جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
۰۰:۰۶ - ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۲۰۲۰۴
میراث فرهنگی و صنایع دستی

ضرغامی: به پیک کرونا نزدیک می‌شویم شاید تصمیمات ویژه در نوروز گرفته شود

عزت‌الله ضرغامی,وزیر میراث‌فرهنگی
عزت‌الله ضرغامی با بیان این‌که "دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم و قبل از اسلام و بعد از اسلام فرقی ندارد"، از این‌که علاقه دارد راهنمای اماکن تاریخی شود، سخن گفت و برای سونامی احتمالی گردشگری در نوروز آماده‌باش داد. او همچنین از اعزام ماموران پنهانی برای ارزیابی خوش‌اخلاقی نیروهای اماکن تاریخی و موزه‌ها با مردم در نوروز خبر داد.

به گزارش ایسنا، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این اظهارات را در همایش «به استقبال نوروز ۱۴۰۱» که سه‌شنبه سوم اسفندماه با حضور مدیران کل، معاونان میراث‌فرهنگی، مدیران پایگاه‌های ثبت جهانی و ملی، موزه‌ها و فرماندهان یگان حفاظت میراث‌فرهنگی برگزار شد، مطرح کرد و درباره اهمیت توجه به میراث‌فرهنگی گفت: برخی تقسیم‌بندی‌های ملی و جهانی که انجام شده است، به دلیل اختصاص سهمیه یونسکو برای ثبت آثار تاریخی کشورها است. از نظر ما بسیاری از پایگاه‌های ملی‌مان چیزی کمتر از پایگاه‌های جهانی ندارند. بسیاری از پایگاه‌هایی که مدیریت می‌کنید ارزش ثبت جهانی دارند، همه جزو حوزه تمدنی ما است و ما وظیفه معرفی آن‌ها را به جهانیان داریم.

وی ادامه داد: اخیرا بازدیدی از کاخ نیاوران داشتم، به جمله جدید شرف‌المکین بالمکان رسیدم. شرف مکان به مکین است. آدم‌های باهویت هر جا باشند به آن مکان مکنت می‌دهند، اما تردیدی نیست که بعضی موقع مکان‌ها موقعیتی را ایجاد می‌کند. اگر کسی به مکانی رفت و درباره هم‌افزایی که آن مکان ایجاد کرده، سخن گفت تاثیر، نفوذش و توجه به افکار عمومی به آن بیشتر می‌شود. مکان ‌موقعیتی را ایجاد می‌کند که ذیل آن می‌توان حرف زد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: ما تمام حرف‌های حساب را می‌توانیم هنگام بازدید مخاطب از یک اثر تاریخی بیان کنیم. اگر درست برنامه‌ریزی کرده باشیم همه حرف‌های خوب درباره ملت را می‌توان به بازدیدکننده این آثار تاریخی بیان کرد.

ضرغامی گفت: ما دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم. قبل از اسلام و بعد از اسلام فرقی ندارد. این‌ها یک رشته تمدنی است. وقتی مردم برای بازدید می‌آیند فرصت خوبی دارید و در درجه اول وظیفه ملی ‌و در درجه دوم وظیفه دینی و انقلابی شما ایجاب می‌کند تا حرف‌های خود را به مردم بگویید.

او با بیان این‌که میراث ناملموس ارزش بیشتری دارد، اظهار کرد: میراث‌فرهنگی ملموس یک زمینه است. آنچه اهمیت دارد میراث ناملموس است، به‌عنوان مثال همین جمله گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک بسیار مهم است و تفسیر آیاتی از قرآن کریم نیز بیانگر همین حرف است. باید زیر میز قطب‌بندی بزنیم.

وزیر میراث فرهنگی اضافه کرد: آرامگاه حافظ فقط جایی نیست که افراد بروند و فاتحه بخوانند یا عروس و داماد در آنجا حضور پیدا کنند، بلکه آرامگاه حافظ جایی است که می‌توان حرف‌های مهمی زد و از استادان برجسته دعوت کرد که در این مکان حضور یابند و به آن‌ها بگوییم که می‌خواهیم در اینجا حق حافظ ادا شود.

دوست داشتم راهنما باشم

او بیان کرد: گر بتوانیم به افرادی که در این اماکن حضور می‌یابند، حرف‌های خوب بزنیم، آن‌ها تبدیل به سفیر ما خواهند شد.

ضرغامی سپس به راهنماهای گردشگری اشاره کرد و افزود: این افراد نقش مهمی دارند، من این کار را بسیار دوست دارم و حتی اگر در این جایگاه نباشم دوست داشتم در بناهای تاریخی به‌عنوان یک راهنما حضور داشتم و به روایت تاریخ می‌پرداختم.

او در ادامه گفت: بعد از انقلاب ادبیات بسیاری از بخش‌های فرهنگی‌تاریخی را که مربوط به ایران بود، عوض کردیم و جایگزین خوبی برای آن پیدا نکردیم. به طوری‌که با این ادبیات نه مکتب اسلامی را جا انداختیم و نه ادبیاتی که در فرهنگ ایرانی بود، معرفی کردیم.

ضرغامی اظهار کرد: ایرانیان در طول تاریخ عفت، حجاب و وقار داشتند که دیگران آن را نداشتند و این موضوع در آثار باستانی ما به خوبی مشهود است. هر چه در فرهنگ ایران است، باید درست تبیین کنیم. ما باید در پایگاه‌ها در این باره برنامه داشته باشیم و به راهنماها اجازه دهیم که با لهجه و گفتار خود آثار را معرفی کنند.

خوش‌اخلاقی و خوش‌برخوردی با مردم معیار ارزش‌یابی شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ‌با بیان این‌که در نوروز آثار تاریخی با بازدیدکنندگان زیادی روبه‌رو است، افزود: همه نوع گردشگری در نوروز مهم است، اما حوزه گردشگری فرهنگی‌ ـ تاریخی ستون خیمه گردشگری است. قوام وزارتخانه به میراث‌فرهنگی است پس باید حق آن را ادا کنیم.

او با تاکید بر این‌که باید در خدماتی که می‌دهیم حق را ادا کنیم، گفت: خدماتی که ارائه می‌دهیم باید شایسته باشد، از جمله سرویس‌های بهداشتی باید آماده باشد، ارائه خدمات مناسب، مانند دسترسی و هرچیزی که یک خانواده در هنگام بازدید از یک مقصد گردشگری و اثر تاریخی نیاز دارد، باید فراهم شود.

ضرغامی افزود: به همه چیز باید توجه شود، حتی به عنوان مثال فردی که بلیت می‌فروشد، باید به خوبی به شرایط آگاه باشد. باید خوش‌اخلاق و خوش‌برخورد باشد. پیشنهاد من این است که در ارزش‌یابی افراد حتی موضوع خوش‌اخلاقی و مردم‌داری مورد توجه قرار گیرد.

او همچنین گفت: در نوروز تعدادی از نیروها را مامور می‌کنم تا سرزده به اماکن تاریخی و به موزه‌ها بروند و رفتار پرسنل با مردم در ایام نوروز را رصد کنند.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ضرغامی وضعیت تابلوهای راهنما در مراکز تاریخی را خوب توصیف نکرد و افزود: وقتی کسی وارد محوطه‌ها می‌شود، اگر راهنما نبود، باید بتواند خودش بازدید کند و اطلاعات لازم را به دست بیاورد. متاسفانه تابلوهای راهنما در محوطه‌های تاریخی و در کنار نمادهای تاریخی اطلاعات درستی در اختیار بازدیدکننده قرار نمی‌دهد. در تابلوهای راهنما مشکل داریم، متن معرفی آثار باید درشت باشد و تغییر کند و اطلاعاتی که مورد نیاز مخاطب است روی آن نوشته شود.

به پیک کرونا نزدیک می‌شویم شاید تصمیمات ویژه در نوروز گرفته شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: هفته قبل برنامه‌های وزارتخانه در نوروز را به آقای رئیسی، رییس‌جمهور ارائه کردم و ایشان تشکر کردند. رییس‌جمهوری تذکر دادند که برای اجرا برنامه‌ها با وزیر بهداشت همکاری کنیم. آقای عین‌الهی برای صدور ویزاها بیشترین همکاری را با وزارتخانه داشتند. به پیک کرونا نزدیک می‌شویم، شاید نیاز به گرفتن تصمیمات ویژه باشد، اگر مناطقی قرمز اعلام شد محدودیت‌هایی را براساس قانون اجرا می‌کنیم.

ضرغامی در عین حال بیان کرد: اگر شرایط مهیا بود باید برای سونامی گردشگری در نوروز آماده باشیم و برای پیک جمعیت و مخاطب برنامه‌ریزی کنیم.

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه

انواع ضرب المثل درباره شتر در این مقاله از سرپوش به بررسی انواع ضرب المثل درباره شتر می‌پردازیم. ضرب المثل‌های مرتبط با شتر در فرهنگها به عنوان نمادهایی از صبر، قوت، و استقامت معنا یافته‌اند. این مقاله به تفسیر معانی و کاربردهای مختلف ضرب المثل‌هایی که درباره شتر به کار می‌روند، می‌پردازد.

...[ادامه]
ویژه سرپوش