سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۷

دلایل لرزش فرمان هنگام ترمزگیری چیست؟

لرزش فرمان هنگام ترمزگیری,لرزش فرمان هنگام ترمزگیری در سرعت بالا,لرزش فرمان ماشین هنگام ترمز گرفتنلرزش فرمان هنگام ترمزگیری امر بسیار مهمی است که باید سریعا رفع شود
از ایراد های شایع در خودرو ها می توان به لرزش فرمان اشاره کرد. عوامل مختلفی باعث لرزش فرمان خودرو می شوند که مهم ترین آن ها شامل بالانس نبودن رینگ، شکستگی دسته موتور، شل بودن پیچ های چرخ و خراب شدن مفصل پلوس میباشد ولی در هنگام فشار دادن پدال ترمز، هیچ کدام از این ایرادها نمی تواند فرمان را با مشکل لرزش، مواجه کند.

لرزش فرمان هنگام ترمزگیری

لرزش فرمان هنگام ترمزگیری از اهمیت بسیاری برخوردار است که باید نسبت به رفع آن سریعا اقدام کرد. عدم اتصال درست روتور( دیسک ترمز) به عنوان یکی از دلایل لرزش فرمان ماشین موقع ترمز زدن محسوب میشود که باید نزد یک مکانیک بروید تا به رفع این مشکل بپردازد. در هنگام ترمز گرفتن، عدم اتصال درست روتور با لنت ترمز باعث می شود که لنت در تماس با بخشی از روتور باشد و ارتباطی با بخش دیگر، برقرار نکند. این امر در زمانی که سرعتتان بالا باشد باعث لرزش فرمان ماشین هنگام ترمز گرفتن می شود.

توجه به گشتاور استاندارد روتور برای اتصال صحیح و یکنواخت دیسک چرخ با لنت ترمز، بسیار مهم است که البته مکانیک شما نسبت به این موضوع مطلع است. در اثر تاب داشتن دیسک چرخ، مشکل لرزش فرمان ماشین موقع ترمز گرفتن بروز می دهد . در مواقع ترمزگیری راننده تیبا بطور مرتب، این گرم شدن تا حدی ادامه می یابد که دیسک چرخ جلو سرخ شود. در این حالت، وقتی که دیسک ترمز، سرد میشود موجب تاب برداشتن این قطعه و از دست دادن کارائی ترمز میشود و علاوه بر سر و صدای زیاد، فرمان خودرو در هنگام ترمز گرفتن دچار لرزش می شود.

لرزش فرمان ماشین هنگام ترمز گرفتن,علت لرزش فرمان در زمان ترمز گرفتن,دلایل لرزش فرمانلرزش فرمان ماشین هنگام ترمزگیری می تواند مربوط به عدم اتصال درست روتور باشد

علل لرزش فرمان در هنگام ترمز کردن

یکی از موارد رایج لرزش فرمان خودرو، لرزش به هنگام گرفتن ترمز میباشد که راننده را آزرده خاطر میکند. دلایل متعددی باعث بروز این مسأله می شود:

- لرزش فرمان به دلیل مشکل در روتورهای ترمز:

درصورت بیشتر شدن لرزش خودروی شما در حین ترمزگیری، احتمال تاب خوردن روتر ترمز شما وجود دارد. به دیسک نقره ای شفاف مجهز به سیستم ترمز، روتر می گویند. این قسمت میتواند دچار تغيير شکل در اثر پارگی و یا سائیدگی شود. درصورت عدم آشنایی شما با اچار فرانسه توصیه میشود که وضعیت لنتهای ترمز خود را برای یک متخصص شرح دهید تا شما را هدایت کند.

بسیاری از افرادی که با مشکل لرزش فرمان خودرو مواجه می شوند، تجربه ی تاب خوردن روتر( روتور) ترمز را دارند. معمولاً لرزش خودرو در هنگام ترمزگیری، افزایش پیدا میکند. به دیسک هایی که لنت ترمز در هنگام ترمز گیری به آن می چسبند تا خودرو متوقف شود و اصطکاک بوجود آورد؛ روتور می گویند. این قطعات در خودرو نقش بسیار حیاتی را انجام می دهند.

معمولا جنس روتورها از فلز است و باتوجه به مدل خودرو و کاراییشان ضخامت مشخصی دارند. در زمان ترمزگیری راننده، گرمای شدیدی وارد روتور می شود که دفع این گرما برای پیشگیری از آسیب به روتور باید از طریق سطح صورت گیرد. روتر به دلایل گوناگونی بروز می دهد که از آن ها می توان به گرمای زیادی وارد شده به آن و یا کم شدن لنت خودرو و عدم تعویض آن اشاره کرد و پس از این که با گذشت زمان نازک میشود منجر به تاب خوردن شده و در نهایت لرزش های خودرو را تجربه می کنید.

تعویض به موقع لنت ترمز در زمینه روتر و جلوگیری از ایجاد لرزش در خودرو، امر بسیار مهمی است که باید سیستم ترمز در هر بار تعویض لنت ترمز، یک بازدید کلی شود و علاوه بر آن اطمینان از صحت و سقم فعالیت آن پیدا کنید.

- لرزش فرمان هنگام ترمزگیری به دلیل خرابی کالیپر ترمز:

لنت های ترمز از طریق کالیپر ها به روتور ها متصل می شوند؛ به این ترتیب که دو صفحه فلزی در داخل کالیپرها وجود دارند که اعمال کننده ی نیروی لنت ها به روتورها می باشند. درواقع وظیفه کالیپرها اینست که بین روتور و لنت، اصطکاکی را بوجود می آورند؛ درصورت مشکل داشتن کالیپر ها بین لنت ها و روتور ها تماس یکنواختی ایجاد نمیشود و در نتیجه لرزش در فرمان خودرو را ایجاد میکند.

علت لرزش فرمان هنگام ترمزگیری,دلایل لرزیدن فرمان در زمان ترمز کردن,لرزش فرمان هنگام ترمزگیری در سرعت بالالرزش فرمان به هنگام گرفتن ترمز یکی از موارد رایجیست که می ‌تواند باعث آزردگی خاطر راننده شود

- لرزش فرمان به دلیل مشکلات سیستم تعلیق:

یکی از دلایل لرزش خودرو و فرمان هنگام ترمز گرفتن، سیستم تعلیق خودرو است که صرفا مکانیک متخصص و باتجربه می تواند این مشکل را تشخیص دهد.

- لرزش فرمان به دلیل سفت شدن ترمز:

حرکت سیستم ترمز، معمولاً با یک فشار معمولی پدال ترمز به سمت پائین در حالت عادی می باشد. حال درصورت سفت شدن پدال ترمز خودرو، احتمال ایجاد لرزش فرمان هنگام ترمز وجود دارد.

- لرزش فرمان به دلیل تاب داشتن دیسک ترمز:

درصورت تاب خوردن دیسک ترمز خودرو، بین لنت ها و دیسک، اتصال مناسبی ایجاد نمیشود؛ در نتیجه شما می توانید در فرمان خودرو، لرزش حاصل از تاب دیسک و لنت ترمز را احساس کنید.

آیا تعمیر لرزش فرمان در هنگام ترمزگیری حیاتی است؟

شما می توانید ماه ها یا حتی سالها با دیسکی که پیچ هایش به صورت غیریکنواخت محکم شده، رانندگی کنید، البته این نکته را در نظر بگیرید که هزینه های تعمیر خودرویتان با عدم رفع ایراد و ادامه ی استفاده از خودرو در این شرایط، چندین برابر میشود.

اگر به دلیل شل بودن پیچ های تایر، مشکل لرزش فرمان بروز دهد؛ به هیچ وجه نباید با خودرویتان رانندگی کنید و باید هرچه سریعتر برای رفع مشکل، اقدام کنید. در شرایط تاب خوردن دیسک ترمز، احتمالا میتوانید دیسک را دیرتر تعمیر کنید، ولی باید بدانید که به تعویق انداختن تعمیر دیسک باعث میشود که لرزش های مزمن، سایر اجزای خودرو را سریعتر دچار خوردگی کند و ناچارا هزینه های تعمیر بیشتری را بپردازید.

لرزش فرمان، تأثير به سزایی در کنترل خودرو بطور مستقیم دارد و باعث افزایش خطرات رانندگی میشود. به همین جهت باید ایراد موجود در سیستم ترمز را پیش از بروز حوادث و افزایش هزینه های تعمیر، برطرف کنید و اجزای مؤثر در ایمنی خودرو را پیش از سفر خود کنترل کنید.

لرزش فرمان هنگام ترمزگیری,دلیل لرزش فرمان در زمان ترمز,علل لرزش فرمان در هنگام ترمزسفت شدن ترمز یکی از دلایل لرزش فرمان ماشین هنگام ترمز گرفتن میباشد

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش