چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۳۸

صنایع دستی ایلام چیست؟

صنایع دستی ایلام,صنایع دستی ایلام چیست,لیست صنایع دستی ایلامتولیدات صنایع دستی در بین روستاییان، عشایر و اهالی استان ایلام رایج می باشد
صنایع دستی، بیانگر مجموعه ای از حرفه های مختلف فرهنگ یک ملت می باشد؛ درواقع اداب و رسوم و آئین های مختلف هر کشور یا منطقه از طریق صنایع دستی آن به دست می آید و همین امر باعث میشود که بتوانید یک ملت را شناسایی و اقلیم و مردمان آن را بررسی کنید. در این مطلب از سرپوش با شاخص ترین صنایع دستی ایلام آشنا خواهید شد.

صنایع دستی ایلام

 ایلام در ناحیه ی کوهستانی و نیمه گرم آن قرار گرفته است و از گذشته تاکنون، منشأ اصلی تولید و عرضه ی صنایع دستی مانند زیراندازهای سنتی بوده است. در حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، این سرزمین باستانی بوجود آمده و به حیات اجتماعی اش تا ۶۴۰ سال قبل از میلاد ادامه داده است.

صنایع دستی به خاطر زندگی سنتی در ایلام، رونق یافته است و بافته های مورد توجه در این استان از زمان گذشته نظیر قالی، جاجیم، گلیم ساده و.. .  بوده است که فراوانی مواد اولیه این صنعت به خصوص پشم، از دلایل این توجه به شمار می رود.

در بین روستاییان، عشایر و اهالی استان ایلام، تولیدات صنایع دستی مرسوم شده است و از قدیمی ترین فعالیت های اقتصادی مردمان این منطقه محسوب میشد؛ زنان بعنوان بیشترین تولیدکنندگان صنایع دستی به فعالیت در زمینه های مختلفی همچون فرش، جاجیم، نمد، گلیم، نقاشی روی شیشه و سفال، لباسهای محلی، سوزن دوزی، حصیربافی و معرق کاری می پردازند که گلیم از میان آن ها محبوبیت بیشتری دارد.

>> احرامی بافی:

وسایل موردنیاز برای احرامی بافی شامل ماسوره، ماکو و دار است. خامه پشمی رنگ رزی شده نیز بعنوان مواد اولیه استفاده شده در این هنر محسوب میشود. روند انجام احرامی بافی در سه مرحله صورت می گیرید که شامل ایجاد دهانه کار، مرحله پود گذاری و مرحله دفتین زدن می باشد. یکی از کاربردهای این دست بافته برای سجاده است.

صنایع دستی قلمزنی روی مس,صنایع دستی ایلام چیست,بافت سیاه چادر در صنایع دستی ایلاماحرامی بافی از صنایع دستی ایلام میباشد که به وسایلی همچون ماسوره، ماکو و دار نیاز است

>> جاجیم بافی:

  به صنایع دستی که از پشم تابیده و رنگی بافته میشود جاجیم بافی میگویند که دو رو و نسبتاً ضخیم است و تولید آن اغلب در مناطق غرب و شمال غربی ایران مانند ایلام صورت میگیرد. از کاربردهای جاجیم می توان به استفاده در زیر انداز، رختخواب پیچ و روکرسی اشاره کرد . با استفاده از تار و پود یک سانی، نقش و رنگ های روی جاجیم حاصل میشود و میتوان از هر دو طرف آن به دلیل پرز نداشتن جاجیم استفاده کرد.

از طرح های مورد استفاده در تولید جاجیم می توان پلکانی، راه راه،   کنگره ای و چهارخانه را نام برد.

>> چیغ( چیت) بافی: 

یکی از متعلقات سیاه چادر، چیغ میباشد كه اطراف آنرا همانند حصاری در بر می گیرد. چیغ را با استفاده از مواردی می بافند که شامل الیاف گیاهی( نی) و موی بز و نخ پشمی رنگی می باشد. چیغ، نقوش هندسی دارد و امروزه در خانه های آپارتمانی از تكنیك بافت چیغ بعنوان پارتیشن استفاده می کنند. بهترین نوع این دستبافته در ایوان به صورت الوان می باشد.

عکس صنایع دستی ایلام,لیست صنایع دستی ایلام,سوغات ایلامچيغ از جمله متعلقات سياه چادر است كه از صنایع دستی ایلام محسوب میشود

>> بافت سیاه چادر:

زنان عشایر، بافت سیاه چادر که با نام دوار در اصطلاح محلی معروف است را در استان و با استفاده از موی بز می بافند. ‏ سیاه چادر، ویژگی هایی نظیر خواص فیزیولوژی موی بز دارد که در گرما بر خلاف بقیه مواد، منقبض و در سرما منبسط می شود و باعث میشود تا منافذ سیاه چادر در تابستان، باز شود و هوای داخل سیاه چادر خنک شود. همچنین منافذ آن در فصل زمستان، بسته میشود تا مانع از ورود سرما و باران گردد.

>> قالی بافی:

عمدتاً از ابریشم در اینگونه زیر اندازها استفاده میشد كه اغلب، بافت فرش به صورت تمام ابریشم و در برخی مواقع از كرك وابریشم با یکدیگر می باشد. وسایل موردنیاز برای بافت، نظیر دارهای فلزی عمودی و سایر ابزار نظیر دفه( دفتین)، قیچی، قلاب وچاقو است. امروزه فرشهای  گل ابریشم بارج شماره بالای ۴۰ وگلیم نقش برجسته( به عنوان اصیل ترین صنعت دستی استان) به عنوان بخش عمده ای از زیر اندازهای سنتی محسوب میشود كه در بازارهای جهان نیز اقبال خوبی دارند.

قالی بافی از صنایع دستی ایلام,عکس صنایع دستی ایلام,سوغات ایلامیکی از صنایع دستی ایلام، قالی بافی میباشد

>> گلیم نقش برجسته:

اصالت و تولید گلیم نقش برجسته از مهمترین و شاخص‏ترین صنعت دستی استان ایلام به شمار میرود که زمینه آن گلیم ساده و نقوش آن گره کامل قالی است و طبیعتاً بعد از این که نقوشش بافته شود؛ نسبت به زمینه برجسته تر می باشد. بافت این گونه گلیم در سایر مناطق ایران از جمله اراک، کرمانشاه و... انجام می شود ولی در استان ایلام، اصالت خاصی دارد و بافت آن در روستای زنجیره از توابع شهرستان شیروان چرداول استان ایلام برای نخستین بار شروع شده است.

>> نمد مالی:

برای تولید نمد مالی در ابتدا به پشم نیاز دارید که در ایلام وجود دارد؛ از این رو دست بافته های نمدی یکی از صنایع دستی پر فروش این منطقه محسوب میشود. تهیه ی نمد مالی به اینصورتست که ابتدا الیاف را حلاجی و لوله می کنند و سپس آن ها را می کوبند. این الیاف در هم تنیده شده باعث به وجود آمدن محصولاتی نظیر زیرانداز، کلاه نمودی و… میشود.

>> قلمزنی روی مس:

قلمزنی در اثر ضربات چكش بر قلم های مختلف به وجود می آید. پس از تهیه زیر ساخت در این هنر كه جنس آن اغلب از فلز مس است، طرح را روی بدنه كار می كشند و لذا نقش بستن آن طرح بر بدنه از طریق ضربات چكشی است كه بر روی قلم فرود می آید.

شاخص ترین صنایع دستی ایلام,لیست صنایع دستی ایلام,درباره صنایع دستی ایلامدر اثرضربات چكش بر قلم های مختلف قلمزنی بوجود می آید كه از صنایع دستی ایلام میباشد

>> سفال گری:

یکی از هنرهای دارای پیشینه تاریخی، سفالگری نام دارد كه هنرمندان، انواع فرمهای سفالی را با استفاده از مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت گل رس، به روشهای دستی و چرخ سفالگری تولید می كردند. از سال ۱۳۸۰ این هنر ارزشمند در منطقه ایلام با حمایت و نظارت مدیریت صنایع دستی رواج یافت و باعث جذب علاقه مندان بسیاری در سایر مناطق استان نظیر دره شهر و سرابله شد.

>> عبا بافی:

صنعت عبابافی، از صنایع مهم ایران به شمار می رود که از قدمت طولانی برخوردارست و در زمان گذشته به عنوان نوعی لباس، مورد استفاده قرار می گرفت و اکنون در این زمینه، تعداد کمی بافنده کار میکنند. این هنر ارزشمند به دلیل بی توجهی مردمان به آن در طول زمان، فراموش شده است.

در گذشته از صنعت عبابافی به عنوان یکی از مشاغل اکثر اهالی ایلام یاد میشد اما امروزه بخاطر عدم محبوبیت عبابافی، کارگاه های تولید آن بسته شده است. مهم ترین ماده ی اولیه ای که برای تولید عبا به آن نیاز دارید؛ پشم شتر است که امروزه بسیار کمیاب شده و به همین خاطر برای تولید آن در استان ایلام از کرک استفاده می شود.

سوغات ایلام,شاخص ترین صنایع دستی ایلامیکی از صنایع دستی ایلام که قدمتی طولانی دارد، صنعت عبابافی می‌باشد

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش