چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۴۹

قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

نجف که به شهر حکمت نیز معروف است، یکی از جذاب ترین و محبوب ترین مکان ها برای گردشگران است. عده ای خواهان دیدن سرزمین کهن انبیا هستند و برخی دیگر به دنبال دیدن قبر حضرت آدم و نوح هستند.

نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. 

نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.

قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.

نجف قبل از ظهور اسلام شهری مسکونی بود، اما پس از ساخت حرم امام علی (ع) به شهری پر رونق تبدیل شد که شیعیان زیادی به آن مهاجرت کردند. 

برخی از پادشاهان از جمله عدودالدوله دیلمی، شاه اسماعیل و شاه طهماسب و نیز برخی از شاهان قاجار در ساخت نجف سهیم بودند.

قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حواعکس قبر حضرت نوح

قبر حضرت آدم و نوح

آدم و حوا توسط خدا آفریده شدند و در باغ عدن زندگی می کردند. به آنها دستور داده شده بود که از درخت جاودانگی نخورند، اما با وجود اینکه از قبل جاودانه بودند، این کار را کردند. خداوند آنها را از باغ عدن به زمین بیرون انداخت. 

قبر حضرت آدم در کجاست؟

قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق در کنار حضرت علی بن ابی طالب (ع) و حضرت نوح (ع) مدفون است و قبر حضرت حوا در جده است.  در مفاتیح آمده است، در زیارت حضرت علی(ع) می خوانیم «السلام علیک و علی ضجیعیک آدم و نوح. سلام بر تو و بر آدم و نوح که در کنار تو به خاک سپرده شده اند».

در همین زیارت مفاتیح آمده است، که وقتی از حضرت علی زیارت کردی از حضرت آدم و حضرت نوح نیز زیارت بکن، زیارت حضرت آدم و حضرت نوح در مفاتیح جنان ص ۳۴۶ ذکر شده است.

بر اساس برخی از روایت های مختلف گفته شده است قبر حضرت آدم در کنار حضرت علی دفن نشده است. برخی از روایت ها (بحارالانوار، ج ۱۱، ص ۲۶۰، ح ۴) می گوید حضرت آدم در هنگام فوت خود در مکه بین رکن و مقام دفن شده است. و در برخی از روایت ها (همان، ص ۲۶۱ و ۲۶۶، ح ۱۵، ص ۲۶۷ ، ح ۱۷) گفته شده که قبر حضرت آدم در غار ابی قبیس در مکه است.

به گفته ی برخی روایات دیگر(همان، ص ۲۶۷ ، ح ۱۷) به غار ابی قبیس غار الکنز نیز گفته می شود، و قبر حضرت آدم تا زمان طوفان نوح در همین قار بوده است.

در روایات مختلف دیگر نیز آمده که حضرت نوح تابوت حضرت آدم را از مکه به نجف آورده است، و در تاریخ طبری گفته شده است، که نوح حضرت آدم را در بیت المقدش دفع کرده است، لیکن آنچه بیش تر مورد تایید است این است که قبر حضرت آدم در حرم حضرت علی (ع) می باشد.

قبر حضرت آدم و حوا,عکس قبر حضرت آدم و حوا,خرید بلیط هواپیماعکس قبر حضرت آدم و حوا

درباره ی حضرت آدم و حوا

طبق گفته ها و روایت ها حضرت آدم و حوا ۵۶ فرزند داشتند، این امر می تواند تا حدی امکان پذیر بوده باشد زیرا آدم و حوا ۹۳۰ سال عمر کردند. برخی از محققان بر این باورند که طول عمر مردم آن زمان به دلیل وجود سایبان بخار در جو بوده است. حوا یک سال و ۱۵ روز پس از مرگ حضرت آدم درگذشت و در کنار او در کوه قبیس به خاک سپرده شد.

سید بن طاووس درباره قبر حضرت حوا در جده گفته است، حضرت آدم ده روز دچهر تب شده بود و بعد از پانزده روز بیماری فوت کرد.

و روز وفات او مصادف با یازدم محرم بوده است و عمر آن هنگام وفات ۹۳۰ سال بود. برخی معتقدند که قبر حضرت حوا در شهر جده عربستان دفن شده است. به همین دلیل است که به آن شهر جده میگویند که به معنای مادر بزرگ می باشد.

فرزندان حضرت آدم و حوا هابیل و قابیل نام داشتند، قابیل در سن ۷۳۰ سالگی درگذشت و فرزندان فاسد خود را بر زمین گذاشت. طبق کتاب یوبیل، قابیل برادرش را با سنگ به قتل رساند.

قبر حضرت آدم و حوا که در هزاران سال پیش زندگی می کردند دارای شکل و شمایلی متفاوت است. قبر حضرت آدم بر اساس دیده ها و شنیده ها به طول ۷۰ قدم است. بر اساس اسناد مختلف قد حضرت آدم ۳۰ متر بوده است.

برای اطلاع از بلیط هواپیما تهران نجف، بلیط مشهد نجف، پرواز شیراز نجف به سامانه ی رزرواسیون تریپ مراجعه کنید و ارزان ترین بلیط ها را به صورت آنلاین و بدون واسطه تهیه کنید. سامانه رزرواسیون تریپ به شما کمک می کند به راحتی از علاوه بر نرخ بلیط داخلی از قیمت پروازهای مختلف خارجی مانند بلیط استانبول و پرواز استانبول به تهران و همچنین تورهای لحظه آخری مطلع شوید و از امکانات پرواز و نرخ آن بهره مند شوید. شما در کمترین زمان به انواع قیمت ها در تاریخ مورد نظر خود دسترسی خواهید داشت و مناسبترین تور خارجی را پیدا خواهید کرد. بهترین قیمت پروازهای داخلی و خارجی، خرید بلیط هواپیما چارتر و رزرو بلیط هواپیما خارجی چارتری و سیستمی از تمامی ایرلاین ها را با سامانه تریپ (www.trip.ir) سریع و آسان تجربه کنید.

منبع:تریپ|www.trip.ir

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش