دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۲۲

معرفی صنایع دستی همدان (+عکس)

صنایع دستی همدان,معرفی صنایع دستی همدان,آشنایی با صنایع دستی همدانصنایع دستی همدان که ریشه ی کهن دارد مثل دیگر استانهای ایران بیانگر هنر آن استان می باشد
قدمت صنایع دستی همدان، به اندازه تاریخ کهن آن می باشد. صنایع دستی همدان، از میراث معنوی این استان به شمار می رود. صنایع دستی شهر همدان، در کنار آثار باستانی ، سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی شده است.

صنایع دستی همدان

همدان شهر هگمتانه تاریخ ایران است، که شاید بتوان تاریخ این شهر را با پیدایش تمدن گره زد. صنایع دستی همدان بسیار با ارزش و گرانبهاست. این شهر توریستی علاوه بر زیبایی های طبیعی همچون غار علیصدر، دارای جاذبه های تاریخی همچون گنج نامه، آرامگاه انسانهای مشهور تاریخ چون بوعلی سینا و شاعر بزرگی چون باباطاهر، صنایع دستی زیبا و بیشماری است. در اقصی نقاط جهان، هنر دست هنرمندان این مرز و بوم دیده می شود. 

- مروار بافی:

قدمت هنر مرواربافی در همدان،  ۵۰ سال است. در بخش هایی از استان همدان، مروار کشت می شود که کیفیت و مرغوبیت ترکه هایش سبب شده تا برای بافت انواع محصولات حصیری مناسب باشد. مروار بافی در دیگر شهرهای ایران، علاوه بر استان همدان انجام میشود ولی چوب مورد نیازشان را، از همدان تامین میکنند. شیوه ی بافت این صنایع دستی همدان این چنین است که ترکه هایی که می توانند به سه یا چهار قسمت تقسیم شوند را جدا کرده و خیس می کنند تا منعطف شود و بعد از آن شروع به بافت به شیوه ی مخصوص خود می کنند. در مزارع برخی از روستاها چوب مروار کشت می شود. نوع چوب مروار این مناطق از برترین نوع، بدون شاخه های اضافی و گره می باشد. این بافته های زیبا در شکل انواع سبد، گلدان، مبلمان، میز و صندلی و دهها نمونه دیگر است.

عکسهای صنایع دستی همدان,صنایع دستی همدان,مروار بافی از صنایع دستی همدانمرواربافی، بافت مصنوعات با استفاده از چوب مروار است و از صنایع دستی همدان می باشد

- طلا و نقره سازی:

یکی از صنایع دستی همدان که پیشینه درازی دارد، طلاکوبی همدان می باشد. در این هنر شاهد نقش و نگارهای زیبا و متفاوتی هستیم که هنرمندان بر روی صفحات طلا و یا ورق های نازک طلا با ابزار دست خود، نقوش را حکاکی می کنند. از آنجا که طلاکوبی بر روی فلزهای متفاوت قرار می گیرد نام های متفاوتی نیز دارد مثل طلاکوبی بر روی فولاد، طلاکوبی روی نقره، طلاکوبی روی شیشه و … نقوش انتخاب شده بر روی صفحات نازک طلا توسط استادکاران نقش می بندد و سپس بر روی ظرف یا شیء موردنظر این ورق ها نصب می شود که به چنین هنری طلاکوبی می گویند.

انواع صنایع دستی همدان,عکس صنایع دستی همدان,صنایع دستی همدانیکی از صنایع دستی همدان که پیشینه درازی دارد، طلاکوبی همدان می باشد

قیمت ظروف طلاکوبی به میزان و گرم طلای کارشده بستگی دارد، در سفر به همدان از این صنایع دستی همدان با خود به یادگار ببرید. با استفاده از مفتول هایی از جنس طلا و نقره، در بعضی از شهرستان های استان همدان زیورآلاتی را می سازند که بسیار چشمنواز هستند. انگشتر از مهم ترین زیورآلاتی شناخته میشود که بدست هنرمندان این شهر ساخته می شود.

- چرم سازی: 

قدمت تولید چرم که یکی از صنایع دستی همدان به حساب می آید به بیش از ۳۰۰۰ سال می رسد. در گذشته،  به علت گسترش زیاد چرم سازی به شهر همدان، دباغخانه هم می گفتند و در این شهر، اولین کارخانه چرم سازی ایران نیز ساخته شده است. از جمله تولیدات چرم در همدان می توان به کمربند،  کیف،  کفش،  جاکلیدی و لباس اشاره کرد. قبلا چرم تولیدی در همدان به دلیل کیفیت و کمیت خاصی که داشت از مشهورترین و مرغوب ترین چرم در کل کشور به شمار می رفت و آوازه کیفیت آن به کشورهای دیگر نیز رسیده بود. سه دباغ خانه در گذشته در شهر همدان وجود داشت که از آن ها می توان به دباغ خانه سنگ شیر، دباغ خانه قانتور واقع در بلوار سفید آبی و دباغ خانه آقایی واقع در بلوار سفید آبی اشاره کرد. متأسفانه دباغ خانه سنگ شیر و قانتور با گذشت زمان تعطیل و از بین رفته اند.

صنایع دستی همدان,بهترین صنایع دستی همدان,چرم سازی از صنایع دستی همدانقدمت تولید چرم که یکی از صنایع دستی همدان به حساب می آید به بیش از ۳۰۰۰ سال می رسد

- سوزن دوزی سنتی:

برخی از سوزن دوزی های سنتی که بر روی پارچه های ساده، ترمه و مخمل انجام میشوند شامل ساقه دوزی، پته دوزی، برداری دوزی، پیله دوزی، آینه دوزی، سرمه دوزی، سكه دوزی و چشمه دوزی است. از نخ های ابریشمی رنگی برای پیاده سازی طرح ها و دوخت آن ها استفاده می کنند. هنرمندان در شهر های همدان و ملایر به خلق چنین آثاری می پردازند. براین اساس سوزن دوزی سنتی از دیگر صنایع دستی همدان به شمار می رود.

محبوب ترین صنایع دستی همدان,صنایع دستی همدان,تصاویر صنایع دستی همدانسوزن دوزی های سنتی بر روی پارچه های ساده و ترمه از صنایع دستی همدان می باشد

- حجاری:

ایجاد نقش و نگارهای ظریف و گوناگون بر روی سنگ و سطوح سنگی همانند تالارها، دیواره های کاخ ها، مساجد و معابد، دیوارهای ساختمانهای مهم، آرامگاه های افراد سرشناس، همه ی این ها در حوزه هنر حجاری میباشد که حجاران همدانی را سرآمد دوران نموده است. از مهمترین آثار این صنایع دستی همدان که از دوران اوج و شکوه این هنر در تخت جمشید و شوش برجای مانده میتوان به شاهکارهای دیوارهای کاخ های هخامنشی اشاره کرد.

تصاویر صنایع دستی همدان,گیوه بافی یکی از صنایع دستی همدان,صنایع دستی همداندر حجاری که از صنایع دستی همدان بشمار می رود، سنگ تراش زمینه ی خامی را بر روی سنگ میزند

- قالی بافی:

هنر قالی بافی که از دیگر صنایع دستی همدان است، در بسیاری از شهرهای ایران رونق دارد. شهر همدان به علت رونق کشاورزی و دامداری و تولید پشم و نخ های مرغوبی که دارد از پیشگامان این زمینه به شمار میرود. هنرمندان قالیباف همدان سبک و سیاق خاص خود را مانند سایر شهرها، در بافت فرش دارند. بعضی از ویژگی های آن ها استفاده از پشم های دست ریس شده و رنگرزی طبیعی همچنین طرح های شکسته و هندسی می باشد.

صنایع دستی همدان,عکس صنایع دستی همدان,چرم سازی از صنایع دستی همدانهنر قالی بافی که از دیگر صنایع دستی همدان است، در بسیاری از شهرهای ایران رونق دارد

از طرح هایی که بیشتر به چشم میخورند ماهی و ترنج می باشند. همینطور از شیره ی گیاهان برای رنگ آن استفاده می کنند که به اصطلاح قالی هایی با رنگ های ثابت گفته میشوند و هر چه کهنه تر شوند زیبایی آنها بیشتر خواهد شد. اما امروزه از رنگ های شیمیایی که پس از مدتی قالی ها رنگ پریده میشوند ، استفاده می کنند. قالی های همدان دارای اسم های گوناگونی هستند که در بین آن ها پنج چارک و دوزرعی طرفداران بسیاری دارد ولی فرش های خرکی، کناره، پشتی، روکرسی در بین مخاطبان محبوبیت کمتری دارد. در بین این صنایع دستی همدان می توان تابلوفرش های زیبا و نفیسی هم یافت.

- گیوه بافی:

یکی از دیگر صنایع دستی همدان، گیوه بافی می باشد. کم بودن راههای ارتباطی ماشین رو، نوع معیشت مبتنی بر دامداری و کشاورزی و ضرورت تحرک فراوان در فصول سه گانه بهار و تابستان و پائیز نیازمند کفشیست که سبک، راحت، مقاوم، خنک و در عین حال ارزان باشد. گیوه تنها پاپوشیست که میتواند جوابگوی خواسته های روستاییان باشد. گیوه به نوعی کفش گفته میشود که معمولاً رویه آنرا از نخ پنبه ای تابیده و زیره آنرا از چرم یا آجیده انتخاب می کنند. از محاسن گیوه می توان به زیره و رویه خنک آن اشاره کرد ، بدین ترتیب اگر گیوه ای با رویه یا زیره پلاستیک تهیه شود اصالتش را از دست داده و شبیه کفشهای معمولی فاقد ارزش کیفی و بهداشتی است.

محبوب ترین صنایع دستی همدان,صنایع دستی همدان,عکسهای صنایع دستی همدانگیوه از صنایع دستی همدان است و رویه آنرا از نخ پنبه ای تابیده و زیره آنرا از چرم انتخاب می کنند

- سفال و سرامیک:

سفال ها و سرامیک های تولیدی شهر لالجین یکی از شناخته شده ترین صنایع دستی همدان است که شهرت جهانی دارد. در این منطقه قدمت سفالگری چیزی در حدود ۷۰۰ سال است و وجود اساتید و هنرمندان برجسته و تنوع طرح ها اثباتی بر این قدمت می باشد. از جمله تولیداتی که در لالجین بدست هنرمندان درست میشوند می توان از انواع ظروف مصرفی، ظروف تزئینی و آثار هنری، انواع تندیس، تولیدات سرامیک لعابدار، نقاشی شده و بدون نقاشی، خام پخت با نقاشی های زیر لعابی، تلفیق سفال با چرم، چوب، پارچه، گل و خرمهره یاد کرد. سفالگری از هنر صنعت های کهن و دیرین می باشد و ایجاد نقوش و طرح و نگار بر روی ظروف و لوازم ابتدایی سفال در آن دوران از نخستین تلاش های هنری و نمود آن توسط انسان های نخستین بوده است.

مروار بافی از صنایع دستی همدان,بهترین صنایع دستی همدان,صنایع دستی همدانسفال و سرامیک های تولیدی شهر لالجین یکی از شناخته شده ترین صنایع دستی همدان است

- مسگری: 

مسگری یکی از دیگر صنایع دستی همدان می باشد. بازار مسگرهای همدان در قدیم الایام یکی از بازارهای پر رونق و اصلی این رشته محسوب می شد. ساخت انواع ظروف مسی با استفاده از ورقه های مسی و یا پوشش بدنه ظروف با آلیاژی از قلع و روی برای جلا وزیبایی که تولیدات آن معمولاً شامل انواع دیگ، کاسه، بشقاب، ظروف اشپزخانه و ... می باشد.

صنایع دستی همدان,انواع صنایع دستی همدان,گیوه بافی یکی از صنایع دستی همدانمسگری یکی از دیگر صنایع دستی همدان محسوب میشود

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه

حکایت مولانا رومی مولانا یک شاعر ایرانیست که به تمامی مردم جهان تعلق دارد و بیشتر به زبان پارسی، اشعارش را سروده است. در مثنوی معنوی مولانا، حکایت های پند آموز و تاثیر گذار بسیاری نقل شده است. ۳ حکایت مولانا از مهمترین فراز زندگی مولانا می توان به آشنایی اش با شمس تبریزی اشاره کرد.

...[ادامه]
ویژه سرپوش