سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۳۹

آشنایی با روز جهانی کودک در کشورهای مختلف

روز جهانی کودک,تاریخ روز جهانی کودک,روز کودک در ایرانتاریخچه روز جهانی کودک، بطور رسمی به سال های پس از جنگ جهانی دوم بازمیگردد
در هر جامعه ای، اسیب پذیرترین گروه ها کودکان می باشند که نباید به نیازهای آن ها بی توجهی کرد. یک انگیزه برای توجه به حقوق کودکان، اختصاص روز کودک در سراسر جهان می باشد. کشورهای جهان، روز کودک را براساس سنت و فرهنگ خود بگونه های مختلفی برگزار می کنند. در این مطلب از سرپوش با تاریخچه روز جهانی کودک آشنا می شوید.

روز جهانی کودک

روز جهانی کودک به منظور تجلیل از کودکان به رسمیت شناخته شده است. برگزاری جشن در این روز در کشورهای مختلف در تاریخ های مختلف می باشد. سازمان ملل متحد، روز ۲۰ نوامبر را بعنوان  روز جهانی کودک انتخاب کرده است درحالیکه برگزاری جشن به مناسبت این روز در بسیاری از کشورهای جهان در اول ژوئن می باشد.

تاریخچه روز جهانی کودک

کشیش کلیسایی در ماساچوست به نام دکتر شریف چارلز لئونارد، دومین یکشنبه ژوئن سال ۱۸۵۷ را بعنوان روز کودک شناخت؛ روز کودکان در سال ۱۹۲۰ برای نخستین بار با تعيين تاریخ ۲۳ آوریل توسط جمهوری ترکیه بطور رسمی تعطیل ملی اعلام شد. ایده برگزاری روز جهانی کودک، برگرفته از کنفرانسیست که در ژنو در ماه آگوست سال ۱۹۲۵ تحت عنوان« کنفرانس جهانی برای رفاه کودکان» برگزار شد و حضور نمایندگان ۵۴ کشور باعث شد تا در دفاع از حقوق کودکان، منشوری را تصویب کنند.

درواقع تاریخچه روز جهانی کودک، رسماً متعلق به سال های پس از جنگ جهانی دوم است. میلیون ها کودک در سرتاسر جهان با شعله ور شدن آتش جنگ جهانی دوم، به رنج های بی پایانی گرفتار شدند. علاوه بر جان دادن هزاران کودک در اردوگاه های مرگ، اقدام به دفن صدها هزار کودک در بمباران های شهرها و مراکز غیر نظامی کردند و صدها هزار کودک معلول و بی سرپرست و بی خانمان از آتش ویرانگر جنگ بر جای ماندند.

سازمان ملل متحد در سال ۱۹۵۲ توسط سازمان آمریکایی، فراخوانده شد تا به منظور رفاه کودکان، روزی تحت عنوان روز جهانی کودک برگزار شود. از این رو کشورهای مختلف بر اساس مصوبه ی جهانی سازمان ملل، یک روز را تحت عنوان کودک انتخاب کرده و همه ساله جشنی به منظور جلب توجه جامعه نسبت به مسائل کودک برگزار می کنند.

در سال ۱۹۵۴روز جهانی کودک در انگلستان برای نخستین بار ، به منظور تشویق همه کشورها برای ارتقاء تبادل و تفاهم متقابل درباره مشکلات، حقوق کودکان و اقدام عملی برای رفاه کودکان جهان اعلام شد. سپس سازمان ملل متحد در ۲۰ نوامبر ۱۹۵۹، بیانیه حقوق کودک را تصویب کرد و سرانجام تصویب پیمان نامه حقوق کودک در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ صورت گرفت.

عکس روز جهانی کودک,تاریخچه روز جهانی کودک,مقاله درباره ی روز جهانی کودک۲۰ نوامبر از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی کودک نامگذاری شده است

روز کودک در کشورهای مختلف

برخی از کشورها، روز۲۰ نوامبر را بعنوان روز جهانی کودک نمی شناسند. بر همین اساس کشورهای جهان، این روز را بنا بر ریشه های فرهنگی خود به شکل های مختلفی برگزار می کنند. حدود ۵۰ کشور جهان، اول ژوئن را به مناسبت روز جهانی کودک جشن می گیرند. همچنین زمان برگزاری جشن روز جهانی کودک در برخی از کشورها از جمله نیوزلند در اولین یکشنبه ماه مارچ، تایوان و هنگ گنگ چهارم آوریل، بنگلادش ۱۷ مارس، فلسطین پنجم آوریل، ترکیه ۲۳ آوریل، کره جنوبی و ژاپن پنجم مه، اسپانیا و انگلیس دومین یکشنبه ماه مه می باشد.

روز کودک در ایران

جلسه ای در ایران برای انتخاب روز ملی کودک برگزار شد که در ابتدا ۹ اکتبر را برای چنین روزی اختصاص دادند و نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برخی دیگر از نهادها در این جلسه حضور داشتند ولی سرانجام، این تاریخ، به ۸ اکتبر برابر با ۱۶ مهرماه تغيير یافت. این گروه، تصمیمشان را به دفتر یونیسف در ایران اطلاع دادند و چنین روزی در ایران بعنوان روز جهانی کودک به رسمیت شناخته شد و این روز با تصویب شورای فرهنگ عمومی به تقویم رسمی کشور اضافه شود.

در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۷۶ مصوبه ی شورای فرهنگی عمومی در جلسه ی ۴۰۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصویب شد. بنابراین روز کودک در تقویم ملی ایران، مصادف با ۱۶ مهر میباشد و هر ساله برنامه هایی برای کودکان در این تاریخ برگزار می شود.

پیمان نامه جهانی حقوق کودک

براساس پیمان نامه حقوق کودکان سازمان ملل، حق تامین نیازهای اساسی کودکان در قوانین بین الملل تصریح شده است. تاکنون این سند توسط ۱۹۳ کشور امضا شده است و در ۱۴۰ کشور در حال اجرست. بنابراین پیمان نامه جهانی حقوق کودک به عنوان مقبول ترین سند حقوق بشر در تاریخ محسوب میشود. در سال ۱۳۷۲ دولت جمهوری اسلامی ایران به این پیمان نامه پیوست، به شرطی که دولت ایران درصورت تعارض یافتن مفاد پیمان نامه با قوانین داخلی ایران و موازین اسلامی در هر زمانی، ملزم به رعایت آن نباشد.

روز جهانی کودک,تصاویر روز جهانی کودک,روز کودک در کشورهای مختلفروز جهانی کودک یک تاریخ یادبود است که به افتخارکودکان و به منظور یادآوری حقوق آنها برگزار میشود

محتوای پیمان نامه حقوق کودک

پیمان نامه حقوق کودک، برای همه ی افراد زیر ۱۸ سال، اجرا میشود و بنابر این پیمان نامه باید حقوق کودکان در سراسر جهان رعایت شود. چهار اصل کلی حقوق کودکان در این پیمان نامه شامل« حق رفتار عادلانه»،« اولویت رفاه کودکان»،« حق زندگی و پیشرفت» و« احترام به نظر کودکان» می باشد.

> نباید هیچ تبعیضی در بین کودکان، قائل شد.

> منافع کودکان در زمان تصمیم گیری درمورد آن ها باید در نظر گرفته شود.

> کودکان از حق حیات رشد برخوردارند.

> کودکان می توانند بطور آزادانه به بیان عقاید و نظراتشان بپردازند؛ بگونه ای که این نظرات، مورد توجه قرار بگیرند.

> همچنین از ممنوعیت های این پیمان نامه می توان به شرکت کودکان در درگیری های مسلحانه، استفاده ی جنسی از کودکان، تجارت کودکان و تصویربرداری جنسی از آنان( پورنوگرافی کودکان) اشاره کرد.

پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک

در پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک آمده است:

« عقاید بزرگترهای ما ثابت است. آن ها ما را بخاطر این که بچه هایشان هستیم؛ دوست دارند اما آیا آن ها نسبت به دنیایی که برای ما به وجود می آورند، واقفند؟ اگر در ماشین هسته ای آن ها کم ترین اشتباهی رخ دهد ما دیگر رشدی نخواهیم یافت. از این رو ما امکانی برای رشد و پرورش می خواهیم.»

کودکان در روز جهانی کودک می خواهند یادآور این تضاد شوند که بسیاری از آن ها با وجود هزینه های صرف شده برای تولید انواع سلاح های هسته ای و غیر هسته ای، سالانه در اثر مشکلاتی همچون گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سوء و تغذیه و … می میرند.

برطبق اعلام یونیسف، اگر ۵ دلار  را برای هر کودکی اختصاص دهید؛ جان ۹۰% از کودکانی که سالانه می میرند، نجات داده میشود و کافی است که برای بهبودی چشمگیر زندگی کودکان جهان سوم، همان مبلغ در یک سال خرج شود که صرفا معادل بودجه ۶ هفته تسلیحاتی جهان می باشد.

با توجه به این که کودکان در هر جامعه، به عنوان اسیب پذیرترین گروه شناخته میشوند؛ نباید در مواردی از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگر برای آن ها کم کاری کرد. بهتر است بدانید که اقتصاد آینده کشور با بی توجهی به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی تامین نمیشود و توجیه و بازده اقتصادی ندارد.

مقاله روز جهانی کودک,تاریخ روز جهانی کودک,پیمان نامه حقوق کودککشورها روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده اند

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X