چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۴۲

بهترین زمان تعویض لنت ترمز، چه زمانی است؟

زمان تعویض لنت ترمز,زمان تعویض لنت ترمز عقب,زمان تعویض لنت ترمز جلولنت ترمز بد و یا فرسوده باعث کاهش قدرت ترمز می‌شود
زمان تعویض لنت ترمز چرخ های جلو با زمان تعویض لنت ترمز عقب ماشین، فرق دارد؛ به این صورت که لنت ترمز چرخ های جلو را باید زود تر، یعنی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر کارکرد، تعویض کنید درحالیکه طول عمر لنت های عقب، بیشتر است و بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومترمتغیر می باشد. در این مطلب از سرپوش علائم خرابی لنت ترمز و زمان تعویض آن توضیح داده شده است.

زمان تعویض لنت ترمز

یکی از مهم ترین قطعاتی که وظیفه اش در سیستم ترمز خودرو، ایجاد اصطکاک در چرخ ها و توقف خودرو می باشد؛ لنت ترمز نام دارد. شرکت ها خودروسازی، با پیشرفت تکنولوژی توانستند مدل های جدیدتر و مقاوم تری از انواع لنت را وارد بازار کنند.

نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض لنت ترمز

یک سری از علائم و نشانه ها در اثر مستهلک شدن و کاهش عمر مفید لنت ترمز، بروز میکند که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

* لرزش پدال ترمز:

لرزش پدال ترمز، یکی از نشانه های فرا رسیدن زمان تعویـض لنت ترمز می باشد. اگر با فشار دادن پدال ترمز در هر بار، این پدال شروع به لرزش کند؛ به این معنیست که لنت خودرو مستهلک شده و باید سریعا آن را تعویض کنید.

* شنیده شدن صدای غیرعادی هنگام ترمز گرفتن:

اگر در زمان رانندگی و ترمز گیری، از ناحیه ی چرخ، صدای غیرعادی و سوت کشیدن های مکرر میشنوید یعنی لنت ترمزتان از بین رفته است. در صورت مواجهه با چنین مشکلی باید سریعا آن را تعویض کنید در غیر این صورت، دیسک ترمز با هر بار ترمز گرفتن دچار اسیب جدی میشود و یا کاملاً از کار می افتد.

ایجاد خط و خش روی دیسک ترمز در زمان تعویض لنت ترمز باعث میشود که لنت جدید خودرو شما بخاطر اسیب های وارده به دیسک، در مدت زمان خیلی کوتاهی تمام شود!

* نامیزان شدن فرمان خودرو:

یکی از دیگر نشانه های فرسوده شدن لنت ترمز، از تنظیم خارج شدن فرمان خودرو است. اگر هنگام فشار دادن پدال ترمز، فرمان خودرو به سمت خاصی متمایل شود و همواره به آن سمت، کشش داشته باشد؛ احتمالا لنت ترمز خودرو دچار مشکل شده است. البته نامیزان شدن فرمان خودرو در هنگام فشردن پدال ترمز، صرفا بیانگر وجود مشکل در لنت ترمز نیست بلکه دلایل دیگری باعث بروز این مشکل میشود. لذا در هنگام مواجه شدن با این مشکل، سلامت لنت ترمز خودروی خود را پیش از انجام هر کاری بررسی کنید.

زمان تعویض لنت ترمز عقب,زمان تعویض لنت ترمز جلو,زمان تعویض لنت ترمزلنت‌ها نقشی حیاتی در سیستم ترمز دارند

* فعال شدن چراغ هشدار دهنده :

برخی از خودروهای سواری به منظور اعلام زمان تعویض لنت ترمز، یک چراغ چشمک زن و هشدار دهنده دارند. اگر این چراغ، فعال شود باید سریعا لنت های ترمز خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز، آن را تعویض کنید. مسلما چراغ یاد شده در بسیاری از خودروها به خصوص خودروهای قدیمی وجود ندارد. بنابراین باید لنت ترمز را در این خودروها بطور مستمر بررسی کنید و در صورت وجود ایراد، آنرا تعویض کنید.

اگر نمیخواهید برای بررسی فنی خودروی خود توسط کارشناسان مکانیک، هزینه ی اضافه بپردازید؛ خودتان سلامت لنت ترمز خودرو را بررسی کنید. شما با دیدن فضای موجود مابین شکاف های رینگ خودرو میتوانید لنت های ترمز را از میان شکاف تشخیص دهید. ضخامت این لنت ها باید حداقل سه میلی متر باشند درغیر این صورت نسبت به تعویض لنت های ترمز اقدام کنید؛ به این دلیل که بخش مهمی از آن ها در اثر کارکرد طولانی، خورده شده و از بین رفته است.

* کاهش قدرت ترمز:

لنت ترمز بد و یا فرسوده، قدرت ترمز را کاهش می دهد. درصورت زیاد یا فرسوده بودن دمای لنت ها، کارایی سیستم ترمز کاهش می یابد. کم بودن قدرت ترمز، تأثیر مستقیمی بر روی هندلیگ و ایمنی وسیله ی نقلیه دارد به ویژه زمانی که ترمز های سنگین میگیرید فشار و گرمای زیادی به لنت ها وارد می شود.

با توجه به این که لنت ها در سیستم ترمز، نقش حیاتی دارند، باید از آن ها به خوبی مراقبت کنید. درصورت مشاهده ی هریک از این نشانه ها باید به بررسی سیستم ترمز خودرو بپردازید و لنت ها را در صورت نیاز، تعویض کنید.

معاینه ظاهری برای فهمیدن زمان تعویض لنت ترمز

مکانیک خودرو در اکثر مواقع، بهترین فردیست که می تواند زمان تعویض لنت ترمز را تشخیص دهد. هرکسی نمیتواند چرخ ها را با کند و آن را کالیپر کند ولی مکانیک خبره، این امور را به راحتی انجام داده و لنت ها را بیرون می کشد و اوضاع پدها و دیسک چرخ را بررسی میکند. گاهی اوقات با این که مصرف لنت ترمز، کم بوده اما به دلیل کج بودن و یا عدم نصب صحیح، خیلی زود خراب میشود و علائم تمام شدن لنت را نشان می دهد. بنابراین اگر لنت ها را به تازگی عوض کرده اید و یا مسافت کمی را با خودرو طی کرده اید ولی هم چنان این مشکل را حس می کنید نزد یک تعمیرگاه معتبر بروید تا همه چیز را به دقت بررسی کند. در ادامه با برخی از علائم زمان تعویض لنت ترمز اشنا شوید:

- لقمه ی لنت ترمز به صورت کامل، خورده شود.

- نیمی از لقمه ی لنت ترمز به خاطر نصب نادرست، تمام شده باشد.

- از دیگر علائم تعویض لنت ترمز می توان به شکسته شدن لنت اشاره کرد.

- وقتی که صفحه ی فلزی پشت لنت( شیم) کنده شود باید نسبت به تعویض لنت ترمز اقدام کنید.

- چنانچه لقمه ی لنت در اثر شوک حرارتی بسوزد باید لنت ترمز را تعویض کنید.

- شیشه شدن لنت ترمز از دیگر علائم زمان تعویض لنت ترمز به شمار می رود.

- اگر سطح لنت دچار زنگ زدگی شود باید لنت ترمز را تعویض کنید.

چه زمانی لنت ترمز را تعویض کنیم,علائم فرارسیدن زمان تعویض لنت ترمزبهترین زمان تعویض لنت ترمز ثابت نیست و نمی‌توان آن را از قبل تعیین کرد

نکات کلیدی هنگام انتخاب بهترین زمان تعویض لنت ترمز

نکات زیر در انتخاب بهترین زمان تعویض لنت ترمز، موثر هستند که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

- در نظر داشته باشید که بهترین زمان تعویض لنت ترمز، ثابت نیست و نمی توانید زمان معینی را برای آن تعيين کنید.

- مدت زمان رانندگی در ترافیک در کیفیت لنت شما تأثير به سزایی دارد.

- وقتی که لنت ترمز را تعویض میکنید نباید بیش از حد متعارف، وزن تعبیه شده بر خودرویتان سوار کنید.

- باتوجه به نحوه ی استفاده از خودرو، کوتاه بودن یا بلند بودن عمر لنت ترمز تعيين میشود.

- لنت ترمز در خودروی شما به عنوان یک قطعه ی دائمی محسوب نمیشود و باید آن را پس از گذشت مدت زمان معینی تعویض کنید.

- اگر در سرعت های بالا، بیش از حد معینی ترمزهای ناگهانی بگیرید؛ عمر مفید لنت کاهش می یابد.

ثبت تاریخ و مسافت طی شده

همیشه در خودروی خود، یک دفترچه ی کوچک بگذارید تا تاریخ و کیلومتر خودرو را در زمان تعویض قطعات مختلف، روغن هاٰ، شلنگ ها و تسمه ها یادداشت کنید و صرفا به حافظه ی خود اکتفا نکنید. بعد از چند ماه، دفترچه ی خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که کدام بخش از خودرو به تعویض و یا تعمیر نیاز دارد.

به عنوان مثال، طول عمر لنت ترمز، مشخص است و این میزان برای هر برند، فرق دارد. لنت های ارزان و بی کیفیت را باید سریعتر عوض کنید درحالیکه لنت ترمزهای استاندارد و با کیفیت بین المللی را باید دیرتر تعویض کنید. درواقع طول عمر یک لنت سرامیکی و استاندارد با کیفیت جهانی، بیشتر است و موجب کاهش هزینه هایی مثل رفت و آمد به تعمیرگاه و یا دستمزد مکانیک میشود. بنابراین باید در زمان خرید قطعات و بخصوص قطعاتی که با ایمنی شما سروکار دارند؛ دقت کافی داشته باشید.

علائم فرارسیدن زمان تعویض لنت ترمز,زمان تعویض لنت ترمز,نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض لنت ترمزپس از تعویض لنت دقت کنید که بیش از حد متعارف وزن تعبیه شده بر خودرو خود سوار نکنید

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش