چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
۱۸:۳۲ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۱۰۱۷۸۶
کتاب، شعر و ادب

وزیر ارشاد در اختتامیه جایزه کتاب سال:

کمتر از سه هزارم کتاب‌ها نیازمند ممیزی است/ پایان دوران سخت‌گیری

اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات,وزیر ارشاد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کمتر از سه هزارم کتاب‌ها در کشور نیازمند ممیزی است، از دستور رئیس‌جمهور برای مذاکره با پدیدآورندگان این کتاب‌ها جهت اصلاح آن‌ها خبر داد.

به گزارش مهر، مراسم اختتامیه سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و چهارمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران صبح امروز سه‌شنبه (۱۹ بهمن) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور در تالار وحدت برگزار شد.

 

سید رضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: خدا را شاکریم که در این دولت احساس منزلتی برای اصحاب فکر، قلم و اندیشه ایجاد شد تا آنها با دولت آقای روحانی احساس برادری و وحدت داشته باشند؛ ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این سرمایه می‌بالیم.

 

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید افزود: شهادت می‌دهم از گذشته‌های دور و قبل از ریاست جمهوری، آقای روحانی یک نکته کلی را به ما متذکر می‌شد و آن اینکه «به اصحاب قلم اعتماد کنید و سختگیری بی‌مورد را رها کنید و خوشحالم که بگویم امروز دوران سختگیری به پایان رسیده است و دوران هماهنگی و هم‌اندیشی با اصحاب فکر و قلم و پدیدآورندگان کتاب آغاز شده است.

 

وی ادامه داد: از مجموع ۶۵ هزار اثری که امسال مجوز نشر گرفته‌اند که حدود ۱۴ هزار عنوان آنها آثار ترجمه‌ای بوده و بیش از ۵۰ هزار اثر هم آثار تألیفی که از این تعداد هم ۴۵ هزار عنوانش، چاپ اول بوده است، تعداد آثاری که در مسیر نظارت و ممیزی قرار گرفته‌اند، آنقدر ناچیز بوده که قابل ذکر نیست؛ به طوری که کمتر از سه هزارم آثار، نیازمند نظارت و ممیزی است.

 

دیگر اعلام خط قرمز نمی‌کنیم

صالحی‌امیری در ادامه گفت: تصمیم گرفته‌ایم دیگر اعلام خط قرمز نکنیم، بلکه حتی همین سه هزارم را هم از طریق مذاکره و گفتگو با پدیدآورندگان آثار حل کنیم و آنها به اصلاح متونی از آثارشان که خطوط قرمز را رعایت نکرده‌اند، بپردازند تا همگان با هر فکر و اندیشه‌ای و در آزادی بیان، آثار خود را منتشر کنند.

 

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این سیاست را رئیس‌جمهور به وی و این وزارتخانه ابلاغ کرده است و از این پس حتی همین سه هزارم کتاب‌ها هم در مسیر چاپ قرار خواهد گرفت.

 

وی در ادامه بر لزوم پرهیز از تنش و مناقشه در فعالیت‌های فرهنگی و به ویژه حوزه نشر کتاب تأکید کرد و گفت: در محیط پر مناقشه، امکان کار فرهنگی وجود ندارد و اصحاب فرهنگ و هنر با مناقشه نسبتی ندارند. سیاست برقراری و پایداری ثبات و آرامش در محیط فرهنگی، یک سیاست قطعی است و بنده اعلام می‌کنم که امروز دستگاه فرهنگی کشور با ۲۲ مأموریتی که دارد، در باثبات‌ترین شرایط خود پس از پیروزی انقلاب اسلامی قرار دارد.

 

رسانه ملی خدمات فرهنگی را به مردم منتقل کند

صالحی‌امیری با بیان اینکه از رسانه ملی انتظار دارم که خدمات دستگاه بزرگ فرهنگی را به مردم منتقل کند، به برخی از فعالیت‌های صورت گرفته در این وزارتخانه در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: طرح «پایتخت کتاب» در کشور شکل گرفت و بیش از صد شهر در این پروژه مشارکت دارند. طرح «روستاهای دوستدار کتاب» در کشور شکل گرفت و بیش از هزار روستا در آن مشارکت دارند. طرح «گروه‌های مروج کتابخوانی» در کشور شکل گرفت و بیش از ۵۰۰ گروه در این حوزه فعال شده‌اند. در ۱۶ شهر، ۲۵۰۰ باشگاه کتابخوانی فعال شده است. در سه سال گذشته و در دولت تدبیر و امید ۸۵ نمایشگاه کتاب در سراسر کشور برگزار شد.

 

وی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به حضور مهمانان خارجی در مراسم جایزه جهانی کتاب سال، گفت: حضور این عزیزان در مراسم امروز به این معناست که ما به دنبال گفتگو هستیم. ایران در این دوره در بیش از ۴۰ نمایشگاه خارجی کتاب شرکت کرده است. آثار اهل قلم و نویسندگان ایرانی به سرعت در حال ترجمه به زبان‌های دیگر است. در سال جدید بیش از ۱۴ هزار اثر داخلی به زبان‌های دیگر ترجمه شد و اینها همه یک پیام را منتقل می‌کند و آن اینکه ما یک تغییر نگاه در داخل کشور داشته‌ایم و از ایده ایجاد یک دیوار بی‌اعتمادی با اصحاب فرهنگ و هنر به سمت خودی شدن اصحاب فرهنگ، هنر و قلم با دولت حرکت کرده‌ایم.

 

مهدوی‌راد: از جهت کمی در انتشار کتاب در ایران کاستی نداریم

پیش از سخنان صالحی امیری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد دبیر سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال با ارائه گزارشی از این جایزه گفت: در سال ۹۴ حدود ۴۵ هزار عنوان کتاب در کشور منتشر شد؛ البته بدون احتساب تولیدات آموزشی و کتاب‌های درسی، کمک‌ درسی و آثار اُفست که در بررسی این آثار ۸۸۲ عنوان به مرحله داوری راه یافت که از این تعداد ۱۸۲ عنوان به مرحله نهایی رسید که هر کدام از این آثار توسط چهار داور ارزیابی شد.

 

به گفته مهدوی‌راد، در بخش جایزه جهانی کتاب سال هم ۲۵۰۰ عنوان کتاب مورد بررسی قرار گرفت که ۱۸۲ عنوان به مرحله داوری راه یافت.

 

وی سپس با بیان اینکه ما از جهت کمی در انتشار کتاب در ایران کاستی نداریم و بلکه کم و بیش رشد هم داشته‌ایم، در عین حال از افت کیفی آثار مکتوب در کشور سخن گفت و یادآور شد: در حوزه کیفیت، حرکت ما یا ایستا بوده است یا اندکی کاستی داشته است؛ البته وقتی از کیفیت سخن می‌گوییم این مقوله از کتاب مفید تا آثار برگزیده در جایزه کتاب سال را شامل می‌شود.

 

دبیر سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال به مشکلات حوزه نشر هم اشاره کرد و با تمجید از ناشرانی که به گفته وی علیرغم تنگناها، بزرگوارانه مسیر نشر را به پیش می‌برند، گفت: باید اذعان کنیم که ناشرانی که آثار فاخر و ارجمند را در حوزه‌های گوناگون تمدن اسلامی منتشر می‌کنند، مشکل دارند.

 

وی به دانلود غیرمجاز کتاب‌ها توسط برخی افراد و باندهای سودجو پرداخت و افزود: اثری که یک پژوهشگر عمر خود را برای تدوین و نگارش آن می‌گذارد و یک ناشر هم با مشقات بسیار، آن را منتشر می‌کند، متأسفانه تنها به فاصله چند روز به صورت PDF در سایت‌ها بارگذاری می‌شود و ما با یک سرقت الکترونیک گسترده در حوزه آثار مکتوب روبرو هستیم.

 

مهدوی‌راد در پایان با تأکید بر اهمیت فرهنگ و کتاب ابراز امیدواری کرد: فرهنگ، دانش و پژوهش آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار گیرد و تنگناهای خودخواهانه به یک‌سو زده شود و فرهنگ و فرهنگ‌بانان آنچنان که در شأن‌شان است، دیده شوند و مورد تجلیل قرار گیرند.

 

 

 

 

  • 13
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه

مرد پياده شد. به ياد چمدان افتاد. بر خود لرزيد. چمدان در صندوق عقب ماشين بود. ماشين وسط جاده خراب شده بود. جاده‌اي كوهستاني و باريك، يك طرفه. مي‌ترسيد. تا هتلي كه رزرو كرده بود ۱۰ كيلومتر مانده بود. رد خون را گرفت. به جايي نرسيد. ترسيده بود. هتل چطور جايي بود؟ جاده را درست مي‌آمد؟ فضا مه‌آلود بود.

...[ادامه]
ویژه سرپوش