جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۶۲

هدف از نامگذاری روز جهانی معلولان چیست؟

روز جهانی معلولان,12 آذر روز جهانی معلولان,مقاله ای در مورد روز جهانی معلولان روز جهانی معلولان با هدف بالابردن سطح افکار عمومی و تفکراتشان نام‌گذاری شد
سازمان ملل، از سال ۱۹۹۲ یک روز بین المللی، تحت عنوان روز جهانی معلولان تعيين کرد. هدف از تعيين چنین روزی، درک و پذیرش افراد دارای معلولیت، افزایش اگاهی عمومی و تجلیل از دستاوردها و مشارکت های معلولان بود.  در این مطلب از سرپوش با روز جهانی معلولان بیشتر آشنا می شوید.

روز جهانی معلولان

روز معلولان برطبق منشور سازمان ملل، برخاسته از نیازهای افرادی است که باید مانند دیگران با وجود محدودیت های حسی و حرکتی دارند؛ از امکانات رفاهی و اجتماعی برخوردار شوند. از این رو معلولین باید همان حقوق اساسی که سایر هموطنانشان دارند را صرف نظر از علت، کیفیت، وحدت نقص و ناتوانی شان داشته باشند.

در رأس چنین حقوقی، حق برخورداری از یک زندگی دلپذیر وحتی المقدور عادی قراردارد. حق ذاتی آنها مواردی از جمله حق بهره مندی از خدمات اموزش و پرورش، بهداشت، مسکن، اشتغال، امکانات تفریحی، حقوق مدنی، سیاسی و حفظ حیثیت انسانی معلولین می باشد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز ۱۲ آذر (۳ دسامبر) از سال ۱۹۹۲ را بعنوان روز جهانی معلولین اعلام کرده است. آمار افرادی که از بیماری معلولیت به دلیل نقص در سیستم مغزی، جسمی و حسی رنج می برند؛ به بیش از پانصد میلیون نفر میرسد.

هدف از نامگذاری روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین با هدف درک و پذیرش افراد دارای معلولیت، افزایش اگاهی عمومی و تجلیل از دستاوردها و مشارکت های معلولان برگزار شد.

انواع معلولیت,مقاله ای در مورد روز جهانی معلولان,هدف از نامگذاری روز جهانی معلولان روز جهانی معلولین از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد

معلول کیست؟

کسی که از نظر سلامت و کارآمدی عمومی به دلیل نقص جسمی یا ذهنی( چه مادرزاد وچه غیر آن)، دچار اختلال مستمر شود بحدی که توانایی تامین ضرورت های زندگی عادی فردی یا اجتماعی را نداشته باشد؛ کم توان یا معلول، نام دارد.

انواع معلولیت

معلولیت ها متشکل از چهار گروه، بسته به امکانات بازتوانی و ترمیمی و نتایج اجتماعی میباشد و هر کدام از این گروه ها معلولیت های متعدد و متنوعی را به شرح زیر دربر میگیرد:

>> معلولیت های حواسی، دربرگیرنده ی معلولیت های بینایی و شنوایی است. 

>> معلولیت های قلبی عروقی تنفسی کلیوی و... در گروه معلولیت های احشایی قرار دارد. 

>> به انواع معلولیت های دستگاه حرکتی و اعصاب، معلولیت های حرکتی می گویند. 

>> یکی از انواع معلولیت، معلولیت های روانی می باشد.

راهکارهای کمک به معلولین

- اثبات( نشان دادن ) عشق و علاقه:

در هنگام کمک به فرد معلول باید حتماً علاقه ی خود را به او ثابت کنید. پس از این که معلولیت آن شخص را قبول کردید؛ بعنوان شخصی با نیازها و چالش های خاص به او بنگرید. شما باید وابستگی عاطفی و کمک کردنتان به او از صمیم قلب را ثابت کنید در غیر این صورت، فرد از نظر روحی آسیب میبیند.

- به نیازهای فرد توجه کنید:

شما باید به فرد معلول( اعضای خانواده یا اقوام) توجه کنید تا بفهمید که آیا نیازمند کمک از نظر جسمی و یا احساسی هستند. از این رو میزان کمک شما باتوجه به سن، نوع معلولیت و میزان دریافت مراقبت از طرف دیگران، متفاوت خواهد بود.

چنانچه با شخص معلول، زندگی نمی کنید موظفید که دائما با او تماس بگیرید و وسایل مایحتاجش را برایش فراهم کنید.

- هر گونه تجهیزات خاصی را که ممکن است احتیاج داشته باشند فراهم کنید: 

شما باید در تلاش برای فراهم کردن تجهیزات موردنیاز افراد معلول باشید. لذا میتوانید از بیمه خدمات درمانی و یا انجمن های خیریه برای کمک های مالی بهره ببرید.

12 آذر روز جهانی معلولان,3 دسامبر روز جهانی معلولان,روز جهانی معلولین روز جهانی معلولین از سال ۱۹۹۲ اعلام شد

- با سایر اعضای خانواده تان هماهنگ باشید:

همکاری همه ی اعضای خانواده با شما، یکی از بهترین راه‌های حمایت از فرد معلول است. به این منظور باید در ارتباط با سایر اعضای خانواده تان باشید و با آن ها برای حمایت بیشتر از فرد معلول هماهنگ شوید.

درصورت دور بودن نسبت فرد معلول با شما موظفید که با والدینش بطور مداوم، ارتباط برقرار کنید تا نسبت به نگرانی و چالش های آنها باخبر شوید و حمایتگر آنها از نظر مالی و عاطفی باشید.

- صبر و شکیبایی خود را افزایش دهید: 

یکی از موارد قابل توجه برای افرادی که با معلولان در ارتباطند؛ داشتن صبر و شکیبایی میباشد ، به این دلیل که گاهی اوقات، برخی از افراد معلول( مثل همه ی افراد دیگر ) نمیتوانند معنای پشتیبانی شما را درک کنند.

- اطمینان شخص معلول را بدست آورید:

افراد معلول، بخاطر این که نقص عضو دارند؛ بطور ناخودآگاه،« آزرده خاطر » می شوند و حتی احتمال بدگمان شدن آنها نسبت به اطرافیانشان نیز وجود دارد ، از این رو راهنمایی کردن اطرافیان، از نظر آنها جنبه ی مسخره و تحقیر دارد. اطرافیان باید در چنین مواقعی، این بدگمانی را طبیعی بدانند و برای خوشبین کردن آنها نسبت به خودشان تلاش کنند و نظرشان را جلب کنند.

موارد قابل بررسی در روز جهانی معلولان

* ترحم ممنوع:

شما باید در زمان مواجه شدن با معلولین، به جای ترحم به آن ها احترام بگذارید؛ به این دلیل که احترام گذاشتن به یک شخص باعث میشود که او را به عنوان یک فرد بزرگ بشناسند ولی اگر به یک معلول، ترحم کنند او را بعنوان یک شخص ضعیف و ناتوان می شناسند و همین امر، موجب کاهش اعتماد به نفس او میشود. لذا باید در مقابل آن ها از ترحم، دوری کنید.

* شغل:

افراد با داشتن شغل می توانند به استقلال اقتصادی برسند. درواقع شخص با استقلال مالی می تواند مخارج خود را تامین کند و وابسته به دیگران نباشد؛ همین امر، حضور او را در اجتماع، پررنگ می کند و اعتماد به نفسش را افزایش می دهد.

در استخدام معلولان، تبعیض زیادی قائل شده است؛ با این که دولت وظیفه دارد که برای این اشخاص، حدود سه درصد از اشتغال جامعه را در نظر بگیرد. این بی توجهی باعث شده تا بسیاری از آنها با وجود استعدادهایی که دارند؛ بدون داشتن هیچ شغلی در منزل بمانند.

روز جهانی معلولان,پوستر روز جهانی معلولان روز جهانی معلولین هر ساله در ۳ دسامبر برگزار می‌شود

* کمک رسانی :

یکی از امور ضروری برای هر انسانی، کمک رسانی به یکدیگر است ولی این کار نباید باعث ایجاد احساس حقارت در فرد مقابل شود و او را مایوس کند. کسانی که هدفشان از کمک کردن ، نشان دادن خود به دیگران است و میخواهند احساس فخرفروشی خود را ارضا کنند؛ نباید نام کمک کننده را برای خود انتخاب کنند. منظور از کمک کردن به افراد معلول، این نیست که همه ی کارهایشان را انجام دهید بلکه باید در زمینه ای که آنها توانایی انجام دادنش را ندارند؛ کمک کنید و یا کمک کنید تا مشکلاتشان را رفع کنند.

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X