پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
۱۸:۴۳ - ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۶۱۶۷
رادیو و تلویزیون

جزئیات فصل سوم سریال ستایش در گفت‌وگو با کارگردان این سریال

سریال ستایش 3,اخبار صدا وسیما,خبرهای صدا وسیما,رادیو و تلویزیون

فصل پرچالش «فردوس»

قصه دنباله‌دار ستایش به فصل سوم رسید و شبكه سه سیما از شب گذشته راوی ماجراهای این شخصیت و خانواده‌اش شد. این سریال هر شب ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه روی آنتن می‌رود و فردای آن روز ساعت یك بامداد، ۱۰ صبح و ۱۴ و ۳۰ دقیقه بازپخش می‌شود. مجموعه ستایش در فصل اول با درگیری این شخصیت با حشمت فردوس بر سر حضانت فرزندانش اوج گرفت و در فصل دوم با آشنایی غریبانه فردوس با نوه‌اش و در نهایت خاكسترنشینی او به پایان رسید.

فصل سوم قرار است از فردای روزی كه سری دوم تمام شد، آغاز شود و علاوه بر خط اصلی قصه یعنی ماجرای پدربزرگ و درگیری‌های او با ستایش بر سر نوه‌هایش به داستانك‌های دیگر شخصیت‌های قدیمی و تازه‌وارد قصه هم بپردازد. به خاطر ورود قصه‌های تازه، بازیگران جدید كنار بازیگران فصل قبل مقابل دوربین این سریال رفته‌اند. هنرپیشگانی همچون فرهاد جم، شهرام پوراسد، مهتاج نجومی، مریم خدارحمی، بهزاد خداویسی، لاله مرزبان و... به گروه بازیگران فصل پیش اضافه و وارد زندگی شخصیت‌هایی می‌شوند كه نرگس محمدی، داریوش ارجمند، مهدی سلوكی، فریبا نادری، سیما تیرانداز، قربان نجفی، امیرمحمد زند، امید علیمردانی و... به ایفای آنها می‌پردازند. از آنجا كه فصل دوم سریال با انتقادهایی از جمله پایان‌بندی نامناسب همراه بود، تماشای فصل سوم كه قرار است به بسیاری از پرسش‌های مخاطبان پاسخ دهد، وسوسه‌كننده به نظر می‌رسد؛ ضمن آن كه عوامل سریال در گفت‌وگو با جام‌جم نوید جذابیت بیشتر آن را می‌دهند.

در ادامه با كارگردان و بازیگران این سریال گفت‌وگو كردیم و از فصل سه پرسیده‌ایم:

چه دیدیم؟

ستایش را تا آنجا دنبال كردیم كه به میانسالی رسیده است و در شمال با نام ثنابانو، رستورانی را اداره می‌كند. پسر او با نام مستعار محمد رودباری به صورت اتفاقی پایش به ویلای حشمت فردوس باز می‌شود و بدون این‌كه بداند چه نسبتی با وی دارد با پیرمرد حشر و نشر پیدا می‌كند. محمد دنبال فردوس به تهران می‌آید و با علاقه‌ای كه به نوه او پیدا كرده است، سعی می‌كند خود را به این خانواده نزدیك كند. در این میان پسر بزرگ فردوس، صابر نیز برای سرپوش گذاشتن بر عقده‌ حقارتی كه همواره نزد پدرش حس كرده است و برای به دست آوردن جایگاهی بهتر وارد بازی زنی به نام پری‌سیما می‌شود. زنی كه به خاطر كینه پدرش (صفایی) در واقع نه برای آبادی زندگی صابر بلكه برای خانه خراب كردن فردوس آمده است. قصه آنجایی پایان گرفت كه فردوس اموالش را در این بازی می‌بازد و مجبور به ترك خانه می‌شود. او كه از اسب افتاده دوشادوش محمد در پارك به درددل و نصیحت می‌نشیند و تمام.

چه می‌بینیم؟

فصل سوم ستایش كه قرار است بر خلاف گذشته نه یك روز در هفته بلكه به صورت شبانه روی آنتن برود، قصه فصل دوم را بلافاصله ادامه می‌دهد. به گفته سعید سلطانی كارگردان سریال، قصه از فردای شبی كه سری دوم در آن به پایان رسید، آغاز می‌شود و حشمت فردوس در این قصه سعی می‌كند برای گرفتاری كه دچارش شده، راه‌های پیش روی خود را امتحان كند.

ستایش ۴ هم در راه است؟  

سلطانی در مورد احتمال ساخت فصل چهار این مجموعه به جام‌جم می‌گوید: این فصل را هم می‌توان در ادامه دو فصل پیش دید و هم به عنوان یك سریال مجزا به آن نگاه كرد. این‌كه بعد از این نیز سریال ادامه خواهد داشت یا خیر، سوالی است كه من هم هنوز به جوابش نرسیده‌ام. باید ستایش۳ دیده شود و بعد ببینیم این ظرفیت در آن وجود دارد كه بتوانیم ادامه‌اش دهیم یا خیر.

اوضاع بهتر می‌شود؟

قصه ستایش در فصل ۲ از حیث كیفیت فاصله زیادی با سری نخست آن داشت. قصه آن‌گونه كه باید مخاطب را باخود درگیر نكرد و ماجرا خیلی زود و بی‌فرجام به انتها رسید. حال بسیاری منتظرند با تغییرات ستایش در فصل سه مواجه شوند و ببینند آیا دوباره قصه پر غصه زندگی این شخصیت و خانواده‌اش اوج می‌گیرد یا خیر. سلطانی در این مورد اظهار می‌كند: فصل سوم قابلیت‌های زیادی از جمله اضافه شدن چند شخصیت تازه و خط قصه‌ای جذاب دارد؛ به همین خاطر گمان می‌كنم این سری از فصل‌های قبلی پر بیننده‌تر باشد.

از صابر چه خبر؟

رامسین كبریتی نقش صابر، پسر حشمت فردوس را بازی می‌كرد. پسری كه هیچ‌گاه از سمت پدر جدی گرفته نشده بود و نزد او مثل طاهر محبوبیت نداشت. نقش این شخصیت در فصل دوم پررنگ‌تر شد اما با مهاجرت كبریتی، سرنوشت صابر در فصل سه برای بینندگان سریال سوال‌برانگیز شده که آیا قرار است بازیگر دیگری جای او بازی كند یا شاهد حذف این شخصیت از ماجرا خواهیم بود؟ شنیده می‌شود، بازیگری جایگزین او شده و قرار است با گریمی مشابه تنها در لانگ شات دیده شود. سعید سلطانی در مورد بازیگر جایگزین كبریتی به جام‌جم می‌گوید: اگر در مورد این شخصیت بخواهم صحبت كنم، سمت و سوی قصه لو می‌رود. برای همین به نظرم بهتر است این پرسش را پیش از آغاز سریال پاسخ ندهم و مردم آنچه را پیش می‌آید ببینند.

چند حذف و اضافه

در سری سوم سریال ستایش، چند بازیگر فصل‌های پیشین به دلایل متفاوت حضور ندارند و چند هنرپیشه تازه جای آنها را گرفته‌اند. علاوه بر این شخصیت‌های جدید نیز به مجموعه افزوده شده‌اند كه قرار است بچه‌‌قصه‌های تازه‌ای را به خط اصلی اضافه كنند.

برای مثال حدیث میرامینی از بازی در فصل ۳ كناره گرفت و لاله مرزبان به جای او ایفاگر نقش نازگل، دختر ستایش است. مهدی سلوكی اما با تغییر در شخصیتی كه به ایفای آن می‌پرداخت از فصل یك به فصل دو آمد. او در سری نخست مجموعه نقش محمد برادر ستایش و رفیق طاهر را داشت و در فصل دو به محمد، پسر ستایش مبدل شد و در این فصل نیز قرار است ادامه نقش خود را ایفا كند. نقشی كه در فصل گذشته، تاثیر زیادی در روند قصه داشت و احتمالا حلقه وصلی است كه سبب رویارویی دوباره ستایش و فردوس می‌شود.

از شمال تا جنوب با ستایش

قصه ستایش در فصل اول از تهران آغاز شد و در تعقیب و گریزهای این شخصیت و فردوس به شمال ایران رسید و در آنجا ماندگار شد. در فصل دوم اما دوباره ستایش از شمال به تهران آمد و قصه در تهران به پایان رسید. حال در این فصل قصه علاوه بر تهران، در شمال ایران به رامسر و در جنوب نیز به بندرعباس سر زده است.

قصه جذاب‎‌تر می‌شود

قربان نجفی، بازیگر نقش صفایی در دو فصل گذشته سریال حضور داشت و در فصل سه نیز همراه دخترش پری‌سیما آدم بدهای قصه را بازی می‌كنند. كسانی كه باعث خانه‌خرابی فردوس شدند و اموال او را تصاحب كردند. نجفی به جام‌جم می‌گوید تلاش كرده است نقش را از قالب یك بدمن كلیشه‌ای خارج كند و رنگ خاكستری به شخصیت صفایی بزند. او كه نقش پررنگی در این فصل دارد؛ نوید می‌دهد در صورت مهیا بودن شرایطی چون زمان پخش و... سریال ارتباط خوبی با مخاطب برقرار خواهد كرد چون حتی از فصل یك، قصه جذاب‌تری دارد. نجفی همچنین درباره پایان‌بندی ستایش ۳ و احتمال ساخت فصل ۴ عنوان می‌كند: هنوز صحبتی در این مورد نشده است اما قصه هم قابلیت پایان یافتن و هم ادامه داشتن را دارد.

یك خانواده تازه‌وارد

شهرام پوراسد از بازیگران گزیده كاری است كه بعد از مدت‌ها با شخصیت آقای مظفری در ستایش ۳ به تلویزیون بازگشته است. او جزو شخصیت‌هایی است كه در این فصل به قصه افزوده شده است و با خانواده ستایش دچار درگیری‌های عاطفی می‌شود. پوراسد درباره این نقش به جام‎جم می‌گوید: خانواده مظفری كه در آن مهتاج نجومی نقش مادر و من نقش پسر را بازی می‌كنم دراین فصل به مجموعه اضافه می‌شوند. مظفری، مردی نقاش و هنرمند است و من مقابل شخصیت‌هایی كه نرگس محمدی، كیهان ملكی، فرهاد جم و مهتاج نجومی ایفا می‌كنند، بازی دارم. خوبی این شخصیت این است كه با بسیاری از شخصیت‌های سریال ارتباط دارد. از دیگر جذابیت‌های نقش برایم همین هنرمند بودن او بود؛ كمتر در آثار تلویزیونی، شخصیت اینچنینی می‌بینم.

او همچنین دلایلش برای پذیرش این نقش را چنین توضیح می‌دهد: ستایش ۱ و ۲ جزو سریال‌های پرمخاطب بود، به همین دلیل فكر كردم ستایش ۳ هم باید مورد اقبال عمومی قرار بگیرد. با آقای مطلبی و زرین‌كوب صحبت كردم و نویسنده معتقد بود فصل سوم به مراتب جذاب‌تر نوشته شده است و قطعا مورد توجه قرار خواهد گرفت، پس این همكاری را پذیرفتم.  پیش‌بینی‌ این بازیگر برای فصل سه چنین است: امیدوارم اتفاق خوبی برای فصل سوم بیفتد. متاسفانه بعد از مونتاژ سریال را ندیدم و فقط با دیدن بعضی از راش‌ها و صحبت با نویسنده و كارگردان می‌توانم بگویم خوشبینم كه كار جذاب‌تر از قبل شده باشد.

ستایش ۳ در شهرهای مختلفی مقابل دوربین رفته است، اما شخصیتی كه پوراسد بازی می‌كند تنها در تهران حضور دارد. این بازیگر بیان می‌كند: با این‌كه شخصیت من فقط در تهران بازی داشت اما در همین تهران هم محل‌‌های داخلی و خارجی زیاد داشتیم؛ این تنوع برای بیننده‌ها جذاب خواهد بود. او ادامه می‌دهد: گروه بسیار منسجم و خوب بود و آقای مطلبی بسیار انگیزه داشتد و همراه بودند. بارها هنگام تصویربرداری به ما سر زدند و نگران فیلمنامه بودند. آقای زرین‌كوب هم به عنوان تهیه‌كننده، كارنامه خوبی دارند و آقای سلطانی هم، آن‌قدر انسان شریف،‌ كاربلد و بااخلاقی هستند كه در نهایت تجربه خوبی برایم رقم خورد.

پوراسد در آخر عنوان می‌كند: مدت‌هاست امیدوارم تلویزیون سریال‌های خوب بسازد، با كارگردان فرهیخته كار كند و عوامل آثار نمایشی از كارها سرسری نگذرند. فیلمنامه و بازیگران مجموعه‌ها را با دقت بیشتری انتخاب كنند و تهیه‌كنندگان فقط به جنبه مالی و سود اثر فكر نكنند. من منكر نیاز به حضور چهره‌های تازه در سینما، تلویزیون و تئاتر نیستم.

همیشه باید راه برای تازه‌نفس‌ها باز باشد و هیچ‎كس نمی‌تواند جای دیگری را در هنر بگیرد. امیدوارم از آدم‌های باتجربه نیز استفاده بكنند و صرفا به فكر ارزان تمام شدن یك اثر نباشند. تماشاچی ما بسیار هوشیار است و متوجه این مسائل می‌شود.

jamejamdail​y.‎​ir
  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش