شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۰۰:۰۶ - ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۲۰۲۰۴
میراث فرهنگی و صنایع دستی

ضرغامی: به پیک کرونا نزدیک می‌شویم شاید تصمیمات ویژه در نوروز گرفته شود

عزت‌الله ضرغامی,وزیر میراث‌فرهنگی
عزت‌الله ضرغامی با بیان این‌که "دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم و قبل از اسلام و بعد از اسلام فرقی ندارد"، از این‌که علاقه دارد راهنمای اماکن تاریخی شود، سخن گفت و برای سونامی احتمالی گردشگری در نوروز آماده‌باش داد. او همچنین از اعزام ماموران پنهانی برای ارزیابی خوش‌اخلاقی نیروهای اماکن تاریخی و موزه‌ها با مردم در نوروز خبر داد.

به گزارش ایسنا، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این اظهارات را در همایش «به استقبال نوروز ۱۴۰۱» که سه‌شنبه سوم اسفندماه با حضور مدیران کل، معاونان میراث‌فرهنگی، مدیران پایگاه‌های ثبت جهانی و ملی، موزه‌ها و فرماندهان یگان حفاظت میراث‌فرهنگی برگزار شد، مطرح کرد و درباره اهمیت توجه به میراث‌فرهنگی گفت: برخی تقسیم‌بندی‌های ملی و جهانی که انجام شده است، به دلیل اختصاص سهمیه یونسکو برای ثبت آثار تاریخی کشورها است. از نظر ما بسیاری از پایگاه‌های ملی‌مان چیزی کمتر از پایگاه‌های جهانی ندارند. بسیاری از پایگاه‌هایی که مدیریت می‌کنید ارزش ثبت جهانی دارند، همه جزو حوزه تمدنی ما است و ما وظیفه معرفی آن‌ها را به جهانیان داریم.

وی ادامه داد: اخیرا بازدیدی از کاخ نیاوران داشتم، به جمله جدید شرف‌المکین بالمکان رسیدم. شرف مکان به مکین است. آدم‌های باهویت هر جا باشند به آن مکان مکنت می‌دهند، اما تردیدی نیست که بعضی موقع مکان‌ها موقعیتی را ایجاد می‌کند. اگر کسی به مکانی رفت و درباره هم‌افزایی که آن مکان ایجاد کرده، سخن گفت تاثیر، نفوذش و توجه به افکار عمومی به آن بیشتر می‌شود. مکان ‌موقعیتی را ایجاد می‌کند که ذیل آن می‌توان حرف زد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: ما تمام حرف‌های حساب را می‌توانیم هنگام بازدید مخاطب از یک اثر تاریخی بیان کنیم. اگر درست برنامه‌ریزی کرده باشیم همه حرف‌های خوب درباره ملت را می‌توان به بازدیدکننده این آثار تاریخی بیان کرد.

ضرغامی گفت: ما دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم. قبل از اسلام و بعد از اسلام فرقی ندارد. این‌ها یک رشته تمدنی است. وقتی مردم برای بازدید می‌آیند فرصت خوبی دارید و در درجه اول وظیفه ملی ‌و در درجه دوم وظیفه دینی و انقلابی شما ایجاب می‌کند تا حرف‌های خود را به مردم بگویید.

او با بیان این‌که میراث ناملموس ارزش بیشتری دارد، اظهار کرد: میراث‌فرهنگی ملموس یک زمینه است. آنچه اهمیت دارد میراث ناملموس است، به‌عنوان مثال همین جمله گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک بسیار مهم است و تفسیر آیاتی از قرآن کریم نیز بیانگر همین حرف است. باید زیر میز قطب‌بندی بزنیم.

وزیر میراث فرهنگی اضافه کرد: آرامگاه حافظ فقط جایی نیست که افراد بروند و فاتحه بخوانند یا عروس و داماد در آنجا حضور پیدا کنند، بلکه آرامگاه حافظ جایی است که می‌توان حرف‌های مهمی زد و از استادان برجسته دعوت کرد که در این مکان حضور یابند و به آن‌ها بگوییم که می‌خواهیم در اینجا حق حافظ ادا شود.

دوست داشتم راهنما باشم

او بیان کرد: گر بتوانیم به افرادی که در این اماکن حضور می‌یابند، حرف‌های خوب بزنیم، آن‌ها تبدیل به سفیر ما خواهند شد.

ضرغامی سپس به راهنماهای گردشگری اشاره کرد و افزود: این افراد نقش مهمی دارند، من این کار را بسیار دوست دارم و حتی اگر در این جایگاه نباشم دوست داشتم در بناهای تاریخی به‌عنوان یک راهنما حضور داشتم و به روایت تاریخ می‌پرداختم.

او در ادامه گفت: بعد از انقلاب ادبیات بسیاری از بخش‌های فرهنگی‌تاریخی را که مربوط به ایران بود، عوض کردیم و جایگزین خوبی برای آن پیدا نکردیم. به طوری‌که با این ادبیات نه مکتب اسلامی را جا انداختیم و نه ادبیاتی که در فرهنگ ایرانی بود، معرفی کردیم.

ضرغامی اظهار کرد: ایرانیان در طول تاریخ عفت، حجاب و وقار داشتند که دیگران آن را نداشتند و این موضوع در آثار باستانی ما به خوبی مشهود است. هر چه در فرهنگ ایران است، باید درست تبیین کنیم. ما باید در پایگاه‌ها در این باره برنامه داشته باشیم و به راهنماها اجازه دهیم که با لهجه و گفتار خود آثار را معرفی کنند.

خوش‌اخلاقی و خوش‌برخوردی با مردم معیار ارزش‌یابی شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ‌با بیان این‌که در نوروز آثار تاریخی با بازدیدکنندگان زیادی روبه‌رو است، افزود: همه نوع گردشگری در نوروز مهم است، اما حوزه گردشگری فرهنگی‌ ـ تاریخی ستون خیمه گردشگری است. قوام وزارتخانه به میراث‌فرهنگی است پس باید حق آن را ادا کنیم.

او با تاکید بر این‌که باید در خدماتی که می‌دهیم حق را ادا کنیم، گفت: خدماتی که ارائه می‌دهیم باید شایسته باشد، از جمله سرویس‌های بهداشتی باید آماده باشد، ارائه خدمات مناسب، مانند دسترسی و هرچیزی که یک خانواده در هنگام بازدید از یک مقصد گردشگری و اثر تاریخی نیاز دارد، باید فراهم شود.

ضرغامی افزود: به همه چیز باید توجه شود، حتی به عنوان مثال فردی که بلیت می‌فروشد، باید به خوبی به شرایط آگاه باشد. باید خوش‌اخلاق و خوش‌برخورد باشد. پیشنهاد من این است که در ارزش‌یابی افراد حتی موضوع خوش‌اخلاقی و مردم‌داری مورد توجه قرار گیرد.

او همچنین گفت: در نوروز تعدادی از نیروها را مامور می‌کنم تا سرزده به اماکن تاریخی و به موزه‌ها بروند و رفتار پرسنل با مردم در ایام نوروز را رصد کنند.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ضرغامی وضعیت تابلوهای راهنما در مراکز تاریخی را خوب توصیف نکرد و افزود: وقتی کسی وارد محوطه‌ها می‌شود، اگر راهنما نبود، باید بتواند خودش بازدید کند و اطلاعات لازم را به دست بیاورد. متاسفانه تابلوهای راهنما در محوطه‌های تاریخی و در کنار نمادهای تاریخی اطلاعات درستی در اختیار بازدیدکننده قرار نمی‌دهد. در تابلوهای راهنما مشکل داریم، متن معرفی آثار باید درشت باشد و تغییر کند و اطلاعاتی که مورد نیاز مخاطب است روی آن نوشته شود.

به پیک کرونا نزدیک می‌شویم شاید تصمیمات ویژه در نوروز گرفته شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: هفته قبل برنامه‌های وزارتخانه در نوروز را به آقای رئیسی، رییس‌جمهور ارائه کردم و ایشان تشکر کردند. رییس‌جمهوری تذکر دادند که برای اجرا برنامه‌ها با وزیر بهداشت همکاری کنیم. آقای عین‌الهی برای صدور ویزاها بیشترین همکاری را با وزارتخانه داشتند. به پیک کرونا نزدیک می‌شویم، شاید نیاز به گرفتن تصمیمات ویژه باشد، اگر مناطقی قرمز اعلام شد محدودیت‌هایی را براساس قانون اجرا می‌کنیم.

ضرغامی در عین حال بیان کرد: اگر شرایط مهیا بود باید برای سونامی گردشگری در نوروز آماده باشیم و برای پیک جمعیت و مخاطب برنامه‌ریزی کنیم.

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش