دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۷

دلایل لرزش فرمان هنگام ترمزگیری چیست؟

لرزش فرمان هنگام ترمزگیری,لرزش فرمان هنگام ترمزگیری در سرعت بالا,لرزش فرمان ماشین هنگام ترمز گرفتنلرزش فرمان هنگام ترمزگیری امر بسیار مهمی است که باید سریعا رفع شود
از ایراد های شایع در خودرو ها می توان به لرزش فرمان اشاره کرد. عوامل مختلفی باعث لرزش فرمان خودرو می شوند که مهم ترین آن ها شامل بالانس نبودن رینگ، شکستگی دسته موتور، شل بودن پیچ های چرخ و خراب شدن مفصل پلوس میباشد ولی در هنگام فشار دادن پدال ترمز، هیچ کدام از این ایرادها نمی تواند فرمان را با مشکل لرزش، مواجه کند.

لرزش فرمان هنگام ترمزگیری

لرزش فرمان هنگام ترمزگیری از اهمیت بسیاری برخوردار است که باید نسبت به رفع آن سریعا اقدام کرد. عدم اتصال درست روتور( دیسک ترمز) به عنوان یکی از دلایل لرزش فرمان ماشین موقع ترمز زدن محسوب میشود که باید نزد یک مکانیک بروید تا به رفع این مشکل بپردازد. در هنگام ترمز گرفتن، عدم اتصال درست روتور با لنت ترمز باعث می شود که لنت در تماس با بخشی از روتور باشد و ارتباطی با بخش دیگر، برقرار نکند. این امر در زمانی که سرعتتان بالا باشد باعث لرزش فرمان ماشین هنگام ترمز گرفتن می شود.

توجه به گشتاور استاندارد روتور برای اتصال صحیح و یکنواخت دیسک چرخ با لنت ترمز، بسیار مهم است که البته مکانیک شما نسبت به این موضوع مطلع است. در اثر تاب داشتن دیسک چرخ، مشکل لرزش فرمان ماشین موقع ترمز گرفتن بروز می دهد . در مواقع ترمزگیری راننده تیبا بطور مرتب، این گرم شدن تا حدی ادامه می یابد که دیسک چرخ جلو سرخ شود. در این حالت، وقتی که دیسک ترمز، سرد میشود موجب تاب برداشتن این قطعه و از دست دادن کارائی ترمز میشود و علاوه بر سر و صدای زیاد، فرمان خودرو در هنگام ترمز گرفتن دچار لرزش می شود.

لرزش فرمان ماشین هنگام ترمز گرفتن,علت لرزش فرمان در زمان ترمز گرفتن,دلایل لرزش فرمانلرزش فرمان ماشین هنگام ترمزگیری می تواند مربوط به عدم اتصال درست روتور باشد

علل لرزش فرمان در هنگام ترمز کردن

یکی از موارد رایج لرزش فرمان خودرو، لرزش به هنگام گرفتن ترمز میباشد که راننده را آزرده خاطر میکند. دلایل متعددی باعث بروز این مسأله می شود:

- لرزش فرمان به دلیل مشکل در روتورهای ترمز:

درصورت بیشتر شدن لرزش خودروی شما در حین ترمزگیری، احتمال تاب خوردن روتر ترمز شما وجود دارد. به دیسک نقره ای شفاف مجهز به سیستم ترمز، روتر می گویند. این قسمت میتواند دچار تغيير شکل در اثر پارگی و یا سائیدگی شود. درصورت عدم آشنایی شما با اچار فرانسه توصیه میشود که وضعیت لنتهای ترمز خود را برای یک متخصص شرح دهید تا شما را هدایت کند.

بسیاری از افرادی که با مشکل لرزش فرمان خودرو مواجه می شوند، تجربه ی تاب خوردن روتر( روتور) ترمز را دارند. معمولاً لرزش خودرو در هنگام ترمزگیری، افزایش پیدا میکند. به دیسک هایی که لنت ترمز در هنگام ترمز گیری به آن می چسبند تا خودرو متوقف شود و اصطکاک بوجود آورد؛ روتور می گویند. این قطعات در خودرو نقش بسیار حیاتی را انجام می دهند.

معمولا جنس روتورها از فلز است و باتوجه به مدل خودرو و کاراییشان ضخامت مشخصی دارند. در زمان ترمزگیری راننده، گرمای شدیدی وارد روتور می شود که دفع این گرما برای پیشگیری از آسیب به روتور باید از طریق سطح صورت گیرد. روتر به دلایل گوناگونی بروز می دهد که از آن ها می توان به گرمای زیادی وارد شده به آن و یا کم شدن لنت خودرو و عدم تعویض آن اشاره کرد و پس از این که با گذشت زمان نازک میشود منجر به تاب خوردن شده و در نهایت لرزش های خودرو را تجربه می کنید.

تعویض به موقع لنت ترمز در زمینه روتر و جلوگیری از ایجاد لرزش در خودرو، امر بسیار مهمی است که باید سیستم ترمز در هر بار تعویض لنت ترمز، یک بازدید کلی شود و علاوه بر آن اطمینان از صحت و سقم فعالیت آن پیدا کنید.

- لرزش فرمان هنگام ترمزگیری به دلیل خرابی کالیپر ترمز:

لنت های ترمز از طریق کالیپر ها به روتور ها متصل می شوند؛ به این ترتیب که دو صفحه فلزی در داخل کالیپرها وجود دارند که اعمال کننده ی نیروی لنت ها به روتورها می باشند. درواقع وظیفه کالیپرها اینست که بین روتور و لنت، اصطکاکی را بوجود می آورند؛ درصورت مشکل داشتن کالیپر ها بین لنت ها و روتور ها تماس یکنواختی ایجاد نمیشود و در نتیجه لرزش در فرمان خودرو را ایجاد میکند.

علت لرزش فرمان هنگام ترمزگیری,دلایل لرزیدن فرمان در زمان ترمز کردن,لرزش فرمان هنگام ترمزگیری در سرعت بالالرزش فرمان به هنگام گرفتن ترمز یکی از موارد رایجیست که می ‌تواند باعث آزردگی خاطر راننده شود

- لرزش فرمان به دلیل مشکلات سیستم تعلیق:

یکی از دلایل لرزش خودرو و فرمان هنگام ترمز گرفتن، سیستم تعلیق خودرو است که صرفا مکانیک متخصص و باتجربه می تواند این مشکل را تشخیص دهد.

- لرزش فرمان به دلیل سفت شدن ترمز:

حرکت سیستم ترمز، معمولاً با یک فشار معمولی پدال ترمز به سمت پائین در حالت عادی می باشد. حال درصورت سفت شدن پدال ترمز خودرو، احتمال ایجاد لرزش فرمان هنگام ترمز وجود دارد.

- لرزش فرمان به دلیل تاب داشتن دیسک ترمز:

درصورت تاب خوردن دیسک ترمز خودرو، بین لنت ها و دیسک، اتصال مناسبی ایجاد نمیشود؛ در نتیجه شما می توانید در فرمان خودرو، لرزش حاصل از تاب دیسک و لنت ترمز را احساس کنید.

آیا تعمیر لرزش فرمان در هنگام ترمزگیری حیاتی است؟

شما می توانید ماه ها یا حتی سالها با دیسکی که پیچ هایش به صورت غیریکنواخت محکم شده، رانندگی کنید، البته این نکته را در نظر بگیرید که هزینه های تعمیر خودرویتان با عدم رفع ایراد و ادامه ی استفاده از خودرو در این شرایط، چندین برابر میشود.

اگر به دلیل شل بودن پیچ های تایر، مشکل لرزش فرمان بروز دهد؛ به هیچ وجه نباید با خودرویتان رانندگی کنید و باید هرچه سریعتر برای رفع مشکل، اقدام کنید. در شرایط تاب خوردن دیسک ترمز، احتمالا میتوانید دیسک را دیرتر تعمیر کنید، ولی باید بدانید که به تعویق انداختن تعمیر دیسک باعث میشود که لرزش های مزمن، سایر اجزای خودرو را سریعتر دچار خوردگی کند و ناچارا هزینه های تعمیر بیشتری را بپردازید.

لرزش فرمان، تأثير به سزایی در کنترل خودرو بطور مستقیم دارد و باعث افزایش خطرات رانندگی میشود. به همین جهت باید ایراد موجود در سیستم ترمز را پیش از بروز حوادث و افزایش هزینه های تعمیر، برطرف کنید و اجزای مؤثر در ایمنی خودرو را پیش از سفر خود کنترل کنید.

لرزش فرمان هنگام ترمزگیری,دلیل لرزش فرمان در زمان ترمز,علل لرزش فرمان در هنگام ترمزسفت شدن ترمز یکی از دلایل لرزش فرمان ماشین هنگام ترمز گرفتن میباشد

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش