یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۵۱ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۳۲۵
فیلم و سینمای جهان

۱۰ سریال رازآلود و مرموز جذاب که از ابتدا تا انتها شما را در حال حدس زدن نگه می دارند

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

 روزیاتو /سریال های تلویزیونی اسرارآمیز زیادی وجود دارد که بینندگان را تا انتهای داستان همواره در حال حدس زدن نگه داشته و هر ایده و سوء ظن اولیه را کاملاً غافلگیر می کنند. ژانر رازآلود و معمایی با استفاده از قالب سریالی برای فاش کردن آرام آرام سرنخ‌ها، کارگذاری نخود سیاه ها، انگیزه‌ها و موارد دیگر در طول هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها، به جذابیت خود روی صفحه‌های کوچک نمایشی خانه ها ادامه داده است و بدین ترتیب، کیفیتی اعتیادآور ایجاد کرده است که در فیلم‌های بلند در دسترس نیست. برخلاف فیلم‌های پلیسی و کارآگاهی که به مدت زمان دو ساعت محدود می‌شوند، سریال های اسرارآمیزی مانند Lost به شخصیت‌ها، روابط و مظنونان اجازه می‌دهند تا در حالی که تحقیقات اصلی با تنش بالا در جریان است، در حال پرورش یافتن مانده و انتظار برای افشای نهایی را فراهم کنند.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

این نمایش رازآلود که تجربه‌ای بسیار تعاملی بین سازنده و بیننده است، دعوتی از بیننده به کار پلیسی و کارآگاهی را فراهم می‌کند و وی را به بررسی دقیق جزئیات و موقعیت‌ها برای شناسایی هر چیزی که عمداً گمراه‌کننده شده است، تشویق می‌کند. برای ارضای این میل ذاتی انسان برای کشف اسرار، تعداد زیادی از سریال‌های معمایی پرتنش و استرس زا که از داستان های پلیسی کلاسیک تا تحقیقات ماوراءالطبیعه را شامل می‌شود، که بینندگان را دائماً با پیچش‌های جدید در حال حدس زدن نگه می دارند. برای کسانی که به دنبال داستان‌های پرتعلیقی هستند که کارآگاه درونی شان را تحریک می‌کنند، سریال های متعددی برای انتخاب وجود دارد که میل به نظریه‌پردازی و نیم خیز نگه داشتن کارآگاهان خانگی روی صندلی هایشان را تغذیه می کنند. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ سریال مرموز و اسرارآمیزی آشنا کنیم که از ابتدا تا انتهای خود شما را در حال حدس زدن نگه می دارند.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۱۰- The White Lotus (2021-)‎

نیلوفر آبی سفید یا وایت لوتوس یک مجموعه آنتالوژی غیرقابل پیش بینی و پر پیچ و خم است که در دو فصل خود مخاطبان را دائماً در حال حدس زدن نگه داشته است. این سریال ساخته شده توسط مایک وایت، در هر فصل داستان مهمانان و کارمندان مختلف در استراحتگاه های لوکس لوتوس سفید را دنبال می کند و نشان می دهد که چگونه رفتارهای ناکارآمد و شخصیت های آنها بر یکدیگر تأثیر می گذارد، موضوعاتی که اغلب منجر به مرگ های مرموزی می شود.

این کمدی سیاه که در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار با تحسین منتقدان و رکوردشکنی در زمینه تعداد بینندگان مواجه شد، برای بازیگران بااستعدادش برنده جوایز امی و گلدن گلوب متعددی نیز شده است. این سریال یک طنز خنده دار با شخصیت های پیچیده ای است که از تصویرسازی ساده و کارتونی از افراد ثروتمند و برخوردار اجتناب می کنند. همراه با کمدی، تنش های زیادی در سرتاسر سریال وجود دارد، در شرایطی که مخاطب می داند یک نفر خواهد مرد و هر احتمالی وجود دارد. این سریال در اصل یک سریال کوتاه با فضایی در هاوایی بود، اما محبوبیت زیادش باعث شد HBO سفارش دهد فصل‌های بیشتری در مکان‌های پرزرق و برق جدیدی مانند سیسیل و فصل ۳ در تایلند ساخته شود.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۹- Only Murders In The Building (2021-)‎

سریال فقط قتل های داخل ساختمان یک سریال معمایی در مورد قتل با داستانی غیرقابل پیش‌بینی است که داستان سه کارآگاه آماتور عجیب و غریب را دنبال می‌کند. این سریال بر روی سه همسایه در ساختمان آرکونیا در نیویورک تمرکز دارد که برای بررسی مرگ‌هایی که در محل زندگی‌شان اتفاق می‌افتد، به یکدیگر ملحق می‌شوند و در هر فصل مظنونان و پیچیدگی‌های جدیدی را کشف می‌کنند. این روایت یک داستان سرگرم کننده از یک دوستی بعید و متفاوت سه نفره است.

این سریال اورجینال شبکه Hulu که اولین بار در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، به دلیل شخصیت‌های عجیب و غریب، نویسندگی هوشمندانه، و ترکیبی مبتکرانه از حل پرونده جرم و مضامین دوستی و اجتماع متمایز از دیگر سریال های این ژانر است. چند ستاره مهمان سرشناس نیز در این سریال حضور داشته اند، از مریل استریپ گرفته تا تینا فی و پل راد، اما این سریال هرگز پیدا کردن تازه ترین قاتل را آسان نمی کند. با رویکرد تازه‌اش به ژانر معمایی قتل، فقط قتل‌های داخل ساختمان همچنان به شگفت‌زده و خوشحال کردن مخاطبانش ادامه می دهد، در حالی که شخصیت‌هایش تلاش می‌کنند واقعیت پرونده‌های جدیدی را کشف کنند.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۸- Broadchurch (2013-2017)‎

سریال برودچرچ داستان دو کارآگاه با بازی استادانه دیوید تننت و اولیویا کولمن را دنبال می کند که در مورد قتل تکان دهنده یک پسر جوان در یک شهر ساحلی کسل کننده تحقیق می کنند، شهری که همه ساکنانش یکدیگر را می شناسند. معما و رازآلودگی داستان که بسیار جذاب نیز هست، هیچ احتمالی را نادیده نمی گیرد و داستان هر مظنون به نحوی تراژیک تر از مظنون قبلی است. این سریال یکی از بهترین سریال های با موضوع معمای قتل ساخت بریتانیا با داستان های جنایی مربوط به شهری کوچک و محزون است که در این ژانر بسیار محبوب شده است.

جذابیت Broadchurch در تعلیق فزاینده، شخصیت های غم زده و در عین حال مرموز، و کشش متقال قابل لمس بین تننت و کولمن است. در حالی که فصل‌های بعدی نتوانستند با قدرت و کیفیت فصل اول رقابت داشته باشند، برودچرچ به دلیل بازی‌های خارق‌العاده و معمای غیرقابل پیش‌بینی روایتش، یکی از معمای‌یترین و اعتیادآورترین درام‌های جنایی تاریخ تلویزیون است. ترکیبی از بازیگران باکیفیت، داستان‌های هیجان انگیز و پیچش‌های خیره‌کننده، این سریال را به یکی از بهترین سریال معمایی در سال های اخیر از نگاه طرفداران ژانر معمایی و پلیسی تبدیل کرده است.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۷- Cruel Summer (2021-2023)‎

سریال معمایی نوجوانانه تابستان بی رحم داستان گروهی از نوجوانان را دنبال کرده و عواقب پس از گم شدن یا مرگ یکی از گروه را بررسی می‌کند. داستان فصل اول بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۵ اتفاق می‌افتد و ماجرای ناپدید شدن کیت والیس و بهبود مشکوک موقعیت اجتماعی ژانت ترنر در طول غیبت او را روایت می کند. فصل دوم که در سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ روایت می‌شود، با قتل یک دختر نوجوان آغاز می‌شود و تحقیقاتی را نشان می دهد که اسرار زشتی را در مورد قربانی و دوستانش فاش می‌کند.

تابستان بی‌رحم که به خاطر شخصیت‌های نوجوان پرجزییات و دقیق، داستان‌سرایی خلاقانه در دوره‌های زمانی متعدد و کاوش در آسیب‌های روانی مورد تحسین قرار گرفته، در ادغام عناصر هیجان‌انگیز و درام‌های نوجوانانه در یک داستان رازآلود غیرقابل پیش‌بینی و گیرا بسیار خوب عمل می کند. با بازیگران جوانی در نقش شخصیت‌های اصلی، این سریال توانسته به برخی از مضامین تاثیرگذار و مهم بپردازد و در عین حال مخاطب را با رمز و راز پیچیده و جذاب خود دائماً در حال حدس زدن نگه دارد. تاکنون، هر فصل از این سریال یک پیچش داستانی بزرگ داشته است که حدس زدن آن تا لحظه وقوعش دشوار است.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۶- Lost (2004-2010)‎

زمانی که سریال Lost برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ پخش شد، رویکرد جدیدی را در ژانر درام معمایی ارائه کرد. سریال لاست داستان گروهی از شخصیت‌ها در جزیره‌ای اسرارآمیز پس از یک سانحه هوایی را دنبال می کرد، جزیره ای که در آن با پدیده‌ها و تهدیدهای عجیب و غریبی روبرو می‌شوند. با پیشرفت داستان، مشخص می شود که این جزیره یک مکان معمولی نیست و اسرارآمیزی آن زمانی بیشتر می شود که بازماندگان متوجه می شوند تنها آنها در جزیره نیستند.

چیزی که این سریال را متمایز می‌کرد، تمرکز شدید آن بر توسعه گذشته هر شخصیت از طریق فلاش‌بک‌ها و آمیختن روایت‌های گذشته آن‌ها با اتفاقات عجیب و غریب حاضر در جزیره بود. سریال لاست به شکل جاه طلبانه اما جذابی، عناصر علمی تخیلی، ماوراءالطبیعه و معنوی را با هم ترکیب کرده و رازآلودگی و دسیسه را نیز به این ترکیب اضافه می کند. اگرچه پایان Lost بحث‌برانگیز بود، اما با برخی از نمادین‌ترین پیچش های داستانی تاریخ تلویزیون، آنچه که یک سریال رازآلود می تواند بدست بیاورد را بازتعریف کرد.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۵- Severance (2022)‎

آنچه که به نظر می رسد یک سناریوی ساده در مورد مردی است که تحت یک روش “جداسازی” شرکتی قرار می گیرد تا خاطرات او را بین کار و زندگی شخصی اش تقسیم کند، در سریال جداسازی به یک تریلر معمایی پیچیده تبدیل می شود. این سریال در زیر نمای بیرونی ساده اش، به طور خلاقانه ای به موضوعات هویت، واقعیت، و تعادل بین کار و زندگی می پردازد که همگی از دریچه یک روایت علمی-تخیلی مرموز، توطئه محور دیده می شوند.

زمانی که مارک کارمند شرکت Lumon Industries متوجه تناقضات بین دو نیمه جدا شده خود می شود، تصمیم می گیرد تا مقاصد مخفی کارفرمایش را فاش کند. این داستان خوش دیوانه کننده خود را به عنوان یک سریال اورجینال ثابت می کند که باعث می شود همان مشتاقانه در انتظار فصل دوم سریال باشند تا لایه بعدی اسرار داستان فاش شوند. در جهان این سریال یک حس سوررئالیستی بسیار قابل درک و جذاب وجود دارد، در شرایطی که شخصیت ها تصمیم می گیرند تا برای آزادی که از آن ها سلب شده مبارزه کنند.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۴- Dark (2017-2020)‎

تریلر علمی تخیلی آلمانی بسیار پیچیده تاریک یا دارک، در طی سه فصل مملو از رمز و راز در زمینه تعلیق چند نسلی به بالاترین کیفیت ممکن می رسد. معمای اصلی داستان در سال ۲۰۱۹ شروع می شود، وقتی که کودکانی در شهر ویندن، آلمان ناپدید می شوند، که یادآور ناپدید شدن های سال های گذشته است. آنچه آشکار می‌شود شبکه‌ای درهم از توطئه است که چهار خانواده را به غاری متصل می کند که سفر در زمان را امکان‌پذیر می‌کند و در نهایت اسرار و دروغ‌های شوم مدفون در گذشته، حال و آینده ی این جامعه منزوی را افشا می‌کند.

تماشای دقیق سریال برای درک و حل اسرار فلسفی و جدول زمانی در هم تنیده آن که منجر به پایانی پراحساس می شود ضروری است. در اینجا با داستانی مواجه هستیم که کاوش و پی بردن به آن ساده نیست، اما تماشای چنین داستان بلندپروازانه ای که به شیوه ای رضایت بخش به نتیجه می رسد، خالی از لطف نخواهد بود. سریال Dark با داستان سرایی متراکم و پیچیده و بازیگران فوق العاده اش، یک داستان رازآلود واقعاً منحصر به فرد و جسورانه است.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۳- Manifest (2018-2023)‎

مانیفست که با نام لیست پرواز و مسافران نیز شناخته می شود با معمای کانونی خود در سه فصل که از سال ۲۰۱۸ شروع می‌شود، بینندگان را مجذوب خود کرد، سریالی که در ابتدا در NBC پخش شد و در ادامه نتفلیکس آن را برای فصل آخر احیا کرد. داستان این درام ماوراءالطبیعه زمانی شروع می شود که پرواز ۸۲۶ مونتگو ایر فلایت پس از یک سفر پرتلاطم در نیویورک فرود می آید، اما در کمال ناباوری، از زمان بلند شدن این پرواز، پنج سال غیرقابل توضیح بر جهان گذشته است. این سریال مانند Lost است، از این جهت که زندگی افراد مختلفی را که تحت تاثیر همان پرواز عجیب و غریب قرار گرفته اند را بررسی می کند.

این یک داستان جذاب است که بلافاصله بینندگان را با تمایل به یادگیری بیشتر در مورد چگونگی این اتفاق و معنای آن به خود جذب می کند. در حین بررسی اوج های احساسی مرتبط با تمرکز بر روابطی که به دلیل ناپدید شدن مسافران دچار آسیب شده است، سریال مانیفست با فاش کردن آرام سرنخ هایی در مورد ارتباط هواپیما با نیروهایی قوی تر، رازآلودگی داستان را بیشتر می کند. این سریال از طریق ایجاد توازن در باب درامی مبتنی بر شخصیت‌های قوی و افشاگری های ماورایی موفق به جذب مخاطب می‌شود.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۲- Yellowjackets (2021-)‎

با Lost، Manifest و اکنون جلیقه زردها، به نظر می رسد سوار شدن به هواپیما شرایط را برای یک داستان رازآلود و مرموز فراهم می کند، پدیده ای که جذابیت این سریال ها تاییدی بر آن به نظر می رسد. سریال Yellowjackets که یکی از بهترین سریال های سال ۲۰۲۳ در نظر گرفته می شود، نبرد ناامیدانه یک تیم فوتبال دخترانه اهل نیوجرسی برای بقا را در طول ۱۹ ماه در طبیعت وحشی بعد از سقوط هواپیمایشان، روایت می کند. در کنار آشکار شدن مشکلات و دشواری هایشان در گذشته، جلیقه زردها زندگی امروزی بازماندگان این سانحه را که اکنون بالغ شده‌اند، نیز به تصویر می کشد و نشان می‌دهد که ماه‌های اقامت در جنگل چطور آنها را تغییر داده و چه رازهای ترسناکی را در طی این سال ها بین خود نگه داشته اند.

این سریال جذاب و رضایت بخش است، در حالی که نزول ترسناک نوجوانان رنج کشیده به ورطه خشونت را با اشاراتی به عناصر ماوراء الطبیعی نشان می دهد، سریالی که عمداً بسیاری از عناصر را مبهم باقی می گذارد تا حدس و گمان در مورد آنچه واقعاً برای این دختران قبل از نجاتشان رخ داده است را در بالاترین حد ممکن نگه دارد. همچنین لحظات کمدی تاریکی در این سریال برای افزودن لایه های بیشتری به داستان جذابش وجود دارد.

بهترین سریال های اسرارآمیز,سریال های تلویزیونی اسرارآمیز

۱- True Detective (2014-)‎

به عنوان یک سریال آنتالوژی، کارآگاه حقیقی هر فصل خود را از نو اختراع می کند، اما هیچ کدام از این فصول به موفقیت فصل اول در سال ۲۰۱۴ با بازی متیو مک کانهی و وودی هارلسون در نقش کارآگاهانی مشکل دار و ناکاملی که در حل یک پرونده قتل در لوئیزیانا با هم کار می کنند، نمی رسد. رمز و راز در جدول‌های زمانی تکه تکه‌ای نهفته است که به گذشته‌های معیوب کارآگاهان نگاه می‌کنند. در حالی که سریال بیشتر نگاهی به این دو مرد است، اما همزمان یک داستان معمایی نیز هست که به طرز بی نقصی فاش می شود و تئوری پردازی های بسیاری از طرفداران را در پی دارد.

تصویرسازی جذاب از تمایلات خود ویرانگری این همکاران به درامای داستان می افزاید، مناسباتی که مسیر تحقیقات را به خطر می اندازد، در شرایطی که به نظر می رسد قتل های شوم با گذشته یکی از کارآگاهان مرتبط است. نیمه درام جنایی و نیمه گوتیک جنوبی، فصل اول سریال کارآگاه حقیقی به شدت دلهره‌آور و بهترین فصل این سریال است، سریالی که هر فریم را با تعلیق محسوسی اشباع می‌کند که باعث می‌شود تا زمان افشای تکان‌دهنده پایانی داستان، بیننده در حال حدس زدن در مورد واقعیت ماجرا باشد.

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش