جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۹
۱۳:۲۹ - ۰۳ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۱۸۴
اخبار بازار خودرو

از اواخر تیرماه ۹۹ خودروی پراید دیگر تولید نمی‌شود/ عرضه نخستین سری شاهین در زمستان سال جاری

شرکت سایپا,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
شرکت سایپا از بسته شدن پرونده تولید پراید در آخر تیرماه و عرضه خودروی شاهین در زمستان ۹۹ خبر داد.

قایم مقام مدیرعامل سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش اعلام‌کرد: پرونده تولید پراید تا پایان تیر ماه سال جاری بسته می شود.

به گزارش تسنیم، مجید باقری امروز در نشست خبری با بیان این که التهاب کنونی بازار خودرو محصول تقاضای کاذب است اعلام‌کرد سایپا امروز با دو چالش جدّي در برنامه ریزی روبرو شد که تعهدات معوق من جمله این چالش ها است، گفت: طبق طرح اتوخدمت سایپا، ۱۲۰ هزار متقاضي خودرو ایجاد شد که البته این طرح در مقطع زمانی خاص با هدف رفع مشکل مالی سایپا اجرایی شد ولی با تغییر قیمت ها دارندگان این قراردادها به دنبال کسب سود بیشتر بوده و برای دریافت خودرو تأکید داشتند که این امر در کنار تحریم ها و سایر تعهدات، فشاری را به شرکت وارد کرد که با ساماندهی انجام شده ۹۰ درصد متقاضیان موفق به دریافت خودروی خود شدند.

او ادامه داد: ۴۹ هزار تعهد معوق با تکیه بر مدل جایگزین و تبدیل آن ها انجام و ۵۰ هزار خودرو نیز به ۱۵۰ هزار تعهد جدید تبدیل شد که در کنار ۱۲۰ هزار تعهد اتوخدمت فشار زيادي به سایپا تحمیل کرد که در نهایت ساماندهی شد.

باقری عنوان کرد: در همین حال ۶۰ درصد تعهدات از جنس تعهدات رنو و برلیانس تعیین تکلیف شدند و تعداد زيادي موفق به تحویل خودروهای خود شدند که در کنار این موارد جراحی بزرگ، توقف پراید، تحریم و ساماندهی تعهدات باعث شد تا مدتی از ایفای تعهدات منحرف شده و با پدیده تعهدات معوق رو به رو باشیم.

قائم مقام مدیرعامل سایپا در امور فروش و خدمات بعد از فروش با بیان اینکه این چالش ها امروز پشت سر گذاشته شده است، اظهار‌کرد: با فرض تکمیل خودروهای ناقص جمع تعهدات معوق کم تر از ۵۰ هزار دستگاه خواهد بود که تا آخر شهریور ماه از ۲۰ محصول تنها دو محصول تعهد معوق خواهد داشت، بر این اساس نظام برنامه ریزی سایپا بگونه ای برنامه ریزی شده که هر زمان تعهد پیش فروشی وجود داشته باشد، خودرو در موعد مقرر تحویل داده شده و از این پس هیچگاه خودرو معوقی نخواهیم داشت.

او در ادامه با بیان اینکه ۵۰ درصد تیراژ تولید سایپا به پراید اختصاص دارد، ادامه داد: مدیریت سایپا اعتقاد به بروزرسانی سبد تولید دارد که نمونه آن خودروی شاهین است که در پیش فروش ها با وجود سهمیه اندک، ۶۰ هزار نفر برای ثبت نام این خودرو اظهار علاقه کرده بودند که این امر نشان می دهد مردم به برند سایپا اطمینان پیدا کرده اند.

باقری با تأکید بر اینکه پراید قادر به پاس کردن استاندارد تولید نیست و باید متوقف شود، اظهار کرد: از اول سال تا به حال ۳۰ هزار دستگاه پراید ۱۳۱ با قیمت ۳۸ میلیون تومان عرضه کردیم و ۲۰ هزار دستگاه دیگر نیز با قیمت ۳۸ میلیون تومان به تولید خواهد رسید و بعد از آن پرونده پراید بسته شده و تمرکز بر تنوع محصول خواهد بود.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات بعد از فروش با تأکید بر اینکه خودروی پراید جایگزین ندارد، گفت: با ارتقای ظرفیت سایر خطوط در تلاش برای تأمین نیاز بازار هستیم و با تلاش کارکنان سایپا به پشتوانه تولید مناسب در این مدت و با وجود تحریم و شیوع کرونا (corona) شاهد رشد ۵۵ درصدی صدور فاکتور نسبت به سال گذشته بوده ایم.

او با بیان این که امیدواریم تولید خودرو را بدون کاهش استمرار دهیم، ادامه داد: خوش بختانه بخش چشمگیری از مشکلات صنعت خودرو برطرف شده است و با تکیه بر متخصصان و مرکز تحقیقات سایپا میتوان نیاز جامعه را برطرف کرد.

* عرضه کوئیک اتوماتیک به بازار

او در پاسخ به این سؤال که آیا فیس لیفت تیبا وارد بازار خواهد شد، اظهار‌کرد: سایپا روی فیس لیفت تیبا کار نخواهد کرد و تمرکز ما بر روی تولید خودروهای کوئیک، ساینا و شاهین است، بدین جهت سایپا روی فیس لیفت خودروهای مذکور کار خواهد کرد.

شرکت سایپا,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

باقری در مورد تولید خودرو با گیربکس اتومات گفت: از امسال عرضه خودرو های گیربکس اتومات شروع می شود؛ البته کوئیک اتومات هم تولید می شد که اینک بخاطر سختی های زیست محیطی تولید اتومات آن متوقف شد، از این رو با حل مشکل مذکور که بزودی اتفاق می افتد، کوئیک اتومات وارد بازار خواهد شد.

او در مورد طرح فروش فوق العاده و ثبت نام صورت گرفته، اظهار‌کرد: در طرح فروش فوق العاده خودرو که تحویل آن سه ماهه است بیش از یک میلیون نفر ثبت کنند که بر اساس مجوز داده شده ۱۰ هزار نفر در قرعه کشی منتخب شدند ولی تنها ۸۰ درصد نسبت به تکمیل وجه اقدام کردند که در این میان ۱۰ درصد لیست رزرو را جایگزین کردیم.

* تکذیب فروش امتیاز خودروهای پیش فروش شده در نمایندگی های سایپا

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در فروش و خدمات پس از فروش در مورد این که امتیاز خودروهای پیش فروش شده در نمایندگی ها و نمایشگاه به صورت قولنامه ای به فروش میرسد، عنوان کرد: فروش امتیاز خودروهای پیش فروش شده را در نمایندگی های سایپا را تکذیب می کنم.

او افزود:حتی نمایندگی ها دربرابر تقاضا های مردمی نسبت به ثبت نام پرهیز کردند و ما با رصد و بازرسی گرفته به عدم تخلف نمایندگی ها اطمینان داریم.

* فروش حواله خودرو به هر شکل و قالب ممنوع است

باقری گفت: فروش حواله با هر شکل و قالب ممنوع است؛ هر شخصی که چنین اقدامی را انجام دهد با مخاطرات جدّي رو به رو خواهد شد؛ دفتر حقوقی سایپا نسبت به این موضوع اطلاعیه رسمی هم صادر کرد.

او ادامه داد: وجه خودروهای پیش فروش شده کامل پرداخت نشده است لذا خرید و فروش با چالش جدّي روبرو می شود، در این میان پلیس راهنمايي و رانندگی هم عنوان کرده است خودروها پس از تحویل به مشتری رصد می شود تا این اطمینان حاصل شود که خودرو به مشتری واقعی رسیده است.

باقری تأکید کرد: هدف از رهن بودن خودروهای طرح پیش فروش خودرو در مدت یکسال و جلوگیری از فروش قولنامه ای آن با هدف حذف دلال بازي در بازار خودرو است.

* قابلیت فروش شاهین در بازارهای اروپایی/ عرضه نخستین سری شاهین در زمستان سال جاری

او در مورد خودروی شاهین و تاریخ عرضه آن به بازار، گفت: شاهین گرید ۳ استانداردهای اروپا را کسب کرده و امکان فروش را در بازارهای اروپایی هم دارد. علاوه‌براین آپشن های روز دنیا در این محصول نصب شده است.

او با بیان اینکه با وجود مشکلات یقیقا در نیمه دوم سال عرضه شاهین به بازار انجام خواهد شد، اظهار‌کرد: زمستان امسال نخستین سری شاهین راهی بازار می شود. علاوه‌براین در آینده نزدیک کراس اور این محصول بهمراه گیریبکس اتوماتیک شاهین هم تولید خواهد شد.

شرکت سایپا,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

به گفته معاونت فروش شرکت سایپا، این شرکت خودروی ساینا اس و کوییک اس را هم در اینده به بازار عرضه می کند.

باقری در پاسخ به این سوال که آیا سایپا برنامه ای برای اصلاح فرایند تولید پراید ندارد، تصریح کرد: مدیرعامل گروه سایپا خیال همه را راحت کرده و اعلام شده تولید پراید در این شرکت متوقف خواهد شد. ما بیشتر تمرکز خود را به ارائه محصولات جدید به بازار قرار داده ایم.

او اضافه کرد: البته یک طرح برای استفاده پراید بعنوان یک خودروی کم مصرف در تاکسیرانی مطرح شده که در حال بررسی این موضوع هستیم.

* ۳۰ هزار خودرو ناقص کف کارخانه سایپا

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در فروش و خدمات پس از فروش در ادامه اظهارداشت: اکنون ۳۰ هزار خودرو به علت نقص دو قطعه تجاری سازی نشده است؛ در حال پیگیری هستیم تا قطعات تامین شود تا بتوان خودروها را به دست مردم برسانیم.

او درباره همکاري مجدد با شرکای تجاری که از ایران رفتند، گفت: به هیچ وجه گروه خودروسازی سایپا با بد عهدان و مجموعه های که ایران را ترک کردند، همکاری نخواهد کرد.

باقری خاطر نشان کرد: برخلاف صحبت بعضی ها، خودروی شاهین تولید داخل است و با همت مهندسان ایرانی ساخته شده است.

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در فروش و خدمات پس از فروش در مورد روند قرعه کشی طرح فروش فوق العاده، اظهار کرد: با وجود انتقادات مطرح شده، فروش خودرو به صورت قرعه کشی، کارشناسی و در قالب سیاست کمیته خودرو بوده است، قبول داریم این طرح با اشکالاتی رو به رو بوده است اما درصدد هستیم تا مشکلات را برطرف کنیم و از این پس خودروها را با مکانیزم های جدید به مصرف کنندگان واقعی عرضه کنیم.

  • 15
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش