شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۸۵

آشنایی با بدلکاری در سینما و وسایل موردنیاز این رشته

بدلکاری,بدلکاری چیست,بدلکاری در ایرانبدلکاری شامل کارهایی مانند پریدن از دیوار، هواپیما و ... میباشد
یکی از  رشته های سینما، بدلکاری می باشد. باتوجه به جذابیت و دلنشین بودن شغل بدلکاری، این نکته را در نظر بگیرید که باید جسارت بالایی برای فعالیت در این شغل داشته باشید.

بدلکاری

به شخصی که به جای هنرپیشه اصلی در فیلم ها و نماهنگ ها به انجام کارهای نمایشی خطرناک می پردازد؛ بدلکار می گویند.

در بدل کاری به انجام کارهایی همچون پریدن از دیوار و هواپیما، بازی کردن نقش کسی که بدنش در حال سوختن است، نمایش های ورزش رزمی و غیره می پردازند. قبل از اینکه جلوه های ویژهٔ رایانه ای بوجود بیایند راه دیگری جز استفاده از افراد واقعی برای فيلمبرداري چنین صحنه هایی وجود نداشت. بدلکار به کسی میگویند که پیشه اش بدل کاری است. اصولاً ورزش های نمایشی پر هیجان، تأثير مستقیمی در فعالیت بدل کاری دارد.

توانایی های بدلکاری

از خصوصیات افراد علاقمند به بدلکاری می توان به داشتن روحیه جستجوگر، متهور و نترس اشاره کرد. بدلکار باید ریسک پذیر باشد؛ به این خاطر که او با جانش بازی می کند و احتمال بروز هر اتفاقی در زمان انجام حرکات بدلکاری وجود دارد.

علم بدلکاری را باید آموزش دید و نمی توان حرکات آنرا بی پروا و بی مهابا انجام داد. بدلکاران در سینما دیده نمی شوند و هدف بدلکاران از انجام چنین کاری اینست که هورمون آدرنالین، منتشر می کنند. بنابراین لازمه ی بدلکار شدن، عشق به آن می باشد و بدون آن امکان پذیر نیست.

بدلکاری چیست,بدل کاری,رشته بدلکاریکسی که پیشه اش بدلکاری است، بدلکار نام دارد

تاریخچه بدلکاری در سینما

در تاریخ سینما، صحنه ای معروف وجود دارد که کمدین معروف به نام هارولد لوید، خود را از عقربه های ساعت یک برج، آویزان کرده است. این صحنه، میلیون ها آدم را در زمان خودش بر صندلی سینما میخکوب کرد. احساس نیاز به بدلکاری در چنین صحنه هایی که جلوه های میدانی را به جای بازیگر اصلی اجرا کند؛ ایجاد شد. فیلم سازان در ابتدا به سمت افرادی متمایل شدند و از آنها کمک می گرفتند که یا دیوانه سینما بودند یا برای ادامه زندگی، هیچ امیدی نداشتند. فیلم های اکشن در آن زمان، خیلی معروف نبود و در کمدی ها به بدلکاری ها بیشتر، نیاز میشد. ستاره های ورزش گاو بازی و سوارکاری با ظهور فیلم های وسترن، به عرصه سینما وارد شدند و بازیگری و بدلکاری کردند.

فناوری های مدرن بدلکاری از جمله air rams، کیسه های هوا و آتش گلوله ها از دهه های ۱۹۵۰ و ۶۰ به بعد، توسعه پیدا کرد و هم چنان در حال تکامل و توسعه هستند. بنابراین بدلکاران به قصد کمک ارتقای کیفی پروژه های سینمایی، ظهور کردند. این حرفه تا حد زیادی با رایج شدن جلوه های رایانه ای متاثر شد. بخاطر گران و دشوار بودن اجرای برخی از صحنه ها، جلوه های رایانه ای می توانستند این مسأله را حل کنند.

سیر بدلکاری در دنیا

هنرمندان دوره گرد سیرک ها از اولین بدلکاران دنیا به شمار می رفتند. ژیمناستیک کاران و آکروبات بازان که اجرا و ارائه حرکاتِ نمایشی را از کودکی اموزش دیده اند؛ از این طریق کسب درامد می کنند. اسامی بومی منحصر به فردی در این نوع از بدلکاری وجود داشت که در فرانسه به آن« کاسکادیور» می گفتند. این واژه با گذشت زمان دچار تغییراتی شد و به زبان آلمانی و هلندی راه یافت. عنوان رسمی تر حرکات نمایشی که از قرن ۱۹ میلادی عمومیت یافت،« بدلکاری» می باشد. در سال ۱۸۸۳ میلادی شخصی به نام" بوفالو بین" در غرب وحشی، نمونه ی اولیه ی این نمایش ها را اجرا کرد و تا سال ۱۹۱۳ میلادی ادامه داشت.

فناوری، مکمل بدلکاری

امروزه جایگزین بالقوه بدلکارها، فناوری های رایانه ای و مدرن می باشد. پردازش های رایانه ای در فیلم ها، جایگرین بخشی از بدلکاری شده است و آینده بدلکاری با پیشرفت روز افزون فناوری، دچار تغییر شده است اما این بدلکاران در بهبود کیفیت فیلم ها نقش مهمی دارند. متأسفانه این شاخه هنری هنوز در جشنواره های رسمی، جایگاهی کسب نکرده است؛ به همین خاطر، بدلکاران فیلم های آمریکایی در سال ۲۰۱۵ میلادی، مقابل آکادمی اسکار به دلیل نداشتن جایگاه و عنوان در میان جوایز اسکار، به تجمع و اعتراض پرداختند. عقیده و باور بدلکاران اینست که در بخش جوایز، اسکار آنها به رسمیت شناخته نمی شود.

به این دلیل که عده ای از بابت کاهش جاذبه بازیگران در بین مردم نگرانند. جایزه« کریستال اوارد»، به غیر از اسکار، از جوایز معتبر بدلکاری در دنیا محسوب میشود که نخستین بدلکار زن ایرانی به نام« مهسا احمدی» توانسته این جایزه را بگیرد. مهسا احمدی در رشته تربیت بدنی فارغ التحصیل شده و اکنون به عنوان یکی از اعضای فعال انجمن بدلکاران هالیوود شناخته میشود.

بدلکاری در سینما,شغل بدلکاری,بدلکاری در ایراناصولاً ورزش‌های نمایشی پر هیجان در فعالیت بدل‌کاری اثر مستقیم دارد

وسایل بدلکاری

حرفه ی بدلکاری، نیازمند وسایلی همچون ابزارها، ادوات و امکانات فنی خاص خود میباشد و انجام عملیات بدلکاری، بدون بهره گیری از این وسایل و ابزارها، امکانپذیر نیست.

ابزارها و ادوات بدلکاری در صنعت سینما، با پیشرفت های بسیاری رو به رو شده است و درواقع به این صنعت، امکانات و وسایل جدیدی اضافه شده است. بدلکاران توانستند از امکانات تازه و کارایی های ویژه ای با کامل تر شدن کاربردهای فنی، برخوردار شوند و به نمایش کارهای شگفت انگیز و پیچیده تری بپردازند. از وسایل بدلکاری می توان به تشک بدلکاری، صندلی کوهنوردی و جلیقه ی بالاتنه، لباس‌های عملیات بدلکاری و بدلکاران و ... اشاره کرد.

بدلکاری در ایران

در ایران، هنوز از بدلکاری به عنوان یک صنعت نوپا یاد میشود. سینمای ایران در سال های نه چندان دور، به بدلکاران اهمیت نمی داد و با عنوان« کتک خورها» از این قشر، یاد می کرد. ورود هنر و تخصص بدلکاری توسط تعدادی از فن آموزان این رشته، از مهم ترین اتفاقات اخیر سینمای ایران به شمار میرود که یکی از این افراد که جانی دوباره به فیلم های اکشن ایرانی بخشید؛ مرحوم« پیمان ابدی» بود. جایگاه حرفه بدلکاری، مدیون تلاش های پیمان ابدی در ایران می باشد.

چندین سال که پیمان ابدی بعنوان بدلکار حرفه ای به فعالیت در بسیاری از فیلم ها و سریال های خارجی مشغول بود. اودر سال ۱۳۸۵ پس از مهاجرت به ایران، گروهی را تشکیل داد تا تکنیک های این حرفه را به علاقه مندان بدلکاری به صورت اصولی بیاموزد و باعث تأسیس واحد اکشن در سینمای ایران شد. افراد معروفی از جمله پیمان ابدی و ارشا اقدسی در ایران به حرفه بدلکاری مشغول بودند. در سال ۱۳۸۸ مرحوم ابدی و در سال ۱۴۰۰ مرحوم اقدسی، جانشان را در همین حرفه از دست دادند.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش