پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
۱۴:۳۲ - ۰۶ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۵۸۶
میراث فرهنگی و صنایع دستی

مرمت بناهای تاریخی را به مسابقه تبدیل کرده‌اند!

بناهای تاریخی,مرمت بناهای تاریخی
 یک پیشکسوت مرمت و استحکام‌بخشی بناهای تاریخی گفت: بسیار اتفاق افتاده که برنده‌ مزایده مرمت یک بنای تاریخی در اصفهان حتی یک‌بار هم به این شهر سفر نکرده و حالا چگونه می‌توان یکی از بناهای تاریخی استان اصفهان را در اختیار او بگذارند تا مرمت کنند؟! گویا مرمت بناهای تاریخی را به یک مسابقه تبدیل کرده‌اند!

محمود منشئی در گفت‌وگو با ایسنا و با اشاره به مشکلات موجود در مورد مرمت بناهای تاریخی استان اصفهان، اظهار کرد: یکی از ایرادهای من به میراث فرهنگی اصفهان این است که شما در زمینه مرمت، فرد متخصص تربیت نکردید، در حالی مرحوم دکتر آیت الله‌زاده شیرازی افراد متخصصی را در این زمینه تربیت می‌کرد. یکی از نیازهای ضروری در میراث فرهنگی این است که افراد متخصص و باتجربه‌ای را به‌صورت ۲۴ ساعته داشته باشیم که قدرت اعمال نظر داشته باشند، نه اینکه حتی برای یک امضا و اظهارنظر بمانند که چه کنند. متأسفانه وضعیت دفتر فنی میراث فرهنگی استان هم مساعد نیست، یعنی ضعیف شده و به استادکارها توجهی ندارد؛ در حالی که حتی میدان نقش‌جهان ‌هم باید یک دفتر فنی داشته باشد و چند نفر کاربلد به‌صورت دائم در مورد میدان مطالعه و بررسی کنند.

او افزود: بزرگ‌ترین مشکل که امروز در مورد مرمت بناهای تاریخی ایران و البته استان اصفهان وجود دارد این است که برای انتخاب پیمانکار مرمت یک بنای تاریخی، مزایده برگزار می‌شود و استعلام می‌گیرند و هرکس قیمت کمتری پیشنهاد کند را برای مرمت آن بنا معرفی می‌کنند، یعنی آن فرد برنده‌ آن مزایده اعلام می‌شود! این در حالی است که بسیار اتفاق افتاده که برنده‌ مزایده مرمت یک بنای تاریخی در اصفهان حتی یک‌بار هم به اصفهان سفر نکرده است و حالا چگونه می‌توان یکی از بناهای تاریخی و میراثی شهر و استان اصفهان را که سرمایه مردم است در اختیار او بگذارند تا مرمت کنند؟! این‌چنین است که فاجعه در مرمت رقم می‌خورد و این مسئله، بزرگ‌ترین مشکل در مرمت بناهای تاریخی ایران و اصفهان است. گویا مرمت بناهای تاریخی را به یک مسابقه تبدیل کرده‌اند!

این پیشکسوت مرمت بناهای تاریخی تأکید کرد: نکته مهم دیگر این است که پیمانکاری که مسئولیت مرمت یک بنای تاریخی به او واگذار می‌شود نباید به فکر سودجویی و پول باشد. باید روی این مسئله بسیار کار کرد، باید فرهنگ‌سازی شده و به گذشته رجوع کرد، چراکه کسانی که بناهای تاریخی شگفت‌انگیز ما را ساختند و اکنون ما با آن‌ها دلخوش هستیم و به آن‌ها افتخار می‌کنیم کسانی بودند که با وضو کار می‌کردند و با خلوص آجر روی آجر می‌گذاشتند و به این ترتیب نتیجه‌اش بنایی می‌شود چند صد ساله! اما امروز مرمت همان بناها گاهی به دست پیمانکارانی می‌افتد که مهم‌ترین مسئله برای آن‌ها مسائل مالی است و این جای تأسف است.

منشئی به موضوع اختصاص بودجه برای مرمت بناهای تاریخی استان اشاره و اضافه کرد: بودجه‌هایی که برای مرمت بناهای تاریخی اختصاص داده می‌شود در حدی نیست که بتوان همه بناهای تاریخی استان را مرمت کرد و ازاین‌رو اولویت‌بندی صورت می‌گیرد و در این انتخاب‌ها معمولاً به بناهای مهم اهمیت بیشتری داده می‌شود. هرچند در این مورد نیز باید در انتخاب پیمانکاران دقت بسیاری کرد، چراکه کارهای بزرگ، پیمانکاران و مشاوران بزرگ و باتجربه نیاز دارد که البته این موضوع هم به دلیل مسئله مزایده و مسابقه‌ای که عنوان شد متأسفانه به‌درستی انجام نمی‌شود.

او با اشاره به اهمیت حضور پیمانکارانی که در گذشته به‌صورت امانی اهمیت فعالیت داشتند، ادامه داد: مسئله دیگر این است که متأسفانه در مرمت بناهای تاریخی همفکری وجود ندارد و گروهی که برای مرمت انتخاب می‌شود، فقط نظر خود را اعمال می‌کند. این موضوع بسیار جای تأسف دارد و لازم است که در همه پروژه‌ها و به‌ویژه در پروژه‌های مهم، از مشورت افراد باتجربه‌ها استفاده شود، اما در بسیاری مواقع این‌طور نیست و دلیل آن نیز به فرهنگ‌سازی غلط بازمی‌گردد. ما قدرت همکاری و مشارکت با یکدیگر را نداریم و نمی‌توانیم نظر مخالف خود را قبول کنیم، همان‌طور که در همه زمینه‌ها در شراکت ضعیف هستیم و نمی‌توانیم یکدیگر را تحمل‌کنیم. در حالی که باید در مرمت بناهای تاریخی ازنظر و تجربه‌های اساتیدی که سال‌ها در مرمت فعالیت داشته‌اند در کنار نظر جوانان استفاده کرد. این موضوع مطمئناً در نتیجه‌ مرمت بسیار تأثیرگذار خواهد بود و حاصل کار موردحمایت و تأیید مردم قرار می‌گیرد.

این متخصص مرمت و استحکام‌بخشی بناهای تاریخی با اشاره به اهمیت حضور گردشگر، خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم که مدت‌هاست میراث فرهنگی در اولویت دولت قرار ندارد یعنی برای مسئولان مهم نیست که گردشگر به ایران یا به اصفهان بیاید یا نیاید و به همین دلیل است که سهم ما از صنعت توریسم در دنیا بسیار ناچیز است. این موضوع به سیاست‌های کلان کشوری نیاز دارد که اگر بهبود پیدا کند، وضعیت ورود گردشگر به اصفهان نیز قطعاً تغییر خواهد کرد و قطعاً در مرمت نیز اثرگذار خواهد بود.

  • 13
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه

انواع ضرب المثل درباره شتر در این مقاله از سرپوش به بررسی انواع ضرب المثل درباره شتر می‌پردازیم. ضرب المثل‌های مرتبط با شتر در فرهنگها به عنوان نمادهایی از صبر، قوت، و استقامت معنا یافته‌اند. این مقاله به تفسیر معانی و کاربردهای مختلف ضرب المثل‌هایی که درباره شتر به کار می‌روند، می‌پردازد.

...[ادامه]
ویژه سرپوش