چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۰۳

ژانر عاشقانه چیست؟

ژانر عاشقانه,ژانر عاشقانه چیست,ساختار ژانر عاشقانهژانر عاشقانه فیلمی است که در آن جنبه‌های عاشقانه وجود دارد
از نام های فارسی ژانر  میتوان به گونه ، نوع، طبقه و دسته اشاره کرد. ژانر در سینما، به دسته بندی فیلم ها براساس سبک و موضوع اطلاق میشود. اگر نسبت به ژانرهای مختلف فیلم، آگاهی داشته باشید زمان اختصاص داده شده برای تماشای فیلم، متناسب با سلیقه ی شماست. در این مطلب از سرپوش با ژانر عاشقانه آشنا می شوید.

ژانر عاشقانه

جنبه های عاشقانه در ژانر رمانتیک یا عاشقانه، وجود دارد و مرکزیت فیلم نیز پیرامون همین موضوع است. باتوجه به اینکه از جنبه های عاشقانه بین شخصیت ها در بسیاری از فیلم ها استفاده شده است، فیلمی در زمره ی فیلم های عاشقانه قرار دارد که طرح احساسات عاشقانه میان شخصیت های اصلی داستان در آن تعریف شده باشد.

شخصیت های فیلم، جاذبه و احساسات موجود در یک فیلم رمانتیک را به تصویر میکشند. فیلم تایتانیک ( ۱۹۹۷)  بعنوان موفق ترین فیلم رمانتیک در تاریخ از نظر تجاری محسوب میشد که میزان فروش آن در ایالات متحده به بیش از ۶۵۹ میلیون دلار رسید و همچنین بیش از ۲٫۲ میلیارد دلار، درامد جهانی داشت.

قهرمان ژانر عاشقانه

زن یا مرد یا هر دوی آن ها بعنوان قهرمان داستان های عاشقانه به شمار میروند و از شخصیت یا شخصیت های اصلی داستان هستند. این قهرمان یا قهرمانان، دچار عشقی میشوند که معمولاً باید موانعی را برای رسیدن به آن پشت سر بگذارند؛ لذا ما بسته به موقعیت های گوناگون، شاهد روند رشد این شخصیت ها و احساسات شان در این مسیر هستیم؛ امکان دارد که این احساس و عشق، نسبت به قبل، محکم تر یا سست تر شود.

ساختار ژانر عاشقانه

محوریت داستان عاشقانه، مبتنی بر رابطه ی عاشقانه است که بین دو نفر یا سه نفر، شکل می گیرد. غواملی همچون نحوه ی شکل گیری این عشق، به هم رسیدن یا نرسیدن دو عاشق و گذرشان از سختی ها و موانع موجود در سر راهشان، کلیت ماجرا را تشکیل می دهد. ما شاهد مواردی همچون غلیان احساسات، شکست ها، آرزوها، سرخوردگی ها، سرکوب ها و تمام درونیات متغیر این شخصیت ها در این اوج و فرودها هستیم.

قهرمان ژانر عاشقانه,مضامین اصلی ژانرهای عاشقانه,ژانر عاشقانه کمدیژانر رمانتیک نام دیگر ژانر عاشقانه است

شخصیت ها در ژانر عاشقانه نسبت به ژانرهای دیگر، ساده تر پرداخت می شوند؛ بگونه ای که آنها یا خوب و یا بد هستند و شخصیت آن ها و حرکتشان از جبهه ی خوب به بد بطور اشکار و اهسته تغيير میکند.

اتفاقاتی در سرتاسر داستان عاشقانه بر حسب تصادف یا با انگیزه ای ساده رخ می دهد و عاشق و معشوق را برای سنجش احساس شان به هم، در موقعیتی تازه قرار می دهد. اغلب، بایان این داستان ها خوشایند است تا مخاطب را بعد از تمام آن دشواری ها ، به ارامش و لذتی توامان برساند و امید و درون وجودش اعتماد به عشق را زنده نگه دارد؛ ولی پایان برخی از این داستان ها تلخ است به گونه ای که مخاطب را برای مفهوم عشق و رسیدن به دیدگاهی متفاوت از قبل، به تفکر وامیدارد. البته پایان برخی از عاشقانه های جدید نیز ادامه دارند و ادامه ی ماجرا را به مخاطب و ذهن خلاقش واگذار می کند.

مضامین اصلی ژانرهای عاشقانه

فیلم های رمانتیک، دارای مضامین اصلی متنوعی نظیر عشق در نگاه اول، عشق افلاطونی، عشق میان افراد پیر و جوان، عشق عرفانی، عشق مخرب، عشق یک طرفه ، عشق بیمارگونه، عشق صرفا فیزیکی، عشق ممنوعه، عشق فداکارنه و عشق تراژیک میباشد و برای مخاطبان به عنوان بهترین نمونه های فرارگرایی و داستان های فانتزی محسوب میشود و دو قهرمان داستان در این فیلم ها، بر مشکلات فائق می آیند و با ابراز عشق خود، تا ابد در کنار هم به خوشی زندگی می کنند.

ژانر عاشقانه کمدی,بهترین ژانر عاشقانه,ژانر عاشقانهقهرمان ژانر های عاشقانه، زن یا مرد یا هر دوی آن‌ها هستند

هدف اصلی ژانرهای عاشقانه

داستان های پریانی، رویاپردازی و پایان خوش، از مضامین همه ی فیلم های رمانتیک نیست اما عشق برای فرار از زندگی واقعی در سینما، ابزار خوبی می باشد. اگرچه فیلم های رمانتیک، شامل ملودراماهای اشک آور و فیلم های کمدی رمانتیک می باشند اما معمولا خلق درام یا طنز از اهداف اصلی آنها تلقی میشود.

دسته بندی ژانرهای عاشقانه

زیرمجموعه برای بسیاری از ژانرها، تعریف می شود. مثلاً تمام آثار خلق شده در ژانر عاشقانه از یک جنس نیستند. از این رو نمونه هایی از ژانرهای زیرمجموعه ی ژانر عاشقانه، شامل عاشقانه های تاریخی، عاشقانه های جنسی و عاشقانه های جنایی می باشند.

ساختار ژانر عاشقانه,ژانر عاشقانه چیستمحوریت داستان عاشقانه بر پایه‌ی یک رابطه‌ی عاشقانه است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 17
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش