دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
۱۷:۰۵ - ۲۸ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۹۰۴
موسیقی

مهدی کوهیان، حقوقدان: حضور نوازنده زن در کنسرت قانون نمی‌خواهد بلکه عدم حضورش قانون می‌خواهد

مهدی کوهیان، حقوق دان در واکنش به لغو کنسرت علیرضا قربانی در اصفهان به دلیل نوازنده زن، به دیده‌بان ایران گفت: درخصوص آزاد بودن هرچیزی ما در فقه اصل «اصالة الاباحة» را داریم. بدین معنا که همه چیز مباح و آزاد است مگر اینکه شرع به شکل مشخص درموردش منعی داشته باشد.در حقوق اساسی هم اصل بر آزادی اراده، آزادی فعالیت و آزادی بیان‌های هنری جزو حقوق طبیعی افراد است. با این تفاصیل حضور زن قانون نمی‌خواهد بلکه عدم حضورش قانون می‌خواهد.  

 به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ «اصفهان از لحاظ اعتقادات مردم وضعیت خاصی دارد و اینجا را نمی‌شود با جای دیگر مقایسه کرد.» این بخشی از اظهارات محمدرضا جان‌نثاری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان است که در توجیح لغو کنسرت علیرضا قربانی در این شهر عنوان کرده است. مسئله‌ای که یادآور خودمختاری و برخورد سلیقه‌ای در برگزاری کنسرت در استان خراسان رضوی است.

جان نثاری در صحبت‌های خود اشاره می‌کند که برگزاری کنسرت قربانی در اصفهان به خودی خود مشکلی ندارد بلکه آنچه باعث لغو کنسرت شده، حضور نوازندگان زن است. او می‌گوید که «این موضوع اولاً هنوز تعریف قانونی ندارد و یک چیز نویی است و حتماً باید وزارت ارشاد راجع به این موضوع تصمیم ملی بگیرد و ابلاغ کند که آیا اجازه هست این کار را بکنیم یا نه. چون نظرات فقهی در قبال این موضوع متفاوت است که آیا زن می‌تواند تک‌نواز باشد؟...دوم اینکه توجه کنید که ما باید همه افکار عمومی را در نظر بگیریم، بالاخره قشر عظیمی از افکار عمومیِ ما این موضوع را نمی‌پسندند». اما ادعای این مقام امنیتی سیاسی استان اصفهان مبنی بر تازه بودن موضوع حضور نوازنده زن در صحنه در حالی است که تاکنون چندین هزار اجرا باحضور زنان برگزار شده و حتی کنسرت محمدرضا شجریان در سال ۱۳۷۸ در اصفهان با حضور نوازندگان زن برگزار شد.

حضور زن قانون نمی‌خواهد بلکه عدم حضورش قانون می‌خواهد

مهدی کوهیان حقوقدان درباره ادعای معاون امنیتی استاندار اصفهان مبنی براینکه حضور نوازنده زن در صحنه مسئله جدیدی است و تعریف قانونی ندارد، به دیده‌بان ایران گفت: «درخصوص آزاد بودن هرچیزی ما در فقه اصل «اصالة الاباحة» را داریم. بدین معنا که همه چیز مباح و آزاد است مگر اینکه شرع به شکل مشخص درموردش منعی داشته باشد. بنابراین از نظر فقهی این قاعده در مورد نوازندگان زن وجود دارد و پیش از این هم سابقه داشته است. گواه این مدعی هم آنکه در همان اصفهان و چهلستون، کنسرت محمدرضا شجریان با نوازندگان زن برگزار شده است. با این تفاصیل حضور زن قانون نمی‌خواهد بلکه عدم حضورش قانون می‌خواهد.»

قانون اساسی ما و فقه شیعه بحث نوازندگان زن را مباح و آزاد می‌داند

وی درباره آزاد بودن هر امری در قانون اساسی، عنوان کرد: «در حقوق اساسی هم اصل بر آزادی اراده، آزادی فعالیت و آزادی بیان‌های هنری جزو حقوق طبیعی افراد، چه زن و چه مرد است. در قانون اساسی ما هم صراحتا اشاره شده که زن و مرد با یکدیگر برابر و از حقوق یکسان برخوردارند. بر این اساس فکر می‌کنم اظهارات این مقام امنیتی سیاسی، غیرحقوقی و غیر تخصصی است. ایشان حتی اگر از واحد حقوقی همان استانداری هم سوال می‌پرسیدند احتمالا این پاسخ را می‌شنیدند که قانون اساسی ما و فقه شیعه بحث نوازندگان زن را مباح و آزاد می‌داند.»

این محدودیت‌ها مانع استیفای حقوق مردم می‌شود و آن‌ها می‌توانند شکایت کنند

کوهیان ضمن تاکید براینکه استدلال این مقام استانداری اصفهان بر خلاف آزادی‌های مصرح در قانون اساسی و شرع اسلام است، به دیده بان ایران گفت: «اگر هریک از این محدودیت‌ها و موارد بازدارنده، مردم را از حقوق طبیعی‌شان منع یا به آن‌ها ضرری وارد کرده و مانع استیفای حقوقشان در خصوص استفاده از آثار هنری و مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی و هنری شده است، می‌توانند حتی شکایت خود را در دادگستری مطرح کنند. البته معتقدم بر اساس وظایف دادستاناصفهان و دادستان کل کشور باید مدافع حقوق عامه باشند و از آن پاسداری کنند. یکی از حقوق عامه حق مشارکت‌های فرهنگی و هنری، حق بر آزادی بیان هنری و استفاده شهروندان از آثار هنری عزیزان هنرمند است. چنین برخوردهایی علاوه بر اینکه ایجاد محدودیت برای نوازنده زن است،  متاسفانه حقوق مردم اصفهان را هم تضییع کرده و دادستان اصفهان می‌تواند دردفاع از حقوق عامه علیه متعدیان به حقوق مردم اعلام جرم کند و کسانی که مانع اجرای یک اثر هنری شده‌اند را تحت تعقیب قرار دهد.»

جدا تلقی کردن یک استان از باقی کشور زیر سوال بردن تمامیت ارضی کشور است

این کارشناس ارشد حقوق ارتباطات همچنین در پاسخ به اینکه آیا اظهار نظر این مقام امنیتی بر اینکه «اصفهان را نمی‌شود با جاهای دیگر مقایسه کرد»، ناشی از یک برخورد سلیقه‌ای است تا قانونی، به  خبرنگار دیده بان ایران گفت: «هر شخصی که بخواهد تمامیت ارضی کشور را زیر سوال ببرد و نقطه‌ای از کشور را با دیگر نقاط متفاوت بداند، ناخواسته دارد حاکمیت قانون را در همه ابعاد سرزمینی ایران زیر سوال می‌برد.»

کوهیان تاکید کرد: «قانون وقتی تصویب می‌شود برای همه شهروندان و اتباع ایران ساری و جاری است؛ برای تک تک شهرها، روستاها و مناطق مختلف، همه به یکسان در برابر قانون مسئول هستند. در قانون اساسی حتی رهبر هم در برابر قانون همانند بقیه مردم در نظر گرفته می‌شود. حال اینکه اگر شخصی افراد یک شهر، گروه یا دسته‌ای را متفاوت از دیگران قلمداد کند و آنها را صاحب حق بیشتر یا امتیاز بیشتر یا کمتری بداند، برخلاف اصول مسلم قانون اساسی ماست. بنابراین فکر می‌کنم ایشان سهوا دچار اشتباه شده‌اند؛ اینکه مردم یک شهر را جدا از دیگر شهرهای کشور قلمداد کرده‌اند، برخلاف حقوق و آزادی‌های مصرح و اصل برابری همه اتباع در برابر قانون اساسی است. بنابراین فکر می‌کنم در این مورد هم ایراد به ایشان وارد است.»

 

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
دیالوگ های آنشرلی

دیالوگ های آنشرلی در این مقاله از سرپوش به بررسی جذابیت های دیالوگ های آنشرلی در سینما و تئاتر می‌پردازیم. آنشرلی، با تاریخچه‌ای غنی در حوزه فرهنگ و هنر، دارای دیالوگ‌هایی است که علاوه بر ارتقاء داستان، به عنوان نمونه‌هایی برجسته از زبان هنری در این صنایع شناخته می‌شوند. اثر آنشرلی  کتاب "آنشرلی" نوشته لوسی ماد مونتگمری، داستان دختری به نام آن شرلی است که در یتیم خانه بزرگ شده و به یک خانواده ثروتمند در شهر مونک هاوس نیو برونزویک در کانادا فروخته می شود. آن شرلی دختری کنجکاو، مهربان و خلاق است که با دیالوگ های خود، شخصیتی دوست داشتنی و ماندگار در ذهن خوانندگان ایجاد کرده است. انیمیشن آنشرلی انیمیشن "آنشرلی" که در سال ۱۹۷۹ در ژاپن ساخته شده است، اقتباسی از رمان "آن در گرین گیبلز" نوشته لوسی ماد مونتگمری است. این انیمیشن، داستان دختری به نام آن شرلی را روایت می کند که در یتیم خانه بزرگ شده و به یک خانواده ثروتمند در شهر مونک هاوس نیو برونزویک در کانادا فروخته می شود. شخصیت های آنشرلی شخصیت های اصلی انیمیشن آنشرلی عبارتند از: آن شرلی: دختری کنجکاو، مهربان و خلاق که با موهای قرمز و شخصیت دوست داشتنی خود، یکی از محبوب ترین شخصیت های ادبیات کودکان است. مریلا کاترین کاتبرت: خواهر بزرگ تر ماتیو کاتبرت که با برادرش در مزرعه گرین گیبلز زندگی می کند. مریلا زنی سخت کوش و جدی است که در ابتدا از حضور آن شرلی در خانه خود خوشحال نیست. ماتیو کاتبرت: برادر کوچک تر مریلا که مردی مهربان و ساده دل است که به سرعت با آن شرلی دوست می شود. دیانا براری: دختر همسایه کاتبرت ها که با آن شرلی دوست می شود. دیانا دختری مهربان و ساده دل است که به سرعت با آن شرلی دوست می شود. دیالوگ های انیمیشن آنشرلی داستان انیمیشن آنشرلی داستان انیمیشن آنشرلی، همانند داستان رمان، از این قرار است که آن شرلی، دختری یتیم که در یتیم خانه بزرگ شده است، توسط خواهر و برادری به نام های مریلا و ماتیو کاتبرت به فرزندخواندگی پذیرفته می شود. مریلا و ماتیو، آن شرلی را برای کمک به انجام کارهای خانه و مزرعه می خواهند. آن شرلی، با موهای قرمز آتشین و شخصیت دوست داشتنی خود، به سرعت با مریلا و ماتیو و همچنین با همسایه آنها، دیانا براری، دوست می شود. آن شرلی، با ماجراجویی ها و شیطنت های خود، زندگی کاتبرت ها را زیر و رو می کند و به آنها یاد می دهد که چگونه از زندگی لذت ببرند. نکات مثبت آنشرلی انیمیشن آنشرلی، از جمله انیمیشن های ماندگار و خاطره انگیزی است که با داستان جذاب و شخصیت های دوست داشتنی خود، مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. از جمله نکات مثبت این انیمیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد: - داستان انیمیشن آنشرلی، همانند داستان رمان، داستانی جذاب و پرکشش است که مخاطبان را از ابتدا تا انتها درگیر خود می کند. - شخصیت های انیمیشن آنشرلی، از جمله آن شرلی، مریلا، ماتیو و دیانا، شخصیت هایی دوست داشتنی هستند که مخاطبان با آنها ارتباط برقرار می کنند. - انیمیشن آنشرلی، پیام های مثبتی مانند اهمیت خانواده، دوستی و امید را به مخاطبان خود منتقل می کند. دیالوگ های شخصیت آنشرلی دیالوگ های آنشرلی دیالوگ های آنشرلی، بیانگر شخصیت او هستند. او دختری کنجکاو و ماجراجو است که همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید است. این ویژگی در دیالوگ های او به وضوح دیده می شود. برای مثال، در یکی از دیالوگ ها، آنشرلی از معلم خود می پرسد: "حتی اگر دنیا بد باشد، همیشه چیزهای خوب هم وجود دارد." " تصور اینکه شما یک ملکه هستید واقعا عالی است. شما بدون هیچ گونه ناراحتی از آن لذت می برید و هر زمان که بخواهید می توانید از ملکه بودن دست بردارید، کاری که در زندگی واقعی نمی توانید انجام دهید." "این یک چیز خوب در مورد این جهان است ... همیشه بهارهای بیشتری وجود دارد." "وقتی فکر می‌کنم قرار است اتفاق خوبی بیفتد، به نظر می‌رسد که بر روی بال‌های انتظار پرواز می‌کنم. و سپس اولین چیزی که متوجه می شوم با یک ضربت به زمین می افتم. اما واقعاً ماریلا، قسمت پرواز تا زمانی که ادامه دارد با شکوه است... مثل اوج گرفتن در غروب خورشید است. من فکر می‌کنم که تقریباً تاوان ضربه را می‌پردازد." "خب، نمی توان یکدفعه عادت دختر بچه بودن را کنار گذاشت." "شاید... شاید... عشق به طور طبیعی از یک دوستی زیبا آشکار شد، مانند گل رز طلایی که از غلاف سبزش می لغزد."  "این یک ایده دوست داشتنی است، دایانا؛ زندگی کردن به گونه ای که نامت را زیبا کنی، حتی اگر در آغاز زیبا نبود... آن را در افکار مردم برای چیزی آنقدر دوست داشتنی و دلپذیر قرار می دهد که هرگز به تنهایی به آن فکر نمی کنند." "شاید، به هر حال، عاشقانه مانند یک شوالیه که سوار اسب می‌شود، با شکوه و هیاهوی وارد زندگی انسان نشده باشد. شاید مثل یک دوست قدیمی از راه‌های آرام به سمت آدم خزید..." "خب، همه ما اشتباه می کنیم، عزیزم، پس فقط آن را پشت سر بگذار. ما باید از اشتباهات خود پشیمان باشیم و از آنها درس بگیریم، اما هرگز آنها را با خود به آینده منتقل نکنیم." "من معتقدم که زیباترین و شیرین ترین روزها، روزهایی نیستند که در آن اتفاقات بسیار باشکوه یا شگفت انگیز یا هیجان انگیزی رخ دهد، بلکه فقط روزهایی هستند که لذت های کوچک ساده ای را به ارمغان می آورند و به آرامی یکدیگر را دنبال می کنند، مانند مرواریدهایی که از یک رشته می لغزند." "من از دوستی بسیار سپاسگزارم. زندگی را بسیار زیبا می کند." "این بدترین دوران بزرگ شدن است و من در حال درک آن هستم. چیزهایی که در دوران کودکی خیلی می‌خواستی، وقتی به آنها دست پیدا می‌کردی، به نظرت چندان شگفت‌انگیز به نظر نمی‌رسند." "آیا خوب نیست که فکر کنیم فردا روز جدیدی است که هنوز هیچ اشتباهی در آن وجود ندارد." دیالوگ های ماندگار آنشرلی "این خیلی خوب است که در مورد غم ها بخوانید و تصور کنید که قهرمانانه از طریق آنها زندگی می کنید، اما وقتی واقعاً آنها را دارید، خیلی خوب نیست" "خیلی آسان است که شرور باشی بدون اینکه بدانی." "اما واقعاً ماریلا، نمی‌توان در چنین دنیای جالبی برای مدت طولانی غمگین ماند، می‌تواند؟" "زندگی ارزش زیستن را دارد تا زمانی که خنده در آن باشد." "تجربه من این بوده است که شما تقریباً همیشه می توانید از چیزهایی لذت ببرید، اگر تصمیم خود را محکم بگیرید که این کار را انجام دهید." "دنیای قدیمی عزیز تو بسیار دوست داشتنی هستی و من خوشحالم که در تو زنده هستم." "چرا مردم باید برای دعا زانو بزنند؟ اگر واقعاً می خواستم دعا کنم به شما می گویم که چه کار می کردم. من به تنهایی یا در جنگل های عمیق و عمیق به یک میدان بزرگ بزرگ می رفتم و به آسمان - بالا - بالا - بالا - به آن آسمان آبی دوست داشتنی نگاه می کردم که انگار پایانی برای آن وجود ندارد. آبی بودن و سپس من فقط یک دعا را احساس می کنم." "این یکی از مزایای سیزده سالگی است که شما خیلی بیشتر از زمانی که فقط دوازده ساله بودید می دانید" "تا زمانی که نمردی هرگز از غافلگیر شدن در امان نیستی" "کیک‌ ها یک عادت وحشتناک دارند که وقتی می‌ خواهید خوب باشند بد می‌ شوند" "آنه تمام عاشقانه هایت را رها نکن اندکی از آن چیز خوبی است البته نه زیاد اما کمی از آن را حفظ کن" دیالوگ های زیبای آنشرلی سخن پایانی درباره دیالوگ های آنشرلی دیالوگ های آنشرلی، بخشی از جذابیت این شخصیت دوست داشتنی هستند. این دیالوگ ها، شخصیت، امید، خوش بینی و عشق به طبیعت آنشرلی را به خوبی بیان می کنند. گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش