۱۴:۴۷ - ۰۵ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۰۵۵۸
فیلم و سینمای جهان

نگاهی به جوکر تاد فلیپس؛

جوکری که جامعه را به هرج و مرج کشید

فیلم سینمایی جوکر 2019,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

جوکر ۲۰۱۹ فیلم سینمایی آمریکایی در ژانر تریلر روان‌شناختی است. این فیلم را تاد فلیپس نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی کرده است. اسکات سیلور در نوشتن فیلمنامه این اثر، فلیپس را همراهی کرده است. ماجرای فیلم در سال ۱۹۸۱ و در شهر گاتهام سیتی جریان دارد و زندگی یک کمدین شکست‌خورده‌ به نام آرتور فلک را به تصویر می‌کشد. بازی نقش جوکر در این فیلم را واکین فینیکس بر عهده داشته است. او را باید بعد از سزار رومرو، جک نیکلسون، هیث لجر و جرد لتو پنجمین بازیگر شخصیت جوکر در تاریخ سینمای جهان دانست. رابرت دنیرو، زازی بیتز، فرانسیس کانروی و مارک مارون دیگر چهره‌های حاضر در این فیلم به عنوان بازیگر هستند.

جوکر در این فیلم دچار یک اختلال عصبی عاطفی است و در شرایطی که با مشکل یا وضعیت ناخوشاینی مواجه می‌شود، شروع به خنده‌های هیستریک می‌کند. او را می‌توان نماد تک‌تک آدم‌هایی به حساب آورد که در جوامع لبریز از هرج و مرج و فساد زندگی ‌می‌کنند. شاید این تعبیر چندان دور از ذهن نباشد که در هر جامعه‌ای به تعداد آدم‌ها، جوکر‌های بالقوه حضور دارند. تجربه این آدم‌ها در جامعه و برخورد صاحبان قدرت با آن‌ها می‌تواند از هر کدام‌شان جوکری بسازد که قدرت به نابودی کشاندن شهرهایشان را دارد. فارغ از نگاه عموم جامعه در مواجهه با جوکر فلیپس و نگاهی که به لحاظ اجتماعی می‌توان به این اثر داشت، به لحاظ سینمایی هم می‌توان درباره این فیلم سخن گفت. در این شماره سیدمسیح میرجعفری نگاه خودش درباره جوکر را منعکس کرده است.

جوکرِ تاد فلیپس اثری دروغگو و دورو است که به ما اثبات کرد فلیپس کارگردان بزرگی نیست اما می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد. کار بزرگی که او انجام داد این بود که توانست با این فیلم، افراد زیادی را فریب دهد و به آنها القا کند این فیلم، فیلم مهمی است. در ایران و خارج ایران، افرادی مقابل جریان‌هایی که جوکر را پروموت کرده‌اند و می‌کنند، ایستاده‌اند. با این وجود، ایرادات بزرگی اعم از سینمایی و غیرسینمایی بر پرفروش‌ترین اثر بزرگسال تاریخ سینمای جهان وارد است.

همان طور که افراد زیادی تا به امروز به این مسئله اشاره کرده‌اند این فیلم به طرز عجیبی شبیه دو اثر مارتین اسکورسیزی یعنی «راننده تاکسی» و «سلطان کمدی» است. دلیل شباهت جوکر و «راننده تاکسی» تغییر ساختاری مهمی است که اولین بار اسکورسیزی در «راننده تاکسی» انجام داد، یعنی وی برای اولین بار یک سوپرویلین یا ابرشرور را به عنوان شخصیت اصلی داستان خود انتخاب کرد اما کار اسکورسیزی به چند دلیل سخت‌تر از کار فلیپس بود. نخست این که چنین تغییری اولین بار در «راننده تاکسی» انجام شد و کسی انتظار آن را نداشت، حتی ممکن بود با حملات مخاطبان و منتقدان مواجه شود، اما فلیپس این ریسک را نداشت، چرا که حالا دیگر همه تجربه دیدن چنین اثری را داشته‌اند. دوم اینکه شخصیت آرتور فلک / جوکر شخصیتی شناخته شده ‌است، چرا که دهه‌هاست کمیک‌های آن در سراسر دنیا به فروش می‌رسد و این شخصیت در تقابل با بتمن در چندین اثر سینمایی و تلویزیونی حضور داشته و دیده ‌شده ‌است. در حالی که تراویس بیکل پیش از «راننده تاکسی» وجود نداشت، اما توانست با تنها یک فیلم، جایگاه مهمی در فرهنگ عامیانه کشورهای متفاوت پیدا کند.

مهم‌تر از مواردی که ذکر شد، تفاوت نتیجه نهایی این دو فیلم با یکدیگر است. فیلم «راننده تاکسی» پایان ویژه‌ای دارد که می‌توانیم چند برداشت متفاوت از آن داشته‌باشیم و هرکدام شامل یک پیام اخلاقی مهم است. اما در فیلم جوکر ما به سمت هرج و مرج طلبی و بی‌اخلاقی سوق داده می‌شویم. مهم‌ترین سکانس فیلم جوکر که سکانس کشته‌شدن موری فرانکلین (رابرت دنیرو) است، از میزانسن و دکوپاژ تا عنصر مهم رنگ، از «راننده ‌تاکسی» برداشته شده‌است. سکانس نظیر این در اثر اسکورسیزی، در پایان فیلم است، زمانی که در بهت و وحشت جودی فاستر این‌بار دنیرو در نقش قاتل است و ماشه را می‌کشد.

الگوبرداری جوکر از «راننده تاکسی» حتی تا سکانسی که دنیرو با خودش صحبت می‌کند هم پیش می‌رود و اینجا هم فنیکس در نقش جوکر چنین گفت‌وگویی را با خود دارد. صحنه‌ای که آرتور فلک در اتوبوس برای یک کودک شکلک در می‌آورد هم از سریال «برکینگ بد» برداشته شده است. جوکر حتی از شوالیه تاریکی هم تکه‌ای را بر می‌دارد و به کلاژ خود اضافه می‌کند. سکانس پایانی که جوکر در خودروی پلیس است عیناً در فیلم نولان هم وجود دارد. در تمام این سکانس‌ها، نه تنها محتوا بلکه تمام ویژگی‌های فرمی اعم از دکوپاژ و میزانسن هم برداشت شده است.

با توجه به این نکات، «جوکر» تاد فلیپس نه یک اثر هنری منسجم بلکه کلاژی عامه‌پسند و عوام‌فریب است که تمام نقاط اوج و سکانس‌های جذاب خود را از گوشه و کنار دنیای سینما جمع کرده و کنار هم گذاشته است. به ادعای هواداران فیلم جوکر، این فیلم اثری چپ و بر ضد مناسبات امروزی جهان است. حال سوال من اینجاست: چرا یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های سینمایی که مالکان آن سرمایه‌داران عمده در ایالات متحده‌اند، بخواهد پیامی ضد سرمایه‌داری و کمونیستی را به دنیا مخابره کند؟ این فیلم بر خلاف آن چه نشان می‌دهد کاملا به سود جریان‌های سرمایه‌دار در سرتاسر دنیا است.

جوکر به عنوان رهبر جامعه یا همان سوسایتی چگونه برای ما تصویر شده-است؟ در درجه اول، او بیمار روانی است، فردی عصبی و خشن که در میانه‌های فیلم با آرامش و شقاوت، مادر پیر خود را روی تخت بیمارستان می‌کشد.

هنگامی که مردم با ماسک‌های جوکر به خیابان‌ها می‌آیند به جای آن که یک عملیات سوسیالیستی و یک کنش‌گری اجتماعی را از آنها ببینیم، جامعه را به هرج و مرج می‌کشند. در واقع جوکر و مردم پشت سر او آنارشیست هستند، نه سوسیالیست و چپ. در مقابل جوکر، توماس وین نماینده طبقه سرمایه‌دار، اگرچه بلایی بر سر مادر آرتور آورده اما او در انتخابات نماینده و امید مردمی است که مدنیت را به هرج و مرج ترجیح می‌دهند که نماد این دسته، مادر آرتور است که با قدرت گرفتن آرتور (آنارشیسم)، آنها کشته و از جامعه حذف می‌شوند. وین در آخرین لحظات زندگی خود به دنبال نجات خانواده خود است. نهاد خانواده در تمام جوامع از جمله جامعه آمریکا مورد توجه است.

از نکات مثبت اثر فلیپس، بازی بی‌نظیر واکین فنیکس در نقش جوکر است. فنیکس که پیشتر در فیلم «استاد» ساخته پاول توماس اندرسون و «او» ساخته اسپایک زون مورد توجه سینمادوستان زیادی قرار گرفته بود. سه سال پیش با بازی در «تو هیچ‌گاه اینجا نبوده‌ای» خودش را به همه اثبات کرد. بازی درخشان او در این فیلم مستحق کاندیداتوری اسکار است. «جوکر» فیلمی فریب‌کار و پیچیده از مهم‌ترین محصولات هالیوودی امسال است که از شانس‌های اصلی اسکار به شمار می‌رود.

h​amdelidaily.‎​ir
  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید