پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۲۰:۲۸ - ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۰۷۳
دنیای خودرو

مرسدس بنز از کانسپت جدید CLA با طراحی جدید رونمایی کرد

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA
کانسپت مرسدس بنز CLA با سبک طراحی متفاوت و برد ۷۵۰ کیلومتر معرفی شد.

این کانسپت به باتری پیشرفته مجهز است و میتواند تا ۷۵۰ کیلومتر مسافت را بدون نیاز به شارژ مجدد پشت سر بگذارد.

در آستانه برگزاری نمایشگاه خودروی مونیخ، خودروسازان مختلف یکی پس از دیگری درحال رونمایی از محصولات جدید خود هستند. شرکت مرسدس بنز قصد دارد با مدلی مفهومی در این نمایشگاه معتبر حاضر شود. این خودروی کانسپت CLA نام دارد و همان طور که قابل حدس است، برداشت اشتوتگارتی ها از نسل آتی CLA را به نمایش می گذارد. این کانسپت به باتری پیشرفته مجهز است و می تواند تا ۷۵۰ کیلومتر مسافت را بدون نیاز به شارژ مجدد پشت سر بگذارد.

جدیدترین کانسپت مرسدس بنز بر مبنای پلتفرم ماژولی موسوم به MMA توسعه پیدا کرده است. در طراحی این خودرو، مباحث آیرودینامیک در اولویت قرار گرفته، به همین خاطر با بدنه ای بسیار سیال روبرو هستیم. علاوه براین، مرسدس بنز بر استفاده از مواد پایدار در کابین بیش از پیش تأکید کرده و این مفهومی با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

طراحی براساس فلسفه Sensual Purity

مرسدس بنز CLA در همان ابتدای معرفی در سال ۲۰۱۴ به دلیل فرم خاص اتاق خود موردتوجه قرار گرفت. این سدان کوچک در کلاس کوپه های ۴ در طبقه بندی می شود. مفهومی CLA سبک طراحی این خودرو را وارد فاز جدیدی می کند. این مفهومی براساس فلسفه Sensual Purity طراحی شده است و با رنگ قرمز اناری جلوه بسیار خاصی دارد.

در نگاه نخست به کانسپت مرسدس بنز CLA فرم چراغ های جلو وجلوپنجره تزئین شده آن جلب توجه می کند. چراغ های اصلی این مفهومی آلمانی ساختاری نیم دایره ای دارند و یک نوار نورانی با عبور از لبه کاپوت آن ها را به هم متصل می کند. این نوار که مشابه آن در نمای عقب نیز وجود دارد ، تا روی درها امتداد پیدا کرده است. طراحی چراغ های اصلی کانسپت CLA به شکلی است که کاراکتری عبوس را خلق می کند. در داخل قاب چراغ ها المانی شبیه به مثلث وجود دارد که از لوگوی کمپانی برگرفته شده است.

در مقایسه با مدل تولید انبوه، طول کاپوت کانسپت CLA افزایش پیدا کرده، اما صندوق عقب آن طول کمتری دارد. رشد ابعاد جلوپنجره دیگر نکته ای است که باید به آن اشاره کنیم. در طراحی این المان، مرسدس بنز از جلوپنجره رودستر SL و GT الگوبرداری کرده است. اما برخلاف دو مدل مذکور، جلوپنجره کانسپت CLA هم رنگ بدنه است و روی آن انبوهی از ستاره های نورانی کوچک به چشم می خورد. این ستاره ها نیز از لوگوی مرسدس بنز اقتباس شده اند. به طور کلی، باید گفت تغییرات و استفاده از نسبت های جدید کانسپت CLA را بسیار اسپرت تر و جذاب تر از نسل کنونی CLA نشان می دهد.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

نمای عقب کانسپت مرسدس بنز CLA حالتی قرینه ای با نمای روبه رو دارد. چراغ های حاضر در این نما نیز نیم دایره هستند و با یک نوار ال ای دی باریک به هم وصل شده اند. این نوار هم تا روی درهای عقب جریان یافته است. ضمن اینکه چراغ های عقب نیز المان مثلثی شکل را درون خود دارند.

کابینی از آینده

کانسپت مرسدس بنز CLA از لحاظ طراحی داخلی و مشخصات فنی، اشتراکات زیادی با مفهومی فوق آیرودینامیک ویژن EQXX دارد. این امر در داخل کابین بسیار ملموس است، چرا که داشبورد این مفهومی جدید شباهت زیادی به کانسپت مذکور دارد و شامل سه نمایشگر عریض می شود. مرسدس بنز از ترکیب این نمایشگرها با نام سوپر اسکرین یاد می کند.

سیستم اینفوتینمنت کانسپت CLA جدید است و MB.OS نام دارد. برای دستیابی به عملکردی روان و نمایش گرافیک و تصاویر با بالاترین کیفیت ممکن، مرسدس بنز سیستم اینفوتینمنت MB.OS را به یک پردازنده بسیار قدرتمند مجهز کرده است. این پردازنده قدرت بسیار بالایی دارد و با کمک محلول مایع خنک کاری می شود.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

مرسدس بنز در ابتکاری جالب، دکمه کنترل سیستم تهویه مطبوع دوناحیه ای را به گوشه های داشبورد منتقل کرده است. دو المان بزرگ گرد که شبیه به دریچه های توربین مانند همیشگی هستند، درواقع نقش تنظیم دما را بر عهده دارند و هوای خنک از مجاری موجود در حاشیه های سوپر اسکرین وارد اتاق می شود. گفتنی است راننده و سرنشین کناری می توانند با چرخش حاشیه المان های گرد، دمای دلخواه را تنظیم کنند.

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، مرسدس بنز در تازه ترین مفهومی خود تأکید زیادی بر استفاده از مواد پایدار و دوست دار محیط زیست دارد. اکثر پوشش ها و قطعات موجود در کابین این مفهومی از پوسته قهوه، پلاستیک های بازیافتی، کاغذهای بازیافتی و پسماندهای غیرقابل استفاده در صنعت ساخت نوشیدنی ساخته شده اند.

مشخصات فنی کانسپت مرسدس بنز CLA

کانسپت مرسدس بنز CLA بیشتر از نظر طراحی اهمیت دارد و بیانگر خصوصیات ظاهری نسل بعدی CLA و دیگر محصولات کمپانی است. به همین دلیل اشتوتگارتی ها از پرداختن به جزئیات مشخصات فنی خودداری کرده و تنها به برخی موارد کلی بسنده نموده اند. باتری این مفهومی پیشرفته برخلاف ویژن EQXX هواخنک نیست و از طریق گردش آب در شبکه های مخصوص تهویه می شود.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

نسل بعدی مرسدس بنز CLA در دو نسخه عرضه خواهد شد. نسخه پایه برای کنترل قیمت نهایی، به باتری مقرون به صرفه لیتیوم- یون- فسفات مجهز خواهد بود. اما نسخه پرچمدار با آندهای سیلیکون- اکسید و چگالی انرژی بیشتر به دست مشتریان خواهد رسید. در این خودرو، باتری فاقد پیچ و مهره خواهد بود و سلول ها با چسبی مخصوص در جاهای خود ثابت می شوند. حذف پیچ و مهره و استفاده از چسب مخصوص، ضمن کاهش وزن و صرفه جویی در مواد اولیه، مقاومت سازه را افزایش می دهد.

خودروساز پیشگام آلمانی درباره ظرفیت باتری حرفی به میان نیاورده، اما تأیید کرده است که امکان پیمایش ۴۶۶ مایل یا ۷۵۰ کیلومتر مسافت با یک بار شارژ وجود دارد. این شرکت همچنین اعلام کرده است که در هر ۸.۳ کیلومتر مسافت، ۱ کیلووات ساعت انرژی مصرف می شود. با کمی ضرب و تقسیم میتوان نتیجه گرفت که ظرفیت باتری باید چیزی در حدود ۹۰ کیلووات ساعت باشد.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA
کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

براساس اطلاعات رسمی، مرسدس بنز کانسپت CLA از تکنولوژی ۸۰۰ ولتی و سرعت شارژ ۲۵۰ کیلوواتی پشتیبانی می کند. به لطف این فناوری، تنها با ۱۵ دقیقه اتصال به پورتی مناسب، انرژی لازم برای پیمایش ۴۰۰ کیلومتر مسافت در باتری ذخیره می شود.

استفاده از ماژول های پیشرفته

پیشرانه کانسپت مرسدس بنز CLA از ماژول های اختصاصی با نام MB.EDU تشکیل شده است. این ماژول ها قطعاتی مثل موتور برقي، گیربکس دوسرعته، اینورترها و اجزای الکترونیکی را در یکجا جمع کرده اند. هر ماژول وزنی برابر با ۱۱۰ کیلوگرم دارد و ۲۳۵ اسب بخار قدرت تولید می کند. مرسدس بنز تأکید دارد میزان استفاده از فلزات و عناصر کمیاب در موتورهای برقی به کاررفته در این مفهومی در مقایسه با موتورهای قبلی بسیار کمتر است.

در مرسدس بنز کانسپت CLA ماژول قوای محرکه روی محور عقب قرار دارد. البته پلتفرم MMA با پیشرانه های دوموتوره و پیشرانه های درون سوز نیز سازگار است، ازاین رو نسخه تولید انبوه CLA احتمالاً در نسخه چهار چرخ محرک و همچنین نسخه بنزینی عرضه خواهد شد. گفتنی است پلتفرم MMA در ساخت حداقل دو خودروی کراس اوور و یک مدل استیشن واگن نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. انتظار می رود پس از CLA، مدل های دیگری مثل GLA و GLB نیز براساس این پلتفرم تولید شوند. گفتنی است که نسخه تولید انبوه مرسدس بنز CLA جدید سال آینده راهی بازار خواهد شد.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA
کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

  • 16
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش