شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
۲۱:۱۹ - ۱۹ مهر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۷۱۴۹۳
فیلم و سینمای جهان

۱۰ فیلم علمی‌-تخیلی جسورانه که ارزش بارها دیدن را دارند

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

فیلم‌های علمی‌تخیلی، همواره بینندگان را با نگاه بزرگ و جسورانه خود به مسائل غیرممکن به وجد آورده‌اند. آثار کلاسیک این ژانر مانند ۲۰۰۱: ادیسه فضایی، درخشان هستند اما لزوما فیلم‌هایی نیستند که طرفداران بخواهند بارها و بارها آن‌ها را تماشا کنند. با این حال، برخی از فیلم‌های علمی‌تخیلی، نیاز به تماشای مجدد دارند.

این فیلم‌ها ایده‌هایی خیره کننده را وارد این ژانر می‌کنند و با روایت خود، مخاطبان را به وجد می‌آورند. آن‌ها می‌توانند سرگرم کننده، ترسناک و حتی قابل تامل باشند و چیز خاصی در خود دارند که مخاطبان را به عقب برمی‌گرداند. این فیلم‌های علمی تخیلی، چه فیلم‌های جدیدی باشند و چه متعلق به دهه‌ها قبل، هیچ وقت قدیمی نمی‌شوند.

۱۰. بلید رانر ۲۰۴۹ (Blade Runner 2049)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: دنیس ویلنوو

بازیگران: رایان گاسلینگ، هریسون فورد، آنا د آرماس

تاریخ انتشار: ۲۰۱۷

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

بلید رانر اصلی، یک شاهکار در ژانر علمی‌تخیلی و داستانی پیچیده است. این فیلم ممکن است برای برخی از طرفداران آن‌قدر سخت و دشوار باشد که اصلا آن را نفهمند و دوست نداشته باشند که آن را دوباره تماشا کنند. با این حال، دنباله آن، بلید رانر ۲۰۴۸ از زمینه فیلم اصلی به خوبی استفاده می‌کند و اثری کاملا جذاب را ارائه می‌دهد.

رایان گاسلینگ به عنوان کی، نقش اصلی فیلم را بر عهده دارد.‌ او یک نیمه ربات و نیمه انسان است که در جستجوی حقیقت پیشینه خود به سر می‌برد. این فیلم بر اساس داستان اصلی ساخته شده است و به مخاطبان اجازه می‌دهد تا به دنیای متمایز فیلم قبلی بازگردند و در عین حال، داستان احساسی مستقلی دارد که کارگردان آن، دنیس ویلنوو، آن را به نحو احسن با تصاویر جذاب سینمایی ترکیب کرده است. 

۹. مریخی (The Martian)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: ریدلی اسکات

بازیگران: مت دیمون، جسیکا چستین، کیت مارا

تاریخ انتشار: ۲۰۱۵

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

ریدلی اسکات یک اسطوره در دنیای علمی‌تخیلی و مریخی مطمئنا لذت بخش‌ترین اثر او در این ژانر است. مت دیمون در نقش فضانوردی بازی می‌کند که پس از انجام یک ماموریت، به طور تصادفی در مریخ رها می‌شود. عملیات نجات او برنامه ریزی می‌شود و در عین حال، او باید راهی برای زنده ماندن در این سیاره عجیب پیدا کند.

مریخی با وجود خطرات و مسائل مربوط مرگ و زندگی در فیلم، پر از صحنه‌های طنز فوق‌العاده‌ای است که آن را به یک اثر سرگرم‌کننده تبدیل کرده‌اند. همچنین تماشای یک سری افراد باهوش و ماهر که مشکلی به این مقیاس را حل می‌کنند بسیار لذت بخش است. 

۸. درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش (Eternal Sunshine Of The Spotless Mind)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: میشل گوندری

بازیگران: جیم کری، کیت وینسلت، کریستن دانست

تاریخ انتشار: ۲۰۰۴

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۳ از ۱۰

اگرچه درخشش ابدی یک ذهن پاک، تنها کمدی رمانتیک علمی تخیلی نیست اما احتمالا بهترین باشد. جیم کری یکی از بهترین بازی‌های خود را به عنوان مردی اجرا می‌کند که فرآیندی را طی می‌نماید تا خاطرات نامزد سابقش را از حافظه خود پاک کند.

این فیلم یک مثال درخشان از این است که چگونه می‌توان تعداد زیادی داستان منحصر به فرد را در یک اثر از ژانر علمی تخیلی جای داد. این اثر یک فیلم در مقیاس کوچک و پایه است که از مفاهیم علمی تخیلی برای بیان داستانی بسیار انسانی استفاده می‌کند. درخشش ابدی یک ذهن پاک هم‌چنین از آن نوع فیلم‌هایی است که به دلیل طرح پیچیده خود، باید آن را بار‌ها و بار‌ها تماشا کرد. 

۷. ای.تی. موجود فرازمینی (E.T. The Extra-Terrestrial)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

بازیگران: هنری توماس، درو بریمور، دی والاس

تاریخ انتشار: ۱۹۸۲

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۸ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

داستانهای تهاجم بیگانگان، همیشه بخش بزرگی از ژانر علمی تخیلی بوده‌اند اما استیون اسپیلبرگ در ای.تی. موجود فرازمینی، نشان می‌دهد که می‌توان با بیگانگان دوست بود. این فیلم، داستان پسر جوانی را روایت می‌نماید که بیگانه‌ای را پیدا می‌کند که روی زمین جا مانده و این پسر سعی دارد به این موجود فرازمینی کمک کند تا به خانه بازگردد.

این فیلم یکی از دوست داشتنی‌ترین شخصیت‌های سینما در تمام دوران به نام ای.تی را خلق می‌کند و داستانی درباره یک دوستی دل انگیز است. این پروژه، اثری نوستالژیک برای بسیاری از بینندگان است که هنوز تازگی خود را حفظ کرده است. 

۶. مردان سیاه‌پوش (Men In Black)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: بری ساننفلد

بازیگران: ویل اسمیت، تامی لی جونز، اما تامپسون

تاریخ انتشار: ۱۹۹۷

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰

مردان سیاه‌پوش قبل از نگهبانان کهکشان، ثابت کردند که کمیک‌های علمی تخیلی مبهم می‌توانند پایه و اساس فیلم‌های پرفروش هالیوود باشند. ویل اسمیت و تامی لی جونز به عنوان اعضای یک آژانس دولتی مخفی که بر روی بیگانگان روی زمین نظارت می‌کند، در یک گروه دو نفره با هم همکاری دارند.

می‌توان گفت که مردان سیاه‌پوش، الهام‌بخش دنیای سینمایی مارول بوده است، چرا که صحنه‌های اکشن علمی تخیلی را با دیالوگ‌های شوخ‌طبعانه درهم می‌آمیزد. این اثر، فیلمی سرگرم‌کننده، جالب و بهتر نسبت به دنباله‌های آن است. 

۵. بیگانگان (Aliens)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: جیمز کامرون

بازیگران: سیگورنی ویور، کری هن، مایکل بین

تاریخ انتشار: ۱۹۹۶

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۳ از ۱۰

همیشه بحثی در این رابطه وجود داشته که کدام فیلم در فرانچایز بیگانگان، بهترین است اما نمی‌توان انکار کرد که خود فیلم بیگانگان در سال ۱۹۹۶ سرگرم‌کننده‌ترین فیلم این مجموعه است. جیمز کامرون کارگردانی این فیلم را بر عهده داشت که در آن، الن ریپلی به همراه گروهی از مزدوران بازمی‌گردد تا مستعمرات زنومورف را از بین ببرد.

کامرون به جای تلاش برای بازسازی داستان ترسناک علمی تخیلی نسخه اصلی، با هوشمندی، عناصر این ژانر را تغییر داد تا یک فیلم اکشن علمی تخیلی خشونت‌آمیز و پرانرژی بسازد. این فیلم با مجموعه‌ای از شخصیت‌های جذاب و تعدادی سکانس فوق‌العاده، برای همیشه یک اثر سرگرم کننده باقی خواهد ماند. 

۴. تلقین (Inception)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: کریستوفر نولان

بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، جوزف گوردون لویت، تام هاردی

تاریخ انتشار: ۲۰۱۰

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۸ از ۱۰

کریستوفر نولان با این فیلم، جایگاه خود را به عنوان یکی از بلندپروازترین فیلمسازان مدرن تثبیت کرد. تلقین، فیلمی پرهزینه و داستانی حماسی و علمی‌تخیلی درباره دزدانی است که می‌توانند برای فهمیدن اسرار افراد مورد نظر خود، به رویاهای آن‌ها وارد شوند.

این فرض و طرح ابتکاری، زمینه را برای یک ماجراجویی اکشن خشن در داخل یک دنیای رویایی فراهم می‌کند. طرفداران احتمالا برای درک مفاهیم پیچیده این پروژه، باید بیش از یک بار فیلم را تماشا کنند. مفاهیم هیجان انگیز و ناقض واقعیت فیلم، اصلی‌ترین دلیلی است که طرفداران هم‌چنان مایلند بارها و بارها تلقین را ببینند. 

۳. ماتریکس (The Matrix)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: لانا و لیلی واچوفسکی

بازیگران: کیانو ریوز، کری آن ماس، لارنس فیشبرن

تاریخ انتشار: ۱۹۹۹

امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۷ از ۱۰

جای تعجب نیست که ماتریکس به عنوان یکی از تلثیرگذارترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی، به طرزی باورنکردنی به فیلمی ماندگار تبدیل شده است. کیانو ریوز نقش نئو را بازی می‌کند که فردی سرخورده است که در معرض فهمیدن واقعیت نگران کننده و باورنکردنی دنیای خود قرار می‌گیرد.

این فیلم با معرفی مفاهیمی عظیم و ساختن جهان‌های پیچیده، بدون این که مخاطب را دلسرد کند، قدم در مسیری بزرگ می‌گذارد و کار قابل توجهی انجام می‌دهد. طرفداران می‌توانند ایده‌های جذاب فیلم را عمیقا بررسی کنند و با سکانس‌های شگفت انگیز مبارزه و تیراندازی آن سرگرم شوند. 

۲. پارک ژوراسیک (Jurassic Park)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

بازیگران: لورا درن، جف گلدبلوم، سم نیل

تاریخ انتشار: ۱۹۹۳

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۱ از ۱۰

اگرچه ممکن است داستانی علمی تخیلی درباره بازگرداندن دایناسورها به یک پارک ژوراسیک، تکراری باشد اما به محض این که با یک تی‌رکس روی صفحه نمایش روبه‌رو شوید، دیگر این موارد اهمیتی ندارند. استیون اسپیلبرگ یک فیلم پرفروش دیگر را به تماشاگران هدیه داد که حتی امروزه هم به طرز شگفت انگیزی همانند سال ۱۹۹۳، جذابیت و تازگی دارد.

این فیلم مثالی بی‌نقص از جادوی ژانر علمی تخیلی است و ایده‌ای غیرممکن را ارائه می‌دهد که بینندگان می‌خواهند آن را بار‌ها و بار‌ها ببینند. این فیلم یک اثر هیجان انگیز بدون توقف به سبک اسپیلبرگ است که همچنان سرگرم‌کننده و تماشایی به نظر می‌رسد. 

۱. بازگشت به آینده (Back To The Future)

فیلم علمی تخیلی,برترین فیلم های علمی

کارگردان: رابرت زمیکیس

بازیگران: مایکل جی فاکس، کریستوفر لوید، لی تامپسون

تاریخ انتشار: ۱۹۸۵

امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶ از ۱۰۰

امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۵ از ۱۰

سفر در زمان یکی دیگر از موضوعاتی است که در زمینه و ژانر علمی تخیلی مطرح می‌شود اما هیچ فیلمی به اندازه بازگشت به آینده، این مفهوم را جذاب ارائه نداده است. در این کمدی، مایکل جی فاکس بازی می‌کند که به طور تصادفی به گذشته سفر می‌نماید و با جلوگیری از ملاقات والدینش، وجودیت خود را به خطر می‌اندازد.

پارادوکس‌های سفر در زمان می‌تواند ذهن را گیج کند اما بازگشت به آینده بدون این که درگیر مسائل فنی شود، از این ایده‌ها برای ارائه یک فیلم سرگرم کننده استفاده می‌کند. فیلم در سراسر خود، مضمونی جالب و پرانرژی دارد و یکی از محبوب‌ترین آثار تمام دوران است.

digikala.com
  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
متن فاز سنگین درباره رفاقت,دیالوگ درباره رفاقت,دیالوگ رفاقتی

انواع دیالوگ های رفاقتی جملات ناب و دلنشینی که مرتبط با رفاقت و دوستی باشند موجب انتقال انرژی مثبت زیادی می شوند و در رابطه با دوستی احساسی خوش آیند و ماندگار را بر جای می گذارند. دیالوگ های رفاقتی هر فردی براساس موقعیت کاری و تحصیلی خود در زندگی میتواند دوستان زیادی داشته باشد و ارزش و احترام زیادی برایشان قائل باشد ولی در این بین، فرد یا افرادی، رفیق نامیده می شوند که جایگاهشان از هر لحاظ نسبت به یک دوست معمولی و یا حتی صمیمی بالاتر است. چون رفیق به جای رسم رفاقت و دوستی همواره سنگ تمام می گذارد و در تنگناهای زندگی و غم ها و شادی ها مشارکت دارد و هر آنچه در توان داشته باشد بدون هیچ چشم داشتی به پای رفاقت و دوستی اش خرج می کند. انواع جملات قشنگ مرتبط با رفیق از حس صمیمیت و نزدیکی برخوردارند و بیان آن ها موجب قوی تر شدن ارتباط دوستی می شود. در ادامه انواع دیالوگ های رفاقتی عبارتند از: > دیالوگ های رفاقت: سرگرد:هنوزم دنبالِ جنازه یِ رفیقات می گردی؟! جلیل:رفیق اگه رفیق باشه، جنازه شم به درد می خوره... > دیالوگ های کوتاه رفاقتی: با تمـام مـداد رنگـی هـای دنـیا بـه هـر زبـانی که بـدانی یـا نـدانی! خـالی از هـر تشبیه و استعـاره و ایهـام … تنهـا یکــ جملـه برایـت خـواهـم نوشت: دوستت دارم بهترین دوست دنیا > دیالوگ های زیبای رفاقتی: رفاقت رو از دست فروش بازار نخریدم بلکه تو کوچه های خاکی محلمون یاد گرفتم پس خوب میدونم که برای کدوم رفیق زمین بخورم که از زمین خوردنم شاد نشه بلکه دست خاکیم رو بگیره و از زمین بلندم کنه > دیالوگ های جذاب رفاقتی: رفاقت رو از دست فروش بازار نخریدم بلکه تو کوچه های خاکی محلمون یاد گرفتم پس خوب میدونم که برای کدوم رفیق زمین بخورم که از زمین خوردنم شاد نشه بلکه دست خاکیم رو بگیره و از زمین بلندم کنه > دیالوگ های رفاقتی: ممکنه طول بکشه با کسی صمیمی بشی ولی وقتی دیدی اون آدم یه شخصه خاص و با ارزشه پس به سادگی از دستش نده > دیالوگ رفیق: سلامتی رفیقایی که روز قیامت فقط زمین از دستشون شاکیه! اونم بخاطر سنگینیه مرامشون... دیالوگ های رفاقتی دلنشین > دیالوگ های کوتاه و زیبای رفاقتی: زندگی با همه تلخیاش یه درس خوب بهم داد اونم اینه که رفیق اونی نیست که باهاش خوشی، رفیق اونیه که بدون اون داغونی! > انواع دیالوگ های رفاقتی: خیالم راحته که اگه زمستون هرچقدرم سرد باشه، رفقایی مثل شما دارم که دمشون خیلی گرمه … > بهترین دیالوگ های رفاقتی: رفیق معامله فسخ شد در قبال دنیا یک تار مویت را می خواستند ندادم > دیالوگ های جدید رفاقتی: دلت آبی تر از دریا رفیقم به کامت شادی دنیا رفیقم الهی دائما چون گل بخندی شب و روزت خوش و زیبا رفیقم > دیالوگ رفاقتی زیبا: یه رفیق با معرفت، یه تکیه گاه همیشگیه تو غم و شادی > دیالوگ رفاقتی کوتاه: حکایت رفاقت حکایت سنگهای کنار ساحله … اول یکی یکی جمع شون میکنی تو بغلت بعدش یکی یکی پرت شون میکنی تو آب ؛ ولی بعضی وقتها یک سنگهای قیمتی گیرت میاد که هیچ وقت نمی تونی پرت شون کنی … > دیالوگ های بیاد ماندنی رفاقتی: رسم رفاقـــــــــــت اینه که با رفیـــــق پیر شــــــــــــى نه اینکه وســـــــــــط راه از رفیـــــق سیر شـــــــــــــى > برترین دیالوگ بیاد ماندنی رفاقتی: گل اگه خشک شود ساقه ی آن می ماند دوست اگر دور شود خاطره اش می ماند زیباترین دیالوگ های رفاقتی > دیالوگ جذاب رفاقتی: رفـاقت را جـای عشـق در دلـم سپـردم تـا بـا یـاد دوسـت از درد هیــچ عشـقی نسـوزم بـه سلامتـی هـر چـی رفیـق بـامرامرفـاقت را جـای عشـق در دلـم سپـردم تـا بـا یـاد دوسـت از درد هیــچ عشـقی نسـوزم بـه سلامتـی هـر چـی رفیـق بـامرام گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش