سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۷۰۲۰۰۱۲۲

بیوگرافی سعید عبدولی کشتی گیر فرنگی

سعید عبدولی ,بیوگرافی سعید عبدولی ,عکس سعید عبدولیعکس سعید عبدولی

سعید عبدولی متولد ۱۳ آبان ۱۳۶۸ در اندیمشک خوزستان، و حرفه او کشی گیری است. سعید عبدولی دانشجو بوده و به دلیل عدم علاقه به درس خواندن انصراف داده است. سعید عبدولی چهار برادر و ۳ خواهر دارد.

چکیده ای از بیوگرافی سعید عبدولی:

نام کامل:  سعید مراد عبدولی

ملیت: ایرانی

تولد: ۱۳ آبان ۱۳۶۸

اندیمشک، خوزستان، ایران

حرفه: ورزشکار

ورزش:کشتی فرنگی

 

بیوگرافی سعید عبدولی:

سعید عبدولی (۱۳ آبان ۱۳۶۸ در اندیمشک) کشتی‌گیر وزن۷۵ کیلوگرم فرنگی‌کار ایرانی است که مدال برنز المپیک ریو ۲۰۱۶، مدال طلای قهرمانی جوانان جهان و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ را کسب کرده‌است.  سعید عبدولی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۱ در وزن ۶۶ کیلوگرم توانست نهمین مدال طلای تاریخ کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی را کسب کند و همچنین سهمیه ورود به بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ را نیز بدست آورد.

 

سعید عبدولی در مسابقات آسیایی ۲۰۱۴ اینچون در کره جنوبی به تاریخ ۸ مهر ۱۳۹۳ در مرحله یک چهارم نهایی با ناداوری آشکار مغلوب کشتی‌گیر کره‌ای شد.  این اتفاق خاطرهٔ تلخ داوری بحث‌برانگیز دیدار عبدولی با نماینده کشور فرانسه در چهارچوب رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن را برای بسیاری از ایرانی‌ها زنده کرد. جایی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان عبدولی با ناداوری از حقش محروم شد.

 

شرکت سعید عبدولی در مسابقه المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲

سعید عبدولی در المپیک لندن ۲۰۱۲ ابتدا توانست آتاکان یوکسل ترکیه‌ای را با نتیجه ۳ بر صفر شکست دهد اما در دومین مسابقه خود با استیو گنو فرانسوی، با تصمیم داور بلاروسی، ایهار برل مسابقه را با نتیجه ۳ بر صفر به حریف خود واگذار کرد و عملاً با باخت بعدی گنو از دور مسابقات حذف شد و به چهار نفر برتر این مسابقات نرسید.

 

داوران این دیدار عبارت بودند از:

رئیس تشک: پرتی وهویلاینن (فنلاند)

داور وسط: ایهار برل (بلاروس)

قاضی:کارلوس گارسیا (اسپانیا)

 

پس از این مسابقه، محمد عباسی وزیر وزارت ورزش ایران و بهرام افشارزاده دبیر ملی کمیتهٔ المپیک در نامه‌ای به فیلا خواستار بررسی نحوهٔ قضاوت داور در این مسابقه شدند. محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران در نامه‌ای به وزیر ورزش دستور داده‌است از عبدولی به مانند ورزشکاران که مدال طلا دریافت کرده‌اند تقدیر شود.

سعید عبدولی که بنا به گفتهٔ خود حقش را در این مسابقه پایمال شده می‌داند در دیدار با خبرنگاری در لندن گفت: «اگر محمد بنا نبود یقهٔ داور را در وسط تشک می‌گرفتم و او را می‌زدم او زحمات چندین و چند ساله‌ام را به باد داد.»

این درحالی است که رئیس فدراسیون جهانی کشتی، رافائل مارتینتی، دلیل ادعای ناداوری در این بازی را تحمل نداشتن مردم ایران در برابر شکست قهرمانانشان در مسابقات دانست و دربارهٔ بازی عبدولی با کشتی‌گیر فرانسوی گفت: «فیلم این مسابقه با حضور تمام داوران حاضر در المپیک بازبینی شد؛ که نتیجهٔ آن تأیید قضاوت صحیح داوران بود.»

 

سعید عبدولی,کشتی‌گیر فرنگی‌کار ایرانی,سعید عبدولیتصاویر سعید عبدولی

 

شرکت سعید عبدولی در بازی‌های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴

سعید عبدولی در جریان مرحله یک چهارم نهایی مسابقات کشتی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون برابر هیونگ جانگ، دارنده مدال طلای المپیک آتن، از کره جنوبی به میدان رفت. سعید عبدولی چهار فیتو روی نماینده کشور میزبان اجرا کرد و در نهایت او را ضربه فنی نمود که درابتدا به تأیید داوران نیز رسید اما مربی کشتی گیران کشور میزبان، که معتقد بود عبدولی با گرفتن گردن حریف مرتکب خطا شده، در آستانه بالا رفتن دست عبدولی بازبینی صحنه را درخواست نمود. هیئت داوران این مسابقه نتیجه دیداری که با ضربه فنی به پایان رسیده بود عوض کرد و علی‌رغم اعتراض‌های کشتی‌گیر ایرانی رای به ادامه مسابقه داد. در نهایت این دیدار با نتیجه ۹ بر ۶ به سود نماینده کشور کره‌جنوبی خاتمه یافت. عبدولی در ادامه در شانس مجدد به مقام سوم این مسابقات دست یافت.

همچنین کیومرث هاشمی رئیس وقت کمیته ملی المپیک ایران عنوان کرد که از سعید عبدولی به مانند بقیه طلا آوران مسابقات آسیایی ۲۰۱۴ اینچون تجلیل خواهد شد.

 

سعید عبدولی,کشتی‌گیر سعید عبدولی,کشتی‌گیر فرنگی‌کاربازی های سعید عبدولی

 

شرکت سعید عبدولی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۵

سعید عبدولی پس از استراحت در دور دوم به مصاف نوربیک خاشیمبکوف از ازبکستان رفت که قدرتمندانه حریف خود را در همان سه دقیقه نخست با نتیجه ۸ بر صفر شکست داد. وی در دور سوم رقابت‌های وزن ۷۵ کیلوگرم به مصاف پاسکال ایزیلی از آلمان رفت و با امتیاز عالی ( ۱۰ بر صفر) حریف خود را از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

 

عبدولی در این مرحله زوراب داتوناشویلی نفر پنجم جهان و بازی‌های اروپایی و نایب قهرمان ۲۰۱۳ اروپا از گرجستان را با نتیجه ۲ بر صفر شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت که در این مرحله برابر مارک مادسن کشتی گیر با تجربه دانمارکی در وقت‌های معمولی با نتیجه ۲ بر ۲ به تساوی رسید اما به دلیل داشتن اخطار، بازنده این مسابقه نفس گیر شد از راهیابی به فینال بازماند. مادسن که هرگز به کشتی گیرهای ایرانی نباخته بود برای پیروزی مقابل سعید از لطف داوران نیز استفاده کرد .‌‌‌‌‌‌‌‌

 

در دیدار رده بندی به مصاف اندی بیسک نفر سوم جهان از آمریکا رفت و در حالی که حریف از او سرحال تر به نظر می رسید با نتیجه ۲ بر صفر مغلوب بسیک شد و عنوان پنجم را کسب کرد.کشتی گیر آمریکایی در طول مسابقه کار خاصی نکرد اما از عکس العمل عبدولی در خاک با تصمیم داوران که عقیده داشتند عبدولی از پا استفاده کرده ، ٢ امتیاز گرفت و برنز را برد . 

 

سعید عبدولی در اولین دیدار در وزن ۷۵ کیلوگرم در المپیک ریو با مارک مادسن از دانمارک کشتی گرفت که این کشتی را با نتیجهٔ ۱–۱ و به دلیل اخطار آخر بازنده شد. او به شدت به داوری اعتراض کرد و با کارت زرد مواجه گردید. عبدولی در آستانهٔ کارت قرمز و حذف کامل بود که با هشدار محمد بنا سرمربی تیم ملی ایران به وسط تشک بازگشت و نهایتاً به دلیل فینالیست شدنِ حریف دانمارکی‌ش در گروه شانس مجدد توانست با شکستِ ویکتور نمس صرب و پیتر باکسی مجار مدال برنز المپیک را کسب کند.

 

شرکت سعید عبدولی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان ۲۰۱۷

عبدولی در این مسابقات پس از استراحت در دور اول، در دور دوم مقابل ویکتور نمس از صربستان شکست خورد و به گروه بازنده‌ها رفت، اما در این گروه ماخات یرژیپوف از قزاقستان و کاراپت چالیان از ارمنستان را شکست داد و به دیدار رده بندی رقابت‌های جهانی راه یافت. دیدار رده بندی وزن ۷۵ کیلوگرم کشتی فرنگی قهرمانی جهان امشب دوشنبه در شهر پاریس برگزار شد که سعید عبدولی در مصاف با کازبک کیلو از بلاروس توانست با پیروزی ۸ بر صفر به مدال برنز رقابت‌های جهانی دست یابد.

 

سعید عبدولی,کشتی‌گیر فرنگی‌کار ایرانی,زندگینامه سعید عبدولیسعید عبدولی کشتی گیر

 

دیپلم جهانی بازی منصفانه

سایت رسمی کمیته ملی المپیک نوشت: بعد از حق کشی محرز داوران در مسابقه سعید عبدولی با حریف کره‌ای در بازی‌های آسیایی اینچئون که در نهایت منجر به باخت نماینده ایران و عدم دستیابی وی به مدال طلا گردید، کمیته ملی المپیک طی نامه‌ای به کمیته بین‌المللی بازی جوانمردانه خواستار بررسی این موضوع گردید.

 

این شورا بعد از بازبینی فیلم این مبارزه و بررسی رأی داور مسابقات با توجه به این که سعید عبدولی به رغم ناداوری به احترام تماشاگران و نفس برگزاری بازی‌های ورزشی در اقدامی جوانمردانه اقدام به ادامه مسابقه تا پایان وقت قانونی کرد از وی تشکر شده و نماینده ایران را شایسته دریافت دیپلم جهانی بازی جوانمردانه دانست.

 

به همین منظور کمیته بین‌المللی بازی جوانمردانه برای تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۹۴ در باکوی آذربایجان از سعید عبدولی برای دریافت دیپلم جهانی بازی جوانمردانه دعوت به عمل آورد. کمیته بین‌المللی بازی جوانمردانه هر ساله با بررسی رقابت‌ها و رویدادهای متعدد ورزشی ورزشکارانی را که به روح ورزش و المپیزم احترام گذاشته و تصویری زیبا و جذاب از روح پهلوانی و برادری در ورزش به جا می‌گذارند دیپلم جهانی اعطا می‌کند.

 

 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

 

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش