پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۸۵

آشنایی با بدلکاری در سینما و وسایل موردنیاز این رشته

بدلکاری,بدلکاری چیست,بدلکاری در ایرانبدلکاری شامل کارهایی مانند پریدن از دیوار، هواپیما و ... میباشد
یکی از  رشته های سینما، بدلکاری می باشد. باتوجه به جذابیت و دلنشین بودن شغل بدلکاری، این نکته را در نظر بگیرید که باید جسارت بالایی برای فعالیت در این شغل داشته باشید.

بدلکاری

به شخصی که به جای هنرپیشه اصلی در فیلم ها و نماهنگ ها به انجام کارهای نمایشی خطرناک می پردازد؛ بدلکار می گویند.

در بدل کاری به انجام کارهایی همچون پریدن از دیوار و هواپیما، بازی کردن نقش کسی که بدنش در حال سوختن است، نمایش های ورزش رزمی و غیره می پردازند. قبل از اینکه جلوه های ویژهٔ رایانه ای بوجود بیایند راه دیگری جز استفاده از افراد واقعی برای فيلمبرداري چنین صحنه هایی وجود نداشت. بدلکار به کسی میگویند که پیشه اش بدل کاری است. اصولاً ورزش های نمایشی پر هیجان، تأثير مستقیمی در فعالیت بدل کاری دارد.

توانایی های بدلکاری

از خصوصیات افراد علاقمند به بدلکاری می توان به داشتن روحیه جستجوگر، متهور و نترس اشاره کرد. بدلکار باید ریسک پذیر باشد؛ به این خاطر که او با جانش بازی می کند و احتمال بروز هر اتفاقی در زمان انجام حرکات بدلکاری وجود دارد.

علم بدلکاری را باید آموزش دید و نمی توان حرکات آنرا بی پروا و بی مهابا انجام داد. بدلکاران در سینما دیده نمی شوند و هدف بدلکاران از انجام چنین کاری اینست که هورمون آدرنالین، منتشر می کنند. بنابراین لازمه ی بدلکار شدن، عشق به آن می باشد و بدون آن امکان پذیر نیست.

بدلکاری چیست,بدل کاری,رشته بدلکاریکسی که پیشه اش بدلکاری است، بدلکار نام دارد

تاریخچه بدلکاری در سینما

در تاریخ سینما، صحنه ای معروف وجود دارد که کمدین معروف به نام هارولد لوید، خود را از عقربه های ساعت یک برج، آویزان کرده است. این صحنه، میلیون ها آدم را در زمان خودش بر صندلی سینما میخکوب کرد. احساس نیاز به بدلکاری در چنین صحنه هایی که جلوه های میدانی را به جای بازیگر اصلی اجرا کند؛ ایجاد شد. فیلم سازان در ابتدا به سمت افرادی متمایل شدند و از آنها کمک می گرفتند که یا دیوانه سینما بودند یا برای ادامه زندگی، هیچ امیدی نداشتند. فیلم های اکشن در آن زمان، خیلی معروف نبود و در کمدی ها به بدلکاری ها بیشتر، نیاز میشد. ستاره های ورزش گاو بازی و سوارکاری با ظهور فیلم های وسترن، به عرصه سینما وارد شدند و بازیگری و بدلکاری کردند.

فناوری های مدرن بدلکاری از جمله air rams، کیسه های هوا و آتش گلوله ها از دهه های ۱۹۵۰ و ۶۰ به بعد، توسعه پیدا کرد و هم چنان در حال تکامل و توسعه هستند. بنابراین بدلکاران به قصد کمک ارتقای کیفی پروژه های سینمایی، ظهور کردند. این حرفه تا حد زیادی با رایج شدن جلوه های رایانه ای متاثر شد. بخاطر گران و دشوار بودن اجرای برخی از صحنه ها، جلوه های رایانه ای می توانستند این مسأله را حل کنند.

سیر بدلکاری در دنیا

هنرمندان دوره گرد سیرک ها از اولین بدلکاران دنیا به شمار می رفتند. ژیمناستیک کاران و آکروبات بازان که اجرا و ارائه حرکاتِ نمایشی را از کودکی اموزش دیده اند؛ از این طریق کسب درامد می کنند. اسامی بومی منحصر به فردی در این نوع از بدلکاری وجود داشت که در فرانسه به آن« کاسکادیور» می گفتند. این واژه با گذشت زمان دچار تغییراتی شد و به زبان آلمانی و هلندی راه یافت. عنوان رسمی تر حرکات نمایشی که از قرن ۱۹ میلادی عمومیت یافت،« بدلکاری» می باشد. در سال ۱۸۸۳ میلادی شخصی به نام" بوفالو بین" در غرب وحشی، نمونه ی اولیه ی این نمایش ها را اجرا کرد و تا سال ۱۹۱۳ میلادی ادامه داشت.

فناوری، مکمل بدلکاری

امروزه جایگزین بالقوه بدلکارها، فناوری های رایانه ای و مدرن می باشد. پردازش های رایانه ای در فیلم ها، جایگرین بخشی از بدلکاری شده است و آینده بدلکاری با پیشرفت روز افزون فناوری، دچار تغییر شده است اما این بدلکاران در بهبود کیفیت فیلم ها نقش مهمی دارند. متأسفانه این شاخه هنری هنوز در جشنواره های رسمی، جایگاهی کسب نکرده است؛ به همین خاطر، بدلکاران فیلم های آمریکایی در سال ۲۰۱۵ میلادی، مقابل آکادمی اسکار به دلیل نداشتن جایگاه و عنوان در میان جوایز اسکار، به تجمع و اعتراض پرداختند. عقیده و باور بدلکاران اینست که در بخش جوایز، اسکار آنها به رسمیت شناخته نمی شود.

به این دلیل که عده ای از بابت کاهش جاذبه بازیگران در بین مردم نگرانند. جایزه« کریستال اوارد»، به غیر از اسکار، از جوایز معتبر بدلکاری در دنیا محسوب میشود که نخستین بدلکار زن ایرانی به نام« مهسا احمدی» توانسته این جایزه را بگیرد. مهسا احمدی در رشته تربیت بدنی فارغ التحصیل شده و اکنون به عنوان یکی از اعضای فعال انجمن بدلکاران هالیوود شناخته میشود.

بدلکاری در سینما,شغل بدلکاری,بدلکاری در ایراناصولاً ورزش‌های نمایشی پر هیجان در فعالیت بدل‌کاری اثر مستقیم دارد

وسایل بدلکاری

حرفه ی بدلکاری، نیازمند وسایلی همچون ابزارها، ادوات و امکانات فنی خاص خود میباشد و انجام عملیات بدلکاری، بدون بهره گیری از این وسایل و ابزارها، امکانپذیر نیست.

ابزارها و ادوات بدلکاری در صنعت سینما، با پیشرفت های بسیاری رو به رو شده است و درواقع به این صنعت، امکانات و وسایل جدیدی اضافه شده است. بدلکاران توانستند از امکانات تازه و کارایی های ویژه ای با کامل تر شدن کاربردهای فنی، برخوردار شوند و به نمایش کارهای شگفت انگیز و پیچیده تری بپردازند. از وسایل بدلکاری می توان به تشک بدلکاری، صندلی کوهنوردی و جلیقه ی بالاتنه، لباس‌های عملیات بدلکاری و بدلکاران و ... اشاره کرد.

بدلکاری در ایران

در ایران، هنوز از بدلکاری به عنوان یک صنعت نوپا یاد میشود. سینمای ایران در سال های نه چندان دور، به بدلکاران اهمیت نمی داد و با عنوان« کتک خورها» از این قشر، یاد می کرد. ورود هنر و تخصص بدلکاری توسط تعدادی از فن آموزان این رشته، از مهم ترین اتفاقات اخیر سینمای ایران به شمار میرود که یکی از این افراد که جانی دوباره به فیلم های اکشن ایرانی بخشید؛ مرحوم« پیمان ابدی» بود. جایگاه حرفه بدلکاری، مدیون تلاش های پیمان ابدی در ایران می باشد.

چندین سال که پیمان ابدی بعنوان بدلکار حرفه ای به فعالیت در بسیاری از فیلم ها و سریال های خارجی مشغول بود. اودر سال ۱۳۸۵ پس از مهاجرت به ایران، گروهی را تشکیل داد تا تکنیک های این حرفه را به علاقه مندان بدلکاری به صورت اصولی بیاموزد و باعث تأسیس واحد اکشن در سینمای ایران شد. افراد معروفی از جمله پیمان ابدی و ارشا اقدسی در ایران به حرفه بدلکاری مشغول بودند. در سال ۱۳۸۸ مرحوم ابدی و در سال ۱۴۰۰ مرحوم اقدسی، جانشان را در همین حرفه از دست دادند.

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابوالفضل پورعرب,بیوگرافی ابوالفضل پورعرب,زندگینامه ابوالفضل پورعرب بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فعالیت های او (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:تئاتر، سینما، تلویزیون

پیشه:بازیگر

متولد:۱ تیر ۱۳۴۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

قد:۱۷۵ سانتیمتر

ادامه
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
دیالوگ های فیلم تایتانیک,دیالوگ های ماندگار فیلم تایتانیک,دیالوگ های عاشقانه فیلم تایتانیک

دیالوگ های فیلم تایتانیک یکی از بهترین و برترین فیلم های تاریخ سینمای جهان، فیلم سینمایی تایتانیک نام دارد که در سال ۱۹۹۷ ساخته شده است. در این مطب از سرپوش تعدادی از دیالوگ های فیلم تایتانیک آورده شده است. دیالوگ های فیلم تایتانیک  در سال ۱۹۹۵ یکی از برترین آثار حماسی عاشقانه تاریخ سینما، فیلم تایتانیک بود که کارگردان آن جیمز کامرون نام داشت. این فیلم، بیانگر داستان عشق دختری ثروتمند به نام رز و پسری فقیر به نام جک بود که با هم در کشتی تایتانیک آشنا شدند. این داستان نیز ماجرای غرق شدن کشتی عظیم الجثه تایتانیک را روایت میکند. رز که از نجات یافتگان فاجعه دریایی بود؛ تراژدی تایتانیک را حدود هشتاد سال بعد، نقل کرد. خلاصه داستان فیلم تایتانیک به این شرح است که یک جوینده گنج به دنبال الماس مشهوری در بقایای کشتی غرق شده تایتانیک است که با کشف صندوقچه ای در کشتی می بیند که یک نقاشی از چهره ی زنی جوان با الماسی بر گردن وجود دارد. وقتی که آن نقاشی در برنامه تلویزیون به نمایش گذاشته شد، زنی سال خورده به اسم رز، مدعی شد که نقاشی نمایش داده شده، چهره ی اوست. لذا او در محل غرق شدن کشتی حاضر میشود تا در یافتن الماس به آنها کمک کند ولی به روایت داستان غرق شدن کشتی تایتانیک و آن زمان می پردازد. > تو سر تموم پول هامون شرط بستی؟ جک:وقتی آدم چیزی نداره چیزی هم از دست نمیده! > جک به رز:رز، تو پیک نیک نیومدی! می فهمی. تو مثل یه دختر بچه بداخلاق و لوسی ولی در عین حال حیرت انگیزترین و فوق العاده ترین زنی هستی که من توی عمرم دیدم. > رز:قلب زن اقیانوسی عمیق از رازهاست …حالا می دونی که یه مرد به اسم جک داوسون بود که منو نجات داد … منو از هر نظر نجات داد. حتی عکس هم ازش ندارم اما اون وجود داره … فقط توی حافظه من! > رز( دوران پیری):می شه یه زندگی رو با زندگی دیگه عوض کنی؟ یه کرم ابریشم تبدیل به پروانه می شه، اگه یه حشره بی مغز می تونه این کارو بکنه چرا من نتونستم؟ دیالوگ های کوتاه فیلم تایتانیک > رز:به من یاد بده که مثل یه مرد سوار اسب بشم جک[ در حال صحبت به لهجه آمریکای جنوبی]:و مثل یه مرد تنباکو بجوی رز[ در تلاش برای تقلید لهجه آمریکای جنوبی]:و مثل یه مرد تف کنم جک:چی؟ مگه اینا رو توی مدرسه بهتون یاد ندادن؟ > جک:من پادشاه جهانم > رز:می دونم داری به چی فکر می کنی، اینکه دختر پولدار کوچولو نمی دونه بدبختی چیه جک:نه! نه! این چیزی نبود که بهش فکر می کردم. داشتم فکر می کردم چه اتفاقی می تونه برای این دختر افتاده باشه که فکر می کنه هیچ چاره ای براش نمونده > جک:قول بده زنده بمونی و تسلیم نشی، هر اتفاقی که بیفته و هر چقدر هم که نا امید باشی. همین حالا قول بده رز و هرگز قولتو فراموش نکن رز:قول می دم جک:منو رها نکن رز:هرگز رهات نمی کنم جک، هرگز رهات نمی کنم، قول می دم > رز به جک:تو داری میلرزی! جک:نگران نباش من حالم خوبه > تو خودتو نمیندازی توی آب یعنی چی خودمو نمی تونم بندازم؟ تو که منو نمی شناسی خب اگه می تونی پس می تونی بندازی برو عقب حواس منو پرت می کنی نه دیگه منم هستم، منم می خوام خودمو بندازم تو آب چرند نگو…کشته میشی! > دی کاپریو:پس دروغ گفتی که قایقی هم هست. آره؟؟ بیلی زین:نه. دروغ نبود.هست ولی برای نصفه ی بهتر…!! > دی کاپریو:زندگی، هدیه ایه که نباید حروم بشه؛ نمیدونی برگه بعدی زندگیت چیه، باید یاد بگیری روی تک تکِ روزاش حساب کنی. دیالوگ های جذاب فیلم تایتانیک گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش