چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
۱۳:۴۴ - ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۴۷۸۷
کتاب، شعر و ادب

خون‌بازی‌های ویلیام شکسپیر

نمایشنامه شکسپیر,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
تیتوس آندرونیکوس از آثار شاخص اما کمتر موردتوجه شکسپیر است و نویسنده روزنامه نیویورک تایمز نگاهی دارد به نمایش‌هایی که در عصر جدید با تأثیر از این اثر ادبی روی صحنه رفته‌اند.

به گزارش تسنیم، الکسیس سولوسکی، نویسنده روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نگاهی به اقتباس‌های مشهور از « تیتوس آندرونیکوس» اثر شکسپیر انداخته است که به شرح زیر است:

 

یک نمایشنامه شکسپیر مکان خطرناکی است. شمشیرها می‌توانند شما را بکشند؛ بنابراین می تواند زهرآگین باشند و غم و اندوه به بار آورند.یازده جنازه صحنه «ریچارد سوم» را آکنده می‌کند. «شاه لیر» با  ۱۰ شخصیت در به در می‌شود؛ اما «تیتوس آندرونیکوس»، با ۱۴ مرگ - با بریدن سر، زنده به گور کردن و روش حال به هم زن خرد و خاکشیر کردن- گل سرسبد آثار شکسپیر می‌شود.

 

تی‌. اس. الیوت درباره «تیتوس آندرونیکوس» می‌نویسد «یکی از عجیب‌ترین و بی‌نظیرترین نمایشنامه‌هایی که تا کنون نوشته شده است.» بدان معنا نیست که دیگران از الهام نگرفته‌اند. تصویری از یک مادر که برای خوردن بچه‌هایش به سختی تکان می‌خورد و چند دهه بعد از اولین نمایش آن در سال ۱۵۹۴، هنرمندان شروع به استفاده از تناسب- عالی، باحال و آدم‌خوارانه- طرح نمایشنامه برای استفاده از کمیک، غم انگیز و ساتیر وحشیانه کرده بودند.

 

کارگردانان آن را تقریباً بدون خون و خونریزی روی صحنه برده‌اند. نمایش مدرن شده، موزیکال شده، توسط عروسک‌ها اجرا شده و به روش کوباکی تطبیق شده است. استفان ک. بونون آن را به فضا فرستاد.

 

خون نمایش به هرچیز از تراژدی‌های بوتلگ هلندی تا انیمه ژاپنی تا سریال «بازی تاج و تجت» پراکنده شده است. «کیمی اشمیت شکست‌ناپذیر» به ما شخصیت تیتوس آندرومدون را هدیه می‌دهد که توسط با تیتوس برگز بازی می‌شود.

 

در حال حاضر «گری: دنباله‌ای بر تیتوس آندرونیکوس» اثر تیلور مک روی صحنه می‌آید که پس از قتل‌های نهایی به صورت مفهومی و به معنای واقعی کلمه بازیابی می‌شود.

 

نمایش ۲۱ آوریل در تئاتر بوت برادوی افتتاح می‌شود؛ اما پیش از آنکه مخاطبان متوجه شوند که آیا مک از شکسپیر تاثیر گرفته، بیایید نگاهی به برخی از اجراهای خاصره‌انگیزتر نمایشنامه در فرهنگ، عامه و غیره بیاندازیم.

 

تیتوس آندرونیکوس (۱۸۵۰)

در اواسط قرن نوزدهم، بازیگر آمریکایی-آفریقایی، ایرا آلدریج و نمایشنامه‌نویس انگلیسی سی. ای‌. سامرست در نسخه جدیدی همکاری کردند که به آرون، یک مراکشی و عاشق تامورا، ملکه بربر، از وحشی به قهرمان تبدیل شد و کلیشه‌های نژادی را شکوفا کرد. آلدریج و سامرست اکثر قتل‌عام‌ها را حذف کردند و حداقل یک صحنه را از یک ملودرام معاصر برداشتند که آلدریج نیز در آن نقش داشت. نظر آلدریج: «من تصمیم می‌گیرم تا بگویم که نمایشنامه‌ای روی صحنه با یک نقطه اوج قدرتمند‌تر وجود ندارد.» یک منتقد اسکاتلندی بازی آلدریج را در نقش آرون با عبرات «قابل‌توجه برای انرژی، آبدیده بابت وقار و صلاحیت» ستایش کرد.

 

نمایشنامه شکسپیر,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

تئاتر خون (۱۹۷۳)

یک کمدی ترسناک بریتانیایی محبوب منتقدان تئاتر و مردمی شد که از آنها متنفر هستند. «تئاتر خون» با بازی وینسنت پرایس در نقش ادوارد کندال شرایدن شیردل، یک بازیگر کلاسیک فریبنده و به هر حال بد به هر معنا اجرا شد. پس مرگ جعلی او، شیردل خودش از منتقدانش انتقام می‌گیرد، با قتل‌های الهام گرفته از شکسپیر. پس از قتل شش منتقد و متقاعد کردن هفتمین به قتل همسرش به سبک اتللو، شیردل به تیتوس آندرونیکوس تبدیل می‌شود تا هشتمین قربانی را ببلعد. مردیت مریدو (رابرت مورلی)، که به سگ‌های پودلش به عنوان عزیزکان اشاره می کند، به یک نمایش آشپزی دعوت می‌شود و یک پای سرو می‌کند. هیچ جایزه‌ای برای حدس زدن ماده پرکننده پای در کار نیست. شیردل او را با خمیر قالب شده پای خفه می‌کند.

 

نمایشنامه شکسپیر,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

سوئینی تاد: آرایشگر شیطان‌صفت خیابان فلیت (۱۹۷۹)

یخ‌کننده برنده جایزه تونی استفان سوندهیم که توسط هوگو ویلر نوشته شده است، مستقیماً از شکسپیر الهام نمی‌گیرد. اقتباس از نمایشنامه کریستوفر باند است که منبع اصلی آن «رشته مروارید: یک عاشقانه» ترسناک و سرسخت قرن نوزدهمی است که در آن که یک آرایشگر مرگبار و خانم لوت نانوا، همسر نجیب او را توصیف می‌کند. با این حال، طرح انتقام، با آدم‌ربایی و تهدید به تجاوز در آن، «تیتوس آندرونیکوس» و استفاده از گوشت چرخ‌کرده انسان به عنوان نماد ضربات غیرانسانی غایی احترام به معنای احترام را بازتاب می‌دهد. همانطور که خانم لوت آواز می‌خواند«این انسان انسان را می‌بلعد، عزیزم / و ما باید اینجا انکارش کنیم.»

 

«تشریح سقوط تیتوس رم: یک تفسیر شکسپیری» (۱۹۸۴)

هاینر مولر، نمایشنامه‌نویس تجربه‌گرای آلمانی که بازنویسی ابزورد ظالمانه از شکسپیر مهارت داشت، «تیتوس آندرونیکوس» را به عنوان یک گمراهی پست‌مدرن و پسااستعماری دست‌کاری کرد. نسخه مولر خشونت اصلی را خنثی می‌کند؛ در حالی که آن را به عنوان یک تمثیل سیاسی بازآرایی کرد تا نشان دهد چگونه کشورهای ثروتمند از فقرا سواستفاده می‌کنند. مولر با ترسیم کودتای ۱۹۷۳ در شیلی و تقسیم برلین، شکست فرهنگ و پیشرفت انسان در ساخت جهان به جایی کمتر وحشیانه را جستجو می‌کند. به عنوان یک شخصیت می‌گوید، «شعر قاتل است.»

 

نمایشنامه شکسپیر,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

«آندرونیکوس» (۱۹۹۰، تولید نشده)

قبل از اینکه آقای بونون مدیر استراتژی دونالد ترومپ شود، او در ورطه یکی دیگر از رهبران پوپولیستی فرو رفته بود. با این وجود یکی بیشتر تجربه نظامی داشت: تیتوس. نمایشنامه او را وسوسه کرد و اوایل دهه ۹۰، او و جولیا جونز فیلمنامه‌نویس روی اقتباسی بین‌ستاره‌ای از تیتوس آندرونیکوس با هم همکاری کردند. در اینجا، تیتوس رهبر آندرونیچی، موجودات مجردی است که به زمین می‌آیند و به شکل انسان درمی‌آیند. شکسپیر هرگز صحنه‌های اکستوپلاسمی را وارد نکرد؛ اما آقای بونون چنین کرد. به طرز شوکه‌کننده‌ای استودیوها آن را رد کردند. او و خانم جونز همچنین «کویولانوس» را به عنوان یک موسیقی رپ در طول شورش‌های لوس آنجلس بازنویسی کردند.

 

نمایشنامه شکسپیر,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

تیتوس (۱۹۹۹)

گرچه گوینگول فضایی آقای بانون پرواز نمی‌کند، او به عنوان مجری طرح فیلم جولی تایمور از این تراژدی در سال ۱۹۹۹ حاضر بود. فیلم نمایش را در رم باستانی و مدرن بازآفرینی می‌کند. آنتونی هاپکینز گفته تیتوس هم به شاه لیر و هم به هانیبال لکتر ارجاع داشت، شخصیت دیگری با ذائقه‌ای فراتر در غذاخوردن. نقدها به طور کلی مثبت بود، منتقد تایمز نوشت فیلم «بهترین استدلال ممکن را برای یک درام احمقانه را فراهم می‌کند بدترین مطلقی است که به فکرمان خطور می‌کند.» اما نه تنها رم در «تیتوس» فاقد بزرگی است که فیلم ۲۵ میلیون دلار هزینه برداشت و فقط ۲ میلیون دلار در گیشه به فروش رسید.

 

ساوت پارک: اسکات تنورمن باید بمیرد (۲۰۰۱)

اسکات تنورمن، در قسمت ۶۹ «ساوت پارک»، یک مدرسه‌ای میانسال به اسم اسکات تنورمن کارتمنرا متقاعد می کند تا موهای شکمش را بخرد. وقتی دوستانش برای کارتمن توضیح می‌دهند بلوغ چگونه رخ می‌دهد، کارتمن خواهان استرداد پولش می‌شود. سپس او انتقام می‌گیرد. پس از برنامه‌های مختلف شکست می‌خورد از جمله با حضور یکی ستاره‌های گروه رادیوهد، کارتمن مرتکب قتل پدر و مادر اسکات می‌شود، اسکات را به یک کارناوال کان چایل می‌برد و به او یک کاسه دلفریب چیلی می‌دهد. کارتمن از روی کینه می‌گوید «نیا، نیا، نیا، نیا، نیا، نیا مجبورت می‌کنم پدر و مادرت رو بخوری».

 

نمایشنامه شکسپیر,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

تیتوس اندرونیکوس (۲۰۰۵ تا کنون)

تیتوس اندرونیکوس در سال ۲۰۰۵ گشایش یافت که سبک خودش را دارد. یک گروه بروکلینی پساپانکی به رهبری پاتریک استیکلس است. این نام جذابیت دوست‌داشتنی شکسپیر را تجلیل کردند و اگر مادری به خمیر کردن اجساد فرزندان خدمت کند، او پانک راک نیست. منظورم این است پس چه چیزی است؟ اولین آهنگ گروه در اولین آلبوم خود، «هوا کردن شکایات» در سال ۲۰۰۸، به طور آزاد از سخنرانی پرده پنجم آرون نقل ‌قول کردند. آلبوم چهارم، «تراژدی رقت‌آور» در سال ۲۰۱۵، یک اپرای راک با ۲۹ ترانه درباره افسردگی ذهنی آقای استیکلس،با عنوان تیتوس اندرونیکوس در برگه‌های سال ۱۶۲۳ منتشر شد، اگر چه نسخه‌های رقعی صادقانه بیشتر به شیوه راک‌اند‌رول هستند.

 

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش