شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۰۳

ژانر عاشقانه چیست؟

ژانر عاشقانه,ژانر عاشقانه چیست,ساختار ژانر عاشقانهژانر عاشقانه فیلمی است که در آن جنبه‌های عاشقانه وجود دارد
از نام های فارسی ژانر  میتوان به گونه ، نوع، طبقه و دسته اشاره کرد. ژانر در سینما، به دسته بندی فیلم ها براساس سبک و موضوع اطلاق میشود. اگر نسبت به ژانرهای مختلف فیلم، آگاهی داشته باشید زمان اختصاص داده شده برای تماشای فیلم، متناسب با سلیقه ی شماست. در این مطلب از سرپوش با ژانر عاشقانه آشنا می شوید.

ژانر عاشقانه

جنبه های عاشقانه در ژانر رمانتیک یا عاشقانه، وجود دارد و مرکزیت فیلم نیز پیرامون همین موضوع است. باتوجه به اینکه از جنبه های عاشقانه بین شخصیت ها در بسیاری از فیلم ها استفاده شده است، فیلمی در زمره ی فیلم های عاشقانه قرار دارد که طرح احساسات عاشقانه میان شخصیت های اصلی داستان در آن تعریف شده باشد.

شخصیت های فیلم، جاذبه و احساسات موجود در یک فیلم رمانتیک را به تصویر میکشند. فیلم تایتانیک ( ۱۹۹۷)  بعنوان موفق ترین فیلم رمانتیک در تاریخ از نظر تجاری محسوب میشد که میزان فروش آن در ایالات متحده به بیش از ۶۵۹ میلیون دلار رسید و همچنین بیش از ۲٫۲ میلیارد دلار، درامد جهانی داشت.

قهرمان ژانر عاشقانه

زن یا مرد یا هر دوی آن ها بعنوان قهرمان داستان های عاشقانه به شمار میروند و از شخصیت یا شخصیت های اصلی داستان هستند. این قهرمان یا قهرمانان، دچار عشقی میشوند که معمولاً باید موانعی را برای رسیدن به آن پشت سر بگذارند؛ لذا ما بسته به موقعیت های گوناگون، شاهد روند رشد این شخصیت ها و احساسات شان در این مسیر هستیم؛ امکان دارد که این احساس و عشق، نسبت به قبل، محکم تر یا سست تر شود.

ساختار ژانر عاشقانه

محوریت داستان عاشقانه، مبتنی بر رابطه ی عاشقانه است که بین دو نفر یا سه نفر، شکل می گیرد. غواملی همچون نحوه ی شکل گیری این عشق، به هم رسیدن یا نرسیدن دو عاشق و گذرشان از سختی ها و موانع موجود در سر راهشان، کلیت ماجرا را تشکیل می دهد. ما شاهد مواردی همچون غلیان احساسات، شکست ها، آرزوها، سرخوردگی ها، سرکوب ها و تمام درونیات متغیر این شخصیت ها در این اوج و فرودها هستیم.

قهرمان ژانر عاشقانه,مضامین اصلی ژانرهای عاشقانه,ژانر عاشقانه کمدیژانر رمانتیک نام دیگر ژانر عاشقانه است

شخصیت ها در ژانر عاشقانه نسبت به ژانرهای دیگر، ساده تر پرداخت می شوند؛ بگونه ای که آنها یا خوب و یا بد هستند و شخصیت آن ها و حرکتشان از جبهه ی خوب به بد بطور اشکار و اهسته تغيير میکند.

اتفاقاتی در سرتاسر داستان عاشقانه بر حسب تصادف یا با انگیزه ای ساده رخ می دهد و عاشق و معشوق را برای سنجش احساس شان به هم، در موقعیتی تازه قرار می دهد. اغلب، بایان این داستان ها خوشایند است تا مخاطب را بعد از تمام آن دشواری ها ، به ارامش و لذتی توامان برساند و امید و درون وجودش اعتماد به عشق را زنده نگه دارد؛ ولی پایان برخی از این داستان ها تلخ است به گونه ای که مخاطب را برای مفهوم عشق و رسیدن به دیدگاهی متفاوت از قبل، به تفکر وامیدارد. البته پایان برخی از عاشقانه های جدید نیز ادامه دارند و ادامه ی ماجرا را به مخاطب و ذهن خلاقش واگذار می کند.

مضامین اصلی ژانرهای عاشقانه

فیلم های رمانتیک، دارای مضامین اصلی متنوعی نظیر عشق در نگاه اول، عشق افلاطونی، عشق میان افراد پیر و جوان، عشق عرفانی، عشق مخرب، عشق یک طرفه ، عشق بیمارگونه، عشق صرفا فیزیکی، عشق ممنوعه، عشق فداکارنه و عشق تراژیک میباشد و برای مخاطبان به عنوان بهترین نمونه های فرارگرایی و داستان های فانتزی محسوب میشود و دو قهرمان داستان در این فیلم ها، بر مشکلات فائق می آیند و با ابراز عشق خود، تا ابد در کنار هم به خوشی زندگی می کنند.

ژانر عاشقانه کمدی,بهترین ژانر عاشقانه,ژانر عاشقانهقهرمان ژانر های عاشقانه، زن یا مرد یا هر دوی آن‌ها هستند

هدف اصلی ژانرهای عاشقانه

داستان های پریانی، رویاپردازی و پایان خوش، از مضامین همه ی فیلم های رمانتیک نیست اما عشق برای فرار از زندگی واقعی در سینما، ابزار خوبی می باشد. اگرچه فیلم های رمانتیک، شامل ملودراماهای اشک آور و فیلم های کمدی رمانتیک می باشند اما معمولا خلق درام یا طنز از اهداف اصلی آنها تلقی میشود.

دسته بندی ژانرهای عاشقانه

زیرمجموعه برای بسیاری از ژانرها، تعریف می شود. مثلاً تمام آثار خلق شده در ژانر عاشقانه از یک جنس نیستند. از این رو نمونه هایی از ژانرهای زیرمجموعه ی ژانر عاشقانه، شامل عاشقانه های تاریخی، عاشقانه های جنسی و عاشقانه های جنایی می باشند.

ساختار ژانر عاشقانه,ژانر عاشقانه چیستمحوریت داستان عاشقانه بر پایه‌ی یک رابطه‌ی عاشقانه است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 17
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش