سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۶۰

زهرا مغانی؛ والیبالیست موفق ایرانی

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,عکس زهرا مغانیزهرا مغانی
یکی از والیبالیست های معروف زن ایرانی؛ زهرا مغانی است که والیبال را از دوران کودکی خود آغاز کرده و اکنون عضو تیم پورتو می باشد. زهرا مغانی با شماره پیراهن ۱۶ عضو تیم ملی نوجوانان والیبال دختران ایران نیز می باشد. در این مطلب سرپوش با بیوگرافی زهرا مغانی بیشتر آشنا خواهید شد.

چکیده ای از بیوگرافی زهرا مغانی:

نام کامل: زهرا مغانی

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۸۰

محل تولد: تهران

حرفه: والیبالیست

قد: ۱۷۹ سانتی متر

وزن: ۶۷ کیلوگرم

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,تصاویر زهرا مغانیبیوگرافی زهرا مغانی

بیوگرافی زهرا مغانی:

زهرا مغانی در ۱۶ دی ۱۳۸۰ در تهران به دنیا آمد، وی والیبال را از کودکی آغاز کرد و از ۲۰ سالگی توانست لژیونر شود. او اکنون برای تیم پرتو پرتغال به عنوان پاسور بازی می کند. قد این بازیکن ۱۷۹ سانتی متر و وزنش ۶۷ کیلوگرم است و با شمار پیراهن ۱۶ برای تیم ملی نوجوانان دختران ایران بازی می کند. 

شروع والیبال از مدرسه:

زهرا مغانی از زمان دانش آموزی خود والیبال را به شکل حرفه ای دنبال می کرد و در مسابقات دانش آموزی هم توانسته موفقیت های بسیاری بدست بیاورد. 

اما فعالیت حرفه والیبال او به زمان پیوستن به آکادمی والیبال استان تهران برمی گردد. او توانست با بازی در مسابقات بین مدرسه ای توجه مربیان تیم پیکان را به خود جلب کند، در نتیجه به تیم پیکان پیوست و تا اواسط فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۰ هم در این تیم عضویت داشت.

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,زهرا مغانی والیبالیستزهرا مغانی والیبالیست موفق ایرانی

بازی زهرا مغانی در تیم های اروپایی و لژیونری:

زهرا مغانی به عنوان چهارمین بازیکن ایرانی شناخته می شود که در لیگ پرتغال شرکت می کند، قبل تر از او؛ نگین شیرتری در آوِش و مهتاب رحمانی و مونا دریس محمودی در بوآویشتا لژیونر لیگ پرتغال بوده اند. 

در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ خبری مبنی بر پیوستن مغانی به تیم بروسنو در لیگ برتر اسلواکی پیچیده شد، با این وجود انتقال لغو شد و خانم مغنی تا نیم فصل لیگ برتر ایران در پیکان باقی ماند.

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,جدیدترین عکس زهرا مغانیزهرا مغانی در تیم والیبال

قبل از زهرا مغانی؛ بردیا سعادت در سن ۱۸ سالگی به تیم نیش صربستان انتقال داده شده بود و به عنوان جوان‌ترین لژیونر تاریخ ایران در بخش والیبال مردان شناخته می شد بعد از این مغانی هم با انتقال به لیگ اسلواکی صاحب این رکورد در بخش بانوان شد.

در لیگ برتر والیبال زنان ایران؛ مغانی با شماره پیراهن ۱۴ در تیم پیکان به میدان مسابقه رفت و نیم فصل را در این تیم باقی ماند. پیکان رده چهارم تیم فصل لیگ برتر را به دست آورد.

زهرا مغانی,زندگینامه زهرا مغانی,عکس زهرا مغانیزهرا مغانی در حال تمرین بازی

لژیونری زهرا مغانی:

با رسیدن به سن ۲۰ سالگی برای ادامه والیبال خود به تیم پورتو پرتغال اضافه شد، در این زمان او به عنوان جوان ترین بازیکن این تیم شناخته می شد. زهرا مغانی هم اکنون در این تیم مشغول به بازی است. 

قبل از انتقال زهرا مغنی به پرتو، او توانست توجه تیم بروسنو اسلواکی را به خود جلب کند، حتی خبرهایی از انتقال او به این تیم نیز مطرح بود البته در نهایت این عضویت صورت نگرفت. 

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,لژیونری زهرا مغانیلژیونری زهرا مغانی

بازی ملی زهرا مغانی:

زهرا مغنی در دوران کودکی خود برای اولین بار به تیم ملی دانش آموزان ایران دعوات شد. بعد از بازی های درخشان او در تیم توجه میترا شعبانیان سرمربی تیم ملی بانوان ایران را به خود جلب کرد، در نهایت هم به اردوی تیم ملی بزرگسالان ایران دعوت شد.

صرف نظر از اسلواکی بخاطر پورتو:

بر اساس آنچه مغانی عنوان گرده است؛ از سال ۱۳۹۹ پیگیر حضور در لیگ های برتر خارجی بوده است، در تابستان ۱۴۰۰ طی پیشنهاد رسمی از سوی اسلواکی و بررسی های لازم، تصمیم داشت به این تیم بپیوندد. زهرا مغانی حتی پای قرارداد تیم اسلواکی را هم امضا کرد اما همزمان با این موضوع مدیر برنامه او با تیم پورتو ارتباط گرفته بودند و مربیان این تیم برای همکاری با مغانی علاقه مند بودند. 

پورتو برای تیم خود به دنبال بازیکنانی جوان و مستعد بود، از نظر آنها مغانی بازیکنی بود که می توانست برای رسیدن به برنامه های آینده شان به آنها کمک کند. پورتو یک باشگاه بزرگ است و مغانی به پورتو تمایل بیشتری داشت تا اینکه بخواهد در اسلواکی بازی کند.

بر اساس آنچه زهرا مغنی عنوان می کند: احساس می کردم با پیوستن به پورتو مسیر رشد برایم فراهم می شود، شاید در شرق اروپا برایم این اتفاق با شرایط ایده آل رخ ندهد. 

پورتو تیم بسیار خوبی محسوب می شود، حضور در این تیم برایم تجربه بزرگی خواهد بود، من گمان می کنم این شرایط برای کسی با سن من کم پیش می آید. 

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,زهرا مغانی در پرتوزهرا مغانی در پرتو

تلاش برای بهترین پاسوری:

از آنجایی که تیم پرتو جوان گرا است و روی بازیکنان با سن کم سرمایه گذاری می کند؛ می توانم تا سالیان سال برایشان بازی کنم، هدفم از پیوستن به این تیم کسب تجربه است تا هم به پورتو و هم به کشور خودم کمک کنم.

نیاز به تجربه دارم:

سن کم سبب شده به تجربه نیاز داشته باشم، البته بازیکنان ما توانایی خیلی بالایی دارند، به نظرم بازیکنان ما از بازیکنان خارجی چیزی کم ندارند فقط کافی است باور داشته باشند، تلاش کنند تا به نتیجه خوبی دست پیدا کنند.

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,عکس های اینستاگرامی زهرا مغانیعکس های اینستاگرامی زهرا مغانی

جوانترین بانوی لژیونر:

همانطور که اشاره شد؛ مغانی به عنوان چهارمین بازیکن ایرانی شاغل در لیگ پرتغال محسوب می شود، قبلتر از او دخترانی عنوان لژیونر فعالیت داشتند، مغانی بعد از پیوستن به پورتو، جوان‌ترین والیبالیست ایرانی شد که در لیگ قهرمانان اروپا شرکت کرده است.

مشورت با نگین شیرتری:

من احساس خوبی از پیوستن به چنین باشگاه بزرگی دارم، قبل از سفری که به پرتغال داشتم درباره جو حاکم بر والیبال پرتغال از نگین شیرتری که در تیم آوش بازی می کرد، شنیده بودم و از او مشورت های خوبی نیز گرفته بودم.

این فرصت برایم فراهم شد تا در یک تیم سطح بالا بازی کنم، روی پیشرفت فنی در پرتغال و همچنین کمک به تیم ملی در صورتی که مورد نیاز کادر فنی باشم، تمرکز کرده‌ام.

دوری از خانواده:

دوری از خانواده برایم بسیار سخت است، اما ما باید مدت های زیادی از همدیگر دور بمانیم این هزینه ای است که باید به ازای دنبال کردن رویاهایم پرداخت کنم، من باید انها را مانند هر ورزشکار حرفه ای دیگری قبول کنم.

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,بازی ملی زهرا مغانیعکس های شخصی زهرا مغانی

مسیرم ساده نبوده است!

با رسیدن به ۱۶ سالگی به اردوی تیم ملی نوجوانان ایران وارد شدم، در نتیجه مسیر حرفه ای و جدی برای والیبال من شکل گرفت و مربی من میترا شعبانیان من را به یک پاسور تبدیل کرد.

مسیری که در پیش داشتم ساده طی نشد، در این سال ها برای اینکه نشان دهم مورد اعتماد هستم سختی های زیادی را تحمل کردم، اکنون خوشحال هستم که باعث خوشحالی اطرافیانم شده ام.

زهرا مغانی,بیوگرافی زهرا مغانی,تصاویر جدید زهرا مغانیزهرا مغانی؛ ورزشکار موفق ایرانی

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش