چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
۱۴:۴۰ - ۰۴ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۴۱۹
فیلم و سینمای ایران

قهر ۶ میلیون نفری؛ چرا مردم اینقدر کم به سینما می‌روند؟/ خانواده‌های مذهبی سینما نمی‌روند

فیلم سینمایی,سینما
مردم کمتر از هر زمان دیگری سینما می‌روند. آمار رسمی اکران بهار۱۴۰۱ صحتی بر این مدعاست..

به گزارش همشهری آنلاین، در ۳ ماه  نخست سال‌جاری فیلم‌های موقعیت مهدی، گل به‌خودی، قدغن، سگ بند، روز صفر، شادروان، مردبازنده، انفرادی، لامینور، مغز استخوان، مجبوریم، چند می‌گیری گریه کنی۲، علف‌زار، سلفی با دمکراسی، پسران دریا، بدون قرار قبلی، نقره داغ، والدین امانتی، هناس، بی‌صدا و حلزون» روی پرده سینماها رفته و ۳میلیون‌ و ۹۱۳ هزار و ۳۳۹ نفر تماشاگر هم داشته‌اند.

اگر بهار سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ را درنظر نگیریم که به واسطه بحران پاندمی کرونا، سینماها تعطیل یا نیمه تعطیل بودند و آمار حدود ۴میلیونی مخاطبان سینماها را با اکران بهار ادوار گذشته مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که ریزش تماشاگر در سینمای ایران به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است. این آمار رسمی تعداد تماشاگران اکران بهار ۹۸ است؛ یک سال قبل از کرونا: ۹ میلیون و ۹۲۴هزارو۲۳۱ نفر.

۶ میلیون نفر کاهش

مقایسه تعداد تماشاگران اکران بهاری امسال با ۳ سال پیش از کاهش ۶ میلیون نفری مخاطبان سینمای ایران حکایت می‌کند؛ اینگونه که اعداد با ما سخن می‌گویند ریزش مخاطب مهم‌ترین بحران حال حاضر سینمای ایران است. قهر مردم با سینما تقریبا در هیچ زمانی چنین جدی و عمیق نبوده است. جوری که می‌شود گفت سینما رفتن برای بسیاری از مردم تبدیل به سنتی منسوخ شده است.

منحصر کردن بحران مخاطب به یک عامل و نادیده گرفتن بقیه عوامل، حکم گول زدن خود را دارد. نمی‌شود همه‌چیز را به گردن افزایش بهای بلیت سینماها انداخت و بسته‌بندی غیرجذاب فیلم‌های اکران بهار را نادیده گرفت. همچنان که نمی‌توان مجموعه‌ای از عوامل اجتماعی و اقتصادی که مستقیما ربطی به سینما ندارند ولی در میزان استقبال مردم از فیلم‌ها تأثیرگذار هستند را نادیده گرفت.

در این زمینه برخی اعتقاد دارند فیلم‌های اکران شده در ۳ ماه اول سال آن قدر جذاب نبوده‌اند که مردم خود را مجاب به دیدنشان کنند. سینماداران با اشاره به مجموعه عوامل در کاهش مخاطبان به تعداد اندک فیلم‌های کمدی در اکران بهاری هم اشاره کرده‌اند. البته که موضوع فقط کمبود کمدی نیست.

فیلم سینمایی,سینما

نمایی از فیلم انفرادی

 در این زمینه محمد قنبری، مدیر پردیس سینمایی مگامال به ایسنا گفت: «به‌نظر من مقایسه فروش امسال سینما با سال‌های ۹۸ و ۹۷ اشتباه است و حتی مقایسه‌ای که میان استقبال مردم از بعضی کنسرت‌ها و تئاترهای گران‌قیمت‌ می‌شود نیز درست نیست چون حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مخاطب سینما از قشر متوسط جامعه هستند ولی هم‌اکنون این قشر توان رفتن به سینما را از دست داده چرا که یک‌بار سینما رفتن هزینه پارکینگ، تنقلات و شام را نیز به همراه دارد که دست‌کم به ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد.

البته این تنها دلیل سینما نرفتن مردم نیست و یک دلیل دیگر به فیلم‌های در حال اکران برمی‌گردد، یعنی انتخاب فیلم‌ها در چرخه اکران بسیار تأثیرگذار است و متأسفانه در بهار امسال فقط ۳-۲ فیلم پتانسیل استقبال مخاطبان را داشتند و مابقی چندان قابلیت فروش ندارند. در کنار اینها نباید فراموش کرد که تعطیلات عید نوروز، عید فطر و نیمه خرداد هم بر کاهش مخاطب تأثیر داشت چون اولویت مردم پس از ۲ سال کرونایی، سفر بود. برای برون‌رفت از این وضعیت یک راه‌حل می‌تواند این باشد که در یک بازه زمانی، دو فیلم کمدی و دو فیلم اجتماعی که قابلیت جذب مخاطب را داشته باشند اکران کنیم.»

خانواده‌های مذهبی سینما نمی‌روند

رئیس سازمان سینمایی اعتقاد دارد یکی از دلایل کاهش مخاطب این است که خانواده‌های مذهبی سینما نمی‌روند. محمد خزاعی در نشست شورای اداری دستگاه‌های فرهنگی و هنری استان کرمانشاه با تأیید برخی مشکلات در سینما گفت: «مخاطبان سینما در کل کشور ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند که معادل ۷ تا ۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شود.» خزاعی مشکل اساسی صنعت سینمای کشور را کمبود مخاطب عنوان کرد و گفت: «اگر همه سالن‌ها و مجتمع‌های فرهنگی را مجهز کنیم باید به این مسئله نیز توجه شود که در جذب مخاطب و رونق سینماها چگونه می‌توان اثرگذار بود. مردم از حضور در دستگاه‌های دولتی برای دیدن فیلم پرهیز می‌کنند و اقبال آنها به سینماهای خصوصی است.»

وی با اشاره به کمیت مخاطبان سینما افزود: «هم‌اکنون بنابر دلایل مختلف ۸۰ درصد خانواده‌های مذهبی و انقلابی ما به سینما نمی‌روند، مگر اینکه آثاری مانند موقعیت مهدی یا بدون قرار قبلی روی پرده باشد. یادمان باشد مخاطب دوست دارد مضامین و مفاهیم دلخواه خود را در یک سالن مدرن تماشا کند.»

صدایی که شنیده نشد

تعداد مخاطبان سینمای ایران سال‌هاست که روند کاهشی دارد. مثلا در گزارشی که مرکز آمار ایران درباره میزان تماشاگران سینما در سال۹۶ منتشر کرد چنین آمده است: در سال۱۳۹۶ تنها ۱۹درصد از مردم به سینما رفته‌اند که حدود ۳۰درصد این تعداد فقط یک‌بار، ۲۸درصد آنها ۲ بار و ۴۲درصد هم بیش از ۲ بار به سینما رفته‌اند. به این ترتیب و طبق این آمار در واقع ۸۱درصد مردم اصلا به سینما نرفته‌اند. یعنی براساس آمار یادشده از جمعیت ۸۰میلیونی ایران در حدود ۶۴میلیون نفر اساسا بیننده سینمای ایران نیستند.

۲سال بعد اوضاع به‌مراتب بدتر شده بود و خبرگزاری ایرنا با این تیتر گزارش هشداردهنده‌ای درباره ریزش مخاطبان منتشر کرد: «۷۸درصد مردم سینما نمی‌روند.» این آمار براساس پیمایش «مصرف کالاهای فرهنگی در ایران» در سال ۹۸ به‌دست آمده است پژوهشی که در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با ۳ محور «فعالیت فرهنگی»، «مصرف» و «تقاضای فرهنگی» مورد بررسی و سنجش قرار گرفت و ابعاد مختلفی داشت.

فیلم سینمایی,سینما

نمایی از موقعیت مهدی

جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز این طرح، با تعداد نمونه ۱۵هزارو۵۰۰نفر از افراد بالای ۱۵سال ساکن شهر و روستا و در گستره ملی انجام شد و در این پیمایش، پرسشگران برای تکمیل پرسشنامه، به هموطنان ساکن در ۳۱مرکز استان، ۸۵شهر (غیر مرکز استان) و ۵۰۰روستا مراجعه کردند. محمد سلگی، رئیس پژوهشگاه در ۱۶بهمن۹۸ در گفت‌وگو با ایرنا، براساس این نظرسنجی اعلام کرد: «سریال‌های خانگی عدد مصرف قابل توجهی دارد و مردم نزدیک به ۲۰درصد از سریال‌هایی را که عرضه می‌شود، تماشا می‌کنند.

مردم در روز حدود یک ساعت از دستگاه‌های صوتی، تصویری، سینمای خانگی و ستاپ باکس استفاده می‌کنند. ۷۲درصد مردم حدود یک ساعت و ۷ دقیقه در روز موسیقی گوش می‌کنند. در این آمارگیری مصرف موسیقی سنتی، رتبه اول را دارد. البته این رقم با فاصله کمی جلوتر از موسیقی پاپ قرار گرفته است. در حدود ۳ درصد از مردم، موسیقی راک و رپ ایرانی گوش می‌دهند. حدود ۳۳درصد از کامپیوتر و لپ‌تاپ، ۶۰درصد از اینترنت استفاده می‌کنند و در حدود ۹۰درصد گوشی تلفن همراه دارند.

فیلم سینمایی,سینما

نمایی از فیلم سگ‌بند

بیشترین میزان مصرف اینترنت در ایران از طریق موبایل انجام می‌شود. حدود ۷۸درصد مردم اصلا به سینما نمی‌روند که این عدد نشان‌دهنده وضعیت وخیمی است.» براساس این نظرسنجی می‌توان نتیجه گرفت که بخش عمده‌ای از اوقات فراغت مردم با رسانه‌های رقیب پر می‌شود و این یکی از عوامل ریزش مخاطبان است.

اگر در دهه۶۰ سینما رفتن یکی از معدود گزینه‌های موجود برای سرگرمی بود، از دهه۷۰ به مرور رسانه‌های رقیب قدرت گرفتند و از دهه۸۰ بحران مخاطب به مسئله‌ای جدی مبدل شد. در دهه۹۰ با فراز و نشیب‌هایی روند کاهشی مخاطبان همچنان قابل مشاهده بود. هرچند در نیمه دوم دهه۹۰ تعداد تماشاگران سینما نسبت به اواخر دهه۸۰ و اوایل دهه۹۰ بالاتر رفت که بخشی از آن را باید محصول احداث پردیس‌های مدرن و چند سالنه در این سال‌ها دانست.

با این همه مجموعه‌ای از عوامل باعث شد روند ریزش مخاطبان بعد از بحران کرونا شدت بیشتری بیابد که نتیجه‌اش را می‌توانیم در ریزش ۶میلیون نفری مخاطبان در اکران بهار۱۴۰۰ مشاهده کنیم. یافتن راه‌حل برای بازگرداندن مخاطبان گریزپا به سینما می‌تواند مهم‌ترین ماموریت سازمان سینمایی باشد.

گول فروش‌های چند میلیاردی را نخورید

نگاهی به وضعیت فروش فیلم‌های در حال اکران که حکایت از گیشه‌ای ۱۲۷میلیارد تومانی دارد شاید در نگاه اول چشمگیر به‌نظر برسد ولی این فروش به ظاهر بالا محصول گران شدن بلیت است. ضمن اینکه با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، فیلم‌هایی هم که به فروش چند میلیاردی دست می‌یابند نیز اغلب شکست خورده هستند.

برای درک حاد بودن وضعیت و کاهش چشمگیر تعداد مخاطبان سینما مقایسه‌های مختلفی میان آمار فروش و مخاطبان سینما در سال‌های پیش از کرونا با امسال انجام می‌شود که نشان می‌دهد میزان فروش سینما در ۳ ماهه نخست سال۱۳۹۸ نسبت به‌مدت مشابه آن در سال۱۳۹۷، ۳۵درصد افزایش داشت؛ یعنی سینماها از فروش ۸۴میلیاردو۷۵۳میلیونی با حدود ۹میلیون‌و۸۱۷هزار مخاطب در سال۱۳۹۷ به فروشی معادل ۱۱۴میلیاردو۱۶۲میلیون با ۹میلیون‌و۸۴۶هزار تماشاگر رسیده بودند.

این در حالی است که در بهار امسال اگرچه به لطف افزایش قیمت بلیت میزان فروش به ظاهر افزایش داشته و به رقم ۱۲۷میلیارد تومان رسیده، اما تعداد تماشاگران فیلم‌های اکران شده سال۱۴۰۱ تا به امروز حتی به ۴ میلیون نفر هم نرسیده است.

  • 13
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام دل خوش سیری چند ؟ حالا یک راهی دارد شما بلیط را ۵ هزار تومان بکنید قطعا فروش ۲ برابر میشودد
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
دیالوگ های ماندگار حامد بهداد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در فیلم سعادت آباد,دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور خانه دختر

دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد، فارغ التحصیل رشته بازیگری تئاتر میباشد و در کارنامه ی خود، کارهای بسیاری انجام داده است. گاهی اوقات یک بازیگر در سینما و تلویزیون به بیان دیالوگ بسیار زیبا و مفهومی می پردازد که از دیالوگ های ماندگار است و ملکه ذهن می شوند. در این مطلب از سرپوش با تعدادی از دیالوگ های ماندگار حامد بهداد آشنا می شوید. دیالوگ های ماندگار حامد بهداد حامد بهداد در شهر مشهد در تاریخ ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۵۶ دیده به جهان گشود. محل سکونت او در دوران کودکی و نوجوانی، شهرهای مشهد، تهران و نیشابور است ولی مجددا به شهر مشهد در دوران دبیرستان برگشت. حامد بهداد، در دانشگاه آزاد اسلامی تهران در رشته تئاتر در مقطع کارشناسی بازیگری، فارغ التحصیل شده است. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش محسن- سعادت آباد: محسن:راستی چی بود تو وسط این دعواها و اینا حالت به هم خورده بود؟ یاسی:چه فرقی میکنه برای تو؟ اصلاپرسیدی من برای چی رفتم دکتر؟ محسن:خب دکتر رفتی دیگه آدم مگه دکتر نمیره! دکتر رفتی که رفتی، بعدشم تو فکر کردی من مثل اون مرتیکه دیوانم...! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش منصور- خانه دختر: یه چیزایی رو هیچوقت به من نگو. هیچوقتِ هیچوقت. شاید تیریپ بی غیرتی بردارم ولی از توو داغون میشم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مسعود – آرایش غلیظ: تو اگه دلت میخواد رو تخت بخوابی و رو میز غذا بخوری منم دلم میخواد ویلا و پنت هاووس و BMW داشته باشم چون شما جاتونو رو زمین میندازین منو نفرست رو هوا. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد- نارنجی پوش: لیلا:تبریک میگم. حامد:برای چی؟ لیلا:دادگاه رو بردی. حامد:کاشکی تو رو می بردم. دیالوگ های کوتاه حامد بهداد >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حبیب- محاکمه در خیابان: هر روز خدا تا تموم بشه یه کرور آدم یا می بره بالا یا زمین می زنه، نه میشه گفت بیخیال نه میشه گفت به قول تو زنبور، نه میشه گفت بدش تعطیل خوبش باز، راستش تو عمرم دل اینکه خبر بد بدم نداشتم اما یه ورش رفیقمه یه ورشم خبر بد. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش داوود- زندگی جای دیگریست: من خیلی ها رو از مرگ نجات دادم، خیلی هام زیر دستم مردن. فکر میکردم مرگ برام عادی شده نگو مرگ دیگران برام عادی شده بود. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش فواد- روز سوم: تو مال من باش، من این لباسا رو آتش می زنم. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش بهرام- حس پنهان: آدمایی که چشماشون رو میدوزن و پائین رو نگاه میکنن و رو صورتشون هیچ لبخندی نیست، دارن از خودشون فرار میکنن. خوش بر و رویی اما ﺍﺯﺍﻭﻥ ﺁﺩﻣﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻣﺮﮔﺖ ﺟﺴﺪﺕ ﺑﻮ گند ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ. همه ی موجودای زنده پس از مرگشون فاسد میشن و آدما قبل از مرگشون. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حسین- نیمه شب اتفاق افتاد : زیبا:تو چیکارمی؟ شوهرمی؟ پدرمی؟ پسرمی؟ چرا باید بهت محل بذارم؟ حسین:من می خوام همش باشم! >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش عماد – دلخون: میدونی مثل چی میمونه؟ مثل این که ۱ جنگل آتیش گرفته و تو میخوای با ۱ فنجون آب خاموشش کنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حامد – پله آخر: به هر حال خیلی کودکانست آدم هر جور دوست داره رفتار کنه در یک شغل اینقدر حرفه ای با یه عذرخواهی فکر کنه همه چیز تموم میشه. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش مهرداد – بوتیک: من تا الان فکر می کردم بهش گفته بودم خوب ویترین میزنی... نگفته بودم خوبم تار می زنی. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حمید – آدمکش: مرده شور این زندگی رو ببرن. همه چی داری... خونه، ماشین، مستغلات، پول. عشق که نداری یعنی هیچی نداری. >> دیالوگ های ماندگار حامد بهداد در نقش حاج محسن- کیمیا و خاک: امیر:تعطیله حاج آقا حاج آقا:سلام علیکم، در حال حاضر که کل مملکت تعطیله دیالوگ های جذاب حامد بهداد >> فرزاد- چه خوبه که برگشتی: فرزاد:سی، چهل سال دیگه فکر نکنم از من باقی مونده باشه. کامبیز:سی، چهل سال با این شکم؟ برو بابا. فرزاد:هر چی، بیست سال، ده سال، بگو دو سال، دلم می خواد جانانه عاشق بشم، قلبم بزنه، گریه کنم، فریاد بکشم، محبنون بشم... کامبیز:عاشقی کیلو چنده مرد حسابی! گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش