شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۱۰

تاریخچه روز جهانی دوستی

روز جهانی دوستی,روز جهانی دوستی چه تاریخی است,تاریخچه روز جهانی دوستیسی‌ام جولای به عنوان روز جهانی دوستی معرفی شده است
به منظور بزرگداشت و جشن گرفتن دوستی، روز جهانی دوستی تعيين شده است. سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۱،  با هدف گسترش دوستی میان مردم جهان، کشورها و فرهنگ های مختلف،  روز جهانی دوستی را معرفی کرد.

روز جهانی دوستی

سازمان ملل متحد از تمام مردم، نهادها و دولت ها دعوت می کند تا به مناسبت روز جهانی دوستی، رویدادهایی را برگزار کنند و فعالیت ها و نوآوری هایی انجام دهند که منجر به ترویج صلح، درک دوطرفه و یکپارچگی می شود.

تاریخچه روز جهانی دوستی

هالمارک در سال ۱۹۱۹ روز جهانی دوستی را تاسیس کرد. قرار بود روزی تعيين شود که مردم با ارسال کارت به یکدیگر، دوستی خود را جشن بگیرند ولی ایده ارسال کارت تبریک برای روز دوستی در سال ۱۹۴۰ کم رنگ و منسوخ شد. سازمان مدنی بین المللی به نام جنگ صلیبی جهانی دوستی در ۳۰ ژوئیه ۱۹۵۸ نخستین روز جهانی دوستی را در ایالت “پاراگوئه” آمریکای شمالی جشن گرفت. با این حال، وینی پو در سال ۱۹۹۸ بعنوان سفیر دوستی جهان در سازمان ملل انتخاب شد و سازمان ملل در آوریل ۲۰۱۱، بطور رسمی ۳۰ ژوئیه ، ۸ مرداد را روز جهانی دوستی نامید.

مؤسس کارت های تبریک هالمارک به نام جویس هال، تا پیش از سازمان ملل متحد، در سال ۱۹۳۰، از روز ۲ اوت بعنوان روز دوستی یاد کرد تا مردم بتوانند مراتب دوستی خود را با ارسال کارت تبریک، به یکدیگر ابراز کنند. سپس شخصیت کارتونی وینی پوه در سال ۱۹۹۸ توسط نین عنان، همسر کوفی عنان، بعنوان سفیر دوستی در جهان، معرفی شد. سازمان ملل و شرکت والت دیزنی با هم همکاری کردند و به میزبانی کتی لی گیفورد، این مناسبت را برگزار کردند.

بسیاری از دوستان، هدیه و کارتی را در این روز برای یکدیگر ارسال می کنند. طرفداران دستبندهای دوستی در کشورهایی نظیر هند، نپال، بنگلادش و بخشی از آمریکای جنوبی، زیاد است. بسیاری از افراد با گسترش شبکه های اجتماعی، این روز را به صورت آنلاین جشن می گیرند. در حال حاضر ، روز دوستی در تاریخ ۲ اوت به جای ۳۰ ژوئیه، برگزار می شود. با این حال، طی شصتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در۲۷ ژوئیه سال ۲۰۱۱، روز ۳۰ ژوئیه به روز جهانی دوستی، اختصاص داده شد.

تاریخچه روز جهانی دوستی,اهمیت روز جهانی دوستی,روز جهانی دوستیدر سال ۱۹۴۰ ایده ارسال کارت تبریک برای روز جهانی دوستی کمرنگ شد

اهمیت روز جهانی دوستی

دوستی برای هر کسی، معنای متفاوتی دارد و پیوند دوستی نیز متفاوت است. گاهی اوقات افرادی را می شناسیم که با وجود گذشت چندین سال با آن ها صمیمی نیستیم ولی افرادی هستند که با وجود شناخت کم از آن ها، به عنوان بهترین دوستمان محسوب میشوند. بر اساس اهمیت دوستی، روز جهانی دوستی در سراسر جهان بعنوان یک احساس اصیل و ارزشمند در زندگی انسانها به شمار می رود.

دوستان تنها در سطح فردی مهم نیستند. دوستی میتواند از اهمیت به سزایی در سطح جهانی برخوردار باشد. دوستی هایی باعث صلح و جلوگیری از جنگ می شوند که از مرزها عبور کنند. اگر یاد بگیریم به افرادی همچون دوستانمان فکر کنیم، موجب همکاری در ایجاد فرهنگ صلح با یکدیگر میشویم. دوستی براساس پیشنهاد سازمان ملل میتواند الهام بخش تلاش های صلح بین مردم، کشورها، فرهنگ ها و افراد باشد و باعث پیوند جوامع به یکدیگر شود.

روز جهانی دوستی,روز جهانی دوستی بین زنان,روز جهانی دوستی چه تاریخی استروز جهانی دوستی فرصتی برای توسعه نقش دوستی در ایجاد فرهنگ‌های مختلف است

سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه جوانان بعنوان رهبران آینده، مشارکتی در فعالیت های اجتماعی داشته باشند؛ درک بین المللی و احترام به تنوع را ارتقاء می دهد. به منظور حمایت از فرهنگ صلح و عدم خشونت برای کودکان جهان، روز جهانی دوستی تعيين شده است.

راهکارهای جشن گرفتن روز جهانی دوستی

روز جهانی دوستی به روش های مختلفی برگزار میشود که مهم ترینشان شامل بیرون رفتن با دوستان و گذراندن اوقات خوش با یکدیگر می باشد. منظور از این که اوقات خوشی را با دوستانتان بگذرانید، فعالیت هایی نظیر نوشیدن قهوه، انجام کارهای نیک در حق دیگران، ارسال نامه به یکدیگر و حتی تلاش برای خندان مردم است.

مردم در روز جهانی دوستی میتوانند با افراد غریبه ارتباط برقرار کنند و از این طریق، دوست های جدیدی پیدا کنند. شما می توانید به شیوه های مختلفی ارتباطات جدید نیز برقرار کنید؛ مثلاً مردم برای پیدا کردن یک دوست میتوانند در یک فضای عمومی، حاضر شوند و مکالمه ای با دیگران داشته باشند یا دوستان جدیدی را به لطف تکنولوژی از طریق فضاهای مجازی پیدا کنند.

مردم میتوانند در روز جهانی دوستی، رویدادهای مختلفی را برگزار کنند و گرد هم جمع شوند، سپس از این طریق به گذراندن اوقات خوش و برقراری ارتباط با یکدیگر و افراد غریبه بپردازند. آنها میتوانند صرف نظر از تفاوت های فرهنگی، نژادی، پوششی و جنسیتی، یکدیگر را در این روز به صلح دعوت کنند و بخاطر تفاوت های مختلف، از انزوا بپرهیزند.

روز جهانی دوستی چه تاریخی است,اهمیت روز جهانی دوستی,روز جهانی دوستی کی استروز جهانی دوستی در ابتدا توسط هالمارک در سال ۱۹۱۹ تأسیس شد

از مهم ترین فعالیت های مؤثر در تقویت دوستی ها یا ایجاد روابط جدید میان افراد می توان به گرد هم آمدن و پختن غذاهای مورد علاقه مشترک با کمک یکدیگر اشاره کرد. حتی در این روز برای تقویت صلح در میان مردم می توانید به فضاهای سبز، پارک ها، زمین های بازی و مراکز ورزشی نیز بروید و حس انزوا و تنهایی را در آنها به حداقل برسانید. افراد میتوانند برای یاد کردن از دوستان دور خود، کارت های تبریک یا نامه هایی پرمهر ارسال کنند و از دوستی میان خود و آنها قدردانی کنند و موجب استحکام رشته های ارتباط خود شوند.  

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
ویژه سرپوش