جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
۱۲:۰۷ - ۲۷ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۵۸۵
فیلم و سینمای ایران

«خائن‌کشی» روی فرش نقره‌ای / طلسمی که شکسته شد

فیلم سینمایی خائن کشی,مسعودکیمیایی

با آماده شدن نسخه نهایی «خائن‌کشی»، سی‌امین فیلم بلند مسعود کیمیایی به دفتر جشنواره ارسال می‌شود. خائن‌کشی یکی از ۲۲فیلم راه‌یافته به چهلمین جشنواره فیلم فجر است؛ فیلمی که مسعود کیمیایی تدارک تولیدش را از پاییز ۱۳۹۹ به تهیه کنندگی علی اوجی آغاز کرد. خائن‌کشی در زمستان ۹۹ جلوی دوربین رفت و در ۲۹ اسفند‌ماه روز ملی شدن صنعت نفت، در حالی به پایان رسید که سکانس‌های مرتبط با این روز تاریخی با حضور فرهاد آییش در نقش دکتر محمد مصدق، فیلمبرداری شد.

در خائن‌کشی بخشی از زندگی مهدی بلیغ، یکی از مشهورترین خلافکاران تاریخ معاصر ایران به تصویر کشیده شده. داستانی از رفاقت و خیانت که در ابتدای دهه۳۰ می‌گذرد؛ در دوران پرالتهاب ملی شدن صنعت نفت و دولت محمد مصدق. کیمیایی در فیلم تازه‌اش سراغ یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ معاصر رفته و مضامین مورد‌علاقه‌اش در باب رفاقت را در بستری از تاریخ و با ارجاعات سیاسی به تصویر کشیده است. دوستداران سینما از علاقه مسعود کیمیایی به دکتر مصدق خبر دارند. کیمیایی بارها در مصاحبه‌هایش از مصدق با احترام یاد کرده و حالا در فیلمی که مهدی بلیغ معروف به آرسن‌لوپن ایران، کاراکتر اصلی‌اش است، بردن داستان به ابتدای دهه۳۰، سال‌های نفت و دولت ملی مصدق، فرصتی فراهم آورده تا به رهبر جبهه ملی ایران ادای دین کند.

فیلم سینمایی خائن کشی,مسعودکیمیایی

فیلمی پربازیگر

خائن‌کشی پربازیگر‌ترین فیلم حاضر در جشنواره امسال است. امیر آقایی که نخستین بازیگری بود که حضورش در فیلم کیمیایی قطعی شد، در خائن‌کشی نقش مهدی بلیغ را بازی کرده است. پولاد کیمیایی هم که در «خون شد» غایب بود، نقشی حساس در فیلم تازه پدرش بر عهده دارد. مهران مدیری دیگر بازیگر فیلم است که خبر حضورش در خائن‌کشی انعکاس رسانه‌ای گسترده‌ای داشت. کیمیایی پیش از این ۲بار قصد داشت از مهران مدیری در آثارش بهره بگیرد. ابتدا در سال۷۴ و برای فیلم «ضیافت» که ارشاد مجوز بازیگری مدیری را صادر نکرد و بار دیگر در سال۹۲ که قرار بود مهران مدیری در فیلم «متروپل» حاضر شود که مشغله و قراردادهای کاری، مانع از این همکاری شد. در روزهای فیلمبرداری خائن‌کشی مدام اخباری درباره حضور بازیگران فیلم تازه مسعود کیمیایی منتشر می‌شد و این چهره‌ها در زمستان سال گذشته مقابل دوربین خائن‌کشی رفتند: سارا بهرامی، الهام حمیدی، اندیشه فولادوند، حمیدرضا آذرنگ، سام درخشانی، نرگس محمدی، رضا یزدانی، نسیم ادبی، فریبا نادری، پردیس پورعابدینی، شکیب شجره، ایوب آقاخانی، امیررضا دلاوری، سعید پیردوست، سام نوری، کیانوش گرامی و فرهاد آییش.

چند روز پیش با انتشار تصاویری تازه از فیلم مشخص شد ۲کارگردان و یک منتقد سینما هم در خائن‌کشی بازی کرده‌اند. بهرام بهرامیان و سامان سالور، ۲کارگردان سینمای ایران با هدایت مسعود کیمیایی مقابل دوربین رفته‌اند و جواد طوسی، منتقد سینما و دوست قدیمی کیمیایی، در خائن‌کشی نقشی حساس بر عهده داشته است. خائن‌کشی یکی از پرستاره‌ترین فیلم‌های امسال سینمای ایران است و البته همه می‌دانند که مثل همیشه مهم‌ترین ستاره فیلم کیمیایی، کارگردانش است.

فیلم سینمایی خائن کشی,مسعودکیمیایی

دمخور بودن با مهدی بلیغ

فیلم ساختن درباره مهدی بلیغ یکی از دلمشغولی‌های قدیمی کیمیایی بوده است. نخستین باری که از مهدی بلیغ و مسعود کیمیایی در کنار هم نام برده شد به تابستان ۱۳۶۴بازمی‌گردد؛ زمانی که انتشارات آگاه کتاب مجموعه مقالات در نقد و معرفی آثار مسعود کیمیایی را به کوشش زاون قوکاسیان منتشر کرد. در این کتاب مقاله‌ای از باقر پرهام منتشر شد که بعدها شهرت فراوان یافت. پرهام در بخشی از مقاله «هنر مقاومت در چنبر اختناق» احتمالا برای نخستین‌بار با نقل قولی از کیمیایی از آشنایی او با مهدی بلیغ این‌گونه نوشت :‌رفقا و رفاقت سال‌های کودکی و نوجوانی در زندگی کیمیایی حادثه بزرگی است که در کار هنری او بی‌تأثیر نبوده است: «در گیرودار همین رفاقت‌ها یکی،دو سالی هم قاطی جاهل‌ها شدم و نزدیک بود از جاهای دیگری سر‌دربیاورم که به موقع مسیرم عوض شد.» یکی از بی‌طبقه‌های معروفی که کیمیایی با آنها دمخور بوده مهدی بلیغ بود که ماجراهای جالبی از زندگی خودش برای کیمیایی تعریف کرده است.‌

فیلم سینمایی خائن کشی,مسعودکیمیایی

طلسمی که شکسته شد

مسعود کیمیایی پیش از این ۲بار تصمیم به ساخت خائن‌کشی گرفته بود؛ نخستین بار در آبان۱۳۹۱ وقتی امکان ساخت «تبعید سایه‌ها»(فیلمی که قرار بود با بازی اکبر زنجانپور ساخته شود) فراهم نشد، کیمیایی برای خائن‌کشی پروانه ساخت گرفت. روزنامه همشهری در ۱۴آبان۱۳۹۱ در خبری چنین نوشت:«مسعود کیمیایی جای «تبعید سایه‌ها»، فیلم «خائن‌کشی» را جلوی دوربین می‌برد. خائن‌کشی که هفته گذشته موفق به دریافت پروانه ساخت از اداره نظارت و ارزشیابی شد، به زندگی مهدی بلیغ، خلافکار معروف دهه‌های ۳۰و ۴۰می‌پردازد که به آرسن‌لوپن ایران معروف بود.

بلیغ در کلاهبرداری چنان متبحر بود که یک‌بار کاخ دادگستری تهران را نیز فروخت! او را یکی از باهوش‌ترین کلاهبرداران ایران خوانده‌اند که به چند زبان مسلط بود و در کلاهبرداری سراغ روش‌های پیچیده‌ای می‌رفت.کیمیایی در حالی قصد دارد زندگی بلیغ را به تصویر بکشد که گویا در اوایل دهه۴۰ با آرسن‌لوپن ایران آشنایی داشته است. باتوجه به موضوع فیلم، ماجرای خائن‌کشی قاعدتا باید در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب بگذرد.» بعد از آن اما موانعی پیش آمد که در نهایت تولید خائن‌کشی منتفی شد و یک سال بعد کیمیایی فیلم «متروپل» را کارگردانی کرد.

سال۹۴ و در روزهایی که کیمیایی به‌علت خونریزی معده در بیمارستان بستری بود، دوباره از خائن‌کشی به‌عنوان فیلم تازه کارگردان تاریخ‌ساز سینمای ایران نام برده شد. کیمیایی در ۱۷آبان۱۳۹۴ وقتی از بیمارستان مرخص شد به خبرگزاری میزان گفت:«آنقدر حالم خوب است که می‌خواهم فیلم بسازم.خائن‌کشی نام فیلم جدیدم است و برآمده از یکی از طرح‌های قدیمی که در مقطعی قصد داشتم آن را بسازم و نشد.»کیمیایی درباره اینکه آیا فیلم جدیدش به جشنواره خواهد رسید یا نه گفت:«با توجه به زمان باقی‌مانده تا فستیوال قطعا به جشنواره نمی‌رسد.» پاییز و زمستان۹۴ سپری شد و خبری از شروع فیلمبرداری خائن‌کشی نشد و در نهایت کیمیایی در سال۹۵ فیلم «قاتل اهلی» را جلوی دوربین برد که داستانش در تهران امروز می‌گذشت.

دشواری‌های ساخت فیلمی که بخش عمده‌ای از آن باید در خیابان‌های تهران دهه۳۰ می‌گذشت، برای دومین بار تولید خائن‌کشی را منتفی کرد تا اینکه به پاییز۹۹ رسیدیم. در روزهایی که گفته می‌شد کیمیایی در تدارک تولید سریال «جسدهای شیشه‌ای» برای شبکه نمایش خانگی است، خبر رسید که خائن‌کشی در راه است. این بار طلسم ساخته نشدن یکی از طرح‌های مورد‌علاقه کیمیایی شکست؛ فیلمی که در بهمن۱۴۰۰ در چهلمین جشنواره فیلم فجر روی پرده خواهد رفت؛ جشنواره‌ای که مسعود کیمیایی مهم‌ترین و شاخص‌ترین چهره‌اش است.

hamshahrionline.ir
  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش