جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۴۴ - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۲۰۳۶
اخبار بازار خودرو

 چه زمانی تولید شاهین نهایی می‌شود؟

شاهین، کوییک سال و ساینا؛ اعلام زمان فروش و عرضه / واکنش رئیس کمیسیون صنایع به پراید ۱۰۰ میلیونی

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
قائم‌مقام مدیرعامل در امور فروش شرکت خودروسازی سایپا در گفتگویی به برخی از پرسش ها در مورد چگونگی فروش و عرضه محصولات جدید، میزان خودروهای تولیدی ناقص و زمان به روز رسانی تعهدات معوق و .. پاسخ داد.

به گزارش سایپانیوز مجید باقری خوزانی، قائم‌مقام مدیرعامل در امور فروش شرکت خودروسازی سایپا در گفتگویی به برخی از پرسش ها در مورد  چگونگی فروش و عرضه محصولات جدید ، میزان خودروهای تولیدی ناقص و زمان به روز رسانی تعهدات معوق پاسخ دادکه بخشی از این پاسخ ها به شرح زیر است.

وضعیت تولید شرکت سایپا در سال گذشته چگونه بوده و با توجه به بازگشت تولید محصولات ناقص به خطوط تولید خودروسازان چه تعداد از این خودروها عرضه شده است؟

شرکت سایپا در سال گذشته ۴۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرد. در پاسخ به سوال دوم باید بگویم که در ماه‌های پایانی سال گذشته شاهد شیوع ویروس کرونا بودیم که این اتفاق باعث شد تا امکان تحویل قطعه از شرکت‌های قطعه‌ساز چینی طرف قرارداد با سایپا سلب شود. نرسیدن این قطعات سبب تولید حدود ۲۵ هزار دستگاه خودرو به‌صورت ناقص در اسفندماه شد اما با تلاش و پیگیری‌های صورت گرفته بخش قابل توجهی از این خودروها با توجه به اینکه خودروسازان خود دارای مراکز مستقل شماره‌گذاری هستند در ایام تعطیلات نوروزی تکمیل، شماره‌گذاری و برای مشتریان فاکتور شد. طبق آمار از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۴۰ هزار خودرو تحویل مشتریان شده است.

با این توضیحات چه تعداد خودروی ناقص هم‌اکنون در پارکینگ‌های سایپا موجود است؟

حدود ۱۲ هزار خودروی ناقص در کف پارکینگ‌های سایپا موجود است که طی چند هفته آینده آنها را نیز تکمیل کرده و به بازار عرضه می‌کنیم.

برنامه‌ریزی برای تولید در سال‌جاری چه تعداد بوده است؟

در برنامه ابتدایی برای تولید روزانه بالای ۲ هزار دستگاه برنامه‌ریزی کردیم اما در حال حاضر تولید روزانه در خطوط تولید سایپا در حدود هزار و ۸۰۰ دستگاه است.

تاکنون دو مدل پراید از خطوط تولید خارج شده، آیا برنامه‌ای برای خارج کردن محصول دیگری از خطوط تولید دارید و چه جایگزینی برای پرایدهای خارج شده در نظر گرفته‌اید؟

امسال سال مهمی برای خودروسازی سایپا محسوب می‌شود، به این لحاظ که سایپا مشغول یک جراحی بزرگ است. ابتدا پراید ۱۳۲ را در دی ماه سال گذشته خارج کردیم و این ماه نیز مدل ۱۱۱ خارج شد. طی دو ماه آینده نیز خارج کردن پرتیراژترین مدل پراید یعنی ۱۳۱ را در دستور کار داریم. البته این اقدام باید طی ۵ سال گذشته انجام می‌شد. در ارتباط با جایگزینی برای خودروی پراید مرکز تحقیقات سایپا برنامه‌ریز‌هایی را انجام داده و امسال دو فیس‌لیفت از محصولات سایپا را به بازار عرضه خواهیم کرد.

این دو خودرو کدامند؟

ساینا و کوییک، در واقع سایپا دارای یک پلت‌فرم اختصاصی برای تولید محصولاتش است. به‌عنوان نمونه خودروی کوییک یک محصول جدید است و بازار هم استقبال خوبی از این خودرو کرده است. بنابراین هنگامی که از فیس‌لیفت این محصول صحبت می‌کنیم به‌دنبال تغییرات ظاهری روی این خودرو هستیم.

اما محصول جدیدی که سایپا به‌دنبال تولید انبوه آن است خودرویی است به نام شاهین. برنامه‌ریزی‌هایی انجام دادیم که این خودرو را از نیمه دوم سال‌جاری وارد بازار کنیم. پیش‌فروش این محصول را در نیمه اول سال و در ماه‌های پیش رو آغاز خواهیم کرد.

بنابراین ما دیگر هیچ مدل پرایدی را تولید نخواهیم کرد البته محصولاتی که نام بردم (چه فیس‌لیفت‌ها و چه شاهین) به هیچ‌وجه جایگزین پراید نیست اما کمک می‌کند تا تنوع در سبد محصولات سایپا بعد از حذف سه مدل پراید حفظ شود.

با توجه به توضیحات شما این محصولات به لحاظ قیمتی نمی‌توانند جایگزین پراید شوند؟

به نظرم نه تنها در میان محصولات سایپا بلکه در هیچ جای دنیا نمی‌توانیم خودرویی به لحاظ قیمتی پیدا کنیم که جایگزین پراید شود. زیرا پراید ارزان‌ترین خودروی در حال تولید در سطح خودروسازی جهان بود.

وزارت صمت به‌عنوان سیاست‌گذار کلان خودرو، تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو را برای سال‌جاری هدف‌گذاری کرده، چه تعداد از این هدف‌گذاری صورت گرفته سهم سایپا است و به نظر شما با توجه به شرایط حاکم بر خودروسازی مانند شیوع ویروس کرونا و تداوم تحریم‌ها، هدف‌گذاری این تعداد خودرو محقق می‌شود؟

همان طور که پیش تر اشاره کردم سایپا در سال گذشته توانست با توجه به تداوم تحریم‌ها معادل سال پیش از آن خودرو تولید کند. در ارتباط با میزان تولید خودرو در سال گذشته گزارشی منتشر شده است که تولید خودرو در کشور ۱۳ درصد افت را نشان می‌دهد اما سایپا هیچ افت تولیدی نداشته است. بنابراین به‌دنبال این هستیم که به برنامه‌هایی که در ارتباط با تیراژ به وزارت صمت ارائه کرده‌ایم پایبند باشیم. در ارتباط با تاثیر ویروس کرونا بر تیراژ هم این امیدواری وجود دارد که افت تیراژ در ماه‌های ابتدایی را در نیمه دوم سال جبران کنیم.

وضعیت تولید خودروهای مونتاژی شما در سال جدید چگونه است؟

سراتو که ۶ ماه پیش تولیدش در خطوط تولید سایپا متوقف شد و چانگان هم دیگر جایی در برنامه تولید سایپا ندارد. اما به جای آن عرضه سه محصول شاهین، کوییک سال و ساینا سال را در برنامه داریم.

این محصولاتی که قرار است طی سال‌جاری به سبد محصولاتی سایپا اضافه شود تا چه میزان به لحاظ استانداردی به استانداردهای جهانی نزدیک است؟

در حال حاضر خودروسازان دنیا در تولید محصولاتشان استانداردهای ۸۵‌گانه را رعایت می‌کنند. سازمان ملی استاندارد این استانداردها را به شرکت‌های خودروساز ابلاغ کرده و آنها باید استانداردهای ۸۵‌گانه را در خطوط تولید خود رعایت کنند علاوه‌بر این محصولات جدید استانداردهای زیست محیطی یورو ۵ را نیز پاس می‌کنند.

اما برخی از محصولات هم عرضه نمی‌شود که این مساله روی قیمت بازار اثر گذار است؟

این بخش از محصولات که مد نظر شما است مثل سراتو و در مقطعی برلیانس به علت خروج شرکای بین‌المللی دیگر امکان تولید نداشتند، بنابراین در این زمینه کاری از دست خودروساز ساخته نیست.

اما برخی از کارشناسان می‌گویند محصولاتی که خودروسازان ادعا دارند تولیدشان متوقف شده چندی بعد در نمایندگی‌ها دیده شد یا تعدادی از این خودروها در اختیار برخی افراد خاص قرار گرفته است، چه پاسخی به این ابهام دارید؟

قویا تکذیب می‌کنم. دلیل این مساله هم این است که به‌دلیل استراتژیک بودن خودرو و حساسیتی که در جامعه و در میان مسوولان در مورد مقوله خودرو وجود دارد خودروسازان زیر ذره‌بین نهادهای نظارتی هستند و به‌صورت دائم رصد می‌شوند در این شرایط یک خودروساز چگونه می‌تواند محصولی را که تولیدش متوقف شده را بار دیگر تولید کند و از مسیرهای دیگر به بازار تزریق کند یا در اختیار نمایندگی و افراد خاص قرار دهد.

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

از ۲۰ هزار میلیارد تومان فروش سال گذشته چه میزان آن سود بوده است؟

بهتر است بپرسید چه میزان آن ضرر بوده است. سال‌هاست که خودروسازان با سود خداحافظی کرده‌اند.

با این حساب این سوال مطرح می‌شود که اعداد و ارقام بدهی و زیان انباشته خودروسازی سایپا در سال گذشته چه مقدار بوده است؟

سال گذشته شرکت سایپا ۱۶ هزار میلیارد تومان زیان انباشته را در صورت‌های مالی خود درج کرد. باید این سوال را مطرح کرد که چه دلایلی سبب شده صنعت خودرو با چنین زیان‌های هنگفتی مواجه شود. دو خودروساز بزرگ کشور در پایان سال ۹۷ در مجموع ۳۲ هزار میلیارد تومان زیان انباشته را به نام خود ثبت کرده‌اند به نظر می‌رسد این رقم بعد از حسابرسی صورت‌های مالی مربوط به سال گذشته از ۴۰ هزار میلیارد تومان هم فراتر برود.

به نظر خودروسازان برای پیدا کردن دلیل این مساله باید سیستم تعیین قیمت و نظام قیمت‌گذاری مورد بازبینی دقیق قرار بگیرد. متولیان امر و کسانی که این گونه نظام قیمت‌گذاری را بر خودروسازی تحمیل کرده‌اند باید اثربخشی پارامترهای اثرگذار روی تعیین قیمت خودرو را با دلایل علمی بیان کنند و به‌طور مشخص بگویند اثر بخشی این نحوه قیمت‌گذاری چه بوده است؛ زیرا این نحوه قیمت‌گذاری برای خودروساز اثر بخش نبوده است.

باید به‌صورت سیستمی به این قضیه نگاه کنیم. یک ورودی داریم که نظام قیمت‌گذاری است این ورودی وارد یک مجموعه به نام شرکت خودروساز شده و یک خروجی داشته که تا اینجا زیان ۳۲ هزار میلیارد تومانی روی دست خودروسازان گذاشته است. از آن طرف مردم هم راضی نبودند.

البته در این میان، نظام واسطه‌گری هم نقش‌آفرین بوده است. این قیمت‌های کاذب که گاهی تا ۵۰ درصد بالاتر از قیمت کارخانه در بازار مشاهده می‌شود ناشی از همین نظام واسطه‌گری است.

بنابراین نظام قیمت‌گذاری علاوه‌بر تحمیل زیان انباشته به خودروسازان چرخه نقدینگی آنها را با خلل روبه‌رو کرده است و باعث نارضایتی مصرف‌کننده شده و پای نظام واسطه‌گری را هم به بازار خودرو باز کرده است. در کنار این مسائل خودروسازان را از برنامه‌ریزی برای برنامه‌های توسعه‌ای نیز باز داشته است.

شما معتقدید که با قیمت‌های موجود خودروسازان در زیان هستند، اگر قیمت‌ها به میزانی که شما می‌خواهید افزایش یابد، نگران ریزش تقاضا نیستید؟

افزایش قیمتی که مدنظر خودروسازان است مبتنی بر مولفه‌های اقتصادی است. خودروسازان به‌دنبال این هستند که تولیدشان، تولید بدون زیان باشد. بنابراین قیمتی که خودروسازان به‌دنبال آن هستند، قیمت واسطه‌گرها و دلالان نیست.

خودروسازان در روزهای پایانی سال گذشته به کمک قانون تجدید ارزیابی توانستند از شمول ماده ۱۴۱ مربوط به ورشکستگی شرکت‌ها خارج شوند اما اگر این نظام قیمت‌گذاری اصلاح نشود و حداقل‌های مدنظر خودروسازی را پوشش ندهد ما بار دیگر با زیانی به مراتب سنگین‌تر از این مواجه می‌شویم و مجبور به استفاده از قانون تجدید ارزیابی هستیم. باید به این نکته توجه کرد که واسطه‌ها در زمانی وارد می‌شوند که سودهای کلان وجود دارد. اگر فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار به حداقل برسد آنها از بازار خواهند رفت.

وضعیت شرکت در بورس چگونه است؟

بعد از افزایش سرمایه نماد در بورس بسته شد تا مراحل قانون کار انجام شود. اخیرا شنیدم که قرار است بار دیگر نماد شرکت در بورس بازگشایی شود.

با توجه به حجم معوقاتی که دارید و موجب نارضایتی مشتریان این خودروساز نیز شده است برنامه سایپا برای پاس کردن این تعهدات معوقه چیست؟

ابتدا از مشتریان عزیز بابت این اتفاق پوزش می‌طلبم اما عوامل گوناگونی سبب شد تا این حجم از تعهدات معوقه در خودروسازی سایپا اتفاق بیفتد. در ارتباط با دلایل این مساله باید بگویم که با توجه به مسائل تحریمی در نیمه اول سال گذشته با افت تولید روبه‌رو بودیم و توانستیم این مساله را در نیمه دوم سال جبران کنیم.

در مقطعی در نیمه اول سال گذشته در خطوط تولید سایپا روزانه ۶۵۰ تا ۷۰۰ دستگاه خودرو تولید می‌شد. این کاهش روزانه تولید باعث می‌شد که به حجم تعهدات معوق سایپا افزوده شود. در کنار این مساله مدیریت جدید در سایپا میراث‌دار چند طرح نیز بود.

اول اینکه به‌دلیل بدعهدی شرکای بین‌المللی خودروهای مونتاژی پیش‌فروش شده را نتوانستیم تحویل دهیم، برای این منظور طرح تبدیل را اجرا کردیم. این اتفاق سبب شد هر یک تعهد به سه تعهد تبدیل شود. در طرح اتوخدمت نیز که در مقطعی برای تامین نقدینگی در سایپا اجرایی شده بود نزدیک به ۱۳۰ هزار تعهد ایجاد شده بود.

سال گذشته توانستیم بخش عمده‌ای از این طرح را تعیین تکلیف کنیم و تنها ۲ هزار تعهد از این جنس در خودروسازی سایپا باقی مانده است. این مسائل سبب شد تا سایپا با انبوهی از تعهدات معوقه روبه‌رو شود. در خطوط تولید سایپا از سرعت مناسبی برخوردار بودیم تا به چالش کرونا رسیدیم.

با توجه به اینکه بخشی از قطعات مورد نیاز از مسیر چین تامین می‌شد در ماه‌های پایانی سال و همچنین مدتی که از سال‌جاری می‌گذرد با کاهش تولید روبه‌رو شدیم که همین مساله سایپا را از برنامه‌ریزی‌های انجام شده دور کرده است.

البته در بخش فروش سایپا هوشمندی به خرج دادیم و برای سه ماهه ابتدایی امسال تعهد چندانی ایجاد نکردیم به این منظور که بتوانیم خودروهایی تولیدی در این مدت را به تعهدات عقب‌مانده خودمان اختصاص دهیم. به‌دنبال این هستیم که تعهدات معوقه را هر چه زودتر به روز کنیم تا علاوه‌بر اینکه از شرمندگی مشتریان در بیاییم بتوانیم جلوی پرداخت زیانی را نیز که به‌منظور انجام می‌شود، بگیریم.

چه زمانی این تعهدات به روز می‌شود؟

خودرو به خودرو متفاوت است اما فکر می‌کنم تا تیرماه ۵ تا ۶ مدل خودرو تعهداتشان به‌روز خواهد شد اما برخی محصولات مانند تیبا که حجم تعهدات زیادی داریم برای به‌روز شدن به زمان بیشتری احتیاج است.

 چه زمانی تولید شاهین نهایی می‌شود؟

بعد از ماه رمضان برنامه پیش‌فروش شاهین را در دستور کار داریم. برنامه مدیریت سایپا این است که تولید شاهین از نیمه دوم سال‌جاری عملیاتی شود.

چه قیمتی برای این خودرو در نظر گرفته شده است؟

در این زمینه نیز منتظر اعلام نظر ستاد تنظیم بازار هستیم.

واکنش رئیس کمیسیون صنایع به پراید ۱۰۰ میلیونی:پارسال گفتم تولید پراید متوقف شود قیمت ۱۰۰ میلیون می‌شود/منتظر فاجعه در خودروهای سنگین هم باشید

نماینده کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بدون شک اگر در کنار فعالیت شرکت‌های داخلی و ایجاد شرایط رقابتی برای آنها واردات خودرو هم آزاد می‌شد، قیمت خودروها از وضعیت فعلی ۳۰ درصد ارزان‌تر می‌شد؛ گفت: نامه‌نگاری‌های زیادی برای آزادسازی واردات خوردو انجام دادم ولی وقتی سران سه قوه مخالفت می‌کنند از عهده یک نماینده چه بر می‌آید.

اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

عزیر اکبریان در کنفرانس خبری مجمع نمایندگان  البرز در مجلس شورای اسلامی که روز شنبه ۲۰ اردیبهشت در باشگاه میلاد شهرداری کرج برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از مخالفان جدی برای توقف خط تولید برخی خودروهای داخلی از جمله پراید بوده، اظهار کرد: به عنوان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بارها و بارها نامه نگاری صورت دادم تا اجازه ندهم خط تولید برخی از خودروهای داخلی متوقف شود ولی من یک نفر از ۲۹۰ نفر عضو مجلس بودم و راه به جایی نبردم.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: اگر  به اتوبان‌های شهرهای مختلف سربزنید می‌بینید که از هر ۱۰۰ خودرو ۶۰ مورد آن پراید است و این یعنی عمومیت مردم توان خرید این خودرو را دارند.

وی افزود: سال گذشته مکرراً اعلام کردم با متوقف کردن خط تولید پراید خرداد امسال قیمت این خودرو به ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسد که همین طور هم شد.

اکبریان با اشاره به اینکه به زودی باید منتظر فاجعه در وضعیت خودروهای سنگین هم باشیم، اظهار کرد: الان قیمت هر دستگاه اتوبوس به بیش از دو میلیارد تومان رسیده. مگر شهرداری‌ها چقدر پول دارند که بتوانند هر سال و متناسب با رشد جمعیت اتوبوس با این قیمت خریداری کنند؟

این مسئول توضیح داد: وضعیت اتوبوس‌های بین شهری هم چنگی به دل نمی‌زد و وقتی اتوبوسی که برای خرید آن سه میلیارد هزینه شده در هر سفر حدود چهار میلیون تومان بلیط می‌فروشد آیا برای صاحب آن جابه جایی مسافر به صرفه است؟

وی در ادامه با بیان اینکه برخی اتهامات بی پایه و اساسی به ما می‌زنند و عقیده دارند در مدت زمانی که نماینده مردم  کرج بودیم کاری انجام نداده‌ایم، افزود: این منتقدان بروندو پرس وجو کنند در طول سال‌های قبل علی‌رغم وضعیت نا به سامان کشور و اعمال تحریم‌های شدید چند کارخانه قطعه سازی در البرز تعطیل شده است.

اکبریان تاکید کرد: ۳۴ درصد قطعه سازی‌های کشور در البرز فعال هستند وما در طی چند سال گذشته حتی اجازه نداده‌ایم یکی از آنها تعطیل شود.

وی افزود: قبل از مجلس دهم، البرز پنج شهرک صنعتی مصوب داشت حالا تعداد آنها به ۱۱ مورد رسیده است که این برای آینده صنعت استان دستاورد کمی نیست.

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا گفت: به نتیجه رسیدن وضعیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری اشتهارد، راه اندازی متروی هشتگرد، تسریع در تکمیل پروژه قطار شهری و پیگیری وضعیت پروژه همت تنها بخش کوچکی از دستاوردهای نمایندگان البرنشینان در مجلس دهم بوده است.

وی اضافه کرد: برخی مدام می‌گویند مردم شما را نخواستند که رد صلاحیت شدید و به مجلس یازدهم راه پیدا نکردید ولی همان افراد کجا هستند که ببینند مشارکت در انتخابات یازدهم کمتر از ۲۰ درصد بود و ۴۰ درصد از۲۰ درصد آراء هم باطله بود.

وی توضیح داد: اگر مردم ما را نمی‌خواستند آمار مشارکت در انتخابات دوره‌های قبل هم پایین می آمد.

وی در ادامه با اشاره به تلاش بی نتیجه برای آزادسازی واردات خودرو افزود: بدون شک اگر در کنار فعالیت شرکت‌های داخلی و ایجاد شرایط رقابتی برای آنها واردات خودرو هم آزاد می‌شد، قیمت خودروها از وضعیت فعلی ۳۰ درصد ارزان‌تر می‌شد.

این مسئول تاکید کرد: نامه نگاری‌های زیادی برای آزادسازی واردات خوردو انجام دادم ولی وقتی سران سه قوه مخالفت می‌کنند از عهده یک نماینده چه بر می‌آید.

وی اظهار کرد: حتی می‌شد این امکان را فراهم آورد که مردم  با ارزهایی با منشاء خارجی خودرو خریداری و با تعرفه ۹۰ درصدی وارد کنند ولی متاسفانه موافقت نشد.

اکبریان در پاسخ به اینکه پیش بینی او در مورد وضعیت تورم و گرانی در ماه‌های آینده چیست، گفت: وقتی مالیات پارسال ۱۵۰ هزار میلیارد بوده و امسال به ۲۰۰ هزار میلیارد رسیده، وقتی ارز نیمایی سال گذشته ۸۰۰۰ تومان بوده و امسال ۱۱ هزار تومان بسته شده و وقتی فروش نفت سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد بوده و امسال در خوشبینانه ترین حالت ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده، پیش بینی وضعیت چند ماه آینده کار سختی نیست.

این مسئول در پایان در خصوص سهام عدالت و بورس هم گفت: در این باره بهتر است سکوت کنم و من به مردم نه می‌گویم سهام بخرید نه می‌گویم نخرید.

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش