۱۲:۵۷ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۵۸۹۸
موسیقی

گزارشی از هفته جنجالی آخر سال برای موسیقی

دور جدید لغو کنسرت‌ها و صف‌کشی ها برای انتخاب مدیرکل دفتر موسیقی

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی
هفته گذشته، موسیقی ایران در کنار ترافیک جالب توجه کنسرت‌ها، با دو اتفاق جنجالی مواجه بود که یکی به «آغاز دور جدید لغو کنسرت‌ها» و دیگری به «صف‌کشی اهالی موسیقی برای انتخاب مدیرکل دفتر موسیقی» مربوط می‌شد.

به گزارش ایلنا، ماجرای لغو کنسرت‌ها که چند وقتی می‌شد از صدر اخبار موسیقی کشورمان کنار رفته بود طی هفته گذشته یک‌بار دیگر برای اهالی موسیقی دردسر ساز شد.

 

دور جدید لغو کنسرت‌ها از لغو کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار کلید خورد. کنسرت‌ سبزوار فرزاد فرزین که قرار بود جمعه ۱۸ اسفند طی دو سانس در سالن شهید چمران سبزوار برگزار شود و بلیت‌های آن نیز به فروش رفته بود، چند ساعت پیش از آغاز برنامه ازسوی دادستانی لغو شد.

 

فرزاد فرزین نیز ضمن انتشار فیلم کوتاهی در جمع مخاطبانش در سبزوار گفت: ما به همراه گروه شوک در سبزوار هستیم. باتوجه به اینکه برنامه از سوی ارشاد سبزوار دوباره تایید شده بود، متاسفانه از طرف دادستانی ظاهرا این برنامه لغو شد. به هر حال ما آمده بودیم این برنامه را برگزار کنیم و به عشق دوستانی که در اینجا هستند، حضور پیدا کردیم. انشاءالله فرصتی باشد که در خدمتشان باشیم.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

این در حالی بود که کنسرت گروه «وزیری» به سرپرستی کیوان ساکت نیز روز چهارشنبه ۲۳ اسفند از سوی دادستانی مشهد لغو شد. کیوان ساکت به دنبال لغو کنسرتش در طرقبه مشهد به خبرنگار ایلنا گفت: به من اطلاع داده شد؛ کنسرت گروه وزیری که قرار بود در طرقبه و در سالن نصر این شهر برگزار شود از سوی دادستانی لغو شده است این درحالی‌ست که ما مجوز‌های وزارت ارشاد را برای برگزاری این کنسرت دریافت کرده بودیم با این‌وجود از طرف دادستانی مشهد به نیروی انتظامی و آنها نیز به ما اطلاع دادند کنسرت لغو شده است.

 

قطعات این کنسرت درست همان قطعاتی هستند که در تهران اجرا شده بودند و تمامی آنها مجوزهای لازم را کسب کرده بودند.بلیت‌فروشی‌ کنسرت نیز انجام شده گرچه بعد از این اتفاق پول کسانی که بلیت خریداری کرده بودند، به آنها بازگردانده خواهد شد.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

روز دوشنبه ۲۱ اسفند نیز علیرضا قربانی خبر از مجوز نگرفتن کنسرت‌هایش در شهرهای ساری و طرقبه با دستور دادستان داد. قربانی و مدیربرنامه‌هایش؛ هر دو در صفحه شخصی‌شان در توئیتر درباره کنسرت در شهرهای ساری و طرقبه نوشتند: «هر دو کنسرت ساری و طرقبه ما با فشار و دستور دادستان مجوز نگرفته. فکر می‌کنم دور تازه‌ای از فشارها برای اجراهای موسیقی شروع شده! خبر به‌صورت شفاهی به ما رسیده، جزئیات بیشتر و دقیق‌تر رو منتشر خواهیم کرد.»

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

اتفاق جنجالی دیگر عرصه موسیقی کشورمان طی یک هفته گذشته به ماجرای صف‌کشی اهالی موسیقی برای انتخاب مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط می‌شود که در نوع خود بی‌سابقه بود.

 

این ماجرا برای اولین مرتبه از روز ۲۰ اسفند با انتشار یک نامه سرگشاده به مطبوعات کشیده شد؛ جمعی از هنرمندان حوزه موسیقی با ارسال نامه‌ای برای سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) خواستار ابقای فرزاد طالبی در سمت مدیرکلی دفتر موسیقی وزارت ارشاد شدند. در این نامه اسامی ۱۰۰ موزیسین به عنوان امضاکنندگان آن آورده شده بود.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

البته ماجرا وقتی جنجالی شد که فردای انتشار این متن، نامه‌ سرگشاده دیگری این بار در حمایت از علی ترابی برای جایگزینی فرزاد طالبی منتشر شد و اسامی حدود ۲۰۰ موزیسین که بخشی از آنها نام‌شان در نامه اول نیز آمده بود منتشر شد.

 

به دنبال این اتفاق سالار عقیلی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره نامه‌ای که در حمایت از مدیرکل کنونی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد و نام او نیز در جمع حمایت‌کنندگان بود، گفت: من اصلا از این نامه خبر ندارم و نمی‌دانم چه کسی و با چه هدفی نام من را در این نامه قرار داده است. البته بیانیه‌ای در این خصوص تنظیم کرده‌ام که امروز منتشر خواهم کرد و قطعا از طریق مراجع قانونی نیز پیگیر این ماجرا خواهم شد.

 

همچنین حمید متبسم به خبرنگار ایلنا گفت: من هیچ نامه‌ای را در این‌باره ندیده‌ام و امضا نکرده‌ام، منتهی به من گفتند قرار است آقای طالبی برکنار شوند و فردی که کلا با موسیقی مخالف است جایگزین وی شود و من باتوجه به چنین توضیحی گفتم اگر آقای طالبی باشند بهتر است. اما اکنون که فهمیده‌ام نام آقای علی ترابی به‌عنوان جایگزین اصلی ایشان مطرح است به نظرم هیچ ایرادی ندارد یک مدیر خوب برود و یک مدیر خوب دیگر بیاید.

 

اما این پایان ماجرا نبود و روز گذشته (چهارشنبه ۲۳ اسفند) با ورود حسین علیزاده به این صف‌کشی، سرنوشت صندلی مدیرکلی دفتر موسیقی وارد فاز جدیدی شد. حسین علیزاده به همراه هومان اسعدی (دبیر چهار دوره جشنواره موسیقی جوان) نامه‌ سرگشاده‌ دیگری را در حمایت از علی ترابی برای تصدی پست مدیرکلی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام منتشر کردند.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

برگزاری جشنواره موسیقی فولکلور «کوچه» در بندر بوشهر نیز از دیگر اتفاقات جالب موسیقی ایران در هفته اخیر است. این جشنواره از ۱۹ تا ۲۵ اسفندماه در بندر بوشهر در حال برگزاری است که طی آن میزبان ۶ گروه موسیقی محلی از گیلان، لرستان، کردستان، آذربایجان، هرمزگان و دو گروه بومی- محلی بوشهری در این جشنواره به اجرای برنامه می‌پردازند.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

ادریس عبدی‌پور (دبیر اجرایی جشنواره موسیقی فولکلور «کوچه» ) درباره این جشنواره گفته است: ۶ گروه از استان‌های مختلف کشور به این فستیوال دعوت شدند و دو گروه محلی از بوشهر نیز حضورخواهند داشت. گروه «داماهی» از هرمزگان، «سرنای» از لرستان‌، «کماکان» از خوزستان، «‌شوروم‌« از گیلان و «ژوانا» از کردستان مهمان ما در بوشهر خواهند بود.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

برگزاری نخستین دوره از فستیوال موسیقی الکترونیک تهران نیز که پیش از آغاز اجراها با حاشیه‌هایی همراه بود از دیگر اتفاقات جامعه موسیقی کشورمان محسوب می‌شد.  با برگزاری ۱۰ اجرا به کار خود پایان داد.

 

چند روز مانده به آغاز این فستیوال، اسامی چهار موزیسین به دلیل لغو مجوز اجرای‌شان از جدول اجراها حذف شد و به دنبال آن این فستیوال با دو روز تاخیر برگزار شد. در نهایت مراسم اختتامیه نخستین فستیوال موسیقی الکترونیک تهران در ۱۸ اسفند و پس از روی صحنه رفتن ۱۰ اجرا برگزار شد.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

در این هفته مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز اعلام کرد؛ هاکوپیان اسپانسر ارکسترهای سمفونیک و ملی شده است. روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند نیز علی اکبر صفی‌پور (مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی) طی یک نشست رسانه‌ای ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این مجموعه در سال ۹۶ به معرفی برنامه‌های آینده این نهاد در سال ۹۷ پرداخت.

 

صفی‌پور در بخشی از این نشست درباره برنامه‌های بنیاد گفت: کشف استعدادهای درخشان هنری با محوریت مرکز آموزش‌های بنیاد رودکی، تلاش برای استحکام پایه‌های اقتصادی بنیاد رودکی، جذب اسپانسر برای ارکسترهای سمفونیک و ملی طی انعقاد قرارداد با شرکت «هاکوپیان»، اجرای ارکسترهای دولتی در مناطق محروم کشور با تسهیلات رایگان و تخفیف‌های چشمگیر، تبیین راهبرد اقتصاد هنر در حوزه‌های موسیقی کلاسیک، سنتی و هم در حوزه تئاتر ازجمله مواردی است که می‌توانیم به آن اشاره کنیم.

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

سیدمحمد حسینی (وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز در گفتگو با «جهان نیوز» درمورد مسائل مختلفی ازجمله تلاش برای دادن مجوز به حبیب محبیان و سعی بر مبنا قرار دادن درس‌های خارج فقه مقام معظم رهبری در زمینه موسیقی سخن گفته است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم در بخشی از این مصاحبه گفته است: «برخی علما و بزرگان هستند که اصلا با کل موسیقی مخالف هستند. بعضی وقت‌ها دیدار داشتیم با برخی آقایان که می‌گفتند کلا موسیقی را تعطیل کنید. می‌گفتیم نمی‌توانیم بر مبنای دیدگاه امام و رهبری موسیقی را قبول دارند در حدی که مجاز است و اشکالی ندارد. پس اصل موسیقی مورد قبول هست خود حضرت آقا در درس خارج، مدت‌ها بحث‌شان به موضوع موسیقی اختصاص داشت. تلاش کردیم همان مباحث را مبنا قرار بدهیم و سند موسیقی را بنویسیم که به عنوان سند بالادستی باشد ولی در آن دوره دیگر این فرصت و توفیق را پیدا نکردیم، چون از ناحیه دفتر به ما ابلاغ یا ارسال نشد.

 

درس خارج حضرت آقا درباره موسیقی بود. ما از بیت بارها درخواست کردیم که متن درس‌ها را در اختیار ما قرار بدهید تا با کمک تعدادی از هنرمندان متعهد موسیقی مجموعه‌ای ارزنده فراهم کنیم که به مثابه راهنمای عمل و نقشه راه باشد.

 

ایشان بحثی نداشت. بحث ما این بود که خیلی عجله نکن. ما از یک برنامه‌هایی شروع و به تدریج مجوز می‌دهیم.اما کسی که تازه از راه رسیده بلافاصله بگوییم برنامه اجرا کند، منطقی نیست. چه بسا بعد از اجرا بلافاصله برگشت خارج و همان آش و همان کاسه! می‌گفتیم یک زمانی هرچند کوتاه بگذرد بعد به روال عادی کارها دنبال می‌شود و مقدماتی هم در معاونت هنری فراهم شده بود که ایشان بیاید همکاری بکند که بنده در جزییات ورود نداشتم.»

 

لغو کنسرت ها,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,موسیقی

 

 

  • 19
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 22 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
دیالوگ ماندگار فیلم هفت,فیلم هفت,دیالوگ های ماندگار

نویسنده و کارگردان: دیوید فینچر محصول: ۲۰۰۴     جان دو(کوین اسپیسی): اگه بخوای مردم به حرفات گوش بدن،به شونه اونا بزنی کافی نیست… باید از یه چکش استفاده کنی…! اونوقت میبینی که کاملا بهت توجه میکنن…!  

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید