دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۳:۵۵ - ۰۴ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۲۴۹
فیلم و سینمای جهان

بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان؛ از Escape at Dannemora تا Prison Break

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

روزیاتو | برخی از جذاب ترین و پرتنش ترین برنامه های تلویزیون در زندان روایت می شوند و واقعیت های تلخ زندانیان را در پشت میله های زندان به تصویر می کشند. چند دهه ای است که تلویزیون، داستان های جذابی را روایت می کند که درون دیوارهای چنین فضایی قرار گرفته اند و با قصه های تاریک و تکان دهنده خود، هم مخاطبان را شوکه و هم ناراحت می کنند. اغلب اوقات تحمل قساوت هایی که هر روز در زندان ها رخ می دهد آسان نیست و سریال هایی که چنین وحشت هایی را بازسازی می کنند شایسته ستایش و تقدیر فراوان هستند. برخی از بازیگران فوق العاده در سریال هایی با موضوع زندان خبرساز شده و با بازی های واقع گرایانه و پرتنش شان، بینندگان را در سراسر جهان شیفته خود کرده اند.

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

سریال Orange is the New Black ساخته نتفلکیس در سال ۲۰۱۳ و با معرفی شخصیت های منحصر به فرد زندان لیچفیلد، به بزرگ ترین دستاورد این غول استریمینگ تا آن زمان تبدیل شد. بنیسیو دل تورو و پل دانو در نقش های خود به عنوان مجرمان واقعی ریچارد مت و دیوید سوت در مینی سریال فرار در دانمورا از شبکه شوتایم نیز فوق العاده بودند، سریالی که فرار ترسناک آن ها از یک مرکز تادیبی در نیویورک را نشان می داد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۲ مورد از بهترین سریال ها که داستان آن ها در زندان روایت می شود آشنا کنیم.

۱۲- Prisoner

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

زندانی یک سریال درام استرالیایی منتشر شده در سال ۱۹۷۹ بود که پشت دیوارهای زندان خیالی ونت ورث در ملبورن، ویکتوریا روایت شده و بر زندگی کارکنان و زندانیان این مرکز تادیب فوق امنیتی متعلق به زنان تمرکز دارد، در شرایطی که به رویدادها و انتخاب هایی که منجر به زندانی شدن زنان متفاوت زندانی و دور ماندن آن ها از جامعه شده است، می پردازد. داستان این سریال با ورود محکومین جدید لین وارنر (کری آرمسترانگ) و کارن تراورز (پتا تاپانو) آغاز می شود، جایی که این دو به بخش فوق امنیتی زندان فرستاده شده و از محیط جدید و واقعیت تلخ زندگی شان شوکه می شوند. این زنان باید با زندانیان دیگر مبارزه کنند و بینندگان نیز این فرصت را پیدا می کنند که نگاهی به داستان های گذشه این دو و آنچه منجر به زندانی شدن شان شده است، بیندازند.

سریال زندانی در طول هشت فصل انتشار خود از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۶ مورد تحسین گسترده منتقدان قرار گرفت و به اولین سریال استرالیایی تبدیل شد که عمده شخصیت های اصلی آن زن بودند. این سریال در طول حیات تلویزیونی خود ۱۱ جایزه لوگی و ۱۰ جایزه پنگوئن دریافت کرد و طرفداران کالت زیادی پیدا کرد و الهام بخش سریال Wentworth در سال ۲۰۱۳ شد.

۱۱- Buried

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

این سریال هشت قسمتی که در سال ۲۰۰۳ ساخته شد، زندگی نگهبانان و زندانیان زندان ماندراک هیل در انگلستان را به تصویر می کشد و در آن به ماجرای لی کینگلی پرداخته می شود، مجرمی که اولین جرمش را مرتکب شده و اکنون پس از محکوم شدن به ۱۰ سال حبس، تلاش می کند با واقعیت جدید زندگی خود پشت میله های زندان کنار بیاید. این سریال که لنی جیمز (بازیگر سریال مردگان متحرک) را در نقش کینگلی دارد، مشکلات و تقلاهای روزمره این زندانی برای بقا در زندان را برجسته ساخته و همزمان تعامل روانشناسان و افسران زندان با یکدیگر و زندانیان را به تصویر می کشد.

تهیه کنندگان سریال دفن شده یا مدفون قصد داشتند با این سریال، نگاهی واقعی به زندگی زندانیان در بریتانیا داشته باشند، به این امید که «سلسله مراتب سختگیرانه ای که در میان زندانیان وجود دارد و همکاری نانوشته ای که به شش افسر اجازه می دهد صدها زندانی را کنترل کنند» را به شکلی دقیق و درست به تصویر بکشند.

۱۰- Time

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

شان بین و استفن گراهام داستان دو مرد را در دو سوی میله های زندان در سریال زمان ساخته بی بی سی در سال ۲۰۲۱ به تصویر می کشند، سریالی که داستان مارک کوبدن (بین) که به تازگی زندانی شده است را روایت می کند، در شرایطی که او نه تنها با احساس گناه عمیق نسبت به جنایتی که مرتکب شده است دست و پنجه نرم می کند بلکه دنیای جدید خطرناک و بی ثباتی که خود را در آن گرفتار می بیند نیز او را شوکه کرده است. کوبدن با نگهبان شرافتمند زندان، اریک مک نالی آنا می شود، کسی که تمام تلاش خود را می کند تا از زندانی جدید مراقبت کند، در حالی که همزمان می کشد تا از افراد تحت امرش محافظت کند.

این افسر مهربان زمانی خود را در ابهام اخلاقی عمیقی می بیند که یک زندانی بی رحم و قاتل، هم زندگی شخصی و هم زندگی حرفه ای او را تهدید می کند. سریال زمان هم مورد تحسین منتقدان و هم مخاطبان قرار گرفته و بازی های بین و گراهام نیز مورد تحسین قرار گرفته است، در حالی که این سریال به عنوان تصویری استثنایی و واقع گرایانه از این موضوع قامض توجه بسیاری را در داخل انگلستان به خود جلب کرده است.

۹- Porridge

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

رونی بارکر و ریچارد بکینسیل در سال ۱۹۷۴ با سریال درام بریتانیایی پوریج خبرساز شدند، سریالی که روی دو زندانی به نام های نورمن فلچر و لنی گادبر در زندان HMP Slade تمرکز دارد، در شرایطی که این دو زندانی در حال گذراندن دوران محکومیت خود بوده و فلچر تبهکاری کهنه کار است که لنی را در قالب یک مرد جوان ساده لوح در دوران گذراندن ۵ سال حبس خود، زیر پروبالش می گیرد. این دو خود را در معارضه با یک افسر زندان سختگیر اسکاتلندی به نام آقای مک کی و زیردست مهربان تر او آقای باروکلاو می بینند، در حالی که فلچر با اراده ای قوی از عقب نشینی و تسلیم شدن در برابر سیستم خودداری می کند.

سریال پوریج یا هلیم را می توان یکی از بهترین سریال های درام انگلیسی در تمام تاریخ تلویزیون دانست که هم مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و هم بینندگان بسیاری داشت. این سریال همچنین در طول سه فصل پخش خود در میان زندانیان انگلیسی بسیار محبوب بود. موسسه فیلم بریتانیا در سال ۲۰۰۰ این درام کمدی را در فهرست ۱۰۰ برنامه برتر تلویزیونی بریتانیا قرار داد و استقبال گسترده از آن منجر به ساخت دنباله ای در سال ۱۹۷۸ با تکرار نقش فلچر با بازی بارکر شد.

۸- Wentworth

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

سریال درام ونت ورث که در مرکز اصلاح و تربیت ونت ورث استرالیا روایت می شود، به عنوان یک بازسازی قرن بیست و یکمی از سریال زندانی ساخته شده در دهه ۸۰ میلادی (سریال اول این فهرست)، با تمرکز بر شخصیت زندانی تازه وارد بی اسمیت است، در شرایطی که وی منتظر محاکمه قریب الوقوع خود به خاطر تلاش برای قتل شوهرش است. بی به سرعت مجبور به مبارزه برای بقا در داخل زندان و کنار آمدن با سلسله مراتب شدید و قوی داخل زندان ونت ورث می شود.

تهیه کننده این سریال، جو پورتر، می خواست این اثر کلاسیک استرالیایی را بازسازی کرده و «سیاست زنان در دنیایی که مردان کمی در آن زندگی می کنند، و اینکه چگونه این تجربه آن ها را به چالش می کشد و تغییر می دهد، تغییری که گاهی اوقات در جهت مثبت است» را بررسی کند و در عین حال داستان روزهای اول حضور بی در زندان را روایت کند. این سریال موفق به کسب هفت جایزه لوگی و چهار جایزه ASTRA شده است.

۷- Escape at Dannemora

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

مینی سریال فرار در دانمورا در سال ۲۰۱۸ بر اساس داستان واقعی فرار دو زندانی از مرکز تادیب و اصلاح کلینتون در سال ۲۰۱۵ ساخته شده است که در آن دو قاتل محکوم با کمک یک کارمند زن زندان از این زندان در نیویورک فرار کردند. این سریال با بازی های تحسین برانگیز بنیسیو دل تورو، پاتریشیا آرکت و پل دانو ساخته شده و بن استیلر کارگردانی آن را بر عهده داشت، سریالی که تلاش ها و اقدامات دو مجرم به نام های ریچارد مت (دل تورو) و دیوید سوت (دانو) را در حالی که با جویس “تیلی” میچل (آرکت) وارد رابطه عاشقانه شده و نقشه خطرناکی برای فرار از زندان می کشند را به تصویر می کشد.

در حالی که منتقدان و تماشاگران از سریال فرار در دانمورا سیر نمی شدند، جویس میچل، سوژه این سریال ، نقد و واکنش متفاوتی به این سریال داشت و بعدها از پشت میله های زندان گفته است که استیلر «درست مانند بقیه مردم دروغگو است. او به حقیقت اهمیتی نمی دهد. تنها چیزی که برایش مهم است این است که میلیون ها دلار از من درآمد کسب کند. او یک احمق است».

۶- Bad Girls

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

درام بریتانیایی دختران بد در سال ۱۹۹۹ در زندان ساختگی زنان لارکهال در جنوب لندن روایت می شود و در آن، زندگی کارکنان و زندانیان این زندان به تصویر کشیده می شود، در حالی که فراز و نشیب های زندگی پشت میله های زندان از دید گروه متنوعی از زنان روایت می شود. دختران بد در زمان خود یک سریال پیشگامانه بود چرا که هرگز از زیر بار به تصویر کشیدن رویدادهای خشونت آمیز و خشنی که در زندان جریان داشت، و پرداختن به مسائل حساسی مانند خودکشی، تجاوز، قلدری و خشونت علیه زنان شانه خالی نمی کرد. این سریال همچنین به خاطر رویکرد لیبرال و روشنفکرانه اش نسبت به شخصیت هایی که در زندان لارک هال حضور داشتند مورد توجه قرار گرفت.

سریال دختران بد با استقبال تماشاگران و منتقدان مواجه شد و توانست دو جایزه تلویزیونی ملی و دو جایزه Inside Soap را از آن خود کند و در عین حال نرخ تماشای چشمگیری را به دست آورد که به ۹.۴۹ میلیون بیننده رسید. موفقیت بین المللی چشمگیر این سریال نیز منجر به اقتباس کمدی موزیکال Bad Girls: The Musical شد که طی آن، در سال ۲۰۲۱، یازده نفر از بازیگران سریال اورجینال در این قسمت ویژه یوتیوبی بار دیگر دور هم جمع شدند.

۵- Black Bird

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

در مینی سریال درام پرنده سیاه، تارون اجرتون بازیگر برنده جایزه گلدن گلوب در نقش مردی بازی می کند که پس از متهم شدن به نگهداری سلاح و مواد مخدر به قصد توطئه، به ۱۰ سال زندان محکوم می شود، سریالی که بر اساس رمان زندگینامه ای جیمز کین ساخته شده که دوران زندگی او پشت میله های زندان و مشارکت بعدی او به عنوان یک عضو نفوذی اف بی آی در داخل زندان را روایت می کند. اجرتون نقش یک قهرمان فوتبال روی آورده به جرم و جنایت، کین، را بازی می کند که برای جمع آوری اطلاعات و گرفتن اعتراف از یک قاتل سریالی محکوم شده به نام لری هال (پل والتر هاوزر) در ازای تخفیف در مجازت، به یک زندان فوق امنیتی فرستاده می شود.

این مجموعه شش قسمتی جذاب به خاطر بازی های فوق العاده بازیگران و داستان اورجینال جذابش مورد تحسین قرار گرفت و اجرتون نیز علاوه بر نامزدی جایزه امی، نامزدی جایزه گلدن گلوب را نیز دریافت کرد. منتقدان از این درام تلخ و دلهره آور و بازی های اجرتون و هاوزر به دشت استقبال کرده و دیلی بیست درباره آن نوشت: «ممکن است در سینما و تلویزیون تعداد قاتلان سریالی بیشتر از قاتلان سریالی واقعی باشد، اما بازی پل والتر هاوزر در سریال پرنده سیاه یکی از بهترین بازی های تاریخ است».

۴- The Night Of

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

درام جنایی و مینی سریال برنده جایزه امی آن شب داستان تکان دهنده یک دانشجوی پاکستانی – آمریکایی را روایت می کند که پس از یک شب وحشی و پر از مواد مخدر در منهتن که منجر به قتل یک زن مرموز، پس از آشنایی شان در شهر، می شود، به جرم قتل دستگیر شده است. ریز احمد، نقش ناصر “ناز” خان را باز می کند، دانشجویی که به خاطر ارتکاب این جنایت به جزیره ریکرز فرستاده می شود و در آنجا باید منتظر محاکمه باشد. در این داستان وکیل مصممی به نام جان استون (جان تورتورو ) مسئولیت دفاع از او را بر عهده داشته و ناز باید راهی پیدا کند تا ضمن اثبات بی گناهی خود، از خانه جدید خطرناکش جان سالم به در ببرد.

آن شب دو نامزدی جایزه گلدن گلوب را به دست آورد و پنج جایزه امی کسب کرد، سریالی که دیترویت نیوز درباره آن نوشت: «برخورد تکان دهنده نژاد، مذهب، عدالت، حبس و خشونت در قالب در یک درام رازآلود مدرن در مورد قتل، آن شب ممکن است بهترین مینی سریال HBO از زمان فصل اول سریال کارآگاه حقیقی باشد».

۳- Prison Break

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

درام سریالی محبوب شبکه فاکس به نام فرار از زندان داستان مایکل اسکافیلد (ونت ورث میلر) و لینکلن باروز (دومینیک پرسل) را روایت می کند، دو برادری که پس از دسیسه چینی برای باروز و منتسب کردن یک قتل به او که مجازاتش اعدام است، نقشه ای پیچیده و خطرناک برای فراری دادن باروز از زندان طراحی می کنند. اسکافیلد یک مهندس سازه باهوش است که طرح زندان را روی بدنش خالکوبی می کند و پس از ارتکاب سرقت مسلحانه عمدی در تلاش برای نجات برادرش، باعث می شود به همان زندانی فرستاده شود که برادر بیگناهش در آن در انتظار اعدام است.

خالکوبی پیچیده حاوی طرح اولیه زندان پنج ساعت طول می کشد تا روی بدن میلر پیاده سازی شود. سریال فرار از زندان برای چهار فصل موفق ادامه یافت، جایزه های فراوانی دریافت کرد و پس از انتشار اپیزود آخر و یک فیلم تلویزیونی، در سال ۲۰۱۷ برای فصل پنجم راه اندازی مجدد شد.

۲- Orange is the New Black

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

سریال Orange is the New Black یا نارنجی مد جدید است یک درام کمدی اورجینال و پرطرفدار از سرویس نتفلیکس است که بر روی یک شهروند عموماً تابع قانون اهل نیویورک به نام پایپر چاپمن تمرکز دارد، زنی که پس از محکوم شدن به جرمی که یک دهه قبل با دوست سابقش مرتکب شده بود، به یک زندان فدرال با حداقل امنیت فرستاده می شود. او در آنجا با تعداد زیادی شخصیت های رنگارنگ و عجیب و غریب آشنا می شود که باعث می شود وی علاوه بر کنار آمدن با زندگی در پشت میله های زندان، باید یاد بگیرد با آن ها نیز کنار بیاید.

بر اساس خاطرات پایپر کرمان، این سریال محبوب توسط جنجی کوهان ساخته شده، که شخصیت اصلی سریال را به عنوان «اسب تروآ» به مخاطب نشان داده و می خواست شخصیت هایی را به تصویر بکشد که اغلب در صفحه تلویزیون نشان داده نمی شود. نارنجی مد جدید است در طول هفت فصل انتشار خود بسیار محبوب بود و جوایز متعددی از جمله جوایز انجمن بازیگران، امی و یک جایزه پیبادی را به دست آورد.

۱- Oz

سریال درباره زندان,بهترین سریال ها در مورد زندگی در زندان

سریال درام هیجان انگیز آز که در مرکز اصلاح و تربیت ایالتی اسوالد و در شاخه آزمایشی آن به نام “شهر زمرد” روایت می شود، به زندگی افسران و زندانیان عجیب و غریب این زندان می پردازد و تعاملات و تجربیات روزمره آن ها را به تصویر می کشد، در شرایطی که زندانیان مشغول بازپروری هستند. لقب “آز” اشاره مستقیمی به فیلم کلاسیک سینمایی جادوگر شهر آز دارد و در واقع اولین سریال درام یک ساعته بود که در شبکه HBO تولید می شد.

این سریال نیش دار از پلتفرم کابلی معتبر محل انتشار خود نهایت استفاده را برده و توانست عناصر خشن و شدیدی را که در آن زمان برای تلویزیون سنتی پذیرفته نشده بود، مانند مصرف مواد مخدر، خشونت، الفاظ رکیک و تجاوز جنسی، را به تصویر بکشد. آز با حضور جمعی از بهترین بازیگران مانند ارنی هادسون، جی کی سیمونز، ریتا مورنو و ادی فالکو ساخته شده و یک موفقیت هنری و تجاری برای HBO بود و به این شبکه کمک کرد تا همه جوره به شهرت برسد. روزنامه مونترال گازت این سریال را سریالی توصیف کرد که «بینندگان مسحور شده اش را به طور کامل در کارکرد قدرت و رسومات دقیق زندگی در زندان غرق می کند».

  • 9
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش