سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۸۵

بیوگرافی گوهر خیراندیش بازیگر موفق ایرانی (+عکس های خانوادگی)

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,عکس های گوهر خیراندیشگوهر خیراندیش
یکی از هنرمندان زن ایرانی گوهر خیراندیش می باشد که در زمینه های مختلفی فعالیت دارد. وی در کنار بازیگری، مدرس و گوینده رادیو نیز هست. در ادامه این مطلب سرپوش به فعالیت های هنری این بازیگر اشاره شده است.

چکیده بیوگرافی گوهر خیراندیش:

نام کامل: گوهر خیراندیش

تاریخ تولد: ۱ شهریور ۱۳۳۳

محل تولد: شیراز

حرفه: کارشناسی بازیگری و کارگردانی تئاتر

تحصیلات: کارشناسی بازیگری و کارگردانی تئاتر

محل تحصیل: دانشکده هنرهای زیبا

سال های فعالیت حرفه ای: ۱۳۴۹ تا کنون

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,تصاویر گوهر خیراندیشبیوگرافی گوهر خیراندیش

بیوگرافی گوهر خیراندیش: 

گوهر خیراندیش در ۱ شهریور ۱۳۳۳ در شیراز به دنیا آمد. محل زندگی اش در چهارراه مشیر در خیابان قاآنی شیراز است. دو برادر به نام های «خداخواست» و «حسین» و سه خواهر بنام «گلابتون» ، «رباب» و «مریم» دارد. پدر به کشاورزی مشغول بوده و مادرش به عنوان ماما در بیمارستان مسیحیان شیراز کار می کند.

در سال ۱۳۴۹ زمانی که ۱۳ ساله بود در نمایش «عروس» با نقش عذرا به کارگردانی جمشید اسماعیل خانی که در تالار ابوریحان شیراز برگزار می شد روی صحنه رفت. بر اساس آنچه خیراندیش عنوان می کند در کلاس نهم بده است که جمشید اسماعیل خانی به دبیرستان آنها رفته و به عنوان کارگردان او را برای نقش مورد نظرش انتخاب می کند. 

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,گریم گوهر خیراندیشگریم فوق العاده گوهر خیراندیش

دو سال بعد در سال ۱۳۵۱ زمانی که به ۱۸ سالگی رسید با این کارگردان ازدواج کرد، این ازدواج از طرف پدر با مخالفت روبرو و مادرش موافق بوده است. بر اساس آنچه خودش عنوان می کند به دلیل دبیرستان رفتن و قوانین مدرسه اش زمانی که عقد کرده بود در شناسنامه قید نشد تا زمانی که دیپلم گرفت. 

نتیجه این ازدواج هنری یک پسر به نام امید و دو دختر به نام های آزاده و آناهیتا می باشد. 

گوهر خیراندیش در سال ۱۳۶۹ لیسانس بازیگری و کارگردانی از دانشگاه تهران دریافت کرد همچنین در سال ۱۳۷۹ دکترای افتخاری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کرده است. 

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,دختر گوهر خیراندیشدختر و پسر گوهر خیراندیش

درباره جمشید اسماعیل خانی:

این کارگردان در سال ۱۳۲۹ در داراب استان فارس به دنیا آمد و فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۴۹ به عنوان بازیگر و کارگردان با تئاتر آغاز کرد. 

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,همسر گوهر خیراندیشگوهر خیراندیش در کنار همسرش

استخدام و مهاجرت به تهران:

بعد از ازدواج گوهر خیراندیش با همسرش همزمان با کار در تئاتر در اداره فرهنگ و هنر شیراز استخدام شد و تا سال ۱۳۵۷ یعنی ۲۴ سالگی اش با قبولی در دانشگاه تهران در شیراز ماند و سپس به پایتخت مهاجرت کرد. 

شروع حرفه ای فعالیت تئاتر:

کار تئاتر این بازیگر با شروع انقلاب به نمایش «دیکته و زاویه» در سال ۱۳۸۵ تهران مربوط می شود، در سال ۱۳۶۴ با سری اول سریال «آئینه» وارد قاب تلویزیون شد. 

در سال ۱۳۶۵ با فیلم «روزهای انتظار» بازیگری سینما را نیز تجربه کرد. 

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,پدر گوهر خیراندیشگوهر خیراندیش در کنار پدرش

گریم سنگین گوهر خیراندیش:

زمانی که به ۴۴ سالگی رسید یعنی در سال ۱۳۷۷ سنگین ترین گریم شناسنامه کاری خود را در فیلم بانو به کارگردانی داریوش مهرجویی بر صورت نشاند و نظر مثبت بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد.

فعالیت در رادیو:

فعالیت گوهر خیراندیش در رادیو به برنامه «صدای عبرت» در شبکه سراسری رادیو برمی گردد، وی چندین سال به این شغل مشغول بوده است. 

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,بازی گوهر خیراندیش نقش آفرینی های گوهر خیراندیش

محکومیت گوهر خیراندیش:

در سال ۱۳۷۸ زمانی که مراسم اختتامیه جشنواره سینما حقیقت در شهر یزد برگزار می شد، هنگام اهدای جوایز به یکی از برگزیدگان که پسری ۲۰ ساله بود، خانم خیراندیش ایشان را بوسید. این مراسم توسط نیروهای حزب اللهی به هم ریخت و ایشان مخفیانه یزد را ترک کرد. درنهایت دادگاه وی را به ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. با وجود این حکم به دنبال اظهار ندامت تعلیق گوهر خیراندیش تعلیق شد.

در واکنش به این موضوع گوهر خیراندیش می گوید: اظهار ندامت نکردم و این کار خود را مادرانه می دانم. 

خانم خیراندیش در سال ۱۳۷۸ در هنگام اهدای جایزه یکی از برگزیدگان که پسر ۲۰ ساله بود را بوسیددو سال بعد از این ماجرا گوهر خیراندیش مجددا با محمدرضا شریفی بازیگر سینما با استفاده از دستکش دست داد، همین موضوع موجب ممنوع التصویر شدن وی شد. 

از فوت همسر تا آمریکا:

در سال ۱۳۸۱ گوهر خیراندیش همسرش «جمشید اسماعیل خانی» را به دنبال سکته مغزی از دست داد، به همین دلیل مدتی را در کنار فرزندانش در آمریکا به سر می برد. 

از همان سال به بعد او در مسیر ایران و آمریکا در رفت و آمد است. به دنبال این موضوع گوهر خیراندیش کارگاه های آموزشی را در چند دانشگاه معتبر آمریکا برگزار کرد. 

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,تصاویری از گوهر خیراندیشگوهر خیراندیش در کنار نسرین مقانلو

تصادف شدید گوهر خیراندیش:

زمانی که نقشی را در فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» در سال ۱۳۹۲ بازی می کرد به دنبال سانحه رانندگی از ناحیه سر و استخوان دچار شکستگی شد و برای درمان به آمریکا رفت. 

در سال ۱۳۹۶ هم زمانی که فیلمبرداری سریال «دیوار به دیوار» را انجام می داد از ناحیه مچ پایش دچار پارگی تاندون شد، عمل جراحی درمانی او توسط فرزین سرکارات همسر شیلا خداداد و کمک سایر پزشکان به موفقیت به اتمام رسید. 

مهریه گوهر خیراندیش:

در سالروز درگذشت جمشید اسماعیل خانی برنامه حالا خورشید از گوهر خیراندیش دعوت کرد، در این برنامه از او درباره مهریه اش سوالاتی پرسیده شد، وی اعلام کرد:

مهریه من یک کاسه نبات، کلام الله مجید، نمک طعام، ۵ تا سکه به نیت پنج تن، ابریشم و گل نرگس که من این مدل مهریه را میوه ممنوعه هم آورده بودم و یکی از خصوصیات اخلاقی جمشید این بود که همیشه برای من گل میخرید و روزی که فوت کرد هم همه خانه ما پر از گل بود.

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,عکس قدیمی از گوهر خیراندیشعکس قدیمی گوهر خیراندیش در کنار همسر و فرزندش

گوهر خیراندیش و بازیگری:

فعالیت در تئاتر گوهر خیراندیش به سال ۱۳۴۹ در شیراز برمی گردد. بعد از مهاجرتش به تهران نیز این فعالیت هنری را ادامه داد و در سال ۱۳۶۵ با بازی در فیلم روزهای انتظار به کارگردانی اصغر هاشمی فعالیت های خود را در سینما آغاز کرد. 

اولین تجربه بازیگری گوهر خیراندیش در تلویزیون به سال ۱۳۶۴ با مجموعه آیینه برمی گردد. 

این بانوی هنرمند در فیلم های اختاپوس، توکیو بدون توقف، بانو و... با گریم هایی دیدنی و خاص مقابل دوربین رفت و به ایفای نقش پرداخت.

نقش های ماندگار گوهر خیراندیش:

گوهر خیراندیش در فیلم های زیادی ایفای نقش کرد و توانست به یک بازیگر ماندگار تبدیل شود. در ادامه به برخی از خاطره انگیزترین آثار او اشاره می شود. 

گوهر خیراندیش در فیلم بانو:

اگر خواستار یکی از بهترین نقش ها از گوهر خیراندیش باشید؛ باید به فیلم بانو از داریوش مهرجویی اشاره کنیم. این اثر در سال ۱۳۷۰ ساخته شد و گوهر خیراندیش در این فیلم نقش هاجر را بازی می کرد. 

این فیلم نقطه عطفی در بازیگری گوهر خیراندیش بود که با گریمی بی نظیر به ایفای نقش پرداخت. این فیلم توانست تندیس بهترین بازیگر جشن خانه سینما را برای او به ارمغان بیاورد.

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,گوهر خیراندیش و ابیگوهر خیراندیش در کنار ابی خواننده

گوهر خیراندیش در دایره زنگی:

یکی دیگر از بهترین نقش های گوهر خیراندیش به فیلک دایره زنگی به کارگردانی پریسا بخت آور و نویسندگی اصغر فرهادی برمی گردد. این فیلم یکی از پرفروش ترین های ۸۷ محسوب می شود. 

ایشان نقش پروین خانم فیلم دایره زنگی در نقش مادری سنتی که با دنیای مدرن امروز هماهنگی ندارد را بازی می کرد. این نقش یکی از بهترین های کارنامه هنری این بازیگر محسوب می شود. 

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,گوهر خیراندیش در فیلم دایره زنگیگوهر خیراندیش در فیلم دایره زنگی

گوهر خیراندیش در فیلم دعوت:

فیلم دعوت به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا سال ۱۳۸۷ ساخته شد و یکی از فیلم های چند داستانی و پرستاره سینمای ایران بود.

گوهر خیراندیش در این فیلم ایفاگر نقش سیدخانم بود و برای بازی در این فیلم برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن از دوازدهمین جشن خانه سینما شد.

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,گوهر خیراندیش در فیلم دعوتگوهر خیراندیش در فیلم دعوت

گوهر خیراندیش در رسم عاشق کشی:

فیلم سینمایی رسم عاشق کشی به کارگردانی خسرو معصومی سال ۱۳۸۱ ساخته شد و در بیست و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر به نمایش درآمد.

گوهر خیراندیش یکی از هنرمندانی بود که در این فیلم سینمایی مقابل دوربین رفت و برای بازی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد.

گوهر خیراندیش,بیوگرافی گوهر خیراندیش,گوهر خیراندیش در فیلم رسم عاشق کشیگوهر خیراندیش در فیلم رسم عاشق کشی

سریال های گوهر خیراندیش:

آئینه۱۳۶۴
تله تئاتر «مستأجر جدید»۱۳۶۵
مدرس۱۳۶۵
این شرح بی نهایت۱۳۶۶
سایه های بلند۱۳۶۶
تله تئاتر «گزارش محرمانه اکتاویو والدز»۱۳۶۷
روزی روزگاری۱۳۷۰–۱۳۷۱
روزگار وصل۱۳۷۱
حباب۱۳۷۳
زیر گنبد کبود۱۳۷۴
دو پنجره۱۳۷۴
بی بی یون۱۳۷۴
آشپزباشی و قبله عالم۱۳۷۴
سیاه، سفید، خاکستری۱۳۷۵–۱۳۷۶
ماجراهای خانواده تمدن۱۳۷۷
میعاد۱۳۷۷
چشم به راه۱۳۷۷
همسایه ها۱۳۷۹
خانه ما۱۳۷۹
سفر سبز۱۳۸۰–۱۳۸۱
جزیره جادو۱۳۸۱–۱۳۸۲
تله تئاتر «دلاله»۱۳۸۵
تله فیلم «خواستگار محترم۱۳۸۵
میوه ممنوعه۱۳۸۶
تله فیلم «دست راست من»۱۳۸۷
تله فیلم «یک بام و دو هوا»۱۳۸۷
اشک ها و لبخندها۱۳۸۷
جستجوگران۱۳۸۷–۱۳۸۸
مختارنامه۱۳۸۳–۱۳۸۸
همچون سرو۱۳۸۹
بچه ها نگاه می کنند۱۳۸۹
توطئه فامیلی۱۳۸۹
ناز و نیاز۱۳۸۹–۱۳۹۰
علفزار۱۳۹۱
دختران حوا۱۳۹۱
کلاه پهلوی۱۳۹۱–۱۳۹۲
مادر۱۳۹۲
ما فرشته نیستیم۱۳۹۲–۱۳۹۳
معمای شاه ب۱۳۹۴–۱۳۹۵
دیواربه دیوار۱۳۹۵
دیوار به دیوار ۲۱۳۹۶
مرضیه۱۳۹۸
زیر خاکی۱۳۹۹

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش