جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
۰۹:۵۶ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۴۵۱
رادیو و تلویزیون

واکنش‌های منفی به بازپخش مجموعه‌های قدیمی/ تهیه‌کننده‌ «مختارنامه» سه بار سکته کرد

سریال های محرم,مختارنامه
بازپخش سریال «مختارنامه» ساخته داوود میرباقری یک بار دیگر بحث بحران مجموعه‌سازی در تلویزیون را پیش کشید. تلویزیون در این سال‌ها ناموفق بوده و حتی به اندازه انگشتان یک دست هم سریال خوب تولید نکرده است. با این حال در میان آثاری که در گذشته ساخته شدند چند کار درخشان درباره محرم وجود دارد و اگرچه بارها بازپخش شده‌اند اما هنوز هم تماشایی هستند. تاریخچه ساخت سریال‌های عاشورایی البته به سال‌های پس از انقلاب بر‌می‌گردد.

«روایت عشق» به کارگردانی علاءالدین رحیمی و انوشیروان ارجمند در سال ۱۳۶۴ از شبکه یک پخش شد. این مجموعه تقریبا اولین سریال بزرگ درباره کربلاست که به خود فاجعه می‌پردازد. این سریال با هزینه ۳میلیون تومانی در بیدخت گناباد جلوی دوربین رفت و برای همین هم اکثر بازیگرانش  اهالی مشهد بودند. روایت تصویری در این سریال به شدت تحت تاثیر فیلم «محمد رسول‌الله» مصطفی عقاد بود.‌ سریال صحنه‌های جنگی چندانی نداشت و روی تپه‌ای که مثلا به میدان جنگ مشرف بود، روایت‌ها بازگو می‌شد. در میان صحنه‌های ماندگار این سریال، صحنه‌هایی مانند برهنه شدن غلام سیاه، شهادت حر و شهادت امام هم در نوع خود تازگی داشت. البته چهره نشان داده نمی‌شد و دوربین روایت را برعهده داشت. در صحنه پایانی سریال، دوربین که در زاویه‌دید نگاه امام است در گودال نشسته است و اشقیا با ترس و نیزه و شمشیر به او نزدیک می‌شوند. شمر عربده‌کشان و خنجر به دست نزدیک می‌آید و قاب دوربین شکسته و خونین می‌شود. روایت عشق از سریال‌های مهجور و کمتر‌دیده‌شده‌ای است که به نسبت زمان ساخته‌شدنش که در سال‌های میانی جنگ ایران و عراق بود، سریالی قابل‌تامل است. انوشیروان ارجمند‌، مهین دیهیم، علی اوسیوند، محمد الهی، جواد طوسی ، رضا سعیدی و... در این مجموعه بازی می‌کردند.

«شب دهم» چطور رسید؟

سریال «شب دهم» ساخته حسن فتحی یکی دیگر از سریال‌های مهم مذهبی است که در سال ۱۳۸۰ از شبکه یک پخش شد و روایتگر داستانی در اواخر دوره حکومت رضاخان در تهران است. ماجرا این است که یک پسر لات خواهان ازدواج با دختری از تبار قاجار است و دختر هم برای قبول این ازدواج  با توجه به ممنوعیت تعزیه در آن دوران، شرط ده شب اجرای تعزیه در ایام محرم را می‌گذارد. رویا تیموریان، کتایون ریاحی و حسین یاری از بازیگران این سریال بودند. حسن فتحی پس از ساخت این سریال ادعا کرد زمانی که در حال نوشتن فیلم‌نامه «شب دهم» بوده، به‌هیچ‌وجه به فکر ساخت سریالی مناسبتی نبوده و به گفته خودش سریال «شب دهم» با بودجه‌ای بسیار اندک نسبت به سریال‌های آن زمان ساخته شده است. تهیه‌کنندگی این مجموعه را حسن بشکوفه برعهده داشت و در محرم سال ۱۳۸۰ که مصادف با عید نوروز بود، پخش شد و مورد استقبال هم قرار گرفت و هنوز به‌عنوان یکی از بهترین سریال‌های مناسبتی همچنان از آن یاد می‌شود و بارها از شبکه‌های تلویزیونی هم پخش شده است.

حسن فتحی درباره این‌که در نهایت چگونه «شب دهم» به سریالی مناسبتی تبدیل شد گفته است: «پخش سریال «شب دهم» در ایام محرم پیشنهاد آقای جعفری‌جلوه مدیر وقت شبکه اول بود. ایشان معتقد بودند این سریال در ایامی که عید نوروز و محرم با هم تقارن دارند، مخاطب بسیاری را جذب خود می‌کند و همین اتفاق هم افتاد. «شب دهم» به عنوان سریالی مناسبتی به خوبی جواب داد.» حسین یاری، کتایون ریاحی، رؤیا تیموریان و ثریا قاسمی از بازیگران این مجموعه هستند.

یک زوج مسیحی در «سفر سبز»

مجموعه تلویزیونی «سفر سبز» ساخته محمد‌حسین لطیفی در سال ۸۱ با پخش از شبکه سه، داستان یک زوج مسیحی را روایت می‌کند که در سفر به ایران پسربچه‌ای را به‌عنوان فرزندخوانده با خود می‌برند و حالا این پسربچه زمانی که ۲۵ سال دارد با اعتراف پدرخوانده‌اش پیش از مرگ به حقیقت پی می‌برد و تصمیم می‌گیرد به ایران بیاید. محمدحسین لطیفی ازجمله کارگردان‌هایی است که چند بار کارهای مذهبی ساخته و البته کارگردان ‌به‌نسبت موفقی هم در این حوزه به‌حساب می‌آید. پارسا پیروزفر، علی نصیریان، محمدرضا شریفی‌نیا، مجید مظفری و... در این مجموعه به ایفای نقش پرداختند.

واقعه عاشورا در «پریدخت»

سامان مقدم هم یکی از کارگردان‌هایی است که در  «پریدخت» اشاره‌ای به واقعه عاشورا و البته عزاداری مردم در دوران رضاخانی دارد. بسیاری از منتقدان معتقدند «پریدخت» سامان مقدم را می‌توان یکی از نمونه‌های قابل‌قبول در سریال‌سازی محرمی دانست که توانست گریزی به تاریخ معاصر ایران در سده اخیر بزند و در حقیقت روایتی ملودرام در دل محرم و اعتراض‌های مردم در زمان پهلوی را به تصویر بکشد. «پریدخت» داستان زندگی دختر حاج‌میرزا یکی از سرشناسان مؤمن شهر است. داستان در ‌سال ١٣١٤ رقم می‌خورد، جایی که پریدخت در دوراهی انتخاب خواستگار قرار دارد. داستان با فرازوفرود زندگی پریدخت جلو می‌رود تا فاجعه مسجد گوهرشاد و کشف حجاب رقم می‌خورد. مرحله دوم زندگی پریدخت با تبعید رضاشاه و روی کار آمدن محمدرضا پهلوی آغاز می‌شود، قصه‌ای که تا بعد از کودتای ٢٨مرداد ادامه دارد. مثلث عشقی مبهم میان پریدخت، نادر و نصرت، جوهره داستان بود؛ نصرت که با هم‌نشینی در خانه میرزا دلباخته دختر او می‌شود و نادر خان‌زاده‌ای که از دختر موردعلاقه‌اش دور می‌شود. لیلا حاتمی، کامبیز دیرباز و... بازیگران این مجموعه بودند.

شوذب، در میانه عشق دو زن

«معصومیت ازدست‌رفته» به کارگردانی داوود میرباقری سال ۸۲ از شبکه سه سیما پخش شد. داستان این سریال، به سده نخست هجری برمی‌گردد و با محوریت شخصیتی به نام شوذب شکل می‌گیرد که از یاران حضرت علی(ع) بود. او به خزانه‌داری کوفه و امویان رسید و زندگی‌اش در میانه عشق دو زن به تصویر کشیده شد. اولین زن ماریاست که زمانی مسیحی بوده‌ و خاطرات شیرینی از دوران خلافت امیرالمومنین علی (ع) دارد که به منزل آنها سر می‌زده‌ و دستگیر فقر و تنگدستی‌شان بود. دیدن شوذب، ماریا را به یاد حضرت می‌اندازد و همین به تدریج علاقه او را به شوذب شکل می‌دهد. ماریا که پس از مرگ مادر به دیر سپرده شده و به قالب راهبه مسیحی درآمده است، همچنان دل در گرو عشق شوذب دارد و برایش پیام‌هایی عاطفی می‌فرستد و در مواجهه بین این دو، شوذب نیز گرفتار عشق ماریا می‌شود. اما زن دوم یک یهودی است به نام حمیرا که با شمایل کولی‌وار خویش، دل شوذب را می‌فریبد و او را به‌تدریج با وسوسه به راهیابی بیشتر به دستگاه خلافت امویان، از ایمان دور می‌سازد.

به این ترتیب سریال میرباقری در یک عرصه دوسویه شکل می‌گیرد؛ سویه‌ای که نهایتش به سعادت ختم می‌شود و سویه‌ای که فرجامش جز شقاوت نیست و اکنون شوذب باید بین این تنگنا راهی را برگزیند. شوذب نهایتا با ماریا ازدواج می‌کند اما به دلیل رفت‌وآمدهای مکرر حمیرا نسبت به او بی‌محبت شده و ماریا او را ترک می‌کند. ماریا هنگام به دنیا آوردن پسرش از دنیا می‌رود و شوذب نیز با حمیرا ازدواج می‌کند. اما چند سال بعد پسر شوذب، زید، اتفاقی عاشق ربابه دختر حمیرا می‌شود و در این راه کشته می‌شود. شوذب هم دیوانه شده و ربابه را در مجلس عروسی‌اش می‌کشد. اما نهایتا به وسیله سواری از زندان نجات می‌یابد. امین تارخ، فریبا کوثری، سارا خوئینی‌ها ، داریوش فرهنگ و... بازیگران این مجموعه هستند.

 تهیه‌کننده‌ «مختارنامه» سه بار سکته کرد

یکی از سریال‌هایی که حدود ده سال است بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته سریال «مختارنامه» به کارگردانی داوود میر باقری است. کارگردانی که پرچم‌دار ساخت این سبک از فیلم میان همکاران خود است. سریال «مختارنامه» پخش خود را در سال ۸۹ از شبکه یک سیما آغاز کرد و در سال ۹۰ به پایان رساند. سریال «مختارنامه» پیرامون زندگی و قیام مختار ثقفی بود. فیلمبرداری این سریال حدود شش سال طول کشید و فشار کاری آن قدر بالا بود که محمود فلاح تهیه‌کننده کار به دلیل سختی و فشار بالای کار سه بار سکته کرد و حتی یک بار عمل قلب باز انجام داد. این سریال به سبب پخش هرساله به مناسبت ایام محرم دست‌مایه شوخی و خنده در فضای مجازی قرار می‌گیرد، چرا که این سریال بیش از ده سال است هر سال روی آنتن تلویزیون می‌رود، با این حال آمار بالایی از محبوبیت میان بینندگان دارد. داوود میرباقری در این سریال صحنه به شهادت رسیدن حضرت عباس(ع) را در یکی از سکانس‌‌ها ضبط کرده بود اما بعدها بنا به دلایلی آن سکانس از سریال حذف شد. فریبرز عرب‌نیا، رضا رویگری، فریبا کوثری،رضا کیانیان و... در این سریال ایفای نقش کرده‌اند.

«مرضیه» آخرین مجموعه محرمی

سریال «مرضیه» به کارگردانی فلورا سام در سال ۹۸ روی آنتن شبکه دو رفت. این سریال آخرین پروژه سیما درباره محرم است و پس از آن دیگر کاری ساخته نشد. داستان سریال درباره یک اختلاس و فساد اقتصادی بزرگ است که خانواده شاد مرضیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و او را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که مجبور به انتخاب و تصمیم‌گیری می‌شود. مرضیه در تعارض کار و مذهب مجبور به انتخاب می‌شود. انتخاب این مسیر اتفاقات جدیدی را برایش رقم می‌زند و… . زنده‌یاد ماه‌چهره خلیلی، پژمان بازغی، داریوش ارجمند،گوهر خیراندیش و... در این مجموعه بازی کرده‌اند.

donya-e-eqtesad.com
  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
دیالوگ های معروف پرویز پرستویی,دیالوگ های ماندگار پرویز پرستویی,دیالوگ های پرویز پرستویی

دیالوگ های معروف پرویز پرستویی به یک مکالمه ی دونفره که کلام، ساختارش را تشکیل می دهد؛ دیالوگ میگویند. درواقع کلام، شخصیت های نمایش و وقایع و اتفاقات را بیان میکند. در این مطلب از سرپوش دیالوگ های معروف پرویز پرستویی آورده شده است که در ادامه می خوانیم. دیالوگ های معروف پرویز پرستویی یکی از علل جذابیت و ماندگاری فیلم‎ ها، دیالوگ های خاص و بیادماندنی آن می باشد. شاید با شنیدن نام فیلم های مورد علاقه خود، یک دیالوگ منحصر به فرد از آن در ذهن شما تداعی شود. رضا مارمولک، لباس یک روحانی را میپوشد و بدین طریق، وارد ماجراهایی می شود. این فیلم، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه( پیمان قاسم خانی) را در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کرده است. قسمتی از دیالوگ های ماندگار پرویز پرستویی در فیلم مارمولک > این قدر گیر نده به این جوونا، آخه بهشت که زورکی نمی شه عزیز برادر، اونقدر فشار میاری که از اونور جهنم می زنه بیرون... > خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. > اذان بده بریم دیگه، اذون گفتم حاج آقا، از کدوم؟! اذون دیگه! اهان! > من اصلاً به تو فکر نمی کنم، بچه جان خریت خودت را بگردن خدا ننداز. > شاید درهای زندان به روی شما بسته باشه، ولی درهای رحمت خداوند همیشه به روی شما باز است و اینقدر به فکر راههای دررو نباشید. دیالوگ های زیبا از پرویز پرستویی > آدم ها اگه مرام داشتن گناه نمیکردن! > اصلاً به این حرفا نیست، دل آدم باید ذاتش درست باشه. > به روحانیت جسارت نکن خصوصاً که بچه دروازه غار باشه...! > اصلاً خود خدا هم اینقدرها که میگن سختگیر نیست. > حاج آقا، شما درس خارج هم خوندین؟« نخیر...بنده تمام مدت قم بودم.» > راههای رسیدن به خدا به عدد آدم هاست! علی ایُّ حال، هیچ انسانی نیست که راه برای رسیدن به خدا نداشته باشه. > و اصلاً گور بابای قطب شمال ماستت رو بخور. > برو حالتو بکن فقط مواظب باش اسراف نکنی > تو اگر دوست می خواهی مرا اهلی کن > شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد اما درهای رحمت خداوند همیشه به روی شما باز است ... و این قدر به فكر راههای دررو نباشید ...!! خدا كه فقط متعلق به آدم های خوب نیست خدا، خدای آدم های خلافكار هم هست فقط خود خداست كه بین بندگانش فرقی نمیگذارد او:اند ِ لطافت اند ِ بخشش اند ِ بیخیال شدن اند ِ چشم پوشی و رفاقت است ... دیالوگ های پرویز پرستویی در فیلم مارمولک گردآوری: بخش هنر وسینما سرپوش

ویژه سرپوش