یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
۲۰:۲۸ - ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۰۷۳
دنیای خودرو

مرسدس بنز از کانسپت جدید CLA با طراحی جدید رونمایی کرد

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA
کانسپت مرسدس بنز CLA با سبک طراحی متفاوت و برد ۷۵۰ کیلومتر معرفی شد.

این کانسپت به باتری پیشرفته مجهز است و میتواند تا ۷۵۰ کیلومتر مسافت را بدون نیاز به شارژ مجدد پشت سر بگذارد.

در آستانه برگزاری نمایشگاه خودروی مونیخ، خودروسازان مختلف یکی پس از دیگری درحال رونمایی از محصولات جدید خود هستند. شرکت مرسدس بنز قصد دارد با مدلی مفهومی در این نمایشگاه معتبر حاضر شود. این خودروی کانسپت CLA نام دارد و همان طور که قابل حدس است، برداشت اشتوتگارتی ها از نسل آتی CLA را به نمایش می گذارد. این کانسپت به باتری پیشرفته مجهز است و می تواند تا ۷۵۰ کیلومتر مسافت را بدون نیاز به شارژ مجدد پشت سر بگذارد.

جدیدترین کانسپت مرسدس بنز بر مبنای پلتفرم ماژولی موسوم به MMA توسعه پیدا کرده است. در طراحی این خودرو، مباحث آیرودینامیک در اولویت قرار گرفته، به همین خاطر با بدنه ای بسیار سیال روبرو هستیم. علاوه براین، مرسدس بنز بر استفاده از مواد پایدار در کابین بیش از پیش تأکید کرده و این مفهومی با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

طراحی براساس فلسفه Sensual Purity

مرسدس بنز CLA در همان ابتدای معرفی در سال ۲۰۱۴ به دلیل فرم خاص اتاق خود موردتوجه قرار گرفت. این سدان کوچک در کلاس کوپه های ۴ در طبقه بندی می شود. مفهومی CLA سبک طراحی این خودرو را وارد فاز جدیدی می کند. این مفهومی براساس فلسفه Sensual Purity طراحی شده است و با رنگ قرمز اناری جلوه بسیار خاصی دارد.

در نگاه نخست به کانسپت مرسدس بنز CLA فرم چراغ های جلو وجلوپنجره تزئین شده آن جلب توجه می کند. چراغ های اصلی این مفهومی آلمانی ساختاری نیم دایره ای دارند و یک نوار نورانی با عبور از لبه کاپوت آن ها را به هم متصل می کند. این نوار که مشابه آن در نمای عقب نیز وجود دارد ، تا روی درها امتداد پیدا کرده است. طراحی چراغ های اصلی کانسپت CLA به شکلی است که کاراکتری عبوس را خلق می کند. در داخل قاب چراغ ها المانی شبیه به مثلث وجود دارد که از لوگوی کمپانی برگرفته شده است.

در مقایسه با مدل تولید انبوه، طول کاپوت کانسپت CLA افزایش پیدا کرده، اما صندوق عقب آن طول کمتری دارد. رشد ابعاد جلوپنجره دیگر نکته ای است که باید به آن اشاره کنیم. در طراحی این المان، مرسدس بنز از جلوپنجره رودستر SL و GT الگوبرداری کرده است. اما برخلاف دو مدل مذکور، جلوپنجره کانسپت CLA هم رنگ بدنه است و روی آن انبوهی از ستاره های نورانی کوچک به چشم می خورد. این ستاره ها نیز از لوگوی مرسدس بنز اقتباس شده اند. به طور کلی، باید گفت تغییرات و استفاده از نسبت های جدید کانسپت CLA را بسیار اسپرت تر و جذاب تر از نسل کنونی CLA نشان می دهد.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

نمای عقب کانسپت مرسدس بنز CLA حالتی قرینه ای با نمای روبه رو دارد. چراغ های حاضر در این نما نیز نیم دایره هستند و با یک نوار ال ای دی باریک به هم وصل شده اند. این نوار هم تا روی درهای عقب جریان یافته است. ضمن اینکه چراغ های عقب نیز المان مثلثی شکل را درون خود دارند.

کابینی از آینده

کانسپت مرسدس بنز CLA از لحاظ طراحی داخلی و مشخصات فنی، اشتراکات زیادی با مفهومی فوق آیرودینامیک ویژن EQXX دارد. این امر در داخل کابین بسیار ملموس است، چرا که داشبورد این مفهومی جدید شباهت زیادی به کانسپت مذکور دارد و شامل سه نمایشگر عریض می شود. مرسدس بنز از ترکیب این نمایشگرها با نام سوپر اسکرین یاد می کند.

سیستم اینفوتینمنت کانسپت CLA جدید است و MB.OS نام دارد. برای دستیابی به عملکردی روان و نمایش گرافیک و تصاویر با بالاترین کیفیت ممکن، مرسدس بنز سیستم اینفوتینمنت MB.OS را به یک پردازنده بسیار قدرتمند مجهز کرده است. این پردازنده قدرت بسیار بالایی دارد و با کمک محلول مایع خنک کاری می شود.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

مرسدس بنز در ابتکاری جالب، دکمه کنترل سیستم تهویه مطبوع دوناحیه ای را به گوشه های داشبورد منتقل کرده است. دو المان بزرگ گرد که شبیه به دریچه های توربین مانند همیشگی هستند، درواقع نقش تنظیم دما را بر عهده دارند و هوای خنک از مجاری موجود در حاشیه های سوپر اسکرین وارد اتاق می شود. گفتنی است راننده و سرنشین کناری می توانند با چرخش حاشیه المان های گرد، دمای دلخواه را تنظیم کنند.

همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، مرسدس بنز در تازه ترین مفهومی خود تأکید زیادی بر استفاده از مواد پایدار و دوست دار محیط زیست دارد. اکثر پوشش ها و قطعات موجود در کابین این مفهومی از پوسته قهوه، پلاستیک های بازیافتی، کاغذهای بازیافتی و پسماندهای غیرقابل استفاده در صنعت ساخت نوشیدنی ساخته شده اند.

مشخصات فنی کانسپت مرسدس بنز CLA

کانسپت مرسدس بنز CLA بیشتر از نظر طراحی اهمیت دارد و بیانگر خصوصیات ظاهری نسل بعدی CLA و دیگر محصولات کمپانی است. به همین دلیل اشتوتگارتی ها از پرداختن به جزئیات مشخصات فنی خودداری کرده و تنها به برخی موارد کلی بسنده نموده اند. باتری این مفهومی پیشرفته برخلاف ویژن EQXX هواخنک نیست و از طریق گردش آب در شبکه های مخصوص تهویه می شود.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

نسل بعدی مرسدس بنز CLA در دو نسخه عرضه خواهد شد. نسخه پایه برای کنترل قیمت نهایی، به باتری مقرون به صرفه لیتیوم- یون- فسفات مجهز خواهد بود. اما نسخه پرچمدار با آندهای سیلیکون- اکسید و چگالی انرژی بیشتر به دست مشتریان خواهد رسید. در این خودرو، باتری فاقد پیچ و مهره خواهد بود و سلول ها با چسبی مخصوص در جاهای خود ثابت می شوند. حذف پیچ و مهره و استفاده از چسب مخصوص، ضمن کاهش وزن و صرفه جویی در مواد اولیه، مقاومت سازه را افزایش می دهد.

خودروساز پیشگام آلمانی درباره ظرفیت باتری حرفی به میان نیاورده، اما تأیید کرده است که امکان پیمایش ۴۶۶ مایل یا ۷۵۰ کیلومتر مسافت با یک بار شارژ وجود دارد. این شرکت همچنین اعلام کرده است که در هر ۸.۳ کیلومتر مسافت، ۱ کیلووات ساعت انرژی مصرف می شود. با کمی ضرب و تقسیم میتوان نتیجه گرفت که ظرفیت باتری باید چیزی در حدود ۹۰ کیلووات ساعت باشد.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA
کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

براساس اطلاعات رسمی، مرسدس بنز کانسپت CLA از تکنولوژی ۸۰۰ ولتی و سرعت شارژ ۲۵۰ کیلوواتی پشتیبانی می کند. به لطف این فناوری، تنها با ۱۵ دقیقه اتصال به پورتی مناسب، انرژی لازم برای پیمایش ۴۰۰ کیلومتر مسافت در باتری ذخیره می شود.

استفاده از ماژول های پیشرفته

پیشرانه کانسپت مرسدس بنز CLA از ماژول های اختصاصی با نام MB.EDU تشکیل شده است. این ماژول ها قطعاتی مثل موتور برقي، گیربکس دوسرعته، اینورترها و اجزای الکترونیکی را در یکجا جمع کرده اند. هر ماژول وزنی برابر با ۱۱۰ کیلوگرم دارد و ۲۳۵ اسب بخار قدرت تولید می کند. مرسدس بنز تأکید دارد میزان استفاده از فلزات و عناصر کمیاب در موتورهای برقی به کاررفته در این مفهومی در مقایسه با موتورهای قبلی بسیار کمتر است.

در مرسدس بنز کانسپت CLA ماژول قوای محرکه روی محور عقب قرار دارد. البته پلتفرم MMA با پیشرانه های دوموتوره و پیشرانه های درون سوز نیز سازگار است، ازاین رو نسخه تولید انبوه CLA احتمالاً در نسخه چهار چرخ محرک و همچنین نسخه بنزینی عرضه خواهد شد. گفتنی است پلتفرم MMA در ساخت حداقل دو خودروی کراس اوور و یک مدل استیشن واگن نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. انتظار می رود پس از CLA، مدل های دیگری مثل GLA و GLB نیز براساس این پلتفرم تولید شوند. گفتنی است که نسخه تولید انبوه مرسدس بنز CLA جدید سال آینده راهی بازار خواهد شد.

کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA
کانسپت مرسدس بنز CLA,بنز CLA

  • 16
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش