز قرن بیستم، بوجود آمد و بتدریج باعث ایجاد مکتب« اکسپرسیونیسم» شد.

در تعریف برخی از نقاشی های« اگوست اروه» برای نخستین بار از واژهٔ اکسپرسیونیسم استفاده شده است. اکسپرسیونیسم جنبشی برای نخستین بار در آلمان در زمینه ی ادبیات، شکوفا شد.

از حدود سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵ میلادی، مکتب اکسپرسیونیسم شکل گرفت ولی این روش، همراه با هنرهای تجسمی از زمان های قبل بوده است و بگونه هایی در دوره های مختلف، نمود یافته است. برای این که گروه بزرگ را از نقاشان در سال ۱۹۱۱ جدا کنند؛ از عنوان« اکسپرسیونیسم» استفاده کردند که بنای کارشان در دههٔ اول سدهٔ بیستم بر بازنمایی حالات تند عاطفی، مقررات غیرانسانی کارخانه ها، عصیان گری علیه نظامات ستمگرانهٔ حکومت ها و عفونت زدگی شهرها و اجتماعات بود.

این هنرمندان با ایجاد ژرفانمایی و بدون هیچگونه سامانی، رنگ های تند و مهیج و ضربات مکرر و هیجان زدهٔ قلم مو و شکل های اعوجاج یافته و خارج از چارچوب را برای رسیدن به اهدافشان ایجاد می کردند و عناصری را از کارشان خارج می کردند که ارامش بخش و چشمنواز بود.

نقاشی اکسپرسیونیسم

هنرمندان سبک نقاشی اکسپرسیونیسم با اجرای اغراق آمیز از ضربه قلم های چرخشی استفاده می کردند. هدف از تکنیک ها این بود که هنرمند، حالت و عواطف مدفون شده ی خود را بروز دهد و به نوعی واکنش به اضطرابهای دنیای جدید بود. این هنرمندان، یک جریان انتقادی علیه جامعه نو را در مواجهه با زندگی شهری اوایل قرن ۲۰ به راه انداختند و آن را در پیکره های مارپیچی و رنگهای خام و درخشان نشان می دادند.

اکسپرسیونیسم در موسیقی

یکی از خصلت های اکسپرسیونیسم اینست که هنرمند تمایل دارد بجای محیط بیرونی، درون خود را جست و جو کند و چنین خصلتی به وضوح در کارهای موسیقی حس میشود. اغلب هنرمندان آلمانی و اتریشی، دست به طغیان بر علیه هنرمندان امپرسیونسم فرانسوی( آفریننده های مضمون های دلنشین و زیبا) می زدند. آن ها با انتقاد از زیبایی و آراستگی ظاهری، برای این که نارضایتی در اجتماع را اعلام کنند؛ تفکرات وحشی و حتی کریه را در هنر، پرورش دادند.

موسیقیدانان اکسپرسیونیسم برای بیان نازیبایی ها مانند نقاشان و نویسندگان اکسپرسیونیسم، به پیروی از روشهای خاص خود پرداختند. آن ها بر عناصر غیر موسیقی تأکید داشتند. مواردی که باعث می شوند موسیقی، حال و هوای تابلوهای نقاشان یا مطالب نویسنده های اکسپرسیونیسم را برای مخاطب القا کند؛ نظیر استفاده از اصوات، تاکیدهای غیر موزون روی ضربها، فاصله های دیسونانس، تعویض سریع تونالیته و مشخص نبودن تونالیته اصلی موسیقی و بسیاری از روشهای دیگر می باشد.

اکسپرسیونیسم چیست,اکسپرسیونیسم,تاریخچه اکسپرسیونیسممکتب اکسپرسیونیسم یکی از وسیع ترین حرکت های اواخر قرن ۱۹ میلادی بوده است

دوران افت و خاموشی اکسپرسونیسم

در طول جنگ جهانی اول یا در نتیجه جنگ، چندین هنرمند اکسپرسیونیست به دلیل آسیب ها و بیماری فوت کردند. در سال ۱۹۱۶ فرانتس مارک سقوط کرد. اگون شیله در سال ۱۹۱۸ در جریان اپیدمی انفولانزا فوت کرد و بسیاری دیگر، جان خود را پس از شکسته شدن زیر آسیب های جنگ، از دست دادند. سرانجام در سال ۱۹۳۳، دیکتاتوری نازی باعث خاموشی دوران اکسپرسیونیسم آلمان گردید. نازی ها به هنرمندان بی شماری در آن زمان ، لقب “هنرمندان منحط” را دادند و همین امر باعث حذف آثار هنری اکسپرسیونیستی آن ها از موزه ها شد. از این هنرمندان می توان به پابلو پیکاسو، هانری ماتیس، فرانتس مارک، پل کلی، ارنست لودویگ کرشنر، وینسنت ون گوگ، ادوارد مونک و پل گائوگوین اشاره کرد.

حقایق جالب در مورد اکسپرسیونیسم

- اکثر هنرمندان اکسپرسیونیست با جنبش های دیگری مثل فوویسم، نمادگرایی، هنر انتزاعی و سوررئالیسم همپوشانی دارند.

- فوویسم، نام جنبش به وقوع پیوسته، در زمان راه اندازی اکسپرسیونیسم در فرانسه بود که هنری ماتیس، رهبری آن را بر عهده داشت.

- گروه هایی از هنرمندان اکسپرسیونیست، تحت عنوان پل و سوار آبی در آلمان بوجود آمدند.

- در جنگ جهانی دوم، بسیاری از هنرمندان اکسپرسیونیست آلمانی، کشور آلمان را ترک کردند.

هنرمندان و نقاشان مشهور سبک اکسپرسیونیسم

>> وینسنت ون گوگ:

وینسنت ون گوگ در فرانسه از تأثیرگذارترین چهره های جنبش پسامپرسیونیسم به شمار میرود و همچنین در قرن بیستم، از پیشگامان اصلی اکسپرسیونیسم می باشد. از آثار او می توان به پرتره ها، مناظر، خودنگاره ها، سروها، طبیعت بیجان ، مزارع گندم و گل های افتابگردان اشاره کرد.

>> ماکس بکمن:

یک نقاش آلمانی به نام بکمن با جنبش اکسپرسیونیسم، مخالف بود. با این حال، سبک اکثر نقاشی های او، اکسپرسیونیست بود.

نقاشی اکسپرسیونیسم,نقاشی اکسپرسیونیسم,اکسپرسیونیسم در نقاشیاکسپرسیونیسم اصطلاح پیچیده ایست که در زمانهای مختلف بمعنای متفاوتی بوده است

>> پاول کله:

پاول کلِه که در شهر مونشنبوخزه سوئیس در ۱۸ دسامبر ۱۸۷۹ زاده شده است؛ با سبک های گوناگونی از جمله اکسپرسیونیسم، کوبیسم و رئالیسم نقاشی میکند. او از شخصیت های برجسته هنر مدرن محسوب میشد؛ به این خاطر که خصوصیاتی همچون نواندیشی، تخیل ازاد، پرکاری و تنوع آثار، را داشت.

>> جیمز اِنسور:

یک نقاش هلندی به نام جیمز اِنسور بر جنبش اکسپرسیونیسم در آلمان، مؤثر بود.

>> اسکار کوکوچکا:

آثار هنری یک هنرمند اتریشی به نام اسکار کوکوچکا در مجله آلمانی The Storm به نمایش گذاشته شد. سبک آثار این هنرمند، اکسپرسیونیسم انتزاعی می باشد.

>> آگوست ماکه:

در گروه اکسپرسیونیست The Blue Rider در آلمان، آگوست ماکه از اعضای برجسته شناخته میشد.

>> فرانتس مارک:

یکی از رهبران جنبش اکسپرسیونیسم و بنیانگذاران گروه The Blue Rider، فرانتس مارک نام داشت.

>> ادوارد مونک:

ادوارد مونک، علاقه شدیدی به سینما داشت. او در سال ۱۹۲۷ یک دوربین فيلمبرداري در پاریس خرید و اقدام به ساخت چهار فیلم کوتاه غیرحرفه ای با موضوع« صحنه های خیابانی، ترافیک، مناظر، دوستان و خودش» کرد. تابلوی فریاد یا جیع، از مشهورترین نقاشی مونک محسوب میشود که به صورت رنگی و رشته ای از طرح های قلمی و زغالی در اواخر سال ۱۸۹۰ میلادی و در طول نخستین دهه سده بیستم به نقاشی کشید.

>> امیل نولده:

امیل نولده در تاریخ ۷ اوت ۱۸۶۷ دیده به جهان گشود. این نقاش آلمانی در قرن بیستم، از نخستین نقاشان و هنرمندان اکسپرسیونیست و از نقاشان بزرگ آبرنگ به شمار می رفت. شهرت نولده به دلیل انتخاب رنگ های پر معنی و رسایش می باشد. از مهم ترین آثار او می توان به آفتابگردان بزرگ( ۱۹۲۸) تابلوهای آواز زن جوان( ۱۹۰۶)، باغ آنا وید( ۱۹۰۷)، باغ گل( ۱۹۰۸)، تراکم ابر( ۱۹۲۷)، و گل و ابرها( ۱۹۳۳) اشاره کرد.

>> اگون شیله:

یکی از پذیرندگان اولیه اکسپرسیونیسم به نام اگون، در سن ۲۸ سالگی فوت کرد. در آثار شیله، محور اصلی، حس درونی اثر میباشد. او پرتره هایی از پیکر خود و اطرافیانش را در آثار خود برجای گذاشته است.

نقاشان مشهور سبک اکسپرسیونیسم,اکسپرسیونیسم چیست,اکسپرسیونیسمدر نقاشی اکسپرسیونیسم احساس و هیجان حرف اول را می‌زند

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش