جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۱۰ - ۰۵ تير ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۴۰۲۰۰
رادیو و تلویزیون

بازگشت فصل جدید سریال پایتخت؛ کدام بازیگرها حذف شدند؟

سریال پایتخت,فصل جدید سریال پایتخت
تولید سری هفتم پایتخت که حرف و حدیث زیادی داشت، در واپسین روز بهار کلید خورده و قرار است به تلویزیون بازگردد.

به گزارش تابناک، پس از مدت‌ها کش و قوس بر سر ساخته شدن یا نشدن ادامه مجموعه تلویزیونی «پایتخت»، بر اساس اطلاع‌رسانی یکی از بازیگران این مجموعه، گویا تولید فصل هفتم این سریال آغاز شده است.

پنجشنبه، ۳۱ خردادماه هومن حاجی‌عبداللهی – بازیگر این سریال – در صفحه شخصی توییتر خود، با انتشار تصویری از شیرینی رنگینک به شکل عبارت «پایتخت ۷» نوشت: «شروع پایتخت ۷ به شیرینی رنگینکیه که بچه‌های پشت صحنه درست کردن.»

به این ترتیب روشن شد تولید سری هفتم این اثر که حرف و حدیث زیادی داشت، در واپسین روز بهار کلید خورده و قرار است به تلویزیون بازگردد. در روزهای اخیر، اخباری از تولید بخش قابل توجهی از قصه این فصل در کشور تاجیکستان به انتشار رسیده که هنوز تأیید نشده است.

مجموعه تلویزیونی «پایتخت» که نخستین بار به عنوان محصول گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما، در آخرین روزهای زمستان ۸۹ روی آنتن این شبکه رفت و بعدها در سیمافیلم به تولید رسید، طی حدود هشت سال، با استقبال مخاطبان به یکی از موفق‌ترین محصولات کمدی سازمان صداوسیما تبدیل شد تا در نهایت با رکورد، ۶ فصل ادامه یابد.

«پایتخت» در فصول پخش‌شده، فراز و فرود نیز داشته، ولی همواره از سطح کیفی قابل قبولی نسبت به دیگر کمدی‌های تلویزیونی دهه ۹۰ برخوردار بوده؛ تا جایی که بازپخش‌های آن از شبکه‌های آی‌فیلم، تماشا و حتی یک سیما، گاه بیش از کمدی‌های جدید روی آنتن مخاطب جذب کرده است.

در این سال‌ها چند بار زمزمه‌هایی از تولید نسخه سینمایی این سریال و تمایل عوامل به ساخت آن نیز شنیده شده، اما هیچ‌گاه به سرانجام نرسید تا تولید احتمالی آن برای بعد از ساخت فصل هفتم سریال به تعویق بیفتد.

محاق و سکوت طولانی

«پایتخت» پس از حواشی فصل ششم که به نامه رییس وقت سازمان صداوسیما منجر شد، به نوعی به محاق رفت و تولید ادامه آن در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت؛ به طوری که حتی تا مدتی از شبکه‌های تلویزیون بازپخش هم نمی‌شد. آن سکانس‌های حاشیه‌ساز و همچنین انتقاداتی که از بدآموزی این اثر در آن زمان عنوان می‌شد، ممکن است مدیران امروز صداوسیما را به نظارت دقیق‌تر و با حساسیت بیشتر روی تولید این اثر ترغیب کند تا نتیجه، حداقل به اندازه سری‌های قبل کم‌حاشیه باشد.

در عین حال از آن زمان به بعد، اگرچه دو قسمت به عنوان پایان‌بندی فصل ششم به تولید و پخش رسید، ولی طولانی‌ترین دوره تلویزیون بدون ساخت «پایتخت» جدید رقم خورد.

حال در شرایطی این مجموعه به تلویزیون بازمی‌گردد که در این ایام، آثار کمدی سروش صحت شامل «لیسانسه‌ها» و «فوق لیسانسه‌ها» با فضایی بسیار متفاوت سر برآوردند و بسیار محبوب شدند. «زیرخاکی» به چهار فصل رسیده و موفقیت قابل توجهی کسب کرده و «نون خ» با فضایی نسبتا شبیه به «پایتخت»، پنج فصل داشته و در تدارک فصل ششم است. با گذشت پنج سال توقف این سریال که تحولات تلویزیون در آن سریع بوده، باید دید چه استقبالی از سری تازه آن صورت خواهد گرفت. اگرچه هنوز فضای کمدی‌های تلویزیونی به اندازه‌ای تغییر نکرده که بتوان کار عوامل «پایتخت» را بسیار سخت دانست.

غیبت چند هنرپیشه اصلی

فصل هفتم مجموعه تلویزیونی «پایتخت» تحت تأثیر غیبت چند بازیگر آن قرار گرفته و از این لحاظ، می‌تواند به چالشی برای سازندگان تبدیل شود. مهمترین هنرپیشه‌ای که در این سریال غایب خواهد بود، بهرام افشاری است که در فصول پنجم و ششم با کاراکتر «بهتاش» به چهره‌ای محبوب تبدیل شد، ولی این بار به علت حضور در پروژه‌های سینمایی، این سریال را همراهی نخواهد کرد. او در این سال‌ها با «فسیل» در سینما رکوردشکنی کرد و با دو فیلم «هفتاد سی» به کارگردانی خودش و «مرد عینکی» در پی تکرار موفقیت آن اثر است.

بازیگرانی که در فصل جدید پایتخت حذف شدند

مهران احمدی نیز که پیش از این یک بار دیگر رفت و برگشت به «پایتخت» را تجربه کرد، دومین بازیگر مهم سریال است که در فصل هفتم دیده نخواهد شد.

سارا و نیکا فرقانی اصل هنرپیشه‌های جوان سریال هم که از کودکی «پایتخت» را همراهی کردند، اگرچه هنرپیشه نبودند اما از جمله پنج بازیگر سریال محسوب می‌شدند که در تمام فصول آن حضور داشتند. آن‌ها تحت تأثیر حواشی انتشار تصاویری نامتعارف، در فصل هفت حضور نخواهند داشت. این سناریو نیز وجود دارد که در اثر جایگزینی این دو با بازیگرانی دیگر، همکاری آنان با این مجموعه به کلی قطع شود.

روح «پنجعلی» برمی‌گردد؟

در مقابل چهره‌های یادشده، می‌توان بازگشت علیرضا خمسه را با نقش «بابا پنجعلی» محتمل دانست. او که در پنج سری اول شخصیتی ثابت بود و در فصل ششم به علت مرگ کاراکترش حضور نداشت، احتمال دارد در قالب یک روح به سریال بازگردد و شوخی‌های تازه‌ای را به این شکل، به «پایتخت ۷» اضافه کند.

ایده حضور علیرضا خمسه در نقش «روح باباپنجعلی»، ایده‌ای است که پیشتر از سوی محسن تنابنده طراح و سرپرست نویسندگان اثر مطرح شده بود، ولی هیچ‌گاه به اجرا نرسید. با این حال با اظهارنظر مدتی پیش علیرضا خمسه که از تماس عوامل سریال برای بازگشت او به این اثر خبر می‌داد، اجرای آن را می‌توان محتمل دانست.

مقدم و رفقا بار دیگر در سیما

فصل هفتم مجموعه «پایتخت»، بازگشت سریال‌ساز پرکار و باسابقه تلویزیون را به این رسانه رقم خواهد زد. در حالی که سیروس مقدم طی سال‌های گذشته از فصل ششم این اثر، بسیار کم‌کار بوده و تنها دو سریال کم رمق در نمایش خانگی ساخته، با سری هفتم به تلویزیون بازخواهد گشت. در این چهار یا به تعبیری پنج سال، نام مقدم در کنار چند پروژه دیگر تلویزیونی از جمله سریال جاسوسی «ترور» شنیده شد، ولی به نتیجه نرسید.

جالب آن که الهام غفوری تهیه‌کننده، محسن تنابنده سرپرست نویسندگان و بازیگر و ریما رامین‌فر، احمد مهران‌فر و مهران احمدی به عنوان برخی دیگر از چهره‌های شاخص سریال «پایتخت» نیز طی این سال‌ها همکاری خاصی با رسانه ملی نداشتند.

چالش یک «پایتخت» طولانی

در حالی که برخی رسانه‌ها از تولید فصل هفتم «پایتخت» در ۱۵ قسمت خبر داده‌اند، با توجه به زمان‌بندی معمول پخش این سریال، بعید به نظر می‌رسد که این عدد درست باشد؛ چراکه در چنین شرایطی، احتمالا «پایتخت ۷» برای نیمه نخست ماه رمضان امسال (۱۱ تا ۲۵ اسفند ۱۴۰۳) برنامه‌ریزی خواهد شد و زمان طلایی نوروز را که به نوعی به عنوان زمان معمول پخش سریال «پایتخت» شمرده می‌شود، از دست خواهد داد.

بازیگرانی که در فصل جدید پایتخت حذف شدند

اگرچه هنوز تعداد قسمت‌های سریال به شکل رسمی اعلام نشده و هر آنچه مطرح می‌شود، گمانه‌زنی است ولی به نظر می‌رسد «پایتخت ۷» دومین فصل این سریال لقب گیرد که در رمضان پخش خواهد شد و با توجه به آن که در ماه رمضان امسال، تلویزیون تنها شش شب به علت ایام عزا، با منع پخش سریال کمدی مواجه است، احتمالا این فصل حدود ۲۴ قسمت خواهد داشت و رکورد طولانی‌ترین سری آن را خواهد شکست.

البته که سازندگان پروژه در تمام این سال‌ها از سابقه خوبی در روایت قصه با چاشنی طنز برخوردار بوده‌اند، ولی مرور تجربه طولانی‌ترین فصل سریال تاکنون که فصل چهارم با ۲۲ قسمت بود و از نظر بسیاری ضعیف‌ترین فصل این مجموعه به شمار می‌آید، از وجود چالشی بزرگ پیش روی سازندگان «پایتخت» خبر می‌دهد؛ چالش مهمی برای آن که این اثر با وجود قصه‌ای طولانی به نسبت روال معمول فصول گذشته، همچنان جذاب و تماشاگرپسند روایت شود.

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش