پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
۱۱:۴۶ - ۰۴ مهر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۷۰۲۶۲
موسیقی

واکنش گسترده مردم به سالروز تولد محمدرضا شجریان، یکسال پس از درگذشت او

 فقدان شجریان باورکردنی نیست | بنیاد شجریان راه‌اندازی شود 

محمد رضا شجریان,واکنشها به درگذشت محمد رضا شجریان
بدون تردید مردم ایران یک بدرقه بزرگ برای محمدرضا شجریان تا آرامگاه ابدی‌اش را از روزگار طلب‌کارند؛ اتفاقی که تسلط ویروس کرونا بر سراسر شئون زندگی مردم ایران وجهان مانع آن شد. اول مهر ۱۴۰۰ اولین روز مشابه خود در چند دهه اخیر بوده است که روزگار مردم ایران بدون محمدرضا شجریان گذشت. خواننده‌ای که بیش از ۵دهه را مردم ایران در سفر و حضر، خواب وبیداری، جنگ و صلح، عشق و حماسه با صدای او تجربه کردند. از خصوصی‌‌ترین حالات تا عمومی‌‌ترین موقعیت‌‌‌های اجتماعی، سیاسی وفرهنگی خود را گاه با کسی چون شریک بودند.

کسی که گاه همزمان و همزبان با آنان خواند که «تفنگم را بده تا ره بگیرم» و زمانی دیگر بنا به اقتضای شرایطی دیگر برای آنان که زبان تفنگ را برگزیده بودند، می‌خواند که «تفنگت را زمین بگذار».از این منظر محمدرضا شجریان جایی ویژه در ذهن و زبان و قلب مردم ایران به خود اختصاص داده است؛ جایگاهی که مخالفان سیاسی این موسیقیدان بزرگ نیز قادر به انکار آن نیستند.در این میان مهرماه با زندگی و مرگ شجریان نیز پیوندی ابدی خورده است. تولد او در اولین روز این ماه و درگذشتش با هفدهمین روز مهر  گره خورده است واز این منظر این ماه خاطره‌انگیز و نوستالوژیک را با محمدرضا شجریان پیوندی ابدی زده است.در روزهای گذشته نیز بسیاری از مردم ایران یادشان مانده بود که مهر، ماه شجریان هم هست. برخی تصاویر منتشر شده از آرامگاه فردوسی نشان می‌دهد که مردم بسیاری با حضور بر مزار شجریان به همخوانی تصانیف و آوازهای شجریان پرداختند و به شیوه خود این روز را گرامی داشتند.در فضای مجازی نیز بازار تبریک تولد شجریان و اشتراک‌گذاری ویدئوهایی درباره او بسیار داغ‌‌تر از همیشه بود. تبریک‌‌‌هایی که امسال رنگ‌وبوی دیگری داشت. او دیگر در میان مردم ایران نبود و از این منظر تبریک‌‌‌های تولد شجریان بیشتر بوی دلتنگی می‌داد.

 واکنش گسترده به سالروز تولد شجریان

همایون شجریان؛ فرزند این خواننده بزرگ که خود البته جایگاهی مشابه پدر را در موسیقی سنتی ایران کسب کرده است، با انتشار عکسی از خود و پدرش در اینستاگرام نوشت:«پدر، دلتنگم هر روز... تو را در قلبم مرور می‌کنم. تمام زندگی‌ام را با تو، تمام آن لحظات را....طنین آوایت به گوش جانم می‌پیچد و مدام پر می‌شوم ازنقش تو. در چشم‌هایم می‌خندی. زادروز توست امروز، زادروز مهر. اما تو نیستی... زادروزت بر همه عاشقانت فرخنده باد.» مژگان شجریان هم در ویدئویی در صفحه اینستاگرامش گفت که اول مهر برای همه خاطرات شیرین کودکی و برای او زادروز پدرش را به همراه دارد.  او گفت که «پدرش متعلق به همه فارسی‌زبانان» بودند، «متعلق به همه کسانی که با صدای او زندگی کردند، عاشق شدند، از دردها فارغ شدند، با خود خلوت کردند و خود را پیدا کردند.»  مزگان شجریان ادامه داد که به یاد پدرش به طبیعت آمده چون طبیعت همیشه «پناهگاه امنی» برای او بود و هروقت به طبیعت می‌رفت «صدایش را مثل یک هزاردستان عاشق به اوج می‌برد تا به افلاک برسد.»

 دختر محمدرضا شجریان از طرفداران پدرش خواست که به یاد او شمعی روشن کنند. 

کیهان کلهر نوازنده مشهور کمانچه که تجربه‌‌‌های بزرگی را با شجریان داشته است، نیز دلتنگی‌اش را در اینستاگرام خود این گونه ابراز کرد:«تا ساز هست و آواز هست، در این روز به نامت جام‌ها پر می‌گردند و سبوها خالی.» محمد اصفهانی نیز در اینستاگرام خود برای زادروز شجریان این‌طور نوشت: «پیام من که رساند به یار مهر گسل/ که برشکستی و ما را هنوز پیوند است».سالار عقیلی نیز در اینستاگرام خود به این نکته اشاره کرد که «استاد عزیز و مهربان حیف که دیگر پیش ما نیستی».علی زند وکیلی هم به یاد شجریان در اینستاگرام خود تصنیفی از شجریان منتشر کرد.رضا عطاران نیز با انتشار ویدئویی، ربنای استاد شجریان را روی سکانس زیبایی از فیلم تحسین‌شده «رستگاری در شائوشنگ» گذاشت و پخش کرد!

 فقدان شجریان باورکردنی نیست

وحید تاج، خواننده موسیقی سنتی نیز به این مناسبت یادداشتی منتشر کرد و نوشت:«با شنیدن نام بزرگ استاد محمدرضا شجریان، به یاد تاریخ عظیمی از فرهنگ موسیقایی و آوازی این کشور می‌افتم، چرا که استاد شجریان و صدای او در واقع عین منشوری است که اگر این منشور و صدا را تجزیه کنیم، صدای بزرگانی چون بنان، قمرالملوک وزیری، طاهرزاده، تاج اصفهانی، قوامی و دیگر بزرگان عرصه موسیقی از این صدا استخراج می‌شود.»خواننده آلبوم ساز شبانگاهی با ابراز تأسف از درگذشت شجریان، بر این باور است که از دست دادن استاد شجریان قابل باور نیست و هرگز فقدان او را احساس نکرده و فکر نمی‌کنیم. استاد آواز ایران در بین ما حضور ندارد. بعد از گذشت یک سال، او را حس می‌کنم و تا همیشه حضور دارد.در ادامه یادداشت تاج آمده است:«صدای منحصر به فرد استاد شجریان، ظرایف و تکنیک‌‌‌های خاص خود را دارد که وقتی با تفکر و اندیشه به سراغ ادبیات می‌رود، این قدرت و تکنیک صدا با آن ادبیات فاخر چنان عجین می‌شود که در دل هر شنونده‌ای رسوخ می‌کند و تاثیرگذار می‌شود.»

 شجریان؛ انسانی چند وجهی

خواننده آلبوم بی‌فاصله یادآور می‌شود:«این صدا دارای قدمت چند صد ساله است که از بزرگان الهام می‌گیرد و همه آن آوازهای بزرگان با ترجمان و زبان استاد شجریان ارائه می‌شود. توأمان شدن این صدا با ادبیات فاخر ما تاثیرگذار است. به استاد شجریان می‌توان به عنوان یک انسان چند وجهی نگاه کرد، انسانی که فقط دارای صدای خوش نیست، بلکه گذشته از صدای خوش، تفکر و اندیشه والایی دارد که این اندیشه مهم‌‌تر است، همان‌طور که شجریان بارها به این موضوع اشاره کرده است.»این هنرمند تاکید کرد:«آواز استاد شجریان، مردم را با ادبیات کهن بیشتر آشنا کرد، اما وقتی از زبان یک خواننده چون شجریان این ادبیات و اشعار را با آن تکنیک‌‌‌های آوازی و دلبرانه‌‌‌ها صدایی می‌شنویم، مخاطب بیشتر با ادبیات آشنا می‌شود.»

محمد رضا شجریان,واکنشها به درگذشت محمد رضا شجریان

 بنیاد شجریان راه‌اندازی شود 

در همین ارتباط کارگردان و تهیه کننده مستند سیاوش در آتش، که پیرامون زندگی شجریان ساخته شده، پیشنهاد راه‌اندازی بنیاد شجریان را مطرح کرد و گفت:«شجریان عمیق‌تر از همیشه و باشکوه‌‌تر از هر زمانی در قلب ایرانیان جای دارد.»

کیوان مهرگان در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار داشت:«زنده‌یاد محمدرضا شجریان همچون حافظ، سعدی، خیام، مولانا و دیگر عناصر هویت‌بخش فرهنگی ما به شاخصه‌ای برای دوری، نزدیکی، شناخت و درک فرهنگ ایرانی تبدیل شده است؛ در ممالک غربی یک کار پسندیده این است که برای مشاهیری در سطح و جایگاه شجریان، بنیادی برای پیگیری فعالیت‌‌‌های آنان راه‌اندازی می‌شود؛ بنابراین، تا دیر نشده است باید بنیاد شجریان هم تاسیس شود.»

 مستند سیاوش در آتش

مهرگان درباره مستند ۱۲۹ دقیقه‌ای زندگی زنده‌یاد محمدرضا شجریان با نام سیاوش در آتش، گفت:«در مستند سیاوش در آتش، کوشیدم از زاویه دید متفاوتی زندگی اجتماعی استاد محمدرضا شجریان را مرور کنم. به نظر من این زندگی اجتماعی ترجمه یک زندگی سیاسی، حزبی و جناحی نیست، بلکه با مرور این زندگی می‌فهمیم استاد شجریان از همان اوایل کار حرفه‌ای خود، معیاری به نام «مردم» برای فعالیت هنری داشت.»

 شجریان نسبت به مردم بی‌تفاوت نبود

وی با بیان ‌‌‌این‌که شجریان هر کاری که انجام می‌داد، آن را با استاندارد مردم می‌سنجید، گفت:«هیچ دوره از زندگی استاد شجریان را نمی‌توانیم پیدا کنیم که نسبت به مردم بی‌تفاوت یا مقابل آنها باشد. در همه ۶۰سال گذشته شجریان سمت مردم و سمت درست تاریخ ایستاده است.» مهرگان تاکید کرد:«این موضوع به ذکاوت، درایت، دوراندیشی، تعلیم و تربیت ویژه او بر می‌گردد. شجریان جامعه ایرانی را با همه پیچیدگی‌‌‌ها و ظرایفش به خوبی می‌شناخت و نبض این جامعه را همیشه در دست داشت. یکی از هزاران دلیلی که او به قلب‌‌‌های ایرانیان راه پیدا کرد، به همین برمی‌گردد که شناخت درست و عمیقی از جامعه ایرانی داشت.»

 شجریان بر پرده سینما حقیقت

مهرگان درباره پخش این مستند، خاطرنشان کرد:«در ایران امکانات زیادی برای پخش سینمای مستند مستقل نداریم؛ بنابراین جایی که برای عرضه نخستین این فیلم مناسب به نظر می‌رسد، جشنواره سینما حقیقت است. از آنجایی که جشنواره شرط «اولین نمایش را در جشنواره» تعیین کرد و با وجود ‌‌‌این‌که این فیلم از سال گذشته آماده بود، اما به دلیل اهمیتی که برای جشنواره سینما حقیقت قائل هستم، تصمیم به ثبت نام و شرکت در جشنواره امسال گرفتم.»

 شجریان عمیق‌تر از همیشه در قلب ایرانیان 

کارگردان مستند سیاوش در آتش ابراز امیدواری کرد که این فیلم در جشنواره اکران شود و مورد استقبال مخاطبان قرار بگیرد.وی با بیان ‌‌‌این‌که منتظر تعیین هیات انتخاب جشنواره هستیم، ادامه داد:«بعد از پخش این مستند در آذرماه ۱۴۰۰ در جشنواره سینما حقیقت، مدیران هنر و تجربه را برای اکران نوروزی این مستند متقاعد می‌کنیم.»این مستندساز، استقبال همکاران و دوستان شجریان در ساخت مستند سیاوش در آتش را خوب توصیف کرد و افزود:«در این زمینه، نام استاد شجریان راهگشا بود و هر کدام از دوستان استاد در داخل یا خارج از کشور که از ساخت این مستند مطلع می‌شدند، با رضایت می‌پذیرفتند و با ما همکاری می‌کردند.»

 انتشار تصاویر دیده نشده از شجریان 

وی افزود:«با وجود ‌‌‌این‌که بخشی از تصویربرداری این مستند در دوره کرونا و قبل از شروع فرایند واکسیناسیون انجام شد، اما همکاران زنده‌یاد شجریان برای حضور در این فیلم همکاری کردند؛ در صورتی که عکس یا سندی متناسب با صحبت‌‌‌های‌شان لازم بود، در اختیار قرار می‌دادند و کریمانه با ما در ساخت این مستند همکاری کردند.» کارگردان مستند سیاوش در آتش با اشاره به حضور استاد شجریان در این مستند، اظهار داشت:«بخش‌‌‌هایی از این مستند در زمانی ساخته شد که مرحوم شجریان در قید حیات بود و با پخش این مستند، سخنان و تصاویری از او برای نخستین بار به نمایش در می‌آید که تاکنون دیده و شنیده نشده است.»

 مهر؛ ماه شجریان است

مهرگان در ادامه این گفت و گو با اشاره به ‌‌‌این‌که اول مهرماه سالروز تولد استاد شجریان و ۱۷ مهرماه نخستین سالروز درگذشت او است، گفت:«مهر، ماه شجریان است. ما در این ماه در فاصله تولد و پرواز او قرار داریم. یک سال گذشته را که در فضای مجازی و حقیقی رصد می‌کردم، هیچ نشانه‌ای دال بر غیبت استاد شجریان ندیدم.»وی ادامه داد:«بعد از مرگ بسیاری از هنرمندان، متوجه فقدان آنها می‌شویم، ولی این موضوع درباره استاد شجریان صدق نمی‌کند و به نظر من، او هنوز حاضر و گرمابخش محافل دوستداران خود است.»تهیه کننده مستند سیاوش در آتش اظهار داشت:«به این پرسش باید پاسخ داد چرا شجریان نمی‌میرد و فراموش نمی‌شود؟ به نظر من، این امر به رابطه دو سویه او و مردم و رابطه هنر استاد با فرهنگ نامیرای حوزه تمدنی ایران بر  می‌گردد. شجریان فهم درستی از روان‌شناسی و جامعه‌شناسی مردم ایران داشت. او می‌دانست مردم ایران چه انتظاری از هنرمندان خود دارند. آنها انتظار دارند هنرمندان به مسایل آنان پاسخ بدهند، در عین حال واکنش هنرمندان کلیشه‌ای، شعاری، جناحی و باندی نباشد.»به گفته این مستندساز، این کیمیاگری از شجریان هنرمند ممتازی ساخت؛ نگاه او همیشه به مردم و آلام آنان بود، او صدایش را در اختیار مردم می‌گذاشت و صدای آنان می‌شد.وی درباره خط مشی زنده‌یاد محمدرضا شجریان، تاکید کرد:«همه می‌دانیم شجریان خیلی راحت می‌توانست از موقعیت ممتاز خود در جهت کسب منافع فردی استفاده کند، اما این کار را نکرد. هیچ وقت مردم را به پول، شهرت و  مرتبه اجتماعی نفروخت. همین موضوع، دروازه‌‌‌های قلب مردم را به سوی شجریان گشود. برای همین است که یک‌سال پس از پرواز همیشگی او بیشتر از گذشته، عمیق‌‌تر از همیشه و باشکوه‌‌تر از هر زمانی در قلب ایرانیان جای دارد.»

hamdelidaily.ir
  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
فقدان شاهنامه موسیفی ایران زمین برما ملت ایران سنگین است
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی دارا حیایی، فرزند امین حیایی (+ تصاویر)

نام:دارا حیایی

تاریخ تولد:۱۱ شهریور ۱۳۷۶

زادگاه:تهران

والدین:امین حیایی و مونا بانکی پور

پیشه:بازیگر

سالهای فعالیت:از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
لوییس سوارز,لوئیس سوارس,بیوگرافی لوییس سوارز زندگینامه لوییس سوارز فوتبالیست مشهور اروگوئه ای (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۴ ژانویهٔ ۱۹۸۷

محل تولد:سالتو، اروگوئه

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۲ متر

وضعیت تأهل:متاهل

ادامه
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
متن فاز سنگین درباره رفاقت,دیالوگ درباره رفاقت,دیالوگ رفاقتی

انواع دیالوگ های رفاقتی جملات ناب و دلنشینی که مرتبط با رفاقت و دوستی باشند موجب انتقال انرژی مثبت زیادی می شوند و در رابطه با دوستی احساسی خوش آیند و ماندگار را بر جای می گذارند. دیالوگ های رفاقتی هر فردی براساس موقعیت کاری و تحصیلی خود در زندگی میتواند دوستان زیادی داشته باشد و ارزش و احترام زیادی برایشان قائل باشد ولی در این بین، فرد یا افرادی، رفیق نامیده می شوند که جایگاهشان از هر لحاظ نسبت به یک دوست معمولی و یا حتی صمیمی بالاتر است. چون رفیق به جای رسم رفاقت و دوستی همواره سنگ تمام می گذارد و در تنگناهای زندگی و غم ها و شادی ها مشارکت دارد و هر آنچه در توان داشته باشد بدون هیچ چشم داشتی به پای رفاقت و دوستی اش خرج می کند. انواع جملات قشنگ مرتبط با رفیق از حس صمیمیت و نزدیکی برخوردارند و بیان آن ها موجب قوی تر شدن ارتباط دوستی می شود. در ادامه انواع دیالوگ های رفاقتی عبارتند از: > دیالوگ های رفاقت: سرگرد:هنوزم دنبالِ جنازه یِ رفیقات می گردی؟! جلیل:رفیق اگه رفیق باشه، جنازه شم به درد می خوره... > دیالوگ های کوتاه رفاقتی: با تمـام مـداد رنگـی هـای دنـیا بـه هـر زبـانی که بـدانی یـا نـدانی! خـالی از هـر تشبیه و استعـاره و ایهـام … تنهـا یکــ جملـه برایـت خـواهـم نوشت: دوستت دارم بهترین دوست دنیا > دیالوگ های زیبای رفاقتی: رفاقت رو از دست فروش بازار نخریدم بلکه تو کوچه های خاکی محلمون یاد گرفتم پس خوب میدونم که برای کدوم رفیق زمین بخورم که از زمین خوردنم شاد نشه بلکه دست خاکیم رو بگیره و از زمین بلندم کنه > دیالوگ های جذاب رفاقتی: رفاقت رو از دست فروش بازار نخریدم بلکه تو کوچه های خاکی محلمون یاد گرفتم پس خوب میدونم که برای کدوم رفیق زمین بخورم که از زمین خوردنم شاد نشه بلکه دست خاکیم رو بگیره و از زمین بلندم کنه > دیالوگ های رفاقتی: ممکنه طول بکشه با کسی صمیمی بشی ولی وقتی دیدی اون آدم یه شخصه خاص و با ارزشه پس به سادگی از دستش نده > دیالوگ رفیق: سلامتی رفیقایی که روز قیامت فقط زمین از دستشون شاکیه! اونم بخاطر سنگینیه مرامشون... دیالوگ های رفاقتی دلنشین > دیالوگ های کوتاه و زیبای رفاقتی: زندگی با همه تلخیاش یه درس خوب بهم داد اونم اینه که رفیق اونی نیست که باهاش خوشی، رفیق اونیه که بدون اون داغونی! > انواع دیالوگ های رفاقتی: خیالم راحته که اگه زمستون هرچقدرم سرد باشه، رفقایی مثل شما دارم که دمشون خیلی گرمه … > بهترین دیالوگ های رفاقتی: رفیق معامله فسخ شد در قبال دنیا یک تار مویت را می خواستند ندادم > دیالوگ های جدید رفاقتی: دلت آبی تر از دریا رفیقم به کامت شادی دنیا رفیقم الهی دائما چون گل بخندی شب و روزت خوش و زیبا رفیقم > دیالوگ رفاقتی زیبا: یه رفیق با معرفت، یه تکیه گاه همیشگیه تو غم و شادی > دیالوگ رفاقتی کوتاه: حکایت رفاقت حکایت سنگهای کنار ساحله … اول یکی یکی جمع شون میکنی تو بغلت بعدش یکی یکی پرت شون میکنی تو آب ؛ ولی بعضی وقتها یک سنگهای قیمتی گیرت میاد که هیچ وقت نمی تونی پرت شون کنی … > دیالوگ های بیاد ماندنی رفاقتی: رسم رفاقـــــــــــت اینه که با رفیـــــق پیر شــــــــــــى نه اینکه وســـــــــــط راه از رفیـــــق سیر شـــــــــــــى > برترین دیالوگ بیاد ماندنی رفاقتی: گل اگه خشک شود ساقه ی آن می ماند دوست اگر دور شود خاطره اش می ماند زیباترین دیالوگ های رفاقتی > دیالوگ جذاب رفاقتی: رفـاقت را جـای عشـق در دلـم سپـردم تـا بـا یـاد دوسـت از درد هیــچ عشـقی نسـوزم بـه سلامتـی هـر چـی رفیـق بـامرامرفـاقت را جـای عشـق در دلـم سپـردم تـا بـا یـاد دوسـت از درد هیــچ عشـقی نسـوزم بـه سلامتـی هـر چـی رفیـق بـامرام گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش