دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۲:۰۷ - ۲۷ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۵۸۵
فیلم و سینمای ایران

«خائن‌کشی» روی فرش نقره‌ای / طلسمی که شکسته شد

فیلم سینمایی خائن کشی,مسعودکیمیایی

با آماده شدن نسخه نهایی «خائن‌کشی»، سی‌امین فیلم بلند مسعود کیمیایی به دفتر جشنواره ارسال می‌شود. خائن‌کشی یکی از ۲۲فیلم راه‌یافته به چهلمین جشنواره فیلم فجر است؛ فیلمی که مسعود کیمیایی تدارک تولیدش را از پاییز ۱۳۹۹ به تهیه کنندگی علی اوجی آغاز کرد. خائن‌کشی در زمستان ۹۹ جلوی دوربین رفت و در ۲۹ اسفند‌ماه روز ملی شدن صنعت نفت، در حالی به پایان رسید که سکانس‌های مرتبط با این روز تاریخی با حضور فرهاد آییش در نقش دکتر محمد مصدق، فیلمبرداری شد.

در خائن‌کشی بخشی از زندگی مهدی بلیغ، یکی از مشهورترین خلافکاران تاریخ معاصر ایران به تصویر کشیده شده. داستانی از رفاقت و خیانت که در ابتدای دهه۳۰ می‌گذرد؛ در دوران پرالتهاب ملی شدن صنعت نفت و دولت محمد مصدق. کیمیایی در فیلم تازه‌اش سراغ یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ معاصر رفته و مضامین مورد‌علاقه‌اش در باب رفاقت را در بستری از تاریخ و با ارجاعات سیاسی به تصویر کشیده است. دوستداران سینما از علاقه مسعود کیمیایی به دکتر مصدق خبر دارند. کیمیایی بارها در مصاحبه‌هایش از مصدق با احترام یاد کرده و حالا در فیلمی که مهدی بلیغ معروف به آرسن‌لوپن ایران، کاراکتر اصلی‌اش است، بردن داستان به ابتدای دهه۳۰، سال‌های نفت و دولت ملی مصدق، فرصتی فراهم آورده تا به رهبر جبهه ملی ایران ادای دین کند.

فیلم سینمایی خائن کشی,مسعودکیمیایی

فیلمی پربازیگر

خائن‌کشی پربازیگر‌ترین فیلم حاضر در جشنواره امسال است. امیر آقایی که نخستین بازیگری بود که حضورش در فیلم کیمیایی قطعی شد، در خائن‌کشی نقش مهدی بلیغ را بازی کرده است. پولاد کیمیایی هم که در «خون شد» غایب بود، نقشی حساس در فیلم تازه پدرش بر عهده دارد. مهران مدیری دیگر بازیگر فیلم است که خبر حضورش در خائن‌کشی انعکاس رسانه‌ای گسترده‌ای داشت. کیمیایی پیش از این ۲بار قصد داشت از مهران مدیری در آثارش بهره بگیرد. ابتدا در سال۷۴ و برای فیلم «ضیافت» که ارشاد مجوز بازیگری مدیری را صادر نکرد و بار دیگر در سال۹۲ که قرار بود مهران مدیری در فیلم «متروپل» حاضر شود که مشغله و قراردادهای کاری، مانع از این همکاری شد. در روزهای فیلمبرداری خائن‌کشی مدام اخباری درباره حضور بازیگران فیلم تازه مسعود کیمیایی منتشر می‌شد و این چهره‌ها در زمستان سال گذشته مقابل دوربین خائن‌کشی رفتند: سارا بهرامی، الهام حمیدی، اندیشه فولادوند، حمیدرضا آذرنگ، سام درخشانی، نرگس محمدی، رضا یزدانی، نسیم ادبی، فریبا نادری، پردیس پورعابدینی، شکیب شجره، ایوب آقاخانی، امیررضا دلاوری، سعید پیردوست، سام نوری، کیانوش گرامی و فرهاد آییش.

چند روز پیش با انتشار تصاویری تازه از فیلم مشخص شد ۲کارگردان و یک منتقد سینما هم در خائن‌کشی بازی کرده‌اند. بهرام بهرامیان و سامان سالور، ۲کارگردان سینمای ایران با هدایت مسعود کیمیایی مقابل دوربین رفته‌اند و جواد طوسی، منتقد سینما و دوست قدیمی کیمیایی، در خائن‌کشی نقشی حساس بر عهده داشته است. خائن‌کشی یکی از پرستاره‌ترین فیلم‌های امسال سینمای ایران است و البته همه می‌دانند که مثل همیشه مهم‌ترین ستاره فیلم کیمیایی، کارگردانش است.

فیلم سینمایی خائن کشی,مسعودکیمیایی

دمخور بودن با مهدی بلیغ

فیلم ساختن درباره مهدی بلیغ یکی از دلمشغولی‌های قدیمی کیمیایی بوده است. نخستین باری که از مهدی بلیغ و مسعود کیمیایی در کنار هم نام برده شد به تابستان ۱۳۶۴بازمی‌گردد؛ زمانی که انتشارات آگاه کتاب مجموعه مقالات در نقد و معرفی آثار مسعود کیمیایی را به کوشش زاون قوکاسیان منتشر کرد. در این کتاب مقاله‌ای از باقر پرهام منتشر شد که بعدها شهرت فراوان یافت. پرهام در بخشی از مقاله «هنر مقاومت در چنبر اختناق» احتمالا برای نخستین‌بار با نقل قولی از کیمیایی از آشنایی او با مهدی بلیغ این‌گونه نوشت :‌رفقا و رفاقت سال‌های کودکی و نوجوانی در زندگی کیمیایی حادثه بزرگی است که در کار هنری او بی‌تأثیر نبوده است: «در گیرودار همین رفاقت‌ها یکی،دو سالی هم قاطی جاهل‌ها شدم و نزدیک بود از جاهای دیگری سر‌دربیاورم که به موقع مسیرم عوض شد.» یکی از بی‌طبقه‌های معروفی که کیمیایی با آنها دمخور بوده مهدی بلیغ بود که ماجراهای جالبی از زندگی خودش برای کیمیایی تعریف کرده است.‌

فیلم سینمایی خائن کشی,مسعودکیمیایی

طلسمی که شکسته شد

مسعود کیمیایی پیش از این ۲بار تصمیم به ساخت خائن‌کشی گرفته بود؛ نخستین بار در آبان۱۳۹۱ وقتی امکان ساخت «تبعید سایه‌ها»(فیلمی که قرار بود با بازی اکبر زنجانپور ساخته شود) فراهم نشد، کیمیایی برای خائن‌کشی پروانه ساخت گرفت. روزنامه همشهری در ۱۴آبان۱۳۹۱ در خبری چنین نوشت:«مسعود کیمیایی جای «تبعید سایه‌ها»، فیلم «خائن‌کشی» را جلوی دوربین می‌برد. خائن‌کشی که هفته گذشته موفق به دریافت پروانه ساخت از اداره نظارت و ارزشیابی شد، به زندگی مهدی بلیغ، خلافکار معروف دهه‌های ۳۰و ۴۰می‌پردازد که به آرسن‌لوپن ایران معروف بود.

بلیغ در کلاهبرداری چنان متبحر بود که یک‌بار کاخ دادگستری تهران را نیز فروخت! او را یکی از باهوش‌ترین کلاهبرداران ایران خوانده‌اند که به چند زبان مسلط بود و در کلاهبرداری سراغ روش‌های پیچیده‌ای می‌رفت.کیمیایی در حالی قصد دارد زندگی بلیغ را به تصویر بکشد که گویا در اوایل دهه۴۰ با آرسن‌لوپن ایران آشنایی داشته است. باتوجه به موضوع فیلم، ماجرای خائن‌کشی قاعدتا باید در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب بگذرد.» بعد از آن اما موانعی پیش آمد که در نهایت تولید خائن‌کشی منتفی شد و یک سال بعد کیمیایی فیلم «متروپل» را کارگردانی کرد.

سال۹۴ و در روزهایی که کیمیایی به‌علت خونریزی معده در بیمارستان بستری بود، دوباره از خائن‌کشی به‌عنوان فیلم تازه کارگردان تاریخ‌ساز سینمای ایران نام برده شد. کیمیایی در ۱۷آبان۱۳۹۴ وقتی از بیمارستان مرخص شد به خبرگزاری میزان گفت:«آنقدر حالم خوب است که می‌خواهم فیلم بسازم.خائن‌کشی نام فیلم جدیدم است و برآمده از یکی از طرح‌های قدیمی که در مقطعی قصد داشتم آن را بسازم و نشد.»کیمیایی درباره اینکه آیا فیلم جدیدش به جشنواره خواهد رسید یا نه گفت:«با توجه به زمان باقی‌مانده تا فستیوال قطعا به جشنواره نمی‌رسد.» پاییز و زمستان۹۴ سپری شد و خبری از شروع فیلمبرداری خائن‌کشی نشد و در نهایت کیمیایی در سال۹۵ فیلم «قاتل اهلی» را جلوی دوربین برد که داستانش در تهران امروز می‌گذشت.

دشواری‌های ساخت فیلمی که بخش عمده‌ای از آن باید در خیابان‌های تهران دهه۳۰ می‌گذشت، برای دومین بار تولید خائن‌کشی را منتفی کرد تا اینکه به پاییز۹۹ رسیدیم. در روزهایی که گفته می‌شد کیمیایی در تدارک تولید سریال «جسدهای شیشه‌ای» برای شبکه نمایش خانگی است، خبر رسید که خائن‌کشی در راه است. این بار طلسم ساخته نشدن یکی از طرح‌های مورد‌علاقه کیمیایی شکست؛ فیلمی که در بهمن۱۴۰۰ در چهلمین جشنواره فیلم فجر روی پرده خواهد رفت؛ جشنواره‌ای که مسعود کیمیایی مهم‌ترین و شاخص‌ترین چهره‌اش است.

hamshahrionline.ir
  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش